Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Mini recenzie OLED LG EC930V- vs. Panasonic 55VT60

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#73
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
Oarecum nu sunt de acord. Ca sunt unele probleme la OLED si nu e chiar pomul laudat e una, insa intotdeauna va fi preferabila o tehnologie emisiva pentru ca poti controla individual fiecare sursa luminoasa. Sigur, poti si la LED cu FALD si multe zone, exista monitor Dolby Vision care costa fabulos si consuma curent la fel.
Sunt curios, esti oponentul IPS ca are nivel de negru slab in comparatie cu VA insa VA in raport cu OLED din acelasi punct de vedere e altfel?

Edited by Hansolo, 06 January 2016 - 08:37.


#74
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,670
  • Înscris: 03.01.2007
55EG910v e mult mai luminos ca 55EC930v ? Sau e o diferenta mica la capitolul asta?

#75
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View PostHansolo, on 06 ianuarie 2016 - 08:33, said:

Sunt curios, esti oponentul IPS ca are nivel de negru slab in comparatie cu VA insa VA in raport cu OLED din acelasi punct de vedere e altfel?

Sunt oponentul ips in special pt lipsa contrastului. Nu poti avea imagine rezonabila cu acel contrast, imaginea pur si simplu nu are dinamica suficienta.
Dar nu ma opun deloc oledului, chiar m-as bucura sa reuseasca la nivel de tehnologie, doar ca pur si simplu nu cred ca it will take off. Cred ca va ramane la stadiul de betamax. Cine produce panouri oled tv in acest moment inafara de Lg? Am vorbit cu cineva de la Pana si mi-a spus ca ar fi costuri imense pe care nici o firma japoneza nu si le poate asuma in acest moment cand se lupta mai mult  pt supravietuire. Mai iese cate un model asa de show off, dar cam atat.

#76
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013

View PostFeDaYin, on 07 ianuarie 2016 - 09:26, said:

55EG910v e mult mai luminos ca 55EC930v ? Sau e o diferenta mica la capitolul asta?
Este mai luminos insa niuciunul dintre cele doua nu are o problema in acest sens. decat daca alergi dupa cifre..

Edited by AndreiNR, 07 January 2016 - 10:35.


#77
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
Maine imi vine TV-ul. (55EC930V resigillat la 6100 de la altex) La cine ar trebui sa apelez pt calibrare? As putea sa i fac niste setari sa se vada ok? Vad ca va pricepeti foarte bine si m-am gandit sa intreb aici. Sper ca a fost o achizitie buna. Multumesc!

#78
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Buna decizie cu efectuarea unei calibrari individuale. Incepe incet incet sa fie un usor curent in randul pasionatilor, curent alimentat pe de-o parte de continutul review-urilor pertinente facute de profesionistii de pe HDTV.test si de pe AVForums, recenzii facute in urma rezultatelor masuratorilor electro-optice ale display-urilor (un televizor care primeste nota 9/10 este evaluat calibrat de ex), iar pe de alta parte de cresterea numarului de televizoare calibrate la noi in ultima perioada si de rezultatele concrete aduse de acesta operatiune in beneficiul maximizarii calitatii imaginii.

Edited by Calin_fdx, 15 January 2016 - 17:28.


#79
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
Dar de achizitia tv ului ce parere ai? Posted Image M am lasat influentat de RTINGS.COM cel mai mult, dar si de pret Posted Image

Ma pricep cat de cat la TV uri, nu ca voi desigur, dar destul cat sa l bibilesc sa se vada cum ar trebui. In Iasi nu cred ca este cineva specializat pe calibrare TV uri

Edited by megastorm, 15 January 2016 - 17:46.


#80
roberthotean

roberthotean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 17.06.2008
megastorm spune-ne și nouă păreri despre noua ta achiziție :)

#81
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
in mare: tv e suberb. constrastul e fabulos. n am reusit inca sa l fac sa nu distruga umbrele (crushed shadows) dar tre sa mai ma joc cu setarile. pe partea de smart se misca decent. Andrei, ai vreun ghid pt setarea imaginii? sau vreun site de incredere, mersi. daca mai aveti intrebari le astept aici . Multumesc

#82
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Nu prea stiu cum poti scoate curba de gama "la ochi". Ti-ai reglat nivelurile de sus si jos cu tipare de calibrare?

#83
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Pentru inceput pune-l intr-unul din modurile isf, gama 2.4 ptr vizionarea in lumina controata/intuneric, contrast pe la 72(mai sus intra in clipping verdele), oled light cum ti se pare potrivit pentru ochii din dotare(ptr intuneric ce-i peste 50 iti cam rupe ochii), si luminozitatea reglata cu un pattern corespunzator(pica pe la 55).

Pentru a scoate totul din el, mai ales ca impinge prea mult verde, trebuie o calibrare profesionala care va rezolva si gama si detaliile in negru prin reglarea balansului de alb in zona de jos(near black).

#84
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
Din păcate în Iași nu am găsit pe nimeni care face calibrări la TV uri.  De unde sa iau pattern uri și cum se folosesc?
Maroul tinde mai mult spre negru.  Și umbrele de care ziceam. În rest pare ok.

#85
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Reglează luminozitatea (brightness) care e de fapt punctul de negru.  Default ascunde detaliile în negru (clipping).
Caută GCD sau avshd709 de descărcat free pe avsforum. Acolo ai basic patterns special pentru asta.

Uite aici:http://www.avsforum.com/forum/139-display-calibration/1406352-gcd-gamut-calibration-disk.html?nocache=1453384500718

#86
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
Mersi.  Mai am o problema destul de neplacuta: pe alb sau griuri centrul ecranului are o tenta verzuie,  în timp sa lateralele sunt ok.  Ai mai întâlnit fenomenul asta? E foarte ușor de observat în meniu

#87
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Da, scrie în recenzie.
930v este destul de rău un aceasta privința.
910 are f ușor lateralele mai spre roșu însă după calibrare se vede în f puține ipostaze.
La 930 vedeam tot timpul verde în centru și rosu în stânga sus (în cer de exemplu).
Din păcate toate fhd sunt așa,  mai mult sau mai puțin.

#88
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View Postmegastorm, on 21 ianuarie 2016 - 16:53, said:

Mersi.  Mai am o problema destul de neplacuta: pe alb sau griuri centrul ecranului are o tenta verzuie,  în timp sa lateralele sunt ok.

Man, nu vreau sa-ti stric bucuria, dar esti sigur ca a meritat atatia bani televizorul asta? Din cate stiu eu si pe partea de miscare sta cam nasol pt pretentiile lui. Plus combinaţia mediocră Mediatek - Mali la procesare. Nu văd ce poate ieşi de aici de banii ăştia.

Edited by Andi Pavel, 21 January 2016 - 17:59.


#89
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
nu l am luat pt smart. l am luat pt imaginea deosebita in raport cu pretul. dupa ce am citit review urile pe net m am convins. plus ca oled la banii astia mai rar. arunca un ochi peste cateva recenzii si poate te conving. imi pare rau doar de calibrare ca n am la cine sa apelez . btw a fost 6000 de lei. ju7500 era cam 7000. disney wow nu gasesc pe undeva ? sau speirs? asa cred ca ar fi cel mai usor

#90
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Variantele propuse de mine ce au?
Așa e cel mai ușor. :)


Sa știi ca sunt calibratori care călătoresc.  Trebuie sa le decontezi transportul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate