Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Ata dentara, produs premium?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,877
  • Înscris: 14.08.2007

View Postonlymetrics, on 06 decembrie 2015 - 00:40, said:

Colegii uitati-va pe ambalaje, tutoriale ce vreti voi. recomandat 40-45cm
Sub 35cm te chinui degeaba. Zilnic. Pretul m-a facut sa renunt data trecuta.
Normal ca ei iti zic sa consumi cat mai multa, nu? :) Scopul lor e sa vanda. La fel si cu pasta de dinti, poti sa umpli toata periuta de pasta de dinti daca te iei dupa reclame, insa jumate va cadea prin chiuveta inainte sa apuce sa ajunga pe dinti. Doar zic ca aproape jumate de metru pe utlizare mi se pare exagerat, 30-35 cm e suficient. Sincer nu m-am gandit niciodata ca pretul ar fi o chestie care sa te faca sa renunti la ata dentara, costul lunar mi se pare nesemnificativ ... dai pe ata dentara lunar cat pe un suc, o bere sau vreo 5 tigari ... in schimb iti pastrezi dintii semnificativ mai sanatosi.

#20
Flyboy_RO

Flyboy_RO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 29.03.2008
30 cm este arhisuficient pentru o utilizare. Ca sa eviti riscul de a rani gingiile cere sfatul unui medic dentist privind utilizarea, sau priveste aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4PreNWWOYfI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sau

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-DT0N3-hNFY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


In privinta modelului, iti recomand ata tip panglica, daca se poate cerata (waxed).

Daca ai lucrari protetice in gura, atunci poate ai avea nevoie de un model mai avansat - Oral-B Superfloss, pentru a putea curata sub corpul de punte si/sau in jurul marginilor coroanelor.

Are lungime predefinita, un capat mai dur ca sa faciliteze introducerea printre dinti si/sau pe sub lucrari si la mijloc o zona de burete care ajuta la o mai buna curatare. E drept ca e mai piperata la pret (circa 35 lei pachetul), dar are 50 de fire pretaiate si crede-ma ca isi face foarte bine treaba datorita acestor caracteristici. Nu este destinata exclusiv persoanelor care au lucrari, implanturi sau aparate ortodontice asa cum scrie pe pachet (pentru sceptici si cautatori de noduri in orice).

Succes!

[ https://lekkerinhetleven-nl.secure.footprint.net/Assets/Modules/Editorial/Tip/Images/Oral-B-Super-floss-1-size-3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Disclaimer (pentru cei care au nevoie de asa ceva): Nu lucrez la Oral-B si nu am nici o relatie cu firma asta, in afara faptului ca le folosesc produsele si le recomand pentru ca sunt de foarte buna calitate!

Edited by Flyboy_RO, 06 December 2015 - 22:13.


#21
onlymetrics

onlymetrics

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 04.11.2015

View PostFlyboy_RO, on 06 decembrie 2015 - 22:11, said:

Disclaimer (pentru cei care au nevoie de asa ceva): Nu lucrez la Oral-B si nu am nici o relatie cu firma asta, in afara faptului ca le folosesc produsele si le recomand pentru ca sunt de foarte buna calitate!

Sa vedem:
-Imi recomanzi niste tutoriale random. care fac flossing DOAR pentru dintii din fata. Nu am cerut, si nu are nimeni nevoie. La molari si lucrari dentare se arata maiestria.  
-Imi faci tot felul de recomandari,( cerata, etc. ) pe care nu le sustii cu argumente. Un expert, fara argumente, dar neafiliat cu Oral- B.
-cer simplu, recomanzi complicat.
-Cer ieftin, recomanzi scump.


Bune sfaturi. Mai ai?

#22
Flyboy_RO

Flyboy_RO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 29.03.2008
De notat ca atunci cand am mentionat cerata nu am precizat nici o marca comerciala.

Alt sfat de succes: Du-te si fa ce te pricepi mai bine, tu nu ai nevoie de nimeni sa te sfatuiasca si sa te ajute. Si ar fi bine sa nu mai cauti ajutor si idei. Nu ai nevoie, esti roman ce dracu, te-ai nascut destept si nevoia ti-a fost cel mai bun invatator.

Succes!

Edited by Flyboy_RO, 07 December 2015 - 09:56.


#23
onlymetrics

onlymetrics

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 04.11.2015
Expertule fara argumente, care nu e agent de vanzari Oral-B, accept recomandarile oamenilor care cred eu ca merita urmate.
Tu nu faci parte dintre ei.

Succes si tie!

Edited by onlymetrics, 07 December 2015 - 11:16.


#24
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Ia d-aia Carrefour, e cea mai buna. Are 50 de metri, e matase adevarata si e si ok la pret.
Si fii mai respectuos daca tot ceri sfaturi si s-au deranjat atatia sa-ti raspunda.

#25
onlymetrics

onlymetrics

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 04.11.2015
ok.ms

#26
StefaniaM3

StefaniaM3

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.07.2018
Si pana la urma ce produse stomatologice ai gasit? M-ar interesa si pe mine produse care sa nu imi raneasca gingia, ea fiind foarte sensibila...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate