Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Good Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
BrikyPAC

BrikyPAC

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.12.2015
Salutare,

Sunt interesat de o locuita in acest complex, astept pareri si comentarii de la cineva care locuieste, sau care a fost recent la vizionari.

Multumesc anticipat!

#2
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Ofera si tu mai multe detalii despere acest complex.

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
http://www.good-residence.ro/

http://forum.softped...corbeanca-park/

#4
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
Cu asa nume englezesc nu are cum fi nasol.
Eu urmatorul complex cand il dau in exploatare o sa-l numesc "Intre Nuci" si voi planta arbori de nuc pe ambele parti.

#5
BrikyPAC

BrikyPAC

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.12.2015

 pustiu_22, on 07 decembrie 2015 - 10:58, said:

Ofera si tu mai multe detalii despere acest complex.
Pai tocmai asta vreau eu sa aflu, detalii din acest complex, dar nu pun intrebari specifice, pentru ca probabil locuitorii stiu plusurile si minusurile si am rugamintea sa spuna direct, fara a fi intrebati despre un evemtual inconvenient anume...

Multumesc si pentru cele 2 link-uri, le explorasem deja, dar nu sunt prea multe informatii "neoficiale"

#6
lucianv

lucianv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.08.2007
Buna ziua,

Am achizitionat in septembrie o locuita in ansamblul Good Morning.
La momentul achizitionarii casa avea doar fundatia turnata.
In acest moment este aproape gata, mai sunt de finisat peretii, de montat gresia, faianta si parchetul.
Dezvoltatorii s-au dovedit flexibili in momentul in care am solicitat modificari privind compartimentarea, izolarea podului, si in special configurarea instalatiilor, in special cea electrica.
Au avut si sugestii utile, bazate pe experienta anterioara (sunt deja la al 6-lea complex).
Raportul calitate pret este bun. Am vazut si cateva case terminate, nu dintre cele facute special pentru prezentare, si calitatea lucrarilor este foarte buna, si stiu sa apreciez aces lucru, pentru ca am facut si eu o casa, si am amenajat un apartament de la rosu.

Astept sa se faca si racordarea la utilitati, pentru a ma putea muta, cel mai probabil in februarie sau martie.

Daca doriti si alte detalii va stau la dispozitie.

#7
katanel

katanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2006
salutare,

daca e cineva care locuieste in Balotesti/Good Residence - cum e cu zgomotul produs de avioane? se aude in casa cu geamurile inchise, etc?

#8
iulipaula

iulipaula

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.03.2008
Buna !

E cineva care s a mutant deja acolo ?

Merci

#9
florin_diaconeasa

florin_diaconeasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 25.07.2006
Ca si viitor cumparator sunt relativ socat si dezamagit de ce se intampla acolo. Oamenii pareau foarte ok inainte sa semnez antecontractul. Printre clauzele din antecontract am cerut sa fie specificata asfaltarea complexului deoarece am un copil mic si nu doresc sa ma mut in praf.

Am trecut peste cateva incoveniente in ceea ce priveste comunicarea, dar incepe sa imi fie teama ca nu va mai fi asfaltat noul complex. Ca sa zic pe scurt, termenul de finalizare cu tot cu asfaltare era pe data de 1 iulie. A trebuit sa ma rog eu de ei sa facem o anexa pt a prelungi termenul cu cat au nevoie (15 august) si mi s-a parut dubios. Iar acum si acel termen a fost depasit cu aproape o luna.

De la inceputul verii mi se tot promite ca intr-o saptmana sau 2 saptmani se asfalteaza. Posted Image
Sincer, mi-e teama ca nu mai vor sa o faca, mai ales ca persoana care s-a ocupat de vanzare nu mai raspunde la telefon si emailuri decat daca insist foarte foarte mult, iar asta ma face sa ma simt mintit si injosit.

Edited by florin_diaconeasa, 08 September 2016 - 19:18.


#10
Dude

Dude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 20.05.2005
Am vizionat acum cateva saptamani modelul de casa Vela. Era situata undeva prin Saftica, la capatul unei strazi in panta pe care se aflau case mai vechi. Casa pare bine construita iar domnul de la vanzari era foarte deschis, chiar agresiv in a ne convinge sa semnam un antecontract si in a ne preda chiar de a doua zi cheile unei case la rosu care urma sa fie finalizata undeva prin martie. Noua ni s-a parut mare pretul de 89 000 pentru o casa de 100 mp cu ~ 400mp teren pe un singur nivel compartimentata ciudat (living de trecere, bucatarie inchisa, dar fara usa care nu se putea monta din cauza unui calorifer) si intr-o zona destul de izolata chiar daca destul de frumoasa in salbaticia ei. Pretul este fix, bineinteles. Pomana curata.

#11
iulipaula

iulipaula

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.03.2008

 florin_diaconeasa, on 08 septembrie 2016 - 19:13, said:

Ca si viitor cumparator sunt relativ socat si dezamagit de ce se intampla acolo. Oamenii pareau foarte ok inainte sa semnez antecontractul. Printre clauzele din antecontract am cerut sa fie specificata asfaltarea complexului deoarece am un copil mic si nu doresc sa ma mut in praf.

Am trecut peste cateva incoveniente in ceea ce priveste comunicarea, dar incepe sa imi fie teama ca nu va mai fi asfaltat noul complex. Ca sa zic pe scurt, termenul de finalizare cu tot cu asfaltare era pe data de 1 iulie. A trebuit sa ma rog eu de ei sa facem o anexa pt a prelungi termenul cu cat au nevoie (15 august) si mi s-a parut dubios. Iar acum si acel termen a fost depasit cu aproape o luna.

De la inceputul verii mi se tot promite ca intr-o saptmana sau 2 saptmani se asfalteaza. Posted Image
Sincer, mi-e teama ca nu mai vor sa o faca, mai ales ca persoana care s-a ocupat de vanzare nu mai raspunde la telefon si emailuri decat daca insist foarte foarte mult, iar asta ma face sa ma simt mintit si injosit.


am inteles ca au asfaltat de curand ?

Edited by iulipaula, 29 September 2016 - 10:32.


#12
florin_diaconeasa

florin_diaconeasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 25.07.2006
Da, tocmai ce au asfaltat spre linistea noastra.

Nu am reusit sa dau de cel de la vanzari inca. Ramane de vazut daca planul pe care mi l-au dat la antecontract a fost respectat sau nu. Din pacate, exista posibilitatea sa nu fi respectat planurile de arh. si ing.

#13
Oskkar

Oskkar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 03.06.2011
florin, in ce stadiu era casa in momentul in care ati semnat ante-contractul? per total, sunteti multumiti de alegerea facuta?

#14
googy

googy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.03.2011
Buna tuturor! Vad ca nu se prea scrie despre acest complex, ceea ce poate fi de bun augur conform vorbei "no news is good news"?! Posted Image
Noi suntem interesati de achizitia unei locuinte dintr-unul din ansamblurile Good Residence, Balotesti, mai precis vila Maia tS. Pe mine ma incanta ca sunt doar pe parter, arata ok (am vizitat deja o Maia si o Mensa in constructie momentan, plus o Maia finalizata si poate de show). Consider ca este un avantaj doar parterul: nu mai calaresc toata ziua scarile dupa "Mama, mi-e sete/ mi-e foame/vii putin?" cum se intampla pe la toti prietenii mei ce locuiesc in duplexuri/case cu etaj). :D teren alocat resedintei de neeglat, adica de 600 mp din cate am vizitat, deci ma intretin nu prin urcarea si coborarea scarilor, ci prin taierea gazonului Posted Image ...
Am observat ca sunt multe locuinte in cele 5 (parca) ansambluri ale lor; cum nu se discuta pe aici, sa inteleg ca totul e ok, colaborarea fu buna, lumea e multumita de calitatea achizitionata? In afara de o intarziere a asfaltarii, care citesc ca s-a rezolvat deja, ce am vizitat noi - complexurile/cartierele lor denumite Terra, Eda, Venus - erau asfaltate, deci si aici pare a fi in regula. Dar o fi?
Multumesc mult celor ce aduc niste raspunsuri la ezitarile mele. :)

#15
visatoare_mica

visatoare_mica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.07.2018
buna Googy, suntem si noi recenti proprietari ai unei Maia in ultimul lor cartier construit. per total casa e construita bine, insa bataia de cap si colaborarea de 2 lei ma fac sa cred ca daca as fi stiut de la inceput prin ce vom trece nu ne-am fi inhamat.

pe scurt, dupa ce semnezi antecontractul esti scavul lor...desi iti lasa impresia ca te ajuta si-ti fac mofturile, sa stii ca vei plati suprapret la orice. ca sfat general este sa nu faci nici un fel de lucrare extra cu ei. daca poti monta orice cu altcineva fa-o, altfel va trebui sa stai langa ei la orice miscare. ca exemplu, la electrica ei nu sunt responsabili sa iti faca legaturile la prizele de internet si TV. nici cei de la furnizorul de servicii nu vor fi responsabili, ceea ce inseamna ca ori chemi pe cineva ori le faci singur. a, si apropo, nici macar nu te anunta ca le lasa nelegate.
orice lucrare suplimentara este supraincarcata. probabil ca iti vor expune ce variante au gen, geamuri tripan, velux in pod, rulouri, casute de gradina etc etc...nu le cere nimic pana cand nu verifici in piata care sunt preturile, sau macar sa contactezi tu direct pe cei care iti vor executa lucarea. noi ne-am tzepuit cu vreo 2 lucrari de genul asta. am zis sa facem de la inceput ce e de facut cat inca e santier si nu mai murdarim dupa peretii, insa ulterior la alte lucrari suplimentare am constatat ca umflau preturile cu 30% si nici macar nu fac treaba calumea. stiu pe cineva caruia i-au facut o casuta de gradina care dupa vreo 2 ani a cazut si omul a trebuit sa o refaca pe banii lui.

la capitolul garantii...ori ai nervi tari si esti ca scaiul...ori te lasi pagubas. daca s-ar putea sa nu fie responsabili de ceva sa stii ca vor face tot posibilul. decat sa trimita pe cei care fac treaba de mantuiala, mai bine iti cauti singur rezolvare.

amabilitate si disponibilitate vei primi daca esti printe primii care semneaza si casa ta sa fie atunci in lucru...poate o fac mai pe indelete si ai timp sa aduci corecturi. dupa ce semnezi contractul de vanzare cumparare se trece de la..."draga mea....te pup" la "buna ziua...la revedere", asta in cazul in care se raspunde la telefon.

materialele folosite sunt medii chiar uneori sub medie. manopera lasa de dorit mai ales la interior. lemnul folosit este cel mai crud si ud posibil, abia taiat asa ca ai mare grija ca va lucra in timp si te poti trezi cu surprize...cauta pe net ce inseamna folosirea lemnului de conifere in pod si ce whatchout-uri ai.

cel mai bine, fa drumuri prin cartierele construite ca sa vorbesti cu oamenii. e cel mai bun feedback pe care il poti primi si cere un sfat profesionist asupra antecontractului, pt ca ei se spala pe maine de foarte multe probleme ce pot aparea. nu te bucura ca are 2-3 pagini si nu e mult de citit, intreaba un notar sau un avocat in domeniul imobiliarelor ca sa iti apere investitia, pt ca sa fim seriosi, sunt o gramada de bani...

bafta

#16
visatoare_mica

visatoare_mica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.07.2018

 googy, on 04 iunie 2018 - 14:18, said:

Buna tuturor! Vad ca nu se prea scrie despre acest complex, ceea ce poate fi de bun augur conform vorbei "no news is good news"?! Posted Image
Noi suntem interesati de achizitia unei locuinte dintr-unul din ansamblurile Good Residence, Balotesti, mai precis vila Maia tS. Pe mine ma incanta ca sunt doar pe parter, arata ok (am vizitat deja o Maia si o Mensa in constructie momentan, plus o Maia finalizata si poate de show). Consider ca este un avantaj doar parterul: nu mai calaresc toata ziua scarile dupa "Mama, mi-e sete/ mi-e foame/vii putin?" cum se intampla pe la toti prietenii mei ce locuiesc in duplexuri/case cu etaj). Posted Image teren alocat resedintei de neeglat, adica de 600 mp din cate am vizitat, deci ma intretin nu prin urcarea si coborarea scarilor, ci prin taierea gazonului Posted Image ...
Am observat ca sunt multe locuinte in cele 5 (parca) ansambluri ale lor; cum nu se discuta pe aici, sa inteleg ca totul e ok, colaborarea fu buna, lumea e multumita de calitatea achizitionata? In afara de o intarziere a asfaltarii, care citesc ca s-a rezolvat deja, ce am vizitat noi - complexurile/cartierele lor denumite Terra, Eda, Venus - erau asfaltate, deci si aici pare a fi in regula. Dar o fi?
Multumesc mult celor ce aduc niste raspunsuri la ezitarile mele. Posted Image


vezi ca am postat ceva despre intrebarea ta. in legatura cu asfaltul in Eda, sa stii ca ala a fost primul cartier construit, iar drumul nu a fost predat primariei, ceea ce a dus la asfaltarea lui din banii locatarilor. nu toti au contribuit si uite asa a iesit scandal intre ei. plus ca toate creditele ce au fost luate includ si cota parte din drum. ca sa-l cedeze acum necesita un efort imens din partea tuturor proprietarilor si nu se va intampla asa ceva. in celelalte cartiere intradevar s-a asfaltat insa lucrarile de predare a caselor au fost peste tot intarziate si in preccontract nu exista nici o penalitate pentru ei pentru nerespectarea termenelor.

eu nu m-as mai baga in povestea asta daca ar fi sa cumpar acum o casa de la ei. e frumoasa si bine impartita, zona buna, dar problemele cu ei sterg orice aspect bun. din nou, poate suntem subiectivi, dar mergi si vorbeste cu oamenii ce locuiesc mai ales in ultimul cartier contruit si cere pareri.

#17
gigi20lic

gigi20lic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 16.05.2018
O sa imi exprim parerea si voi cauta in continuare pareri ale oamenilor pentru ca sunt direct interesat, sambata am vizionare si la dezvoltator si a unui proprietar ce vinde, cred ca o Maia.

 visatoare_mica, on 02 iulie 2018 - 13:08, said:

vezi ca am postat ceva despre intrebarea ta. in legatura cu asfaltul in Eda, sa stii ca ala a fost primul cartier construit, iar drumul nu a fost predat primariei, ceea ce a dus la asfaltarea lui din banii locatarilor. nu toti au contribuit si uite asa a iesit scandal intre ei. plus ca toate creditele ce au fost luate includ si cota parte din drum. ca sa-l cedeze acum necesita un efort imens din partea tuturor proprietarilor si nu se va intampla asa ceva. in celelalte cartiere intradevar s-a asfaltat insa lucrarile de predare a caselor au fost peste tot intarziate si in preccontract nu exista nici o penalitate pentru ei pentru nerespectarea termenelor.

Cedarea catre primarie si trecerea cotei indivize in contract de credit sunt cam tricky. De cel putin un an de cand prospectez achizitionarea unei case in zona de nord a Bucurestiului, oriunde e un complex, sau cateva case construite pe un lot privat, singura poveste comuna pe care o aud e diferenta de opinii intre cei ce doresc cedarea catre primarie si cei ce nu doresc, si problemele ce reies de aici, de la utilitati pana la asfaltare.

Toate complexele Good something vizitate incognito de mine sunt asfaltate, si doar in unul a fost asfaltat din banii proprietarilor, inteleg eu gresit ceva de aici?

 visatoare_mica, on 02 iulie 2018 - 09:26, said:

buna Googy, suntem si noi recenti proprietari ai unei Maia in ultimul lor cartier construit. per total casa e construita bine, insa bataia de cap si colaborarea de 2 lei ma fac sa cred ca daca as fi stiut de la inceput prin ce vom trece nu ne-am fi inhamat.

pe scurt, dupa ce semnezi antecontractul esti scavul lor..

......................

orice lucrare suplimentara este supraincarcata. probabil ca iti vor expune ce variante au gen, geamuri tripan, velux in pod, rulouri, casute de gradina etc etc...nu le cere nimic pana cand nu verifici in piata care sunt preturile, sau macar sa contactezi tu direct pe cei care iti vor executa lucarea. noi ne-am tzepuit cu vreo 2 lucrari de genul asta. am zis sa facem de la inceput ce e de facut cat inca e santier si nu mai murdarim dupa peretii, insa ulterior la alte lucrari suplimentare am constatat ca umflau preturile cu 30% si nici macar nu fac treaba calumea. stiu pe cineva caruia i-au facut o casuta de gradina care dupa vreo 2 ani a cazut si omul a trebuit sa o refaca pe banii lui.

la capitolul garantii...ori ai nervi tari si esti ca scaiul...ori te lasi pagubas. daca s-ar putea sa nu fie responsabili de ceva sa stii ca vor face tot posibilul. decat sa trimita pe cei care fac treaba de mantuiala, mai bine iti cauti singur rezolvare.

materialele folosite sunt medii chiar uneori sub medie. manopera lasa de dorit mai ales la interior. lemnul folosit este cel mai crud si ud posibil, abia taiat asa ca ai mare grija ca va lucra in timp si te poti trezi cu surprize...cauta pe net ce inseamna folosirea lemnului de conifere in pod si ce whatchout-uri ai.

cel mai bine, fa drumuri prin cartierele construite ca sa vorbesti cu oamenii. e cel mai bun feedback pe care il poti primi si cere un sfat profesionist asupra antecontractului, pt ca ei se spala pe maine de foarte multe probleme ce pot aparea. nu te bucura ca are 2-3 pagini si nu e mult de citit, intreaba un notar sau un avocat in domeniul imobiliarelor ca sa iti apere investitia, pt ca sa fim seriosi, sunt o gramada de bani...

Nu am fost nici o data complet lamurit care complex unde e si in special care a fost ordinea construirii lor, daca ar putea cineva sa ma lamureasca as ramane complet recunoscator. Nici site-ul lor si nici google nu sunt in stare sa ma lamureasca. Eu inteleg ca good afternoon e imediat dupa Dimieni si restul, gen Terra si good morning sunt pe Str. Lahovari.

Nu e in nici un caz o scuza, dar din pacate nu cunosc nici macar un singur caz in care dupa semnarea antecontractului lucrurile sa mearga la fel sau mai bine ca inainte, intotdeauna dezvoltatorul va intarzia si/sau tergiversa diferite chestii. Si asta din perspectiva unui om inconjurat de corporatisti ca mine care isi achizitioneaza locuinte noi.

Partea cu lemnul ud e intradevar o problema foarte mare. Nu as accepta sub nici o forma asa ceva. Deja am fost beneficiarul unei tamplarii de lemn pentru termopane si nu mai vreau sa repet experienta, in special la pod/grinzi/acoperis.

Acum, chiar as vrea sa pot intreba oameni care traiesc acolo dar toti se uita cu mirare si ma simt ca si cum ma intreaba ce caut eu acolo, ca se vede ca nu vin la nimeni si doar ma invart si ma uit aiurea la casele/curtile oamenilor. Adevarul e ca imi si lipsesc cu desavarsire social skills-urile si ma simt mult mai bine in fata ecranului Posted Image

Chiar as vrea sa mai aud chestii care au mers prost in procesul de achizitie si in primii ani de locuit acolo.

Edited by gigi20lic, 16 October 2018 - 12:11.


#18
Concerneduser

Concerneduser

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.07.2020
Buna ziua.
Vin cu o incercare de a identifica potentiali alti clienti, viitori proprietari din Good Residence, care au avut o experienta similara cu a mea.
Pe scurt, proiectul pentru care am semnat proimisiunea de cumparare a fost decalat cu un an. Nu m-a anuntat nimeni. Nu am nimic scris de la ei cum ca nu isi vor respecta clauza contractuala de finalizare a constructiei, am numai comunicari verbale si informatii care se contrazic pe zi ce trece de la reprezentantii ansamblului rezidential. In momentul de fata, nu pot lua o decizie informata intrucat nu pot obtine nimic concret si oficial de la ei, pot doar sa ma bazez pe prevederile contractuale, insa, eu personal nu pot sta ca pe ace in acest timp, nestiind daca finalizarea va fi la termen sau nu. Daca stiti persoane care sunt in aceasi situatie, va rog contactati-ma in pm. Multumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate