Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Problema receptie canal TV cablu!

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
salut
pe scurt, problema care ma seaca este:
in lista de canale pe care o am si salvata pe stick exista ProTv HD, receptia e ok!
daca dau un nou scan, indiferent de metoda, acest post nu-mi mai apare!

pe lung... furnizor UPC, TV samsung seria LE40D550
din cand in cand, cand am timp, mai dau cate un scan, ca mai schimba astia posturile in grila... unele dispar, altele apar si tot asa...
la ultima scanare, am avut neplacuta surpriza sa constat ca ProTv HD nu mai apare....
dupa altele nici nu m-am mai uitat... am incercat din nou scanarea cu diverse metode si setari... nici un rezultat!

am bagat din nou lista salvata, protv HD la locul lui! receptie OK!... ce sa este oare? si ce-as putea sa-i fac?!?

Edited by Nero-d, 06 December 2015 - 10:33.


#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Mie imi apare atat pe CI+, cat si pe mediabox-ul HD. TV-ul (tot un samsung, model L32D400E) am vazut ca mi-l arata si fara „decodor” (CI+/mediabox). Incearca o scanare fara decodor, vezi ce-ti afiseaza, apoi mai scaneaza cu decodorul.

PS: e posibil sa fie in afara scalei (stiu, pare ciudat in 2015 sa fie in afara frecventei de cautare, dar, teoretic, e posibil).

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu am nici un fel de decodor!
cablul intra direct in TV

ideea e ca inainte l-a gasit! si il am bagat in memorie (si il prind deci exista)... acum nu mai vrea sa-l gaseasca nici la scanare manuala...

in "chanel list PC editor" imi arata fix fregventa canalului dar cand dau manual sa scaneze fregventa respectiva, nu gaseste proTvul :)l...
nu stiu ce sa zic... pun pe seama semnalului... chestia e ca, cand comut pe proTv nu-mi zice semnal slab sau alte chestii...

Edited by Nero-d, 06 December 2015 - 12:50.


#4
dexter2007

dexter2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 13.12.2006
La fel am patit si eu cu Eurosport HD. A venit cineva la mine si a masurat puterea semnalului. Buba era o legatura slabita la intrarea in casa. Dupa ce a mufat-o cum trebuie, puterea semnalului a crescut, si de atunci nu am mai avut probleme.

#5
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
semnalul varza...

#6
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
O sa folosesc niste cuvinte mai ..hazoase si nu explicatii tehncie sau formulemai grele log D/d..
Daca semnalul e prea mic, Tv-ul nu se il simte in timplul alocat cautarii. Asa ca dupa 1 secunda zice aici nu e nimic, merg mai departe.....
Pe cand dacadta  i-ai cerut sa mearga pe canalul cutare, tv-ul executa comanda, ajunge si sta acolo. Pt ca are mai mult timp, circuitele se "screm"  mai tare si reusesc sa "agate" semnalul..
"Buba" poate sa fie si de la firma, care da semnal prea mic, sau din casa. A
dica un cablu tv prost, care pe canalul ala are o atenuare mare. Adica ii bagi 1V si dupa cei 6 m pana in tv ajung doar 0.1..
Iar daca ai si un splitter semanalul este omorat si mai mult..Adica ajunge 0.01..iar tev ul are si el nevoie de macar 0.7V Cu 0.01 evident ca nu afre ce sa faca
Eu am gasit un cablu strivit de piciorul unui dulap. Dupa ce l-am scos cu grija si l-am indreptat s-a vazut muult mai bine..
Sau un cablu strivit de o usa, care se inchidea/deschidea si il storcea de 234 de ori pe zi..

Ma repet, am dat cifre aiurea. Dar oricat 0.1 este mai mic decat 1. Iar 0.01...iar fazele descrise cu piciorul dulapului si usa sunt reale..

#7
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
chestia e ca la semnalul digital nu prea iti dai seama de calitate/putere... ca patrațele inca nu face Posted Image
o sa incerc sa verific traseul.... spliter este, a fost si inainte, nu pot sa-l scot si nici la traseele de cablu nu s-a umblat...
mi-e din ce in ce mai clar si mie ca e vorba de puterea semnalului... alta explicatie rezonabila nu reusesc sa gasesc... sa vad acum cum pot sa rezolv!

mersi!

daca as fi putut introduce fregventa manual ca pentru analog...

Edited by Nero-d, 06 December 2015 - 13:41.


#8
gabiz_ro

gabiz_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 04.05.2004
Daca apesi pentru mai mult timp pe butonul info de pe telecomanda este posibil sa-ti apara informatii despre semnal.
Nu mai stiu exact cat 10-20-30 secunde.

#9
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
bravo!
da, asa este...
bine de stiut! :)

#10
gabiz_ro

gabiz_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 04.05.2004
Fata de alte programe , pe alte frecvente, cum e situatia pe ProTVHD?

Eu cand am trecut pe digital nu am schimbat si cablurile prin apartament,am facut o proba initial.Cablul nou doar pana la intrarea in apartament si la modem.
Vechea instalatie era de prin 2000 si ceva.
A functionat bine,aproape perfect pot spune din septembrie pana prin iulie-august.Deodata unele programe au inceput sa faca figuri, pe un TV pe altul la fel insa mai putin vizibil.
Programele respective erau pe aceeasi frecventa.Semnalul fluctua oribil la un TV la celalalt mai putin.Ambele conectate in spliter fiecare separat prin cablul lui.La fel in meniu semnal aveam error bit destul de mare.
Restul programelor erau OK la fel ca inainte.
Am schimbat spliterul insa degeaba.Dupa ce am schimbat cablurile totul a revenit la normal.

Tot Samsung sunt si ale mele, un LE40D503 modificat din meniu service in alt model pentru a vedea si filme pe USB si un altul nu mai stiu modelul ..40E...
Initial sunt 100% sigur ca a functionat cautarea rapida (nu au UPC la Romania operatorii predefiniti)
306.000 Mhz frecventa cu network id cat e aici in oras 256 ... etc gasea programele,totul OK.
Insa dupa un timp,nu a mai gasit nici un program.Uneori cand mai testam se intampla sa mai gaseasca programe insa cam lipseau din ele.
Aveam HBO HD si nu aveam Cinemax de ex.
De atunci merg pe doua variante cautare completa,dureaza insa programele apar in ordine alfabetica nu asa cum le numeroteaza UPC sau cu UPC ca operator insa pe alta tara.Cautare mai rapida,noile programe apar automat,mai rau cu numerotarea insa le triez prin functia favorit a televizorului.Favorite 1 filme,2 documentare,3 stiri,4 muzica.
Asa scap de butonat prin multe programe ce nu prezinta interes.

#11
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
toate programele au semnal 100% si 0% error fara exceptie

am mai miscat cablurile in spliter

cand eram pe analog, 3 televozoare cu 2 splitere, cand schimbai posturile la un tv, avea influenta la celelalte!
acum casa e cablata dar tvuri folosesc doar unul

eu salvez si editez lista de canale pe PC... le pun in ordine, le sterg pe alea codate, etc

mai baga astia in decembrie o gramada de canale necodate si de aia mai scanez...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate