Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Panouri Fotovoltaice II

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
9709 replies to this topic

#8929
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Din fisa tehnica a invertorului rezulta ca are SPD pe AC si pe DC.

#8930
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 02.07.2009

 radurus, on 29 martie 2023 - 14:54, said:

....Pe AC, invertorul acela o sa dea in blana 5500W. La 240V o sa fie 23A.
O siguranta automata de 25A va fi solicitata continuu pentru ca in timpul zilei asta va face invertorul.
E gresit sa recomandam 32A?
Sigurantele se dimensioneaza functie de conductori, nu functie de consumatori.

#8931
pawldtc

pawldtc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.09.2022
Salutare,

recent am achizitionat un sistem fotovoltaic de 6 kW ( panouri Jinko, inverter Huawei, accesorii plus sistemul de montaj clasic cu prindere in capriori ).

Totul fain frumos pana la momentul instalarii cand mi s-a explicat ca datorita lipsei accesului in podul casei nu se poate face "sondarea" capriorilor iar prinderea
in acestia gaurind dinspre tabla spre pod este loterie si risc ca in anumite locuri suruburile sa ramana in aer neavand substructura necesara).

Mentionez ca invelitoarea casei este din tigla metalica / tabla ondulata Bilka.

Ca alternativa instalatorul mi-a propus implementarea sistemului SpeedRail / MiniRail de la K2 cu prindere doar in foaia de tabla, argumentand ca majoritatea instalatorilor folosesc unul dintre cele doua sisteme pe tigla metalica si nu au fost probleme.

Personal am o mare teama de faptul ca la o vijelie mai tare risc sa-mi zboare de pe casa atat panourile cat si tabla iar mai grav este ca locuind intr-o zona relativ dens populata risc sa provoc si alte distrugeri in jur. atat umane cat si materiale :)

Tin sa mentionez ca am cerut si o a doua parere la un alt instalator si mi s-a spus acelasi lucru.

Ce parere aveti ? Se preteaza cele doua sisteme la tabla ondulata ? Am pus in attach cateva poze cu acoperisul casei.

Multumesc !

Attached Files



#8932
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,753
  • Înscris: 17.01.2014
minirail este ok, dar e bine sa folosesti si inaltatoarele lor pentru a mari unghiul panourilor... ai unghi mic la acoperis si te vor ajuta si la captare si la racire, totusi trebuiesc gandite bine.

#8933
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
Cat de aproape sunt casele alea, cum e posibil asa ceva? Sa va fereasca sfantu de vreun incendiu ......

#8934
pawldtc

pawldtc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.09.2022
@stoianalin, multumesc pentru raspuns ! am intrebat si la cei de la K2 si mi-au confirmat ca SpeedRail este ok pentru acoperisul meu. Cu toate astea tot sunt sceptic :)

@nik1965, se poate si mai rau stai linistit.

#8935
Radu18-

Radu18-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 16.02.2008
@Pawltdtc probabil ca nu sunt foarte priceputi montatorii?
1. Si tu si si ei isi pot da seama unde vin capriorii foarte simplu daca se uita unde vin montate carligele(mai ales daca ai carlige din acelea lungi care intra sub tabla - ele se monteaza fix pe caprior), mergi pe ondul perpendicular pe streasina si uite asa afli unde vin capriorii pe toata lungimea de curgere a apei acoperisului - asta e valabil mai ales pt carligele lungi care intra sub tabla si se monteaza pe caprior. La un caprior 10 x 15 cm, ai toate sansele sa dai surubul pt rail unde trebuie

2. Ai astereala? Daca da, surubul care perforeaza tabla ca sa fixeze acele railuri ar trebui sa fie suficient de lung sa prinda si in scandura de astereala, deci nu ar sta prins doar in tabla.

3. Si eu am acoperis Bilka, model Romanic, cel mai bombat, la mine au nimerit capriorii pe acelasi principiu, uitandu'se dupa carlige, nu prin pod, dar au fost 2 locuri unde surubul ar fi trebuit dat chiar in carful ondulatiei tablei, si atunci au dat langa caprior pe fundul ondulatiei unde face contact tabla cu latul, si surubul a prins doar in astereala, nu si in caprior.

Edited by Radu18-, 30 March 2023 - 21:30.


#8936
crvtec2

crvtec2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 05.07.2022
@radurus mersi mult de sfaturi. cred ca merg pe 32A ca oricum o sa pun conductor de 10 mm pentru transport AC, am cam 30 de m de la invertor pana la tablou.
As pune o siguranta de 32A care sa o pot cupla mecanic si cu un iMsu de 255V in caz de supratensiuni sa nu se strice invertor.
La stringuri e ok cablu solar de 6mm? Am cam 5 m la un string si 10m la alt string pana la invertor.



#8937
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 02.07.2009
Capriorul este de cele mai multe ori facut din mai multe bucati care nu sunt in linie. Este cea mai buna metoda de orientare daca nu este acces in pod.

#8938
shellpitic

shellpitic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.03.2008
Bună seara domnilor!
După săptămâni de citit topicul și de interesat despre panouri și invertoare, as vrea să mă ajutați cu o părere și să-mi spuneți dacă ceea ce vreau sa proiectez este corect.
Invertor monofazat Huawei SUN2000-6KTL-L1, On Grid / Off Grid / Hybrid, 6000W
Panou fotovoltaic monocristalin model DHT-M60X10/FS 450W Full-Screen  18 bucăți https://www.solarexp...&product_id=130
Smart meter monofazat HUAWEI DDSU666H
Oare 2 string-uri de cate 9 este mult acest invertor? Adică sâ merg pe 2x9 sau 2x8?
Voc=62 V,  iar Vmp=52,4 V
Am vrut sa merg pe Voc mare din cauza suprafeței, un Voc mai mic ar fi însemnat suprafață mai mare de instalare și ar fi însemnat  2x12.
Așezarea lor va fi 4-3-2 x2
Orice părere este bine venită
Vreau sa vă mulțumesc pt timpul acordat citirii acestui mesaj, știu că au mai fost întrebări de genul acesta și poate că deja e obositor să  raspundeti la unii mai nepricepuți,  dar nu vreau să greșesc.
Vă mulțumesc.

#8939
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,753
  • Înscris: 17.01.2014
cu 2x9 depasesti Voc invertor (600V) si o sa se prajeasca
cu 2x8 o sa ai cam 596 Voc la -20 grade ceea ce este ok daca la tine in zona nu se ating astfel de temperaturi pe timp de soare plin.

nu e relevant Voc-ul la ce vrei tu -> uita-te dupa panouri cu mai multi W pe metru patrat
daca insisti pe 2x12 si pe acest panou, trebuie sa alegi alt invertor

#8940
shellpitic

shellpitic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.03.2008
De ce sa cumpăr panouri de 550-600w cu dimensiuni mari aprox 2300x1130mm și sa mă complic? Dar și la 450w găsești la dimensiunile menționate mai sus. Greu demontat, obligatoriu 3 rânduri de șine....la 1900x 1130 la 450w sunt ideale, și cu Voc-ul la fel, sa iau cu 37V, 42-43V, 49V? La pretu la care am ieșit a fost foarte bine. 28.000 Ron -36 panouri 450w, transport inclus, acum s-a .ai ieftenit un pic și este 25.000.
Nu fac reclama la niciun vânzător dar daca calculezi cat face la solarone, solartech, emars sau alti vânzători ieșeam mai scump.
Întradevăr și mie mi s-au părut că m-am dus la partea superioară cu Voc-ul, din cauza asta am întrebat, dar nu îmi pare rău că am am luat mai multe în caz de ceva, pot sa le schimb. Oricum mai am un invertor chinezism 5048 și as putea sa leg cele 4 panouri.
Colegu care întrebă de sistemul de prindere miniraill daca este ok, eu sincer nu îl recomand, sta doar in tabla și în astereala poate, prețul pt modelul meu 4-3-2 x2 ar fi fost undeva la 1700 Ron, pot sa va dau oferta primită ca sa va convingeți, iar sistemul de la K2 aproape 6000 Ron, am ales modelul compatibil pe care l-am văzut montat la un văr  și este foarte ok. Iar că preț a fost undeva la 3100 Ron.
La văru a fost montat un sistem de 12 panouri de 300w solarfarm Voc 35.7V pe un invertor 5048 (Voc=500V, MPPT 120 -450V) care are 1 MPPT. Mai mult de 2600w nu scotea așa că am mai pus inca 1 rand de 12 și a ajuns la 12x2. El are și suprafața mai mare și nu a fost o problema, dar vânzătorul invertorului nu a recomandat montarea unui nou string că "cică nu merge". In manual spune că merge conform specificațiilor și întradevăr merge. As vrea sa urc o poza cu producția dar nu știu cum, sunt pe telefon.
In concluzie mulțumesc domnule Stoianalin, voi merge pe 2x8 pt a proteja invertorul (suntem 2 persoane din cauza asta am luat 36).
Pt cine îi interesează modelele de la Huawei monofazat au fost la oferta la mathouse câteva zile cu reduceri bune zic eu, cel de 5ktl-L1 la 3500 Ron, vedeți ce preturi "calumea" găsiți la dedeman ramai masca.

#8941
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,886
  • Înscris: 22.12.2005

 shellpitic, on 04 aprilie 2023 - 22:17, said:

Bună seara domnilor!
După săptămâni de citit topicul și de interesat despre panouri și invertoare, as vrea să mă ajutați cu o părere și să-mi spuneți dacă ceea ce vreau sa proiectez este corect.
Invertor monofazat Huawei SUN2000-6KTL-L1, On Grid / Off Grid / Hybrid, 6000W
Panou fotovoltaic monocristalin model DHT-M60X10/FS 450W Full-Screen  18 bucăți https://www.solarexp...&product_id=130
Smart meter monofazat HUAWEI DDSU666H
Oare 2 string-uri de cate 9 este mult acest invertor? Adică sâ merg pe 2x9 sau 2x8?
Voc=62 V,  iar Vmp=52,4 V
Am vrut sa merg pe Voc mare din cauza suprafeței, un Voc mai mic ar fi însemnat suprafață mai mare de instalare și ar fi însemnat  2x12.
Așezarea lor va fi 4-3-2 x2
Orice părere este bine venită
Vreau sa vă mulțumesc pt timpul acordat citirii acestui mesaj, știu că au mai fost întrebări de genul acesta și poate că deja e obositor să  raspundeti la unii mai nepricepuți,  dar nu vreau să greșesc.
Vă mulțumesc.

ce baterie ai luat? din ce stiu - Huaweiul nu permite baterii normale ci doar cele ale lor, scumpe rau de tot.

#8942
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,330
  • Înscris: 29.05.2004
"Invertor monofazat Huawei SUN2000-6KTL-L1, On Grid / Off Grid / Hybrid, 6000W"   bai da' dastept e invertorul asta, UPS stie sa faca ? :)

#8943
shellpitic

shellpitic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.03.2008
Nu investesc in baterii niciun bănuț, fara baterii, intradevar sunt scumpe daca nu foarte scumpe bateriile și sistemul de management, plus că merg doar bateriile specificate de ei (LG) la un voltaj ciudat din punctul meu de vedere. Fara baterii te duci cu Voc mare dar cu baterii nu trebuie să depășești 350v (scrie în fișa lui tehnica posibil să greșesc voltajul acela).
Am văzut instalat prin programul casa verde pe anul trecut pe cel de 5k și au cerut pt 3 kw 5000 Ron iar pt instalarea de 5kw adică diferența de 2Kw 14.000 Ron. Ieftin tată!
14 bucăți longi LR4-60HIH-370 Voc 40.9V și invertoru 5ktl-L1 plus panou siguranțe, smartmeter, cabluri nu foarte lungi....

#8944
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006

 shellpitic, on 05 aprilie 2023 - 08:54, said:


La văru a fost montat un sistem de 12 panouri de 300w solarfarm Voc 35.7V pe un invertor 5048 (Voc=500V, MPPT 120 -450V) care are 1 MPPT. Mai mult de 2600w nu scotea așa că am mai pus inca 1 rand de 12 și a ajuns la 12x2. El are și suprafața mai mare și nu a fost o problema, dar vânzătorul invertorului nu a recomandat montarea unui nou string că "cică nu merge". In manual spune că merge conform specificațiilor și întradevăr merge.
Merge pana iese fum.
12 x 35.7 x ~1.16 (la -25gr) = 497V.

Apoi vanzatorul a zis ca nu merge pentru ca cei mai multi nu stiu ca nu conteaza ca ai posibilitate curent mai mare pe panouri decat poate MPPTul.
2 siruri paralel pot furniza probabil 20A iar MPPTul poate doar 18A, adica invertorul se va plafona la 18A sau la puterea limitata din soft.

Unii ar putea chiar sa iti refuze garantia daca ai pus pe invertor mai multi amperi (panouri paralel) decat scrie in specificatia MPPT.

Edited by radurus, 05 April 2023 - 12:45.


#8945
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,886
  • Înscris: 22.12.2005

 shellpitic, on 05 aprilie 2023 - 09:20, said:

Nu investesc in baterii niciun bănuț, fara baterii, intradevar sunt scumpe daca nu foarte scumpe bateriile și sistemul de management, plus că merg doar bateriile specificate de ei (LG) la un voltaj ciudat din punctul meu de vedere. Fara baterii te duci cu Voc mare dar cu baterii nu trebuie să depășești 350v (scrie în fișa lui tehnica posibil să greșesc voltajul acela).
Am văzut instalat prin programul casa verde pe anul trecut pe cel de 5k și au cerut pt 3 kw 5000 Ron iar pt instalarea de 5kw adică diferența de 2Kw 14.000 Ron. Ieftin tată!
14 bucăți longi LR4-60HIH-370 Voc 40.9V și invertoru 5ktl-L1 plus panou siguranțe, smartmeter, cabluri nu foarte lungi....

ok, spor la treaba. deci nu ai nevoie de curent 24/24 :)
am vazut multe firme care propun huawei si dupa o vreme apar pe olx - clientul afland prea tarziu care este "smecheria".

#8946
shellpitic

shellpitic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.03.2008
Ce siguranță ar merge montata pt panouri? Mă gândeam la Siguranta Automata Curent Continuu 2P 600V 20A.  Greșesc? Doar că nu prea găsesc, majoritatea sunt 500v cu 16/20a.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate