Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Unde v-ati muta in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#91
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Foarte fain. Eu de exemplu intentionez in viitor sa-mi cumpar o locuinta la Predeal. Muntele e...munte :)
korekt!
asa e! muntele e munte...
vrei munte? mergi in elvetia, austria, franta!... daca esti mai pretentios? in nepal!
vrei mare?!? ibitza, grecia, daca esti mai pretentios? hawaii!!!

#92
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View Posthamal, on 06 decembrie 2015 - 12:20, said:

P.S. Stiu ca mai nou se scrie "vreun" si "vreo", dar nu sunt de acord cu regula asta, bafta!

Actually, varianta noua este vre-un, vre-o.

Scuzati-mi intromisiunea.

View PostAllahu, on 12 decembrie 2015 - 01:48, said:

Prostii, este si caldura, si apa calda, si chirii decente, faleza Dunarii frumoasa.

Du-te, ma, de-aici, ca ala e oras de intrat in depresie.

#93
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010
Clujul e pomul laudat: scump, trafic superaglomerat pe stradute inguste, constructii alandala ale politicienilor locali verosi, slab pentru shopping (mall-uri jegoase, magazine de haine 2-nd hand in centrul Clujului) - cred ca lumea bunicica zboara prin Europa pt. shopping.
Plusuri: doctori buni, cultura, oameni mai corecti, aeroport cu legaturi bune, acces bun (cu masina) spre zone turistice din tara si de-afara.
Pentru 1000 euro / luna cauta un satelit al unui oras mare, preferabil in zona civilizata...

#94
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
Tocmai am fost in weekend la Targul de Craciun din Sibiu, a fost frumos. E un oras in care are loc tot timpul cate un eveniment, e ceva de facut.
E poate o alternativa la Cluj, orasul e jumate ca dimensiune, traficul e decent, preturile la locuinte probabil mai mici. Oamenii sunt la fel de civilizati ca la Cluj, si are un aeroport cu legaturi bune internationale.

Aradul ar fi o alternativa ca oras mai linistit. Aeroportul e zero, dar prin legatura pe autostrada esti la 30 de min de aeroportul Timisoara, si in 2 ore jumate la aeroportul Budapesta Ferihegy. Sunt si mai multe curse pe zi de shuttle spre aceste aeroporturi.
Sunt legaturi bune cu centrul Timisoarei, sunt busuri periodic la 1-2 ore si calatoria dureaza vreo ora. Probabil mai rapid decat sa ajungi dintr-o parte a Bucurestiului in alta...Posted Image
Sunt cateva trenuri pe zi care dupa vreo 4 ore te lasa in gara in zona centrala a Budapestei. Cu masina urci pe autostrada, in 20 min esti la granita, intr-o ora poti fi intr-unul din strandurile termale acoperite din estul Ungariei, sau in 6-7 ore poti savura o bere in Alpii austrieci, sau in Croatia la Adriatica, sau intr-o statiune de ski in Slovacia.

Edited by Wotan, 14 December 2015 - 15:22.


#95
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
mda... mai nasol e cand vrei sa ajungi la mare sau in nordul moldovei!!!... Posted Image (la arad ma refer)

Edited by Nero-d, 14 December 2015 - 15:31.


#96
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
In 6-7 ore esti la mare la Adriatica. La Marea Neagra mergi cand nu ai optiuni...Posted Image
In cazul in care ai rude de vizitat in afara Transilvaniei, intr-adevar va fi mai dificil, dar depinde de frecventa vizitelor, comparat cu iesirile in concediu.

#97
onlymetrics

onlymetrics

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 04.11.2015

View PostSteetch, on 13 decembrie 2015 - 12:00, said:

Actually, varianta noua este vre-un, vre-o.
Are you sigur?


https://diacritica.w...o-vreun-vre-un/

#98
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostNero-d, on 14 decembrie 2015 - 15:31, said:

mda... mai nasol e cand vrei sa ajungi la mare sau in nordul moldovei!!!... Posted Image (la arad ma refer)
de ce draq ai vrea asta? Posted Image

#99
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
M-as muta undeva la sat, ex: sat Magura, Bran-Moeciu, Cheile Gradistei

#100
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
dupa care ai deschide zeci de topicuri ca de ce nu merge sa te joci LOL sau lineage sau ca n-ai net sau curent sau de ce ti-a luat torentul casa sau ca de ce te-a mancat ursul si n-ai avut voie sa te aperi la tine in casa de el, sau ca n-ai gaze, n-ai semnal la telefon decat in pod si tot asa...
sau ca ai fost plecat pana la oras si cand te-ai intors ai gasit poiana in loocul casei (care a ars)


Quote

de ce draq ai vrea asta? Posted Image
ete asa! de-al dracu si de ambitios! Posted Image

unde te-ai mai da cu yahtu? cu zmeu'? cu parasuta? cu carul alegoric? cu vama veche?

Edited by Nero-d, 14 December 2015 - 18:24.


#101
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
daaa...si sa faci poze cu maimuta la "foto bujor" porumbe fiert, tigani, gunoaie, mazare, tate goale, betivi in coma.....

#102
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Eu am fost la Marea Neagra de vreo doua ori in viata, nu mi-a facut placere si nici n-am de gand sa mai merg vreodata. La 10 minute de mers cu masina am muntele.
Deci asta e, dar daca esti bucurestean inteleg ca te obisnuiesti cu marea cum sunt eu cu muntele, iar daca te muti in alte zone ii simti lipsa.

#103
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Cine n-a avut parte de atmosfera de Vama Veche/Costinesti cind era tinar a pierdut o multime.
Din pacate de ani buni nu prea mai merita... ori ca am imbatrinit eu ori ca atmosfera aia nu mai exista. N-am fost de curind la Vama Veche dar Costinestiul s-a tiganzat sub ochii mei, dintr-o statiune de studenti cu rockoteca a devenit in citiva ani o statiune unde erau numai manele la toate terasele.
E drept, probabil chiar daca ar fi fost cum era am iesit eu din targetul de virsta.
Muntele e cu totul alta treaba. E ca si cum ai spune ca preferi friptura vinului. Categorii diferite.

#104
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008
7 ore pana la munte? Insuportabil ...

#105
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Alegerea unei locatii de casa este similara cu alegerea unei masini noi . Trebuie sa iti pui curul pe scaun sa vezi cum te simti daca vrei sa cumperi o masina. Nu merge altfel. La o casa este la fel. Trebuie sa mergi , sa vezi , sa stai putin , sa te gandesti daca te adaptezi mediului in toate anotimpurile . Zonele de munte sunt grozave pe arsita pentru ca sunt racoroase , ai apa rece curgatoare , liniste in padure ....dar sunt nasoale rau cand iti pica in cap 1,5 metri de zapata si tu stai pe un deal de care a uitat primaria. La fel litoralul , este super fain vara , in sezon  dar cumplit in tot restul . Este cunoscuta descrierea vanturilor din Constanta ( de doua ori pe an ...odata dinspre mare spre uscat si imediat dupa , , dinspre uscat spre mare ) . Fain sa stai in sezon , groaznic pe timp de iarna sau chiar primavara si toamna tarzie .
In unele zone din depresiunile din centrul tarii ...multa ceata in anumite perioade. Care sunt mai depresivi nu prea se simt bine . Mie imi place. De cate ori se lasa ceata , iau un ceai fierbinte si il beau pe terasa . Ascult zgomotele orasului privind de sus luminitele care se mai vad . Mi se pare o chestie super ...dar niste amici din Bucuresti au zis ca daca mai prind asa vreme ii ia depresia si se sinucid . N-ai ce face ....nu suntem toti la fel . Un prietem chiar m-a intrebat : voi cum puteti sa traiti asa ?. Se referea la faptul ca ritmul vietii este lent si ei erau dependenti de agitatie si miscare . Culmea , ei au venit la mine de zeci de ori si eu am fost la ei o singura data . Dupa aceea , i-am refuzat politicios ... Bucurestiul este mai mult decat pot duce ca si cantitate de stres . Oamenii ciudati , se uita crucis la tine , toti vor cate ceva. Daca stau mai mult de o noapte in Bucuresti , deja ma uit spre Valea Prahovei . Pe litoral este la fel. Rezist o saptamana ...dupa aceea , tinta acasa .

#106
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

View PostSteetch, on 13 decembrie 2015 - 12:00, said:

Actually, varianta noua este vre-un, vre-o.
Not actually.

View PostSteetch, on 13 decembrie 2015 - 12:00, said:

Du-te, ma, de-aici, ca ala e oras de intrat in depresie.
Chiar exagerezi. Intr-adevar, in ultimii ani au tot fost probleme in municipiul Galati, majoritatea din cauza autoritatilor locale, dar pana la a spune ca este un oras deprimant chiar exagerezi.
Are anumite parti frumoase, chiar daca nu il poti compara cu Brasovul, Bucurestiul sau Clujul, dar are cateva cafenele ok, pub-uri, faleza Dunarii, restaurante mai rasarite, centru universitar dezvoltat etc.
Totusi este un fost oras industrial, nu poti avea acum cine stie ce pretentii.

Edited by Dau, 15 December 2015 - 19:54.


#107
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
Da, dar daca cauti un oras in care sa te muti in Romania, dupa cum doreste initiatorul topicului, ai optiuni mai bune.
Transilvania e plina de orase in care merita sa stai. Un lucru interesant pe care l-am remarcat e ca oamenii devin tot in mai civilizati in comportament si mai calmi pe masura ce te apropii de centrul ei, nu de granita vestica, cum te-ai astepta initial.

#108
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Sibiul are si el maidanezi, ma asteptam sa n-aiba... (nu pot pune link, nu ma lasa)

View Postonlymetrics, on 14 decembrie 2015 - 17:48, said:


Cata vreme nimeni din generatia mea (avem in jur de 35-40 de ani acum) nu scrie asa, da, sunt sigur. Pe restul, asa i-a invatat d-na invatatoare ca e corect, vre-un, vre-o.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate