Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Banca Transilvania - opinii , pareri , impresii

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
10641 replies to this topic

#8677
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,577
  • Înscris: 13.03.2005

 VipeR85, on 23 ianuarie 2023 - 21:50, said:

ok. mersi.

deci practic pentru ceva de genul: trimit lei pe revolut. schimb in euro acolo la un curs mai bun decat la BT. trimit euro inapoi in BT de pe cardul revolut in cardul BT-euro folosind btpay.
Pentru transferul în euro din Revolut in  BT, fă direct transfer bancar că e instant și fără comision.

#8678
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 30.08.2006

 ech, on 23 ianuarie 2023 - 21:41, said:

Dupa cum s-a mai scris mai sus, scopul adaugarii altor carduri in bt pay este sa faci transferuri gratis de pe acele carduri intr-un card bt.
Si sa verifici soldul intr-o singura aplicatie unitara. Momentan vad ca Open Banking nu mai functioneaza.

Am identificat si o problema in aplicatie. Am un descoperit de 1000 lei, insa aplicatia nu afiseaza sume fractionate. Un minus de 50 de bani este afisat tot ca 1000 lei. In schimb daca intri pe info credit suma este afisata fractionat 999,50 lei.
Chiar nu intelegeam de ce aveam mereu dobanzi infime in fiecare luna.

Edited by Leo2006, 24 January 2023 - 12:44.


#8679
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

 Leo2006, on 24 ianuarie 2023 - 12:43, said:

Si sa verifici soldul intr-o singura aplicatie unitara. Momentan vad ca Open Banking nu mai functioneaza.

confirm.
arata soldul de la data autorizarii cardului....si atat. indiferent ce operatii mai faci pe contul/cardul non-bt acestea nu mai sunt actualizate in btpay.


in alta ordine de idei, avand si btpay si gpay pe telefon e o adevarata odisee sa platesti cu ce vrei. era btpay pus default la plati contactless si, desi intrasem in gpay, nu m-a lasat sa platesc. tot din btpay mi-a luat banii. la a doua tranzactie am pus in btpay optiune ca sa fie necesara autentificarea in aplicatie ca sa poti plati cu ea. am deschis gpay si tot de la btpay im i veneau notificari, sa ma loghez ca sa poata face plata. pana n-am pus gpay ca default la plati contactless nu a vrut sa ma lase sa platesc cu gpay.

#8680
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 15.08.2005

 sags, on 20 ianuarie 2023 - 13:11, said:

@rexx: Au notificat relativ recent ca pentru viramente ordonate peste o anumita suma, cred ca 1.000LEI, si semnate cu tokenul fizic primesti SMS de informare. Gratuit.

Din pacate nu mai gasesc mesajul respectiv sa il citez aici. Ce tin minte totusi este ca Gâgă-de-la-BT loveste din nou: daca nu vrei sa primesti asftel de SMS-uri, sa predai tokenul si sa treci la autentificarea … cu parole si SMS-uriPosted Image.
e bine ca macar e gratis. ma gandeam ca mi-au activat vreun serviciu suplimentar de alerte sms

#8681
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 23.05.2003

 VipeR85, on 24 ianuarie 2023 - 13:15, said:

in alta ordine de idei, avand si btpay si gpay pe telefon e o adevarata odisee sa platesti cu ce vrei.
Cu setările la NFC cum stai?
Eu folosesc doar GPay dar dacă aș avea deschis Btpay bănuiesc că aș plăti cu ăla cu setările din poză.

Attached File  Screenshot_20230124_150635_com.android.settings.jpg   51.28K   49 downloads

#8682
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 30.08.2006

 VipeR85, on 24 ianuarie 2023 - 13:15, said:

confirm.
arata soldul de la data autorizarii cardului....si atat. indiferent ce operatii mai faci pe contul/cardul non-bt acestea nu mai sunt actualizate in btpay.


La mine se actualizeaza dar nu instant, insa functioneaza. Trebuie reautorizare  in Open Bank la fiecare 30 de zile

#8683
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

 burebista, on 24 ianuarie 2023 - 15:11, said:

Cu setările la NFC cum stai?
Eu folosesc doar GPay dar dacă aș avea deschis Btpay bănuiesc că aș plăti cu ăla cu setările din poză.

Screenshot_20230124_150635_com.android.settings.jpg

prima data default era btpay.  dar indiferent ce e default, trebuia sa plateasca din aplicatia deschisa la momentul respectiv.
cum sa zic...un video, dai click pe el si il deschide cu default bsplayer. dar daca alegi vlc si deschzi din vlc un video....acel video nu va rula cu bsplayer, doar pentru ca bsplayer e default.

asa ma gandeam ca functioneaza si treaba la nfc. btpay era inchisa, necesita autorizatie. am deschis gpay...dar tot din btpay vroia sa plateasca. ciudate caile nfc-ului.


ps: eu prost. am intrat in setarile nfc si pe undeva pe acolo e si optiunea "plateste cu: 1 default sau 2 folositi aplicatia implicita cu exceptia cazului cand e o alta aplicatie de plata deschisa

Edited by VipeR85, 24 January 2023 - 16:03.


#8684
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 23.05.2003
Păi pentru PS-ul tău am pus poza. :)

#8685
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
asa e cand telefonu e mai inteligent ca userul

#8686
Moon_Fire

Moon_Fire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 14.11.2005
Salutare incep prin a spune ca nu sunt client BT de aceea nu am inteles tabelul cu lista de comisioane.
As vrea sa stiu care e comsionul BT pentru transfer interbancar din cont EUR in alt cont EUR al unei banci din Romania.

Plată interbancară prin canale electronice în Euro către un beneficiar având cont la o
bancă din zona SEPA (Internet/mobile banking)
Pe tranșe, în funcţie de valoarea operaţiunii:
de la 0 la 1.000 RON în echivalent EUR 2,5 RON în echivalent EUR
de la 1.000 RON inclusiv, până la 50.000 RON în
echivalent EUR
5 RON în echivalent EUR
sume ≥ 50.000 lei în echivalent EUR 10 RON în echivalent EUR
Este cumva partea asta?
Ma intereseaza in special partea pana in 50.000 Lei.
Multumesc

#8687
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Aceea e partea care te intereseaza, cu mentiunea ca e vorba de transferuri ordonate prin internet/mobile banking. Un transfer ordonat la ghiseu costa ceva mai mult (9-sau-20LEI).

#8688
Moon_Fire

Moon_Fire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 14.11.2005

 sags, on 28 ianuarie 2023 - 22:14, said:

Aceea e partea care te intereseaza, cu mentiunea ca e vorba de transferuri ordonate prin internet/mobile banking. Un transfer ordonat la ghiseu costa ceva mai mult (9-sau-20LEI).
Mersi de confirmare.
Inca o intrebare suplimentara.
Exista vreo obligatie contractuala in cazul in care-ti deschizi cont curent la BT fie lei fie euro sa trebuiasca sa tii contul minim 3 luni?

#8689
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
La conturile curente nu stiu sa exista vreun comision de inchidere, indiferent de cat de mult sau de putin l-ai tinut deschis. Exista la conturile de economii daca le inchizi prea curand fata de data deschiderii, si exista un comision de inchidere card (de exemplu 2,50LEI la Visa Classic, care nu depinde de cat timp l-ai pastrat).

#8690
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 15.08.2005
poat sa imi spuna cineva cat costa daca activez NeoBT web si respectiv NeoBT mobile?
am sunat la call center cica fiecare din ele costa cate 5 lei/luna, adica 10 lei/luna ptr variantele web+mobile.
daca imi mai activez si BT24 web care costa 1 leu/luna si resp BT24 mobile care costa 4 lei/luna as ajunge sa platesc 15 lei/luna doar sa am acces la conturile mele

#8691
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Eu am Neo activat, dar cred că de prin 2020 sau cât, când erau în beta, puțini utilizatori și au rămas gratuite, pesemne. Bine, eu am rămas și pe contul ăla pentru studenți, chiar dacă nu mai sunt student.

Edited by Vlad_22, 30 January 2023 - 12:54.


#8692
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.10.2017
Cand am mi-am activat neoBT era 5 lei/ luna indiferent daca intram de pe mobil sau de pe desktop, sau gratuit in cazul in care intrau in cont minim 300 lei/ luna. Nu stiu daca mai sunt valabile aceste conditii acum. neoBT impreuna cu  BT24 (aplicatie gratuita) acopera majoritatea nevoilor, nu sunt necesare celelalte aplicatii.

#8693
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,365
  • Înscris: 26.01.2019

 rexx, on 30 ianuarie 2023 - 12:44, said:

poat sa imi spuna cineva cat costa daca activez NeoBT web si respectiv NeoBT mobile?

Este gratis in pachetul Salut!

#8694
Drizzt89

Drizzt89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 27.11.2008
Cele 2 platforme neo sunt gratis doar prin trecerea la noile abonamente: https://www.bancatra...-de-cont-curent si indeplinirea unor conditii de rulaj

Edited by Drizzt89, 30 January 2023 - 13:10.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate