Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Panouri Fotovoltaice II

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
9709 replies to this topic

#3385
robert81

robert81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 08.07.2014

 XTH, on 08 august 2018 - 21:14, said:

Legi cite surse vrei pe acelasi banc de acumulatori.
-fotovoltaic string de SUD  cu controlerul lui
-fotovoltaic string de VEST cu controlerul lui
-eolian 1 cu putere de 1000W  cu controlerul ei si sistemul de frinare aferent
-eolian 2 putere 2000W idem
etc
Daca ai asa multe , sa fii atent sa nu depasesti necesarul de incaracre a bateriilor,adica ,daca ai necesar de 25A pentru incarcare , toate sistemele cumulat sa nu-ti livreze mai mult, ca zapacesti acumulatorii.Posted Image
Am nevoie si de vreun  dump load ? sau controlerul eolian preia sarcina asta?

#3386
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

 robert81, on 07 august 2018 - 20:20, said:

Mai am o mica dilema, am ceva sigurante de alternativ de la Schneider Electric bipolare, stiu ca intrarea se face prin partea de sus dar nu am nicio idee fare e faza si care e nulul ( la o diferentiala de la acelasi producator macar era notat nulul) .. Un ajutor?

 robert81, on 08 august 2018 - 12:34, said:

Nu prea le incurc.. Diferentiala e P+N, celelalte sunt 2P si arata asa:[ https://i.imgur.com/FWMeC1n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pai daca  nu le incurci nu inteleg ce semne ai vrea sa aiba pe ele .  Ti-am explica doar cum sunt construite .  Pentru conectare : La cele cu P+N e evident ; la cele cu 2P oricare poate fi faza.

Edited by ggelu, 09 August 2018 - 12:31.


#3387
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Controlerul comuta surplusul pe un dumpload.

#3388
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010

 robert81, on 08 august 2018 - 21:36, said:

Am nevoie si de vreun  dump load ? sau controlerul eolian preia sarcina asta?
Fii rabdator si perseverent si citeste din urma chiar si pe topic de eoliene,sa intelegi cam ce este cu astea.
Dupa cum pui intrebarea, se pare ca nu esti nici la abc-ul de inceput, si daca nu te documentezi bine, o sa fii dezamagit.
Si asa este f cald, aer conditionat si lectura,lectura, dupa care o sa primesti si informatii,unele mai bune, altele poate mai putin, dar ai ce selecta.
Succes!Posted Image

Edited by XTH, 15 August 2018 - 14:27.


#3389
robert81

robert81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 08.07.2014

 XTH, on 15 august 2018 - 14:27, said:

Fii rabdator si perseverent si citeste din urma chiar si pe topic de eoliene,sa intelegi cam ce este cu astea.
Dupa cum pui intrebarea, se pare ca nu esti nici la abc-ul de inceput, si daca nu te documentezi bine, o sa fii dezamagit.
Si asa este f cald, aer conditionat si lectura,lectura, dupa care o sa primesti si informatii,unele mai bune, altele poate mai putin, dar ai ce selecta.
Succes!Posted Image
Intrebam pentru ca, gasisem pe la chinezi ceva eoliene a caror generator avea franare electromagnetica... Din ce imi "povesteau" respectivii, jucaria lor nu avea nevoie de vreo rezistenta de diversiune... cica de treaba respectiva se ocupa controllerul + generatorul.. eram putin in dubii pentru ca din ce am observat, mai mereu se folosesc rezistente de diversiune sau rezistente pentru prepararea apei calde..

#3390
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Regimul cu dump load este cel mai bun atit pentru panouri solare cat si pentru eoliene,

Am avut o eoliana americana cu frinare electromagnetica, pune generatorul in scurt, dar crezi ca le place la tranzistorii aia, sau generatorului cand trece de turatie maxima la aproape zero, unde crezi tu ca ajunge energia aia de frinare,.

Se mai folseste un soi de exchibitie, cu propta pe baterii, o sursa boost forteaza tensiunea pe baterii in sus si tensiunea pe generator in jos, pana il franeaza suficient sa poata fi pus in scurt.


Solutia normala este un dumpload pe tot sistemul care gestioneaza incarcarea acumulatorilor, , poate fi dublat pentru redondanta, cea de rezerva sa  plece o o tensiune ceva mai sus ca cea de serviciu.

Edited by cavit, 15 August 2018 - 18:30.


#3391
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Nu vreti ca restul discutiei sa se poarte pe topicul de eoliene?

#3392
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 robert81, on 07 august 2018 - 19:52, said:


Pentru DC nici nu prea am gasit sigurante automate mai mari de 63A...
La iarna voi face niște SSR-uri care au și funcția de siguranță pentru diverși curenți, și cu diferite curbe de acționare

#3393
roxtm

roxtm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.09.2015
@Raul pv-iarta-ma că revin cu întrebarea : pentru 2,85kwpeak panouri 2s6p cu vmp~36V (deci 72 de celule )cât ar trebui să fie secțiunea cablului de transport dacă până la controller am~20 m (deci 40 metri dus intors+-)?Momentan am ~16 mm2 (poate nici cablul nu-i cel mai stralucit)parcă nu - mi lucrează aria pv chiar după așteptări  -~65-70%din nominal peak. Am momente când este cerere de energie mai mare când controller -ul îmi coboară tensiunea de la72-74V la 63 V și 30-35A--cu toate că soarele e perpendicular pe panouri. Este adevărat că le am și amestecate 1,8kwp poli și 1,05 kwp mono dar cu diferențe de doar 0,5 V între vmp -uri. Mulțumesc anticipat și aștept și alte păreri.

#3394
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Salut, ca sa nu mai stai in dubii , leaga si tu un ampermetru la panouriinainte de cablu si masori amperajul si tensiunea spre panouri , apoi montezi acelasi ampermetru la capat de cablu  inainte de controler , masori si faci diferenta si vezi care sunt pierderile , daca esti multumit de calcule  lasi asa daca nu  mai bagi 2 fire si pui fiecare categorie de panouri pe traseu separat , ideal ar fi si controlere separate pe fiecare categorie de panouri, spor.

Edited by marius_vfp, 25 August 2018 - 20:23.


#3395
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 13.02.2006
16 mmp la 6 panouri in paralel, deci 48A "teoretici" e arhisuficient-rezulta o incarcare de 3A / mmp.
Cei 65-70% din nominal peak pot avea mai multe cauze:
-un panou dintr-un string are probleme-masoara fiecare serie de panouri cu un clapmetru,
-panourile se incing foarte tare
-contact imperfect la paralelizare

#3396
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
@marius_vfp: Tu crezi ca amperajul langa panouri e diferit de cel de langa controller ? Poate vrei sa spui ca tensiunea difera, curentul este acelasi pe toata lungimea cablului.

@roxtm: curentul in cablu trebuie sa fie de maxim 4A/mmp. Tu ai 6 panouri in paralel, de 8A Imp (presupun). Deci ai nevoie de 12mmp minim. Pierderea pe 20m de cablu de 16mmp este de ~1,8v la un curent de 40A (adica ~73w !!). Ideea e sa tii curentul cat mai mic si tensiunea cat mai mare. Cam nasol cu numai 70v...
Panourile se combina in serie uitandu-te la la Imp. Nu e neaparat sa aiba tensiunea ci curentul la fel. Pe serie vei avea curentul maxim al panoului cu Imp cel mai mic.
In paralel trebuie sa aiba Vmp total al seriei, egal pe toate seriile puse in paralel, altfel se descarca una in alta.

Edited by topcat36, 25 August 2018 - 21:06.


#3397
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
De aceea se prefera controller pe fiecare sir daca este posibil si fezabil, deorece VMP difera  in fuctie de iluminare si temperatura, oricum cate o dioda de capat de sir este bine venita daca tensinea este suficienta ca pierdera in dioda sa nu contezeprea mult.

#3398
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Topcat , amperajul e acelasi in orice punct din circuit , daca erai atent sau te gandeai la ce m-am gandit eu , ma rog, ideea era cam asa , ii spusesem sa masoare si tensiunea si amperajul inmultind valorile vedea la capatul firului spre controler ce putere in wati are  si care sunt pierderile .
Asa cum spune si cavit si am precizat si eu de preferabil sa fie controlere separete pe fiecare categorie de panouri  , caracteristicile lor fiind diferite .
Asa cum spui si tu ideea sa fie curentul mic si tensiunea mare , asa au aparut liniile de inalta tensiune pentru transportul energiei la distanta. Spor

Edited by marius_vfp, 26 August 2018 - 08:49.


#3399
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Ai spus sa lege un ampermetru.... Restul sunt de acord cu tine.

#3400
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Asa si era gresit , banuiesc ca stie ca se leaga serie cu panourile si nu paralel pe panouri

#3401
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016

 roxtm, on 25 august 2018 - 19:59, said:

@Raul pv-iarta-ma că revin cu Ă®ntrebarea : pentru 2,85kwpeak panouri 2s6p cu vmp~36V (deci 72 de celule )cât ar trebui să fie secțiunea cablului de transport dacă până la controller am~20 m (deci 40 metri dus intors+-)?Momentan am ~16 mm2 (poate nici cablul nu-i cel mai stralucit)parcă nu - mi lucrează aria pv chiar după așteptări  -~65-70%din nominal peak. Am momente când este cerere de energie mai mare când controller -ul Ă®mi coboară tensiunea de la72-74V la 63 V și 30-35A--cu toate că soarele e perpendicular pe panouri. Este adevărat că le am și amestecate 1,8kwp poli și 1,05 kwp mono dar cu diferențe de doar 0,5 V Ă®ntre vmp -uri. Mulțumesc anticipat și aștept și alte păreri.


Pentru 2850w la72v DC  , 16mm2 va avea o cadere de 4% voltaj la 24m Si 3% cadere pe o distanta de 18m.
Amperajul nominal 39.58 la putere Max.

Edited by RaulPV, 30 August 2018 - 18:29.


#3402
valid09

valid09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 07.10.2013
O intrebare de incepator: Am acoperisul situat pe directia SV. Cum este afectata eficienta panourilor? La ce unghi trebuie montate panourile?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

AdrAle

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate