Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sa ma fac sau nu programatoare?

- - - - -
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#37
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
si laurentiu este un etalon sau esantion reprezentativ ?

#38
irinairir

irinairir

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.12.2015

View PostMarianG, on 06 decembrie 2015 - 20:53, said:

si laurentiu este un etalon sau esantion reprezentativ ?
Nu, insa daca zice ca e programator sunt convinsa ca daca il iei la bani  marunti sa vezi cum o da in balbaieliPosted Image

#39
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009

View Postirinairir, on 06 decembrie 2015 - 20:43, said:

Eu pot sa fac o ,,prinsoare''.Anume ca Laurentiu nu e programator , iar daca Laurentiu e programator sa il  supunem unei provocari.Spune-ne si noua programatorule ce estiPosted Image  3(trei) programe  facute de tine.3 (trei) atat.Si ce fac acele programe softwuri.Si daca fac ceva pentru cine le faci  cine ti le cumpara pe softwuri de  programe?
Omul răspunde serios, iar tu o dai în bălării. Uită-te pe aria de C/C++ de la Programming dacă vrei răspunsul.

Edited by adrian93, 06 December 2015 - 21:03.


#40
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Buna,

puteti sa ne aratati unde gasim programe scrise de dumnealui acolo? Pentru ca si eu am impresia ca in spatele vorbelor si criticilor sale nu exista realizari concrete

Edited by moldoveanca2001, 06 December 2015 - 21:12.


#41
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

View Postirinairir, on 06 decembrie 2015 - 20:43, said:

Eu pot sa fac o ,,prinsoare''.Anume ca Laurentiu nu e programator , iar daca Laurentiu e programator sa il  supunem unei provocari.Spune-ne si noua programatorule ce estiPosted Image  3(trei) programe  facute de tine.3 (trei) atat.Si ce fac acele programe softwuri.Si daca fac ceva pentru cine le faci  cine ti le cumpara pe softwuri de  programe?
Fuck! mai bine lasa...Posted Image

#42
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
@irinairir&moldoveanca2001:
La modul cel mai serios, vă rog să vă calmați și să reveniți la subiect.
Iar subiectul nu este un coleg de forum.

#43
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,008
  • Înscris: 13.12.2009

View Postirinairir, on 06 decembrie 2015 - 20:43, said:

Eu pot sa fac o ,,prinsoare''.Anume ca Laurentiu nu e programator , iar daca Laurentiu e programator sa il  supunem unei provocari.Spune-ne si noua programatorule ce estiPosted Image  3(trei) programe  facute de tine.3 (trei) atat.Si ce fac acele programe softwuri.Si daca fac ceva pentru cine le faci  cine ti le cumpara pe softwuri de  programe?
am citit de 3 ori ce ai scris si nu am putut pricepe. "Si daca fac ceva pentru cine le faci  cine ti le cumpara pe softwuri de  programe?" beats me...
eu zic sa nu te mai gandesti tu la cum sa te faci programatoare, mi-e greu sa cred ca ai putea transpune chestii logice in limbaje de programare din moment ce tu nu poti produce nici macar fraze coerente in romana.

#44
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ihi ...ajunge sa vrei si te faci imediat . Odata cu dorinta de a avea o leafa buna ( de programatoare ) geniul o sa se pogoare fix in crestetul capului tau si este posibil sa se iteasca si o aura , la inceput mai palida , dupa aceea tot mai stralucitoare . Faptul ca ai un cerc de prieteni in jurul tau care este atins de muza programarii te va propulsa, la propriu, dinspre dindarapt spre dinainte . Acum , ce iti recomand eu . Multa modestie sa nu ajungi , doamne fereste ca Bill Gates sau ala de a infiintat Facebook-ul . In caz ca ajungi ( nu ma indoiesc nici o clipa ) sa nu ne uiti ( in special pe mine ) si sa miluiesti si pre noi cu "putin" din " multul " castigat de tine .
Voi de unde apareti , mai oamenilor ? Da' de ce sa nu te faci medic ginecolog ca o sa castigi mai mult ? Sau notar ...sau politician ca este mai simplu . Tu ai impresia ca "vrei" si deja astrele se aliniaza ? In viata trebuie sa faci ceva pentru care ai abilitati sau care iti place mult , ca sa nu te chinui toata viata cu ceva ce va fi chineza pana la iesirea la pensie. Tu ai idee cata matematica superioara trebuie sa stie un programator ? Nu ma refer la plozii aia care scriu trei randuri de cod si se cred hackeri , ma refer la aia de scot bani din programare ...aia atinsi de muze . Aia cu 7 dioptrii cu minus , parul dezordonat , imbracamintea neasortata si care mananca numai fast-food ...si cam toti au barba . Voi nu aveti parinti sau rude sa va explice cum stau clururile in viata ?
Las' ca iti explic eu ....pregateste=te sa primesti o portie masiva de intelepciune  :
- in viata nu prea ai voie sa gresesti. Gresesti o data , maxim de doua ori , dupa aia a trecut timpul si nu mai ai altul sa faci experimente vis-a-vis de pregatirea ta profesionala.
- in viata trebuie sa duci pana la capat ceva ce incepi . Daca ai inceput si te-ai oprit la jumatatea drumului nu inseamna ca te-ai desteptat , inseamna ca esti o fiinta comoda ( a se intelege puturoasa )  si cand ai dat de greu te-ai mintit ca "aia " nu-i de tine
- in viata nu ai voie sa te ieie dupa aia care au reusit decat daca esti prost / proasta . Aia de zic ca au reusit iti povestesc povestea cosmetizata . Nu povestesc cate s**e au inghitit ca sa "reuseasca " , cate dosuri au pupat ca sa li se alinieze astrele sau cate neamuri suspuse au avut si le-au impins in sus. Toti aia care reusesc iti livreaza povestea asta cu " crede in tine " tocmai pentru ca ei stiu ca nu ai sa reusesti niciodata de unul singur si vei ingrosa randurile alora care nu fac niciodata nimic .
- in viata trebuie sa beneficiezi de o inteligenta emotionala in mai mare proportie decat inteligenta cognitiva. Degeaba esti inteligent cognitiv daca nu esti in stare sa relationezi cu aia de te pot propulsa . ...nu face doua parale .
- in viata , daca nu stii ce faci , esti dintre aia care intreaba pe forumuri ...adica aia care nu au nimic in cap si vor sa rezolve problemele usor cu ajutorul altora ...numai ca nu se poate .
- in viata , aia care reusesc ( pe langa alineatul al treilea de mai sus , trebuie sa stii si ce vrei ) . Aia o sa te mane in lupta , aia te va face sa inghiti .....multe Posted Image ...pentru a reusi .
- in viata reala nu castiga nimeni la loto ....dar aude despre altii care ar fi castigat. Nu ai voie sa traiesti asteptand o minune .
- in viata trebuie sa incepi cu ceva ...si intrebatul pe forum nu este cea mai inspirata solutie , pentru ca nimeni nu te cunoaste si nu stie de abilitati ai . Poti fi o bunaciune cu mintea plina de fluturi sau o urata infioratoare cu o inteligenta sclipitoare ( sesizezi ca nu am mers pe varianta " urata cu spume si proasta ca noaptea" ) .

Hai , gandeste-te ce iti place sa faci si afla ca indiferent ce ai face greutati tot vei intampina . Nimic nu este usor in viata . Pana si Andreea Marin  trebuie sa sufere cateodata pentru succesul ei ( eu am auzit ca ii scoate ala dintii seara si ii pune la loc dimineata ....dar poate e doar o barfa ) .

Edited by JurasikMan, 06 December 2015 - 21:41.


#45
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View Postirinairir, on 06 decembrie 2015 - 20:51, said:

Premiza  de la  care discutam anume ca este posibil ca totul sa fie o isterie cretina cu programarea asta .
Irina, e o isterie cretina cu programarea asta, de fapt toti suntem angajati pe pile si platiti cu 2000 de euro ca sa frecam menta la serviciu. Eu zic sa te orientezi spre limbi straine, cu putin noroc s-ar putea sa primesti repartitie in orasul in care locuiesti si sa ajungi dupa 10 ani de munca sa castigi 1500 de lei ca profesoara de gimnaziu. Invatamantul va fi un domeniu pe placul tau, unde nu se fac angajari pe pile si unde salariile se primesc in functie de meritul fiecaruia.

#46
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010

View Postirinairir, on 06 decembrie 2015 - 20:07, said:

sunt programatori si nu prea , adica  e ceva ca un calll centru sau ceva de genul ,

Daca tu consideri ca cineva de la un call centre se poate numi programator, eu as sfatui calduros sa te indrepti spre alt domeniu.

#47
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View Postirinairir, on 06 decembrie 2015 - 20:51, said:

Premiza  de la  care discutam anume ca este posibil ca totul sa fie o isterie cretina cu programarea asta .
Ce inseamna angajari pe pile? Eu stiu cel putin 6-7 sefi de companii de IT din Cluj, unii sunt prieteni foarte apropiati, la oricare ma pot duce si probabil aproape toti ar avea un loc de munca pentru mine ... insa in momentul in care clientul imi zice ca trebuie sa termin ceva pana saptamana viitoare, cine crezi ca imi va face munca? Un alt angajat? Seful? Sau eu? Si trebuie sa faci munca la standardele cerute de firma/client. Faptul ca stii pe cineva intr-o firma iti poate face angajarea mai usoara (confirm ca am fost si eu in situatia asta, si ca angajator - am preferat sa lucrez pe proiecte cu oameni pe care ii cunosteam, si ca angajat - am preferat sa merg in firme unde aveam prieteni, eventual chiar in pozitii de conducere), dar in mod cert nu va face nimeni treaba in locul tau.

View PostJurasikMan, on 06 decembrie 2015 - 21:38, said:

Pana si Andreea Marin  trebuie sa sufere cateodata pentru succesul ei ( eu am auzit ca ii scoate ala dintii seara si ii pune la loc dimineata ....dar poate e doar o barfa ) .
Andreea Marin e si ea programatoare ca pregatire Posted Image

Edited by utopium, 06 December 2015 - 21:56.


#48
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postneagu_laurentiu, on 06 decembrie 2015 - 19:42, said:

Inseamna ca nu inteleg nici matematica, respectivii. Poate doar aplica niste sabloane dar nu vad cum un om cu o gandire logica, care lucreaza si cu notiuni abstracte, nu poate sa deprinda asa ceva !

Asa este. Dar  pe unii probabil ca nu-i pasioneaza. Totusi matematica presupune creativitate , ingeniozitate, etc, programarea de multe ori e prea plictisitoare/rutiniera. Tocmai ca programarea presupune si multa aplicare de sabloane.

View Postutopium, on 06 decembrie 2015 - 21:40, said:

Eu zic sa te orientezi spre limbi straine, cu putin noroc s-ar putea sa primesti repartitie in orasul in care locuiesti si sa ajungi dupa 10 ani de munca sa castigi 1500 de lei ca profesoara de gimnaziu.
Asa, si? Daca i-ar face placere, foarte bine. In invatamant totusi programul e mult mai lejer(plus ca la limbi straine ai meditatii la greu). Degeaba faci 2000 euro daca stai 8-10 ore pe zi cu ochii intr-un monitor si "depanand" erori. Nu e o treaba pentru oricine, eu zic ca e un consum serios ca programator.
Mie in liceu imi placea programarea, totusi nu am ales aceasta cariera deoarece nu m-as fi putut inchipui o viata intreaga sa stau de dimineata pana seara cu fundul pe un scaun si numai asta sa fac. E "moartea pasiunii", ca sa zic asa. Indiferent de plata.
Ce vreau sa zic, job-ul de programator nu se potriveste oricui.

Edited by ipopovici11, 06 December 2015 - 22:10.


#49
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Buna,

initiatoarea vorbea de multinationale, unde angajatorii nu sunt varful lantului, ci doar simpli angajati. Sistemul de pile le poate asigura un venit mai mare decat salariul.
Domnule utopium puteti sa ne aratati ce faceti pentru acei 2000 de euro, de exemplu un program realizat de dvs? Ar fi de bun simt ca dvs si alti critici foarte vocali din aceasta comunitate sa prezentati niste dovezi care sa confirme talentul vostru in ale programarii daca doriti sa fiti luati in serios. Pentru ca zecile de mii de mesaje la activ nu spun altceva decat ca aveti foarte mult timp liber si talent in a critica

Edited by moldoveanca2001, 06 December 2015 - 22:04.


#50
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postpacopaco1967, on 06 decembrie 2015 - 19:08, said:

Lasa programarea unora deja formati , deja e saturata piata , mergi si urmeaza facultatea de drept si poate cu timpul iti faci un birou notarial .E simplu si banos , fara mari batai de cap .

Nu cred ca e deloc simplu sa-ti faci birou notarial.

#51
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View Postmoldoveanca2001, on 06 decembrie 2015 - 22:04, said:

Domnule utopium puteti sa ne aratati ce faceti pentru acei 2000 de euro, de exemplu un program realizat de dvs?
Site-uri de tip e-commerce, care genereaza diverse formulare financiare, care gestioneaza programe de fidelizare pentru clienti, de task management/HR, care genereaza rapoarte de vanzari si gestioneaza stocurile de produse si iti spun ce produse trebuie sa comanzi pentru ca urmeaza sa se termine, care genereaza etichete pentru colete, Web Content Management, softuri de tiparit documente (facturi, extrase) bulk, soft de securitate in retea, site-uri de prezentare, etc. Am facut soft printre altele pentru companii de securitate informatica, banci, firme de asigurari, companii de cablu/internet, companii petroliere, vanzari auto, companii de produse de infrumusetare, companii de constructii, companii de turism, din domeniul alimentar, etc. Mai multe dintre ele au cifre de afaceri de peste 1 miliard de euro, proiectul actual e pentru o companie cu o cifra de afaceri de 4 miliarde de euro. Crezi ca o companie cu o cifra de afaceri de 4 miliarde de euro si cateva zeci de milioane de clienti ar vrea sa se ocupe de site-ul ei niste programatori care castiga 500 de euro?

PS: cand vorbeam de 2000 de euro, vorbeam de un salariu tipic pentru un programator mai avansat din Romania, nu neaparat de salariul meu. Am destui prieteni programatori care castiga peste 2500 de euro in Cluj, deci salariile astea nu sunt exceptii. Si cand faci softuri pentru ditamai companiile, e normal sa fie astfel de salarii.

Edited by utopium, 07 December 2015 - 01:48.


#52
brin

brin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 06.04.2014
Laurentiu stie.... ca a invatat la scoala limbajul de programare.

#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
In domeniul asta se intra numai pe merit. Ca or fi doi de acelasi nivel, iar unu are "recomandari" mai bune este altceva. Interesul multinationalei este sa aiba cei mai buni programatori, sa scoata banu, nu sa se ingroape in pilosi si sa ajunga la sapa de lemn.

Programarea "te cauta" pe tine, nu invers si de obicei pana in primii ani de liceu, nu mai tarziu. Trebuie sa ai vocatie pentru asa ceva, ca in muzica, sport etc.

#54
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

View PostMembruAnonim, on 07 decembrie 2015 - 08:47, said:

In domeniul asta se intra numai pe merit. Ca or fi doi de acelasi nivel, iar unu are "recomandari" mai bune este altceva. Interesul multinationalei este sa aiba cei mai buni programatori, sa scoata banu, nu sa se ingroape in pilosi si sa ajunga la sapa de lemn.
Interesul multinationalei nu e sa aiba cei mai buni programatori, ci sa aiba cele mai bune contracte, si alea nu se obtin niciodata livrand cel mai bun soft, ci fiind cel mai conectat la cei ce organizeaza caietul de sarcinii/licitatia. Si o firma ingropata in pilosi o sa aiba contracte mai multe si mai mari decat o firma plina de oameni competenti.

Sa vezi cati plin de merite sunt prin companiile astea pentru simplul fapt ca au avut pila in organizatie sau in afara ei, la institutiile cu care au contracte sau sub supravegherea carora sunt companiile.
Si da, toate companiile au posturi special concepute pentru asa ceva, pe langa plebea care trebuie sa isi dea sufletul ca sa devina angajat la cel mai jos nivel.

Edited by mmm3, 07 December 2015 - 09:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate