Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...
 Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...
 

Panouri Fotovoltaice II

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
9702 replies to this topic

#3709
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Nu este bine sascoti nefiltrat din PWM, un convertor buck obisnuit poate face treaba asta.

Referitor laMPPT orice convertor DC/DC poate oficia asta daca este controlat cu algorimul respectiv.
O varianta simpla este MPP park care sepoate faca cu un TL494  sau un TL598, prin citirea tensiunii la intrare. Se pune un potentiometru cu care se cauta manual MPP.

In teorie MPPT se face facind produsul UxI la intrarea in convertorulDC/DC, dar exista o varinta mai simpla:
Se poate lua ca parametru de feedback curentul la iesirea convertorului in cazul in care debiteaza pe un acumulator, sau oricare dintre tensiune si curent cand debiteaza pe o rezistenta.
Practic pui clampmetrul pe firul de la iesire si reglezi potentiometrul pana ai curentul maxim

#3710
edysun2007

edysun2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 16.07.2008

View Postaddysoftware, on 14 februarie 2019 - 19:53, said:

280..ai vrut sa zici 180? daca da,
pai solutia, daca ai nevoie de apa calda, este acel pwm; pe rezistenta se vor aplica 180v sub forma de pulsuri si bruma de energie luminoasa se va recupera aproape integral.
Cuget la ce spui cu pwm ca vreau sa upgradez/update sistemul,poate cuget mult la unele lucruri. Acum vorbeam de 280 si ma gândeam cand nici ăștia nu fac mare brânză la apa sa hrănesc cu ei un charger sa am lumina si alte cele. Doar ca aici trebuie input mare dc la regulator si sunt scumpe. Asa ca încă studiez. În sarcina nu stau ei fix la 280... ma gândeam ca sub o anume putere sa-i transform in U mai mica si sa-i dau la regulatorul actual,dar iar trebuie ceva limitare de apare brusc soare.

Edited by edysun2007, 14 February 2019 - 22:47.


#3711
galbe19

galbe19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 06.01.2009
De unde imi dau seama pe ce voltaj pot sa folosesc aceste panouri solare. de exemple aceste 2 poze de mai jos.
Pot sa le folosesc pe 12V sau 24V?

Attached Files


Edited by galbe19, 15 February 2019 - 11:38.


#3712
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 17.01.2014
Uoc: 37.08V si Voc: 44.00 V
Sunt tensiunile maxime pe circuit dechis (fara consumator la borne)

#3713
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Adica lefolosesti si pe 12 si pe 24 cu pierderile aferente daca regulatorul este pwm.Daca este mppt ,atunci este alta treaba.

#3714
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Pe primul il poti folosi la 12v, al doilea merge la 12v Si 24v.
Sunt foarte diferite la caracteristici Ptr a fi utilizate impreuna. Se pot folosi impreuna dar cu pierderi mari.


#3715
galbe19

galbe19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 06.01.2009
nu vrea sa le folosesc imprenua deoarece regulatorul este pe 24V. dar nu imi dau seama cum stiu care pot fi pe 24V, deoarece vreau sa mai achizitionez niste panouri.

#3716
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Poti folosi orice panou la orice tensiune a bateriilor, doar ca le pui in serie (sa fie acelasi tip, marca, model...) cate 2,3...panouri pana la 600-1000V daca vrei.

#3717
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Voltajul panourilor in serie depinde de regulatorul folosit. Ex:
Un regulator cu 150VOC poti lega 1-2-3 panouri de 30-40 voc in serie sa incarce 12-24-48v.
Daca ne spui mai multe vei primi un raspuns pe masura.

#3718
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postedysun2007, on 14 februarie 2019 - 22:42, said:

.... Acum vorbeam de 280 si ma gândeam cand nici ăștia nu fac mare brânză la apa sa hrănesc cu ei un charger sa am lumina si alte cele. Doar ca aici trebuie input mare dc la regulator si sunt scumpe. Asa ca încă studiez. În sarcina nu stau ei fix la 280... ma gândeam ca sub o anume putere sa-i transform in U mai mica si sa-i dau la regulatorul actual,dar iar trebuie ceva limitare de apare brusc soare.
Deci e vb de un input de cca 280 (200-300).

Pentru o putere relativ mica se pot folosi surse buck sau flyback dc-dc. Nu sunt MPPT deci nu pot sa se autoregleze, vei avea pierderi (intre 0 si 20% functie de punctul reglat) dar daca te limitezi cum tocmai ai spus la cerinta de a recupera energia pe nori adanci si foarte adanci, poate (deci nu sigur) te-as putea ajuta cu niste convertoare dc-dc de cca 180W flyback. Ce tensiune ar trebui sa dea la iesire? Puterea se autolimiteaza la 180W (ajustabil) la aceste surse.

Edited by addysoftware, 15 February 2019 - 13:10.


#3719
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Utila pentru aplicatii este Vmp, voltage maximum power.

Vmp si si Voc este in functie de numarul total de celule inseriate o celula cu siliciu are in jur de 0,43v Vmp la 20 grade.

8 panouri de 60 celule in seriate vor scoate in jur de 200v in sarcina asta ar putea fi o configuratie buna pentru o rezistenta de 220v.

Trebuie sa te asiguri ca Imp generat de panouri este egal sau putin mai mare decat curentul consumat de rezistenta la 200v.

8 panouri de 300w cu 60 celule se potrivesc bine cu o rezistenta de 2000w la 220v iar 8 panouri de 240w-250w cu 60 celule sepotrivesc bine cu o rezistenta de 1500w la 220v.

Vei mai avea nevoie de un convertor buck controlat cu un tl494 sau tl598, configuratia amplificatorului de eroare permite sa citeasca tensiunea la intrea pe intrarea inversoare si referinta reglabila va fi aplicata pe intrarea neinversoare, simplu se divizeaza referinta interna de 5v cu ajutorul unui potentiometru.

La iesirea care va alimenta rezistanta pui un ampermetru simplu analogic si reglezi potentiometrul pe maximul curentului,

Acesta este punctul MPP din acel moment, reglajul respectiv se numeste MPP park, il poti reface la schimbarile de anotimp deoarece va fi usor diferit iarna fata de vara, in teorie piederea in comparatie cu un MPPT activ este de 3-5%, dar in practica este chiar neglijabila deoarece bucla acesta este mult mai rapida, pe vreme schimbatoare conteaza enorm face treaba mai buna ca un MPPT.

Mai are un mare avantaj, poti limita apatitia fenomenului de hot spot in caz de umbrire partiala deoarece tensiunea la bornele panourilor nu este autorizata sa coboare in caz de umbriri partiale, asta va proteja panourile impotriva tenomenului hotspot si le prelungeste viata.

Edited by cavit, 15 February 2019 - 18:54.


#3720
zut1

zut1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 18.02.2018
Eu am cate 7 panouri in serie si cate 5 grupuri in paralel in total 35 panouri tensiunea e de 215-224vcc in sarcina depinde de temperatura cand e cald tensiunea e mai mica 215vcc si cand e frig tensiunea depaseste 224vcc.

#3721
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Banuiesc ca sunt difernte in functie de materialul de dopaj si de vechime.

Ale mele sunt vechi de prin 2000 inainte de generalizarea conectorilor de tip MC4.

#3722
edysun2007

edysun2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 16.07.2008
Multumesc @addysoftware si @cavit; am masurat in gol peste 275V, cu sarcina de 1600W am masurat 230-240V (nu mai stiu sigur). Imi fac timp sa citesc un pic si poate reusesc sa incropesc un "atelaj" care sa contribuie la "un reglaj MPP park".

#3723
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2007
Salutare!

Am nevoie de un sfat in privinta suportului pentru panouri fotovoltaice pentru o terasa. Pentru 12 panouri
am primit preturi de peste 10.000 pentru astfel de sisteme de prindere, adica inca o data cat toate panourile. Cine si-a mai pus panouri pe terasa, si-a facut ceva in regie proprie si daca da cum a procedat.

Initial m-am gandit sa fac o structura din tevi patrate, ceva de genul "A" in poze. dar parca iese prea mare si prea greoaie. Ceva ca in exemplul "D" ar fi mai suitabil, banuiesc ca sint profile de
aluminiu care se pot demonta usor la nevoie. Am citit niste posturi anterior, in care unii criticau aluminiu si recomandau inox. Chiar asa sa nu tina aluminiu nici pe durata de viata a panourilor? Eventual x2.

Ar mai fi varianta "B" in care sa torn eu talpile suportului din beton in care sa infig teava, una mai lunga in spate sa pot sa-i dau unghi intre 25-45.
Solutia optima ar fi galetile din exeplul "C", o galeata = 1 panou, arunci pietris inauntru si gata.
Problema cu ele, ca nu am vazut decat cu inclinatie de 25, ceea ce mi se pare prea putin pt iarna.

Terasa are dimeniunile 5.25 x 11.5 si scopul e sa am suporti cat mai mobili, modulari, usor de manevrat,
in caz de ceva la hidroizolatie sa nu trebuiasca sa cobor cu macaraua panourile si scheletul de metal.

Am mai vazut pe youtube la cineva care si-a pus niste stalpi rotunzi lipiti de marginea aticului, iar
in varf un fel de umbrela, un dreptunghi pe care montai panoul. Puteai sa le rotesti in varf cum vrei
dupa soare, cred ca omul avea si tracker pe ele. Faza cu astea e ca la ce vanturi mai sint cateodata pe aici (70km/h) mi-e tare frica.

Attached Files



#3724
robert81

robert81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 08.07.2014

View PostMeister, on 28 februarie 2019 - 09:42, said:

Salutare!

Am nevoie de un sfat in privinta suportului pentru panouri fotovoltaice pentru o terasa. Pentru 12 panouri
am primit preturi de peste 10.000 pentru astfel de sisteme de prindere, adica inca o data cat toate panourile. Cine si-a mai pus panouri pe terasa, si-a facut ceva in regie proprie si daca da cum a procedat.

Initial m-am gandit sa fac o structura din tevi patrate, ceva de genul "A" in poze. dar parca iese prea mare si prea greoaie. Ceva ca in exemplul "D" ar fi mai suitabil, banuiesc ca sint profile de
aluminiu care se pot demonta usor la nevoie. Am citit niste posturi anterior, in care unii criticau aluminiu si recomandau inox. Chiar asa sa nu tina aluminiu nici pe durata de viata a panourilor? Eventual x2.

Ar mai fi varianta "B" in care sa torn eu talpile suportului din beton in care sa infig teava, una mai lunga in spate sa pot sa-i dau unghi intre 25-45.
Solutia optima ar fi galetile din exeplul "C", o galeata = 1 panou, arunci pietris inauntru si gata.
Problema cu ele, ca nu am vazut decat cu inclinatie de 25, ceea ce mi se pare prea putin pt iarna.

Terasa are dimeniunile 5.25 x 11.5 si scopul e sa am suporti cat mai mobili, modulari, usor de manevrat,
in caz de ceva la hidroizolatie sa nu trebuiasca sa cobor cu macaraua panourile si scheletul de metal.

Am mai vazut pe youtube la cineva care si-a pus niste stalpi rotunzi lipiti de marginea aticului, iar
in varf un fel de umbrela, un dreptunghi pe care montai panoul. Puteai sa le rotesti in varf cum vrei
dupa soare, cred ca omul avea si tracker pe ele. Faza cu astea e ca la ce vanturi mai sint cateodata pe aici (70km/h) mi-e tare frica.
Suporti gasesti aici: https://www.fotovolt...oferta_142.html
Sau iei profil de la ei sau din alta parte, la metru  si iti construiesti suportul.. acum depinde si ce structura de rezistenta are terasa, ce tip de copertina etc... dar ideea cu betonul  mi se pare periculoasa la terase.. aia merge la acoperisuri plane din placa de beton.. Sa nu crezi ca niste galeti umplute cu beton or sa iti tina 12 panouri la un vant de 70km/h... daca reusesti sa mesteresti o priza zdravana pentru suportul standard ( de acoperis) + unghiul dorit, cred ca ar fi solutia cea mai potrivita... 10.000 lei? e o gluma nu?... Fa-l  singur...
Daca iti permite structura terasei, baza suportului o faci din ceva profil zincat, banui ca ti-ar trebui doua randuri paralele pe lungime ( depinde de latimea panourilor, 0.98, 1 m) .. eventual le pui pe orizontala .. 6x6 la ~1,7m cat are unul ..iar pe verticala ai ajunge la un 2m + distanta dintre ele ( cativa cm). Te-ai incadra lejer...Poti sa-l faci inclusiv demontabil...

Sper ca te-ai referit la acoperisul terasei nu la terasa in sine...totusi daca e vb de o terasa fara acoperis, situatia se simplifica..

Edited by robert81, 28 February 2019 - 10:26.


#3725
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2007
Mersi pt sugestii.
Acoperisul de pe casa care arata momentan asa. Mai tre sa mai pun 3cm de extrudat, sa torn o sapa de panta peste care sa mai vin cu un rand-doua de hidroizolatie, peste care vreo 10cm de pietris. Trebuie pentru ca asa cum e acum, cu 30cm de polistiren, ma topesc la etaj.
Nu vreau sa strapung nimic in acoperis. Structura rezista, am pus fier si b300 sa tina si 2 tancuri. Initial am zis ca-mi fac terasa verde, dar pana la urma imi voi face terasa albastra.
Cred ca pentru randul din spate tocmai mi-a venit ideea. In loc de balustrada, fixez picioarele de la randul din spate direct in atic si picioarele din fata le fac cu talpi din beton pe acoperis. Ulterior, cand mai fac rost de bani pentru un rand de panouri, vad eu ce mai fac atunci. Cam care ar fi distanta intre 2 randuri de panouri ca sa nu se umbreasca intre ele?

Attached Files


Edited by Meister, 28 February 2019 - 10:44.


#3726
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009

View PostMeister, on 28 februarie 2019 - 10:42, said:

Mersi pt sugestii.
Acoperisul de pe casa care arata momentan asa. Mai tre sa mai pun 3cm de extrudat, sa torn o sapa de panta peste care sa mai vin cu un rand-doua de hidroizolatie, peste care vreo 10cm de pietris. Trebuie pentru ca asa cum e acum, cu 30cm de polistiren, ma topesc la etaj.
Nu vreau sa strapung nimic in acoperis. Structura rezista, am pus fier si b300 sa tina si 2 tancuri. Initial am zis ca-mi fac terasa verde, dar pana la urma imi voi face terasa albastra.
Cred ca pentru randul din spate tocmai mi-a venit ideea. In loc de balustrada, fixez picioarele de la randul din spate direct in atic si picioarele din fata le fac cu talpi din beton pe acoperis. Ulterior, cand mai fac rost de bani pentru un rand de panouri, vad eu ce mai fac atunci. Cam care ar fi distanta intre 2 randuri de panouri ca sa nu se umbreasca intre ele?
Vezi ca sunt nise cadite din plastic speciale pt panouri , pui in ele  nisip,poti sa pui doua la capete si apoi pui structura din aluminiu  pe ele pui max patru panouri
AICI
http://www.alaska-en...-acoperis-plat/

Edited by goctav2000, 28 February 2019 - 10:49.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate