Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Unde v-ati muta in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#37
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010
Brasov vs. Constanta:
1. Costul vietii - la fel
2. Sistemull medical: calitate cadre medicale, omenie, harnicie, etc.: Avantaj MARE pentru Brasov.
3. Administratie locala, birocratie, bataie de joc fata de cetatean. As prefera sa locuiesc in Brasov
4. Scoala & Educatie: Avantaj net Brasov [traditie in invatamant, (inca) dascali de bun-simt, lume educata, simt civic si de apartenenta la cetate, etc.]
5. Stres zilnic: Prefer Brasov.
6. Imprejurimi, acces, etc. - Brasov rules
7. Fitness, viata sanatoasa: evident Brasov.
Mai ziceti si voi!
P.S. Din pacate nu traiesc in Brasov!
Poate ma mut la pensie (pensia sotiei, ca eu sunt self-empolyed), printr-un orasel din Transilvania...

#38
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai tu esti ardelean, de aia preferi brasov!!!... daca intelegi ce vreau sa zic... preferi locuri mai domoale, mai linistite, care nu vibreaza...

#39
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010

View PostNero-d, on 05 decembrie 2015 - 08:25, said:

pai tu esti ardelean, de aia preferi brasov!!!... daca intelegi ce vreau sa zic... preferi locuri mai domoale, mai linistite, care nu vibreaza...
Nu-s, dar vreau liniste si civilizatie. Am locuit la Constanta si ma duc des pe-acolo si stiu bine viata orasului.
Constanta, nu vibreaza, e "steady" in mocirla in care s-a afundat. Orasul e plin de dezradacinati din toate regiunile tarii si toate etniile, nu exista mandria apartenentei la "cetate". Toate comunitatile se ajuta intre ei, mai putin romanii.
Doctori nepregatiti (e o zicala: cel mai bun doctor e drumul spre Bucuresti), orice asistenta medicala se uita cu scarba la tine daca nu-i dai "o atentie", cultura de rahat, meseriasi lenesi si prosti (marea majoritate!), soferii cei mai egoisti din tara (unul nu-ti face loc sa iesi de pe o strada laterala sau sa schimbi banda, chiar daca coloana e oprita), politie lenesa / corupta, administratie publica ce nu-si indeplineste minimele obligatii profesionale, etc.
Bazele sportive, bazinele de inot, spatiile verzi au fost mancate de "baietii destepti" in cardasie cu Mazare & Constantinescu + epigonii...
Clima nesanatoasa: iarna crivatz, vara umezeala inabushitoare.
Etc., etc...

#40
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View Posthamal, on 05 decembrie 2015 - 08:59, said:

Nu-s, dar vreau liniste si civilizatie. Am locuit la Constanta si ma duc des pe-acolo si stiu bine viata orasului.
Constanta, nu vibreaza, e "steady" in mocirla in care s-a afundat. Orasul e plin de dezradacinati din toate regiunile tarii si toate etniile, nu exista mandria apartenentei la "cetate". Toate comunitatile se ajuta intre ei, mai putin romanii.
Doctori nepregatiti (e o zicala: cel mai bun doctor e drumul spre Bucuresti), orice asistenta medicala se uita cu scarba la tine daca nu-i dai "o atentie", cultura de rahat, meseriasi lenesi si prosti (marea majoritate!), soferii cei mai egoisti din tara (unul nu-ti face loc sa iesi de pe o strada laterala sau sa schimbi banda, chiar daca coloana e oprita), politie lenesa / corupta, administratie publica ce nu-si indeplineste minimele obligatii profesionale, etc.
Bazele sportive, bazinele de inot, spatiile verzi au fost mancate de "baietii destepti" in cardasie cu Mazare & Constantinescu + epigonii...
Clima nesanatoasa: iarna crivatz, vara umezeala inabushitoare.

Pai asa e in toata Romania, crezi ca in Brasov e altfel?

#41
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,900
  • Înscris: 25.06.2007

View PostQuantum, on 04 decembrie 2015 - 20:26, said:

... ia sa ai tu parte de serviciile medicale din asigurarile normale in Anglia... cand te-or programa aia peste doua luni la o radiografie sau peste 6 luni la niste analize ordinare..)

Off topic:
-life expectancy UK 81, Ro 74
Sursa

Programarile de care zici sunt de control (verificarea consolidarii unor fracturi, verificarea trendului unor valori serice etc) nu pentru diagnosticarea cazurilor acute.

#42
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Calitatea unui oras depinde mult de cine il conduce.
La BM avem un primar tanar care nu crede ca mai are mult pana sa ajunga si el la DNA, probabil deocamdata e prea mic printre atatea tinte de profil. Dar omul de cand a ajuns primar (cu bani de campanie 200k euro imprumutati de la ma-sa) a inceput sa traga ca sa ridice orasul. Nu trece zi sa nu-l vezi in ziar cum pozeaza pe vreun santier. Presupun ca are planuri mai ambitioase decat primaria unui oras ca Baia Mare, si astfel e motivat sa forteze. Si ce face el chiar se vede, se lucreaza permanent la modernizarea orasului.

http://www.digi24.ro...urala europeana

#43
allgsm

allgsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 11.01.2010

View PostAlexEn, on 04 decembrie 2015 - 08:40, said:

Pana la urma despre ce e topicul? Vrei sa stii unde ne-am muta noi sau vrei sa stii cum e viata in Brasov?

L.E: vezi ca asta e aria de calatorii, nu are legatura topicul cu aria
Ardeal, Cluj, Sibiu, etc...Cluj ofera multe posibilitati ca locuri de munca, deschidere catre occident...oameni civilizati...sa nu vii in Bucurezti, un rahat de oras...

#44
maryus_smar

maryus_smar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 06.04.2008
Cluj-Napoca

#45
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
in romanica exista doua categorii de orase: Bucuresti si restul (fie Brasov, Cluj sau Constanta toate-s la fel)

#46
dancir2001

dancir2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 25.05.2006
La Brasov ne-am gandit noi insa ideea topicului este de a ne ajuta in a lua o decizie cu privire la locatia potrivita. Bucuresti clar nu ne intereseaza pentru ca am trait in zone foarte aglomerate si nu e ok. Calitatea vietii consider ca este redusa in orasele foarte aglomerate si lipsite de infrastructura.
Deci daca a-ti avea un venit constant si fara datorii unde a-ti decide sa traiti in Romania?

#47
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010
Intr-un orasel cu gaze naturale si piata agro bunicica, la granita de vest / nord-vest a Romaniei. M-as urca in masina si in cateva ore as fi la munte, la vreun Aquapark, la shopping sau la vre-un targ sau obiectiv turistic dupa cum mi s-ar scula la momentul respectiv. Nu ma intereseaza locuitorii de-acolo, i-as saluta pe vecini pe strada, dar nu m-as vizita cu ei, totul e sa fie civilizati....
Plimba-te cu masina prin tara, opreste-te pe la pensiuni sau locuinte cu camere de inchiriat si-ti va cadea cu tronc vre-o locatie.

P.S. Stiu ca mai nou se scrie "vreun" si "vreo", dar nu sunt de acord cu regula asta, bafta!

#48
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
ca si constantean as alege Brasovul fara nici o ezitare.....sau Sibiul
mie Constanta mi se pare de rahat.

Edited by bubalus, 06 December 2015 - 13:53.


#49
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007

View PostPatrulescu, on 04 decembrie 2015 - 17:15, said:

Eu stau in Constanta. Sa te muti din Constanta in Brasov e sa dai din lac in put.


Fiecare oras incepe cu gara lui. Acolo aflii tot ce trebuie sa stii despre un oras in cateva minute, doar plimbandu-te si studiind cu atentie oamenii.

Asa si gara din constanta cum e, iti place? Hai sa-ti spun eu ce parere mi-a lasat: in parcul din fata garii plin de romi mai la varsta a treia asa...faceau niste "smenuri" ceva, autogara de langa e de-a dreptul insalubra cu tot felul de indivizi nespalati cu lunile si pe jos mizerabil la propriu (o fi greu sa speli cu furtunul o data pe saptamana peronul ala macar). In general tot orasul "colcaie" de "negri", scuzati termenii dar asta e realitatea. Am facut armata in 2004 acolo si anul asta un curs de cateva luni si mi s-a parut ca a involuat orasul ala.

Pe de alta parte, am fost si in Brasov asta vara...numai privelistea de sus de pe tampa bate cu mult orice loc din orasul vostru, ca sa nu mai vorbesc de curatenie si oamenii locului.

Initiator, +1 Brasov.

#50
zoly_85

zoly_85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 06.11.2006
La Sibiu sau Cluj

#51
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postdancir2001, on 06 decembrie 2015 - 11:39, said:

Deci daca a-ti avea un venit constant si fara datorii unde a-ti decide sa traiti in Romania?
in Bucuresti mai incolo un pic de piata sudului sa fiu cat mai aproape de doctor...deoarece ceva ar fi in neregula in conditiile enuntate mai sus...acu pe bine de ce ai vrea sa te relochezi in romania?

#52
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Mi-ar placea sa am o casa la Rucar sau undeva unde sa vad dealurile multe din Moldova si alta la Marea Neagra, pe o faleza inalta, poate la Eforie Sud.
Si sa stau cate 2 luni pe an in fiecare :)

#53
vitas

vitas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.11.2015
Valea Cernei-Baile Herculane si ai si clima ca-n Constanta.

#54
dancir2001

dancir2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 25.05.2006

View PostOctavian_SK, on 06 decembrie 2015 - 17:04, said:

in Bucuresti mai incolo un pic de piata sudului sa fiu cat mai aproape de doctor...deoarece ceva ar fi in neregula in conditiile enuntate mai sus...acu pe bine de ce ai vrea sa te relochezi in romania?

Pai e simplu. Cu banii care i-am facut as trai mult mai bine in Romania decat in Vest. Dupa 60 plus cu doua pensii de fiecare (de stat si privata) nu ma va durea capul. Cel putin asa da pe hartie. Parerea mea este ca atat cat ai bani in orice tara/loc este bine, ca de altfel si in Vest daca te lasa buzunarul te mananca si gargaritza.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate