Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Campionatul Mondial de Handbal Feminin din 2015

- - - - -
  • Please log in to reply
376 replies to this topic

#1
Remiliano

Remiliano

    The Cinephile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 14.01.2014

[ http://ihf.info/files/Uploads/NewsAttachments/242_Logo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Campionatul Mondial de Handbal Feminin 2015 va fi a XXII-a ediție a turneului organizat Federația Internațională de Handbal și va avea loc în decembrie 2015 în Danemarca. Danemarca a primit statutul de țară gazdă la 27 ianuarie 2011.

  • Arenele care vor gazdui meciurile de la Campionatul Mondial de Handbal Feminin din 2015:
1.Jyske Bank Boxen din Herning
[ http://www.mikaellykmadsen.dk/skyscrapercity/mcharena/aarstiderne2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
-va găzdui finala, ambele semifinale, două sferturi de finală, meciurile din runda cu 16 echipe și grupa Danemarcei.

2. Tre-For Arena din Kolding
[ https://pbs.twimg.com/media/B72WtpBCcAAdR5K.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
-va fi gazda a două sferturi de finală, a optimilor de finală și a grupei Germaniei, dacă aceasta se califică

3.Arena Nord din Frederikshavn
[ http://www.arenanord.dk/wp-content/uploads/2014/06/SparNord-750x286.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

4.Næstved Arena
[ http://www.arenanaestved.dk/wp-content/uploads/2015/06/arena.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
-ultimele doua arene vor găzdui câte o optime de finală și câte o grupă fiecare.
# Herning, Jyske Bank Boxen - 14.000 locuri
# Kolding, Tre-For Arena - 5.100 locuri
# Frederikshavn, Arena Nord - 2.800 locuri
# Naestved, Naestved Arena - 3.500 locuri
  • Grupele turneului:
Attached File  Capture.PNG   11.79K   29 downloads
  • Alte informatii despre turneu:
Ediția a 22-a
- Danemarca organizează pentru a 2-a oara un CM (1999, împreună cu Norvegia)
- Durata: 5-20 decembrie
- Participante: 24 reprezentative (4 continente)
- Format: 4 grupe X 6 echipe
- Sistem de calificare: se califică în optimile de finala primele patru echipe din fiecare grupă

- cu o lună înainte de începerea competiției, erau deja vândute peste 100.000 bilete
- Brazilia este deținătoarea titlului mondial (în Serbia, 2013)
- România este singură reprezentativă din lume prezentă la toate edițiile campionatelor mondiale!
- 11 naționale au câștigat titlul mondial (doar doua din afara Europei: Coreea de Sud - 1995 și Brazilia - 2013)
- Meciul din istoria competitiei cu cele mai multe goluri marcate (inclusiv cu prelungiri):  România - Macedonia, optimi la ediția 1997: 33-37
- Meciurile din istoria competiției cu cele mai puține goluri marcate: România - Suedia 2-1, ediția Iugoslavia 1957 și România - Polonia 3-0, tot în 1957


[ https://www.dolce-sport.ro/files/article_main/uploads/2015/12/02/565f4d6aeb1b3.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
LOTUL ROMÂNIEI PENTRU CAMPIONATUL EUROPEAN DE HANDBAL

1 Paula Ungureanu portar - HCM Baia Mare
2 Ionica Munteanu portar - HCM Baia Mare
3 Diana Petrescu portar - SCM Craiova
4 Ardean Elisei extrema stanga - HCM Baia Mare
5 Ana-maria Tanasie extrema stanga - HCM Baia Mare
6 Cristina Neagu inter stanga - Budugnost / Podgorica
7 Gabriela Perianu inter stanga - HCM Baia Mare
8 Eliza Buceschi centru - HC Turingen
9 Aurelia Bradeanu centru - CSM Bucuresti
10 Melinda Geiger inter dreapta - HCM Baia Mare
11 Patricia Vizitiu inter dreapta - HCM Baia Mare
12 Luciana Marian inter dreapta,centru - HCM Baia Mare
13 Oana Manea pivot - CSM Bucuresti
14 Crina Pintea pivot - HC Turingen
15 Laura Chiper extrema dreapta - CS Corona 2010 Brasov
16 Adriana Nechita extrema dreapta - HCM Baia Mare
17 Gabriella Szucs aparatoare - HCM Baia Mare



Primele patru clasate din fiecare dintre cele patru grupe se califică în optimile de finală ale competiției.
Campionatul Mondial reprezintă și un criteriu de calificare la Jocurile Olimpice de la Rio, câștigătoarea competiției obținând calificarea direct, în timp ce echipele de pe locurile 2-7 vor avea drept de joc la turneele preolimpice , programate între 7-10 aprilie 2016.

Turneul va fi transmis in direct si in exclusivitate de programele DOLCE SPORT si online pe www.telekomtv.ro.

PROGRAMUL MECIURILOR DIN GRUPE:

Sâmbătă, 5 decembrie
România vs. Puerto Rico, ora 17.00 / DS 1 - DIRECT
Muntenegru - Serbia, ora 20.00 / DS 2 - EXCLUSIV
Norvegia - Rusia, ora 21.30 / DS 4 - DIRECT

Duminică, 6 decembrie
Serbia - Ungaria, ora 19.30 / DS 3 - DIRECT
Polonia - Suedia, ora 21.45 / DS 4 - DIRECT

Luni, 7 decembrie
Kazakhstan - România, ora 17.00 / DS 1 - DIRECT
Rusia - Spania, ora 19.15 / DS 3 - DIRECT
Koreea de Sud - Franța, ora 19.15 / DS 4 - DIRECT

Marți, 8 decembrie
Spania - România, ora 19.15 / DS 1 - DIRECT
Muntenegru - Ungaria, ora 19.30 / DS 3 - DIRECT

Miercuri, 9 decembrie
Brazilia - Germania, ora 15.00 / DS 1 - EXCLUSIV
Muntenegru - Tunisia, ora 17.15 / DS 2 - DIRECT

Joi, 10 decembrie
România - Norvegia, ora 21.30 / DS 1 - DIRECT

Vineri, 11 decembrie
Brazilia - Franta, ora 19.15 / DS 3 - DIRECT
România - Rusia, ora 19.15 / DS 1 - DIRECT
Norvegia - Spania, ora 21.30 / DS 3 - DIRECT
Danemarca - Muntenegru, ora 21.45 / DS 1 - DIRECT

Bafta fetelor noastre! Posted Image

Edited by Remiliano, 03 December 2015 - 21:45.


#2
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Hai Romania! Posted Image  Fetele s-au descurcat foarte bine in amicale, iar lotul e suficient de valoros incat sa aduca o medalie acasa. Norvegia e din punctul meu de vedere favorita competitiei, de asemenea si Rusia e foarte puternica, schimbarea de generatie inceputa acum cativa ani incepe sa dea roade. Ar mai fi Brazilia, o alta echipa puternica, care are de aparat titlul mondial de la editia precedenta, castigat surprinzator, totusi nu le vad favorite la o medalie. Cred ca podiumul se va transa intre tarile cu handbal puternic din Europa.

Nu ar fi de omis Danemarca, dar sunt intr-un usor proces de schimbare a generatiilor. Sa nu mai zic de Muntenegru, care e posibil sa ofere golghetera competitiei (Bulatovic).

#3
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View PostRemiliano, on 03 decembrie 2015 - 21:44, said:

- Meciul din istoria competitiei cu cele mai multe goluri marcate (inclusiv cu prelungiri):  România - Macedonia, optimi la ediția 1997: 33-37.

- Meciurile din istoria competiției cu cele mai puține goluri marcate: România - Suedia 2-1, ediția Iugoslavia 1957 și România - Polonia 3-0, tot în 1957


Bafta fetelor noastre! Posted Image
Si eu le tin pumnii. BAFTA si Dne ajuta..
Multumesc pt atentionare. O sa incerc sa ma uit la tv, dar nu sunt la Dolce si nici la telekom..
Am boldat cele mai putine goluri ca sa arat celor mai tineri ca  in 1957 handbalul se juca in 11 si pe terenul de fotbal, cu porti de fotbal...
Dar in anii aia Romania a ajuns Campioana Mondiala la handbal feminim.
Tatal meu, RIP, imi povestea ca dupa ce trenul a ajuns in Craiova, nu a mai putut sa plece. O mare de oameni venisera sa le vada, sa le felicite, sa le cera un autograf....
Si au decorat totul cu flori, inclusiv locomotiva, cu aburi...Care cand a intrat in Gara de Nord din Bucuresti impodobita, ceilalti calatori se cruceau.....
Televiziunea Romana, aka TVR, era la inceputuri, emitea doar din 1956. Si cum televizoarele costau mici averi, nu toti aveau..
Dar meciurile fusesera transmise la Radioul national. Cred ca e foarte greu de imaginat cum sunasera, nu-i asa? Hi, hi..Si ce impact avusesera..
Asa ca oltenii, cu sangele fiebinte pe care il stim, au iesit cu mic cu mare, sa le multumeasca....

Sper sa ajung sa re/traiesc si eu clipele in handbalul romanesc, si la fete si la baieti, stabilea ierarhia europeana sau mondiala.
Adica pe locul I era Romania, nationala sau o echipa de club, Steaua, HC Minaur, dupa aia restul....
Ma rog, eu imi amintesc de anii'70  si 80, cu urletele lui Topescu.."Penu apara, recupereaza mingea, paseaza, Gatu prinde pasa, fenteaza, si inscrie" sau "Stanga pluteste, barajul cade goooool"...
Al dracului Stanga, stia sa stea in aer si dupa ce adeversarii cadeau, TRAGEA. La un sut mingea trecut pe langa urechile portarului advers, care dupa auzit ghiuleaua a ramas blocat, hipnotizat, cu mainile in aer, ca o sperietoare de ciori..
L-au inlocuit urgent, i-au dat palme, dar saracul nu isi revenea. Ii era extrem de clar ca daca Stanga ar fi vrut sa i-o traga in figura...
Si vorba aia, era portar de lot national, om cu talent si experienta, nu pufarez, ca mine..

Sau cum la Olimpiada hotiei sovietice de la "Moskva" 1980, tu-le ...de rusi, am fost condusi la pauza cu 6 goluri de, evident gazda, URSS.
Care avea o echipa de 7 oameni + publicul, normal + cei 2 arbitrii, care va las sa ghiciti cum ii fluierau pe romani..
La pauza ai nostri au schimbat tactica si au trecut pe pase, fara sa mai astepte contactul cu adversarul + suturi de la distanta, ca arbitrii sa nu mai aiba ce sa zica.
Asa ca am egalat de 3 ori. Am scris bine, dar ma repet, daca cineva nu a inteles.
I-am egalat de de 3 adica de trei ori...Adica...jocul a fost intr-un singur sens. Poftim, sens unic..
La  final a fost 21-19 pt RSR.. De fapt URSS-RSR 19-21...Ai nostri plangeau de fericire, rusii de rusine.
Sau de frica, pt ca se asteptau sa fie deportati in Siberia...
Cine imi gaseste linkul cu meciul asta are o bere virtuala de la mine..Am murit si inviat si murit si inviat si la loc comanda, repetati, de ..nu mai stiu cate ori..Sap dupa el de ani buni, a youtube nu si nu..
De, eram si eu un copil de 17 ani..
De aia imi place handbalulul..
PS. Va rog sa luati cuvintele "olteni cu sange fierbinte", "al dracului Stanga" in sensul laudativ si apreciativ. Ii stimez si aprob ..
Despre rusi...numai ..de bine.......foarte mult bine..extraodinar de mult ...bine..ca sa vorbesc ..frumos..

Edited by Prien, 03 December 2015 - 22:40.


#4
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,169
  • Înscris: 28.06.2005
.

Edited by sfantu.dracu, 03 December 2015 - 23:33.


#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu mai transmite TVR meciurile ? De ce ?????? Ce porcarie. Chiar imi placea sa-l aud pe Radu Naum comentand. Acum nu ramane decat pe stream, daca gasesc. Bine ca transmite TVR meciuri din Liga 1 de fotbal. Pe ce naiba se duc banii publici ?

#6
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010
Radu Naum nu mai lucrează în TVR de mai mult timp! Îl auzeam doar dacă competiția era transmisă de Digisport!
La Dolcesport vor comenta "craii":) de acolo: Cosmescu, Băleanu, etc!

#7
Vla0d_

Vla0d_

    Patrick Ekeng!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 20.06.2012
Cosmescu nu comenteaza handbal. Baleanu in schimb da, si probabil ca el va comenta cele mai importante meciuri. Ceilalti comentatori de handbal ar fi Costin Cavasi, Mugur Corpaci (prezinta emisiuni si la RRA) si Dragos Borchina.

#8
Vla0d_

Vla0d_

    Patrick Ekeng!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 20.06.2012
23-3 la pauza. Fabulos debut. Ce-i drept, cu un adversar foarte foarte modest. Dar sa nu ne imbatam cu apa rece, rezultatele care vor conta sunt cele din meciurile cu Norvegia, Rusia si Spania.

Edited by Vla0d_, 05 December 2015 - 17:40.


#9
ptsct

ptsct

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 04.12.2015

View PostVla0d_, on 05 decembrie 2015 - 17:40, said:

... rezultatele care vor conta sunt cele din meciurile cu Norvegia, Rusia si Spania.
La ultimul Campionat Mondial (2013) Norvegia a castigat grupa C cu maximul de puncte si a ajuns pina in sferturi de finala unde a pierdut la Serbia (tara gazda 28 - 25).
Rusia nu a participat...iar Spania a terminat pe locul doi in aceeasi grupa cu Norvegia pentru a pierde apoi in optimi cu Ungaria (28 - 21).Toate acestea in 2013...Ultima Competitie mai importanta : 2014 Campionatul European de Handbal Feminin 2014 Ungaria - Croatia : Norvegia locul I cu maximul de puncte in grupa B (grupa din care a facut parte si Romania locul 3).Norvegia s-a calificat in una din grupele principale pe care a terminat-o pe locul I .In semifinale Norvegia a invins Suedia 29 - 25 iar in Finala a invins Spania cu 28 -25 castigand Titlul European ! Pe 7 Decembrie 2014 in meci direct Norvegia - Romania 27 - 19.Norvegia Campioana Europeana in 2014 iar Spania finalista...Rusia a terminat grupa A cu 1 pct.

#10
stefan94

stefan94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 09.11.2006
Grupa noastra e infernala. La pauza Rusia conduce Norvegia; tara gazda are o circulatie extraordinara a mingiei si viteza in executii iar rusoaicele pe langa circulatie buna au si forta in linia de 9 metri. Astept Spania...
Pe partea cealalta a tabloului am vazut Serbia-Muntenegru (28-28). Echipe puternice la 9 metri si care executa succesiva ca la carte. Ceva mai jos valoric fata de grupa noastra. Ar mai emite pretentii Franta, Danemarca si Ungaria poate Suedia. Necunoscute: Coreea si Brazilia.
Vom vedea... Turneul promite chiar daca mai apare cate o Puerto Rico...

#11
Vla0d_

Vla0d_

    Patrick Ekeng!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 20.06.2012
Avem cea mai grea grupa... Ce-i drept, si Grupa A e tare, cu Danemarca, Serbia, Muntenegru si Ungaria. Grupele B si C mi se par de un nivel foarte scazut. Asta nu e neaparat ceva rau, vom avea adversari mai accesibili cand vom iesi din prima faza a grupelor :).

Rusia - Norvegia 26-25. Parca chiar antrenorul nostru spunea ca Rusia i se pare mai periculoasa in momentul de fata decat Norvegia.

#12
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Mai e Trefilov antrenor la rusoaice ?

#13
Vla0d_

Vla0d_

    Patrick Ekeng!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 20.06.2012
Tot el. Nu stiu la al catelea campionat mondial e.

Nu pot sa inteleg cum Cuba a ajuns sa fie considerata la tragerea la sorti ca fiind cap de serie. Nu vad nici o logica, e o natiune aflata pe nicaieri in lumea handbalului. Poate ma poate lamuri cineva...

#14
ptsct

ptsct

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 04.12.2015
Echipa noastra Romania a  castigat la pas meciul cu Kazakhstan 36 - 20 si de maine (08.12.2015.) incep mecurile grele primul cu Spania.
Dupa victoria cu Norvegia la un gol rusoaicele au castigat la doua goluri (28 - 26) meciul cu Spania...urmeaza sa joace cu Puerto Rico etc.
Norvegia a invins Puerto Rico 39 - 13.

1.Romania  2 jocuri 2 victori golaveraj 83:34  4 pct.
2.Rusia 2 jocuri 2 victori golaveraj 54:51  4 pct.
3.Norvegia 2 jocuri 1 victorie 1 infrangere golaveraj 64:39 2 pct.
4.Spania 2 jocuri 1 victorie 1 infrangere golaveraj 57:38 2 pct.
----------------------------------------------------------------------------------------
5.Kazakhstan 2 jocuri 0 victori 2 infrangeri golaveraj 30:67 0 pct.
6.Puerto Rico 2 jocuri 0 victori 2 infrangeri  golaveraj 27:86 0 pct.

#15
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,135
  • Înscris: 26.07.2009
Următoarele partide ale tricolorelor antrenate de Tomas Ryde sunt: cu Spania (8 decembrie, ora 19.15), cu Norvegia (10 decembrie, ora 21.30) și cu Rusia (11 decembrie, ora 19.15).

#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu mai e Tadici antrenor ? Se pare ca am ramas mult in trecut.

#17
stefan94

stefan94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 09.11.2006

View Postptsct, on 07 decembrie 2015 - 23:15, said:

Echipa noastra Romania a  castigat la pas meciul cu Kazakhstan 36 - 20 si de maine (08.12.2015.) incep mecurile grele primul cu Spania.

Spania a avut o evolutie foarte buna cu Rusia. Meciul s-a jucat pana in ultimele minute. Cel mai tare moment s-a consumat in repriza a II-a cand s-a jucat 6 contra 3 cam 30 secunde iar pe parcursul superioritatii numerice (in total cam 4 minute) scorul a fost 1-1!!! Rusoaicele exceleaza la capitolul aparare. Daca o tin asa tot turneul pot iesi campioane mondiale. Sper sa ma insel, dar Romania va ocupa locul 4 in grupa. Ar fi ceva sanse (destul de mici) cu Spania...

#18
florinho12

florinho12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 19.08.2010
am invins spania la ultimele meciuri directe.. euro 2012 , euro 2014.. aseara cu rusia au cazut fizic pe final plus tot efortul pe parcursul meciului.. opinia mea invinge romania la 3-4 goluri

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate