Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Unde v-ati muta in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#1
dancir2001

dancir2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 25.05.2006
Scenariul este urmatorul: familie tanara fara copii, ceva bani,apartament in Constanta, posibilitate cumparare alt apartament in alt oras. Familia considera Brasovul ca si urmatoarea casa. Ce parere aveti? Cum vi se pare viata in Brasov? Si daca nu in Brasov atunci unde?

Multumesc anticipat

Edited by dancir2001, 04 December 2015 - 08:29.


#2
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
in Brasov m-as muta si eu. Am cumparat chiar si teren, insa nu stiu daca o sa reusesc sa fac casa acolo in final :(

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Pana la urma despre ce e topicul? Vrei sa stii unde ne-am muta noi sau vrei sa stii cum e viata in Brasov?

L.E: vezi ca asta e aria de calatorii, nu are legatura topicul cu aria

Edited by AlexEn, 04 December 2015 - 08:40.


#4
Sniperug

Sniperug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 19.08.2009
Bucovina sau Maramures - ordinea e aleasa aleator - restul tarii e acelasi "praf" , ca pe malul marii.

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
constanta e foarte ok
potential turistic, oportunitati afacere,
daca ai posibilitatea si vrei/esti hotarat sa te muti... fa-o oriunde, numai in romania nu!!! (cu cat mai departe, cu atat mai bine!)

Edited by Nero-d, 04 December 2015 - 08:53.


#6
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,353
  • Înscris: 09.11.2006
eu cred ca m-as muta in Marea Britanie, Canada, USA, Australia sau Noua Zeelanda...In Romania nu are rost sa ma mut pentru ca peste tot e acelasi lucru..

#7
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Ar trebui sa ne spui mai intai de ce vrei sa pleci din Constanta. Sa stim ce nu iti place acolo.
Si eu am stat 10 ani in Constanra si am plecat. La Pitesti. Si sunt multumit.

#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Hai in Baia Mare.

[ http://www.zmbm.ro/files/customer/original/baia-mare-2823.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Daca vrei Brasov incearca sa fie cat mai departe de gara....minim 1500km, de preferat catre vest

#10
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

 Nero-d, on 04 decembrie 2015 - 08:51, said:

constanta e foarte ok
potential turistic, oportunitati afacere,
daca ai posibilitatea si vrei/esti hotarat sa te muti... fa-o oriunde, numai in romania nu!!! (cu cat mai departe, cu atat mai bine!)
Păi ce se întâmplă coane, nu (mai) merge afacerea cu mobila? Unde drac' să te muți, la est bubuie zilnic, în vest mai nou la fel, la sud e sărăcie (și) mai multă și în nord îți vând ucrainenii organele.

 Mizu, on 04 decembrie 2015 - 09:12, said:

Hai in Baia Mare.

[ http://www.zmbm.ro/files/customer/original/baia-mare-2823.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Arată a oraș modern, cu infrastructură modernă, pentru cioneva care vrea oraș, îi ok.

#11
tarmasundar

tarmasundar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,210
  • Înscris: 18.10.2015

 dancir2001, on 04 decembrie 2015 - 08:28, said:

Scenariul este urmatorul: familie tanara fara copii, ceva bani,apartament in Constanta, posibilitate cumparare alt apartament in alt oras. Familia considera Brasovul ca si urmatoarea casa. Ce parere aveti? Cum vi se pare viata in Brasov? Si daca nu in Brasov atunci unde?

Multumesc anticipat
Brasovul e tot mai dinamic. E un loc bun.
Constanta insa poate fi si mai buna daca se deblocheaza incurcatura cu olandezii si Dunarea.
In fine, pe langa Brasov, mai e Sibiul si Alba Iulia, daca va intereseaza orasele mai mici.

#12
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
Cred ca initatorul a uitat o litera, titlul corect era: "Unde v-ati muta din Romania".

#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu sunt brasovean. Nu as pleca nicaieri de aici . Ma simt bine , este un oras frumos , oameni OK , sunt inconjurat de munti si ce este mai important ...Brasovul are potential de dezvoltare. Sigur , sunt locuri mai frumoase in Romania , dar este important sa poti sa si mentii nivelul de trai si asta o faci doar daca zona are potential. Brasovul are un mare potential ...insa , ca orice chestie , nu este o fumusete absoluta. Are si parti negative , sunt si zone urat dezvoltate in Brasov . Important este sa ai un job bun acolo unde te duci , pentru ca locatia frumoasa nu plateste facturi si nu tine de foame .

#14
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Iti recomand Clujul, e un oras foarte frumos, intr-un continuu proces de dezvoltare, cu oameni foarte cumsecade per-total.

#15
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Păi ce se întâmplă coane, nu (mai) merge afacerea cu mobila?
Posted Image eu am depasit varsta si nici nu intrunesc conditiile initiatorului...
plus de asta, locuiesc in bucuresti!!!... "le crème de la crème"
inca nu poti compara potentialul bucurestiului cu nimic din tara!

plus de asta m-am mai plimbat/locuit si eu prin lumea asta... stiu ce zic!, am termeni de comparatie!

iar daca vrei o comparatie interna, intre cluj, alba iulia, brasov, sibiu, iasi, sau baia mare, as alege constanta cu ochii inchisi Posted Image! (mult mai mare potential acolo)

vrei sa te muti? te duci stai 3 luni cu chirie, vezi cum iti place, cum te adaptezi!

@JurasikMan
in cate/care orase ai mai locuit?

Edited by Nero-d, 04 December 2015 - 09:54.


#16
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

 JurasikMan, on 04 decembrie 2015 - 09:39, said:

Eu sunt brasovean. Nu as pleca nicaieri de aici . Ma simt bine , este un oras frumos , oameni OK , sunt inconjurat de munti si ce este mai important ...
  Eu am coborat acum cativa ani din tren la Brasov, sa astept urmatorul tren spre Sinaia, mi-am luat un kebab din gara sa mananc si eu ceva iar apoi m-am trezit inconjurat de un stol de puradei care au inceput sa se milogeasca spre mine cu o voce plangareata si sa imi ceara bani. Mi-a stat kebabul in gat efectiv, aia nu mai plecau, nici eu nu aveam unde altundeva sa ma duc, ca trebuia sa vina trenul, mestecam si printre molfaituri ii tot injuram, dar ei tot nu plecau...
De atunci nu mai vreau sa aud deloc de Brasov!

#17
dancir2001

dancir2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 25.05.2006
Pentru mai multe clarificari avem apartamentul in Constanta insa nu locuim acolo. E in chirie. Deocamdata locuim la 3500 km de Romania si e cam departe. Deci in afara nu se ia in calcul. Ne gandim la Brasov pentru accessul usor catre munte, infrastructura buna, putere de cumparare mai buna, etc. Nu suntem restrictionati de servici ca vom trai in principiu din chirie asa ca suntem flexibili cu locatia.
Constanta ca si oras e ok insa nu are stofa de oras european. Scuze tuturor constantenilor. Orasele care ne-au placut cel mai mult au fost Cluj, Sibiu, Brasov insa nici nu am vizitat toata Romania. In continuare parerile dumneavoastra sunt bine venite.

#18
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

 Nero-d, on 04 decembrie 2015 - 09:46, said:


inca nu poti compara potentialul bucurestiului cu nimic din tara!


Aia cam așa este, cel mai mare potențial de încasat cărămizi în cap sau mușcături de javră. :P

Sunt o mie de locuri ok în țara asta, depinde ce preferă omul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate