Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Al Doilea Război Mondial

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7424 replies to this topic

#4969
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010

View Postevreul, on 20 februarie 2017 - 12:49, said:

Iar toci apa .Tancul T-55 a fost fabricat DUPA WWII si nu sa gasit pe campul de lupta. Tancul T-34 a fost conceput ca "vanator de tancuri" dar sa evidentiat in inaintarea lui  repeda  si suprinderea dusmanilor.  Prizonierii romani au fost  " recrutati" la o divizie infintata special pentru ei si cunoscuta ca Divizia Tudor Vladimirescu. Au fost peste 12 000 de prizonieri. Li sa zis ca vor lupta contra armatei germane cu armata rosie impreuna. De fapt au fost mintiti deoarece au fost plasati 4-6 pe fiecare tanc T-34  ca sa serveasca ca tinte vii menite sa atraga atentia tanchistilor rusi ca germanii trag contra tancului.
Zgomotul motorului in actiune nu a permis tanchistilor sa auda cand gloante germane lovesc tancul .( dupa gloante  veneau obuzele anti tanc)   Tancurile rusesti inaintau fara sa se opreasca inspre apus. Echipajul tantului era jumatate treaz si restul dormeau. Tancul era inchis. Cand vedeau tanchistii ca pica romanii de pe tanc, intelegeau ca germanii trag si schimbau pozitia lor sa se apere de obuzele anti tanc germane.   Cand tancurile sovietice au ajuns la muntii Tatra in Slovacia , li s-au "terminat" romanii  si divizia a fost dizolvata.
Acest episodiu a fost tinut secret de catre rusi. Eu l-am aflat de la un vecin al meu care a fost colonel in armata rosie  si am trebuit sa-i jur ca nu o sa povestesc acest episodiu cat timp al traieste ca a avut spaima de rusi. Inainte cu cativa ani a decedat dupa ce a decedat sotia sa si singurul copil a lui .
Ce au facut rusii este o groaznica  crima de razboi .
Postul asta e dovada clara ca au bagat wi-fi la balamuc. Mai itic, cand un tanchist vede tunul antitanc, de regula e ultima lui imagine de pe lumea asta. Eu te-am mai intrebat unde stateau romanii aia pe tanc, astfel incat sa fie vazuti de rusi cand dispar, si te-ai facut ca ploua.
Auzi ;la el, prima data nemtii trageau cu gloante sa-i curete pe aia de pe tanc, si abia apoi trageau sa distruga tancul. Noaptea mintii....

#4970
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016

View Postlucifer76, on 20 februarie 2017 - 16:05, said:

Ce urmarea el si ce s-a intamplat in realiatte, sunt doua chestii diferite. Englezii aveau deja pregatite bombardierele necesare distrugerii zonei petroliere de la Baku si Groznai. Germanii au capturat campurile petroliere de la Maikop, dar puturile fusesera astupate iar echipamentul petrolier distrus. Transportul din Germania a echipamentului greu necesar pentru punerea in functiune a sondelor era imposibila din punc de vedere logistic. Stii care a fost eroarea fantastica a lui Hitler? A ales sa lupte in mod inutil la Stalingrad in loc sa distruga pur si simplu zonele petroliere sovietice. Era imposibil sa captureze, restaureze productia si mai ales sa apere acea zona. Si sovieticii si englezii ar fi distrus-o pana la urma. Sigur, a dat ordin in cele din urma ca campurile petroliere sa fie bombardate, dar era prea tarziu, toate avioanele disponibile luptau in zona Stalingradului.

La mine asta este ceva nou ca englezii au pregatit sa bombardeze zona petroliera sovietica. Unde pot citi despre asta?  Serios ca ma intereseaza.

Campurile petroliere rusesti  sunt aproape enorme  ca cele din Arabia Saudita. Problema lor din totdeauna a fost  transportul petrolului.

Germanii s-au inpotmolit la Stalingrad si iarna ia prins fara echipament potrivit.

#4971
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001

View Postevreul, on 20 februarie 2017 - 12:49, said:

Iar toci apa .Tancul T-55 a fost fabricat DUPA WWII si nu sa gasit pe campul de lupta. Tancul T-34 a fost conceput ca "vanator de tancuri" dar sa evidentiat in inaintarea lui  repeda  si suprinderea dusmanilor.  Prizonierii romani au fost  " recrutati" la o divizie infintata special pentru ei si cunoscuta ca Divizia Tudor Vladimirescu. Au fost peste 12 000 de prizonieri. Li sa zis ca vor lupta contra armatei germane cu armata rosie impreuna. De fapt au fost mintiti deoarece au fost plasati 4-6 pe fiecare tanc T-34  ca sa serveasca ca tinte vii menite sa atraga atentia tanchistilor rusi ca germanii trag contra tancului.
Zgomotul motorului in actiune nu a permis tanchistilor sa auda cand gloante germane lovesc tancul .( dupa gloante  veneau obuzele anti tanc)   Tancurile rusesti inaintau fara sa se opreasca inspre apus. Echipajul tantului era jumatate treaz si restul dormeau. Tancul era inchis. Cand vedeau tanchistii ca pica romanii de pe tanc, intelegeau ca germanii trag si schimbau pozitia lor sa se apere de obuzele anti tanc germane.   Cand tancurile sovietice au ajuns la muntii Tatra in Slovacia , li s-au "terminat" romanii  si divizia a fost dizolvata.
Acest episodiu a fost tinut secret de catre rusi. Eu l-am aflat de la un vecin al meu care a fost colonel in armata rosie  si am trebuit sa-i jur ca nu o sa povestesc acest episodiu cat timp al traieste ca a avut spaima de rusi. Inainte cu cativa ani a decedat dupa ce a decedat sotia sa si singurul copil a lui .
Ce au facut rusii este o groaznica  crima de razboi .

Din toti acei prizionieri au supravietuit mai putin de 10 ostasi care probail au reusit sa dezerteze si sa se intoarca acasa. Pe YT apaqr cativa ca  veterani si dupa ce povestesc ei  de fapt numai dovedesc ca cele scrise mai sus sunt reala realitate din trecut.

ai de capu' meu .... iar reiei aberatiile astea

te-am mai intrebat .... amesteci adevaruri trunchiate ca sa emani aberatii cat casa poporului de mare

tu ca si tanchist ai accepta sa ai atat de aproape de tine soldati dintre fostii inamici? te-am si invitat sa testezi pe automobilu propriu efectul unui pipi in gura de admisie, inteleg ca nu ai facuto ... ca altfel ne-ai scuti de mizeriile debitate

Era o practica comuna ca tancurile sa "transporte" infanteristi (asigurand astfel si protectia apropiata) si au fost chiar 2 divizii formate de catre sovieticii recrutrand dintre prizonierii romani .... dar niciodata tancurile unitatilor sovietice nu au fost "aparate" de catre soldati romanii.

Iar aberatia cu folosirea de soldati pe post de "avertizori" chiar nu mai este cazul sa o comentam ... este total inadecvata (din tanc nu ai "vizibilitate" ca sa vezi daca ai sau nu "atarnatori", inamicul va trage din prima cu proiectil antitanc, nu va "curata" cu mitraliera si deabia apoi sa traga cu tunu' .... ca nu are sens si-n plus risipeste munitia aiurea)

#4972
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,044
  • Înscris: 16.02.2017
@lucifer76,mie Panterul mi-a parut cel mai bun tank participant in ww2.
Doar ca termen de comparatie,viteza egala la 49 tone versus 27 tone T34.

#4973
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postevreul, on 21 februarie 2017 - 09:10, said:

La mine asta este ceva nou ca englezii au pregatit sa bombardeze zona petroliera sovietica. Unde pot citi despre asta?  Serios ca ma intereseaza.
https://en.wikipedia.../Operation_Pike

View PostMusic-Box, on 21 februarie 2017 - 10:09, said:

@lucifer76,mie Panterul mi-a parut cel mai bun tank participant in ww2.
Doar ca termen de comparatie,viteza egala la 49 tone versus 27 tone T34.
Nu a contat care a fost cel mai bun, ci cel mai eficient. T-34 era ieftin, usor de produs si reparat, simplu de utilizat, fiabil. Panthera nu avea nimic din calitatile astea.

#4974
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postkyrre, on 20 februarie 2017 - 20:47, said:

Postul asta e dovada clara ca au bagat wi-fi la balamuc. Mai itic, cand un tanchist vede tunul antitanc, de regula e ultima lui imagine de pe lumea asta. Eu te-am mai intrebat unde stateau romanii aia pe tanc, astfel incat sa fie vazuti de rusi cand dispar, si te-ai facut ca ploua.
Auzi ;la el, prima data nemtii trageau cu gloante sa-i curete pe aia de pe tanc, si abia apoi trageau sa distruga tancul. Noaptea mintii....
Evident ca este vorba de o bascalie la adresa noastra, a romanilor.

View PostTarzy, on 21 februarie 2017 - 09:39, said:

ai de capu' meu .... iar reiei aberatiile astea

te-am mai intrebat .... amesteci adevaruri trunchiate ca sa emani aberatii cat casa poporului de mare

tu ca si tanchist ai accepta sa ai atat de aproape de tine soldati dintre fostii inamici? te-am si invitat sa testezi pe automobilu propriu efectul unui pipi in gura de admisie, inteleg ca nu ai facuto ... ca altfel ne-ai scuti de mizeriile debitate

Era o practica comuna ca tancurile sa "transporte" infanteristi (asigurand astfel si protectia apropiata) si au fost chiar 2 divizii formate de catre sovieticii recrutrand dintre prizonierii romani .... dar niciodata tancurile unitatilor sovietice nu au fost "aparate" de catre soldati romanii.

Iar aberatia cu folosirea de soldati pe post de "avertizori" chiar nu mai este cazul sa o comentam ... este total inadecvata (din tanc nu ai "vizibilitate" ca sa vezi daca ai sau nu "atarnatori", inamicul va trage din prima cu proiectil antitanc, nu va "curata" cu mitraliera si deabia apoi sa traga cu tunu' .... ca nu are sens si-n plus risipeste munitia aiurea)
Si omul asta zice a a luptat in toate razboaiele Israelului.

View Postlucifer76, on 21 februarie 2017 - 10:19, said:

https://en.wikipedia.../Operation_Pike


Nu a contat care a fost cel mai bun, ci cel mai eficient. T-34 era ieftin, usor de produs si reparat, simplu de utilizat, fiabil. Panthera nu avea nimic din calitatile astea.
T34 sa impus datorita numarului urias de tancuri aruncate in lupta si pentru ca sovieticii si-au permis pierderi foarte mari pe care Germania nu si le-a permis.Corect, T34 era asa cum l-ai prezentat insa pus fata in fata la circa 1500m cu un Panther model 1945, vindecat de bolile copilariei si avand tunul de calibru 75mm, il facea praf pe T34, fie el echipat cu tunul de 85mm.

#4975
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,664
  • Înscris: 03.10.2014
Panterele aveau o problema majora , lateralele erau foarte prost blindate ...

Edited by elef, 21 February 2017 - 23:17.


#4976
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010

View Postmax_01, on 21 februarie 2017 - 10:35, said:

Evident ca este vorba de o bascalie la adresa noastra, a romanilor.

E client vechi. Cu individul asta nu as fi atat de sigur.

#4977
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Acum nu e bai, daca unii vor cenzura si se simt jigniti din nimic, intoarcem foaia si incepem sa aplicam regulamentul si legea muuult mai strict :). Sa vad cat rezista evreul pana face misto de romani sau de armata romana. Sper ca observa postarea aceasta, ca sa nu zica ca nu a fost avertizat.

#4978
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016

View Postlucifer76, on 21 februarie 2017 - 10:19, said:


Mie mi se pare ca este vorba despre de  inca un ou din care nu a ajuns sa fie gaina cum este netul plin cu ele. Dupa toate cele stiute despre WWII,la inceputul razboiului Franta a fost gata sas lupte ca in WWI iar  Britania a "asudat cu sange" ca sa incerce sa apere  tara de masivele bombardamente germane.  Mi-e greu sa cred ca problema petrolului rus a fost in capul listei grijilor lor.  Ce inca ca sovieticii  au declarat o data cu retragerea lor din teritoarele rusesti ca inca o data  sa lase in urma lor  numai pamant ars. Recoltele au fost distruse cum si toate ce ar fii putut ajuta cuceritorilor in actiunile lor asa ca si campurile de petrol ar fii fost  prefacute   in desert ars si distrus.Fara gresala ca germanii  au fost foarte interesati  MAI MULT ca rusii sa nu mai aiba petrol  decat ca sa le ia petrolul lor. Germania a supt din Romania  aproape tot petrolul ce avea nevoie.    Chestie de strategie care poate fii usor inteleasa. Nu ca eu vreau petrolul pentru mine ci eu nu vreau ca dusmanul sa mai aiba petrol si sa mearga la razboi cu car cu cai si biciclete.  

Pe Internet gasesti o multime de raspunsuri la ce cauti insa  trebuie sa examinezi cele publicate cu mare suspiciune, in special cele de la Wikipedia ce sunt pblicate de oameni simpli  care nu o data astern fantezii si aiureli.  De   la cititori se cere  de a se ajuta cu informatii sigure  ca sa repere topice gresite cu si fara intentii de a induce in eroare  pe altii.

#4979
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
oau ... pe langa tancuri vad ca te pricepi si la strategie ... impresionant

pacat ca exprimarea in limba romana lasa de dorit .... eu unul nu am inteles mai nimic din ce-ai scris mai sus

te rugam .... ca daca nu te descurci in limba Romana sa scrii in engleza, sper ca pe asta o stii mai bine (si oricum la asta google translate se descurca mai fericit)

bombardamente germane asupra Angliei au fost .... dar masive .... depinde la ce te referi .... nemtii nu erau pregatiti mai deloc ptr astfel de razboi .... au dispus de aviatia tactica .... si pe aceasta au folosito in BAtalia Angliei dar acestea nu erau capabile de "bombardament masiv" .... englezi in schimb au fost ceva mai bine orientati

O mica analiza a principalelor bombardiere folosite de catre fiecare ar trebui sa clarifici total aceasta dilema.

Britanicii au inceput cu https://en.wikipedia...Avro_Manchester (10,350 lb (4,695 kg) bomb load) cam 200 bucati iar din 1942 au avut https://en.wikipedia.../Avro_Lancaster (aximum normal bomb load of 14,000 lb (6,350 kg) or 22,000 lb (9,979 kg) Grand Slam with modifications to bomb bay.) , peste 7000 exemplare.
Nu mai spun de USA care a folosit contra germaniei B17 si B24 ....


Nemtii au folosit cu precadere
https://en.wikipedia.../Heinkel_He_111 (2,000 kilograms (4,400 lb)) peste 5000 exemplare si https://en.wikipedia...i/Junkers_Ju_87 (Normal load = 1× 250 kg (550 lb) bomb beneath the fuselage and 4× 50 kg (110 lb)) peste 600 exemplare. Avioane cu adevarat "legendare" dar nu pentru "bombardament masiv"

Edited by Tarzy, 22 February 2017 - 11:00.


#4980
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016
Cateva marturii a veteranilor romani despre ce li sa intamplat in WWII.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RISUGwZwBwY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] - la intrebarile nepotului lui el zice ca nu a primit nici o medalie, ca a servit la unitatea Closca si...,ca la el razboiul sa terminat cand a ajuns la Cehoslovacia  si

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t63Ro7UV_hY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Nu  sa luptat nu pe frontul de est si dupa ce a fost luat prizonier si luat la "frontul de vest"  nici acolo nu sa luptat.  Ceva interesant in special:  Dupa 23 aug.1945 rusii au continuat sa ia prizonieri pe ostasii romani pana la 12 spt 1945.

Edited by evreul, 22 February 2017 - 12:23.


#4981
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postevreul, on 22 februarie 2017 - 12:22, said:

Ceva interesant in special:  Dupa 23 aug.1945 rusii au continuat sa ia prizonieri pe ostasii romani pana la 12 spt 1945.
Din cauza tradatorului Mihai, care a sustinut ca a semnat un armistitiu, cand de fapt nu semnase nimic. Cu toate acestea, Armata Rosie nu a intrat in Bucuresti decat dupa 29 august, cand armata romana deja ii izgonise pe germani.

#4982
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016
Am facut gresal cand am scris 1945 in loc de 1944.
23 august 1044 a fost data cand generalul Antonescu a trimes la rusi o scrisoare in care a descris in ce conditii este gata Romania sa se predea. Rusii nici nu am raspuns la asta si au continuat  sa inaintezesi sa ia ostasii romani ca prizonieri pana la data de 12 septembrie cand Romania sa predat fara conditii.
Conditile la care a sperat Antonescu ca rusii o sa le admita  au fost inca ceva care sa adougat la greselile lui Antonescu care pur si simplu a trait in alta  sfera.
Nu stiu cine a aprobat la 12 septembrie  propunerea de a se preda fara conditii insa ca regele Mihai sa fii facut asta ,este absolut exclus . Conducerea tarii a fost numai in mana lui Antonescu si regele Mihai, de 21 de ani  niciodata nu a ordonat ceva la cineva. Cum nimeni nu pretinde ca Mihai a trimes armata la razboi, asa nimeni nu poate pretinde ca el a predat tara rusilor.
Predarea Romaniei in acele timpuri a "economisit"  distrugerea tarii de armata Rosie care sa grabit spre Berlin.   Soldatii rusi nu au "cucerit" Romania si aproape nu au fost vazuti in Bucuresti.  Singura vina care li sa pretins este ca daca vedeau pe cineva care are ceas pe mana cereau "davai ceas".  Nimic altceva.
Dupa 23 august 1944, cand germanii au aflat propunerea lui Antonescu sa se predea  germanii s-au retras in liniste spre Germania. O singura data ,in aceia zi, avioane Shtuka germane,avioane de vanatoare au zburat peste Bucuresti si au tras cateva focuri de mitraliera.
In acele timpuri, Armata romana era in grava situatie si mai exact,aproape ca nu mai exista. De la unchiul meu am stiut ca toti ostasii romani au primit ordin sa nu iasa din cazarmele lor si soldati rusi au pazit asta un scurt timp.
Regele Mihai a fost cerut sa paraseasca Romania cu familia sa impreuna si a emigrat la Spania care era neutrala in acele timpuri.

#4983
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postevreul, on 22 februarie 2017 - 14:16, said:

In acele timpuri, Armata romana era in grava situatie si mai exact,aproape ca nu mai exista.
Pe bune? Dar cele 35 divizii ce au trecut Carpatii au iesit din joben? Cei 150 000 morti si raniti pe frontul de vest sunt victime ale accidentelor de vanatoare?

#4984
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
esti varza stimabile .... iti recomand sa te mai documentezi

https://en.wikipedia...hael's_Coup

ziua de 23 august a fost sarbatoare nationala in Romania pe toata perioada comunista .... si ani buni ulterior

Edited by Tarzy, 22 February 2017 - 14:27.


#4985
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016

View Postlucifer76, on 22 februarie 2017 - 14:24, said:

Pe bune? Dar cele 35 divizii ce au trecut Carpatii au iesit din joben? Cei 150 000 morti si raniti pe frontul de vest sunt victime ale accidentelor de vanatoare?

Intre 23 August 1944 si  12Septembrie 1944  rusii au luat prizonieri ostasi romani cam 170 000 care s-au adougat la cei 12 000 care au fost luati prizonieri la Cotul Donului.  La acestia te referi?  Pai la un YT  pus de un roman , care am pus eu dar sa  sters era vorba exact de acestia.

Multi din acestia prizonieri nu sau intors acasa.  Din toate aceste mii s-au intors numai ,dupa cat apare pe net la mai putin de 10 veterani fosti prizonieri.

Tot la YT ,am vazut aproape toate filmuletele cu veterani  fosti prizonieri sau cei care nu amintesc ca au fost prizonieri si nici unu nu a pretins ca sa luptat pe frontul de vest insa totii pretind ca razboiul ,pentru ei SA TERMINAT in Cehoslovacia la muntii Tatra.  Oficial   WWII sa terminat la Berlin in 9 mai 1945 cand ultimii generali germani s-au predat.  

Veteranii care apar in aceste filmulete sunt oameni in varsta,desigur azi o parte nu mai este in viata insa este foarte interesant sa se vada filmuletele deoarece se poate intelege din ele ceace nu scrie in istoria invatata.   De exemplu cand cineva a declarat ca el sa luptat pe amandoua fronturi si pe amandoua el a cazut prizonier si in continuare declara ca nu sa luptat nu in est si nu in vest.....cum se poate intelege cele povestite?   Sunt veterani  care povestesc ca au fost prizonieri si sunt altii care  au uitat acest mic fapt insa isi amintesc ca  au fost luasi in cursul retragerii din Basarabia  si trimesi sa se lupte dar in continuare se plang ca au trebuit sa se intoarca acasa "pe jos" din Cehia.

Contrar la ideia ca prin ce scriu eu despre istoria armatei romane in timpul WWII eu tind sa o injosesc,eu vreu sa se inteleaga ca am toata simpatia  si  mila la ce au suferit ostasii romani pe urma dobitociei a celor care i-au trimes la un razboi nu a lor fara sa fiu PREGATITI  cum trebuia sa fiu.  Romania nu a fost amenintata de rusi dupa ce le-a  inapoiat Basarabia si  ar fii putut sa fie neutrala sau cucerita de germani. In amandoua posibilitati nu ar fii sangerat cum a sangerat  nu numai armata ci si civilii.   Din istorie trebuie de invatat. Daca au fost facute greseli in trecut,trebuie ca in vitor sa nu se faca din nou. Din aceasta cauza este foarte important ca istoria stiuta si invatata trebuie sa fie cea REALA si nu cea care tinde sa descrie toate in roz ca toti sa se simta mandrii  chiar daca in vitor o sa se faca iar asa groaznice greseli strategice.

#4986
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016

View PostTarzy, on 22 februarie 2017 - 14:24, said:

esti varza stimabile .... iti recomand sa te mai documentezi

https://en.wikipedia...hael's_Coup

ziua de 23 august a fost sarbatoare nationala in Romania pe toata perioada comunista .... si ani buni ulterior

M-ai lasat fara alte argumente. Daca asa sa sarbatorit in timpul comunistilor, desigur ca au dreptate cum au avut in toate.( Dece ati facut revolutie in 1989?)
Inca o data: Wikipedia este foarte instructiva insa nu este utila la oameni ca tine care nu ai habar de istria tarii tale. Wikipedia este scrisa voluntar de fiecare  care   se trezeste ca sa  scrie si el o istorie a Romaniei. O istorie de care romanii o sa fiu  mandrii 1000 de ani.  
Ca sa faci uz de Wikipedia tu trebuiesti sa stii  "de acasa" istoria invatata la scoala.  Pe net gasesti tot ce-ti trece prin cap pe bun si pe rau. Am mai scris eu o data ca poti face o experienta si cauta pe net  ceva absolut traznit ca de exemplu  "rata cu cinci picioare".  Mi-au gasit si cu 6 picioare....

Uite ce am gasit pe net despre 12 septembrie 1944   (nu 23 august 1944- cum am scris eu):
  https://ro.wikisourc...mistiČ›iu_(1944)



Cine este acuma varza?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate