Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Nelamurire viteza? FIBERLINK 300, ROUTER GIGABIT

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016
La mine FB300 merge direct pe cablu cu aprox 150. Lafel si la un prieten in blocul vecin. Oricum amadoua sunt gâtuite in jos cu routere de 100. Si mai am o a doua conexiune pe care am lasat-o pe FB100 Nu stiu ce tehnologie se foloseste dar nu avem prin case alte dispozitive instalate de RDS; doar cablul. Eu sunt multumit si n-as da 200 lei pe un router gigabit pentru un spor de doar 50% la viteza.

#38
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Poate aveti probleme cu PC-urile. Nu vad de ce nu ar atinge 300 Mbps abonamentul respectiv.

#39
roholidays

roholidays

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.02.2007
SAlut, Eu am abonament de 300 fiber link. Au tras fibra, au instalat routerul lor care converteste din fibra in cablu UTP si aici imi apare buba...Cablul ala intra in ruterul meu. E un cablu CAT6 foarte bun, mufat T568B la ambele capete, routerul meu e Linksys EA6700 ..insa viteza de "croaziera" pe care o testes chiar pe serverele RDS prin speedtes.net este de maxim 130 Mbps. Niciodata nu am atins 300 Mbps...
Aveti idee , trebuie setat ceva la Linksys?
Multumesc...

#40
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Fara router atinge 300?

#41
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016

View PostdiZy, on 13 octombrie 2016 - 21:34, said:

Fara router atinge 300?
E nevoie de router cu accelerare hardware pentru a atinge viteze mai mari cred. La mine fara router cu placa mea cu procesorul meu etc atince cam 270 cu router TPlink Archer C2 se duce aproape "la blana"; 290+. Vad ca au marit si viteza de upload la 150
LE
Last Result:
Download Speed: 297414 kbps (37176.8 KB/sec transfer rate)
Upload Speed: 153708 kbps (19213.5 KB/sec transfer rate)
Latency: 8 ms
Jitter: 1 ms
10/20/2016, 3:56:14 PM
LE
Pe un laptop din  asta cu celeron si specificatii de tableta nu sare de 200

Edited by since2004, 20 October 2016 - 14:57.


#42
danyelut

danyelut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 26.10.2006
sal
imi spune cineva si mie va rog frumos ce schimba baietii de la rds la trecerea de la fiber 100 la fiber 300
schimba tot cablul care intra prin perete(la mine) si trece pe sub o usa si tras pe langa usa de la intrare sau schimba doar mufa acestui cablu mufa ce intra in router
mentionez ca am ab fiber 100 si vreau sa trec pe 300 avand router dir-655 gigabite si laptop del  i7 ssd 8 gb ram deci ar fi indeplinite conditiile tehnice din casa dar daca schimba tot cablul ar un deranj cam marisor

#43
mihaipopm8

mihaipopm8

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 21.12.2009
Nu-ți schimbă cablul, dar trebuie să fie mufat pe toate cele 8 fire.

Edited by mihaipopm8, 26 October 2016 - 22:48.


#44
adimaniur

adimaniur

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.10.2016

View Postdanyelut, on 26 octombrie 2016 - 11:21, said:

sal
imi spune cineva si mie va rog frumos ce schimba baietii de la rds la trecerea de la fiber 100 la fiber 300
schimba tot cablul care intra prin perete(la mine) si trece pe sub o usa si tras pe langa usa de la intrare sau schimba doar mufa acestui cablu mufa ce intra in router
mentionez ca am ab fiber 100 si vreau sa trec pe 300 avand router dir-655 gigabite si laptop del  i7 ssd 8 gb ram deci ar fi indeplinite conditiile tehnice din casa dar daca schimba tot cablul ar un deranj cam marisor

Si eu am avut abonamentul ala prin cablu UTP de 100Mbps.
Am schimbat contractul in Fiberlink 300, au venit acasa, mi-au tras separat o fibra cu 2 perechi. Mi-au dat un router Huawei (gigabit) pe care platesc chirie 5 lei pe luna.

In mod normal, trebuiau sa-mi mai puna un echipament pentru a doua pereche de fibra sa-mi vina si televiziunea tot prin ea dar cei care mi-au raspuns la tel mi-au zis ca probabil nu aveau echipament la ei (nu stiam pentru ce-i a doua fibra, nici nu am intrebat cand au instalat, si normal, ei nu au zis nimic)

A mers in 300Mbps constant (vreo 4 luni) pana acum cateva zile (1 saptamana.. cam asa), cand a trecut din nou la 93-95Mbps. Placa de retea imi arata ca-i conectata la 1Gbps dar nu merge la viteza din contract.

In afara subiectului, de cateva zile de cand am observat ca nu-mi mai merge la 300Mbps, se resetasera si canalele tv. A trebuit sa le scanez din nou si nici nu am observat pana ieri ca dupa scanare nu mai aveam digi film :))))
Am sunat la ei (era sambata), le-am spus care-s problemele mele, m-au sunat dupa vreo 20 sa scanez din nou. Am scanat, a aparut si digi film. Mi-au spus ca trimit pe careva sa-mi testeze si netul. Nu a aparut nimeni sambata, m-a sunat un nr. de rds duminica dar nu am raspuns.

Astazi (luni) m-au sunat sa ma intrebe daca-s acasa sa vina sa testeze. Ii astept si revin cu noi informatii :)

#45
adimaniur

adimaniur

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.10.2016
Deci m-am facut de mega cacao la RDS :))) A venit un tip foarte de treaba, am testat chestii pe aici, totul e ok.

Problema?

Switch-ul meu gigabit de la TP-LINK a venit cu un patchcord mufat pe 1,2, 3 si 6. 4 fire.. lipsa.
Nu-mi vine sa cred ca astia vand switch gigabit si iti pun patchcord in cutie care nu are cum sa duca mai mult de 100Mbps.

Am coborat cu "tipu' de la cablu" pana la masina, mi-a dat 2 patchcord-uri (si bine a facut ca mi-a dat 2 ca unul nu era bun), am schimbat firele pe aici si acum totul e ok.

#46
danyelut

danyelut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 26.10.2006
deci daca imi schimba tot cablul renunt practic nu am nevoie de fibra in casa ca tre sa scot parchet usa etc sa fac modificari,daca ar schima doar mufa ar fi ok si in cutia lor

#47
adimaniur

adimaniur

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.10.2016

View Postdanyelut, on 01 noiembrie 2016 - 15:01, said:

deci daca imi schimba tot cablul renunt practic nu am nevoie de fibra in casa ca tre sa scot parchet usa etc sa fac modificari,daca ar schima doar mufa ar fi ok si in cutia lor

Nu stiu daca pe reteaua lor actuala pot sa-ti garanteze viteza mai mare de 100Mbps. Am inteles ca ai cablurile ingropate in podea (asa le am si eu) dar nu ai pus sa treaca prin tub sau ceva? La mine a legat fibra de UTP si a tras de el pana a ajuns fibra in casa, in maxim 10 minute a fost gata toata instalarea, fizic.

#48
danyelut

danyelut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 26.10.2006
astazi dupa o luna de asteptat au venit sa imi puna net fiberlink 300
un dezastru total nu va lasati pacaliti si nu puneti aceste ab treb sa gasim o alternativa upc sau telecom ca ne fura rau de tot hotii astia
au venit si cu intarziere trebuia sa ajunga pana in max ora 15 si au venit la 15.30 si au schimbat fix o mufa deasupra usii afara la cablu si ceva o alta mufa acolo in cutia lor atata tot o chestie de 3 minute
dupa asta rezultat
pe cablu test 290 mb/sec--pe wireles 60 mb/sec adica pe wiireles exact cat aveam si inainte
deci doar pe cablu a fost marirea si pe wirwllwes NU
au o modalitate de furt simpla când introduci cablul lor in router serverul lor citeste instant mac ul placii si limiteaza netul când introduci in laptop/desktop citeste macul placii calculatorului si da drumul la viteza maxima
cum 80 la suta din abonati au router in casa poate 90 la suta rezulta un furt simplu si frumos de banda care o vine la alti eventuali noi clienti
studiem alte posibilitati care nu fura

#49
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Bravo ai fost la scoala degeaba ca nu ai invatat nimic. Mai lasa consipratiile si informeaza-te cum merge tehnologia....

#50
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,446
  • Înscris: 01.02.2010
Mare e gradina domnului.

#51
danyelut

danyelut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 26.10.2006
asa este f mare gradina domnului si mai ales padurea de uscaturi
eu am router dir-655 d link n gigabite 300 care suporta 300 mb pe lan si merge aceptabil pe lan cu 210 mb dar pe wireles este dupa cum am spus mai sus
in timp real am facut verificare si routerul da teava de net pe wireles 135 mb/sec dar testul de viteza indica doar 60 mb/sec deci fara prea multa scoala e simplu routerul da 135 dar vine doar 60 dupa ce a fost scurtat de ei din server
asa am trait cu teoria conspiratiei 40 de ani sub comunism si probabil ca mai ramaneam asa daca nu se baga cineva sa scotoceasca
din pacate nu am scoala ci am la plural si sa lucrez cu un router macar stiu
dar multumesc ca mi s a adus aminte in ce tara locuiesc

#52
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015

View Postdanyelut, on 08 decembrie 2016 - 17:25, said:

in timp real am facut verificare si routerul da teava de net pe wireles 135 mb/sec dar testul de viteza indica doar 60 mb/sec deci fara prea multa scoala e simplu routerul da 135 dar vine doar 60 dupa ce a fost scurtat de ei din server

Aceste rezultatea inseamna ca... e in parametri. Cam atata viteza obtii pe o legatura de 135 mbps. Ai cunostinte zero despre ceea ce vorbesti si te enervezi degeaba.

Daca vrei viteza mare pe wireless, atunci fa rost de echipamente care cunosc standardul AC.

Edited by bobo666, 08 December 2016 - 18:22.


#53
danyelut

danyelut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 26.10.2006
nu ma enervez eu doar am raspuns elegant la un comentariu neelegant
ok asa am sa fac o sa cumpar un router cu standardul AC si revin cu impresii cu speranta sa nu am dreptate

#54
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015
Doar ca o regula generala la Wi-Fi, viteza maxima cu care transferi datele e cam la jumatate din cat e capacitatea conexiunii. Astfel, daca placa de retea iti arata o conexiune de 54 mbps, vei scoate in conditii ideale cam 27 mbps. Daca iti arata o conexiune de 150 mbps, vei scoate in conditii ideale cam 75 mbps. Restul capacitatii este ocupat de "ambalaj".

Vezi ca nu e destul sa ai router AC, ci si laptop/tableta cu acelasi standard.


Edit: Si daca nu ma crezi, uite ce zic si altii cum ar fi Dell: http://www.dell.com/...obsdt1/QNA43752

The generally accepted industry rule of thumb for determining the TCP throughput of a client is the connected speed of a client divided by 2, and then divided by the number of clients sharing the bandwidth of the AP.

Edited by bobo666, 08 December 2016 - 18:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate