Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?
 Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 

Mini recenzie OLED LG EC930V- vs. Panasonic 55VT60

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#55
blasterus

blasterus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 30.11.2007
https://translate.go...10v-55-full-hd/

#56
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Nu e chiar așa cum scriu băieții aia din păcate...

#57
blasterus

blasterus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 30.11.2007
Tare zgarcit in informatii mai esti de cand te joci cu oled-urile......Posted Image

Edited by blasterus, 24 December 2015 - 00:47.


#58
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Nu sunt, doar ca vreau sa expun o părere cât mai corecta și pentru asta trebuie calibrat și petrecut ceva timp cu el.

#59
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Pentru cei care-și fac griji privind durabilitatea și modificările ce apar în timp la OLED-uri. Atenție,  modelul în cauza e din prima generație de oled uri fhd de la LG :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0VAJ_OoK8NA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#60
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,471
  • Înscris: 17.09.2007
Un review care contine o chestie interesanta: http://www.hdtvtest....01512284219.htm
There’s been plenty of confusion over our remark in our 55EG920V review regarding the sub-8-bit near-black handling on LG’s 2015 OLED TVs. To clarify, the OLED panel used is native 10-bit, but we’ve been reliably informed by LG that the display’s near-black gradations are rendered at 7-bit precision. This can lead to quantisation errors from 8-bit videos (particularly poorly compressed ones), and explains why LG OLEDs are more prone to exhibiting contouring and noisy artefacts in very dark scenes. In fact, the coarse [Brightness] control out of the box (black level doesn’t change for 2 clicks or more, and then suddenly jumps much brighter as you increase the [Brightness] value) may be a symptom of the lack of granularity near black.

Interesant de ce si cum face procesarea pe 7 biti doar la near-black? Nu inteleg tehnic deloc, dupa mine procesarea de semnal se face uniform pe toata plaja, nu doar pe o gama.
De asemenea iar nu are nici un sens sa ai panou nativ 10 biti si sa procesezi la o valoare mai slaba.

#61
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,774
  • Înscris: 04.10.2014

View PostHansolo, on 29 decembrie 2015 - 10:08, said:

Interesant de ce si cum face procesarea pe 7 biti doar la near-black? Nu inteleg tehnic deloc, dupa mine procesarea de semnal se face uniform pe toata plaja, nu doar pe o gama.
De asemenea iar nu are nici un sens sa ai panou nativ 10 biti si sa procesezi la o valoare mai slaba.
Cand m-am exprimat contra procesarii excesive, am fost luat de urechi.
Uite d-aia se face pe sapte, pentru ca suntem de parere ca putem face orice minune cu un procesor digital, putem sa ascundem dudele panoului, asa ca investim mult efort incercand sa pacalim imaginea sa dea bine pe panoul nostru prost, in loc sa ne gandim cum s-ar putea fabrica un panou mai bun. E tendinta de a face totul in soft si mai nimic in hard, chestie care provine si din abundenta de indieni si chinezi care pot programa si lipsa de oameni care sunt doxa de matematica, fizica si chimie si iti pot face un hardware superior. Plus ca hardware beta, carpibil ulterior cu un update, nu prea s-a vazut. Nu le-a iesit sa strambe semnalul sa para imaginea buna decat pe sapte biti.
Relativ la bitii panoului, chestia e asa: procesezi cati biti are semnalul (adica opt in momentul de fata), nu cati are (poate sa redea) panoul. In plus, mai multi biti inseamna procesor mai rapid si memorie mai multa, iar astea costa (si nu numai romanul vrea supertelevizor cu o mie de lei).

Edited by Jean-Luc_Picard, 30 December 2015 - 12:41.


#62
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Nu poate panoul mai mult acolo în zona aia delicata de lângă negru. Despre aia e vorba.
Desigur, vor gândi unii ca uite domn ce minuni fac lcd urile cu 10 bit panou. Ele nu se duc acolo jos în zona de negru așa ca maschează f ușor deficientele din semnal+ procesare+ hardware.

#63
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Asa e. La 930v dungile si patratele (patten) erau ba vineții ba verzui de la 17 in sus spre 25 la black clipping si nu le putem drege fara sa afectez 10% unde am putut realiza un echilibru. E un chin sa reglezi near black

Edited by Calin_fdx, 30 December 2015 - 16:23.


#64
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Acolo e din wb și faptul ca trebuie calibrat capătul la 5%ire. 910 meu nu a ieșit așa.
Problema cu procesarea acolo jos se pune la artefacte și detalii în negru nu la culori.
Oricum 930 are panel de 8 bit. Unii zic ca 910 e pe 10bit.

#65
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,471
  • Înscris: 17.09.2007

View PostJean-Luc_Picard, on 30 decembrie 2015 - 12:40, said:

Cand m-am exprimat contra procesarii excesive, am fost luat de urechi.
Uite d-aia se face pe sapte, pentru ca suntem de parere ca putem face orice minune cu un procesor digital, putem sa ascundem dudele panoului, asa ca investim mult efort incercand sa pacalim imaginea sa dea bine pe panoul nostru prost, in loc sa ne gandim cum s-ar putea fabrica un panou mai bun. E tendinta de a face totul in soft si mai nimic in hard, chestie care provine si din abundenta de indieni si chinezi care pot programa si lipsa de oameni care sunt doxa de matematica, fizica si chimie si iti pot face un hardware superior. Plus ca hardware beta, carpibil ulterior cu un update, nu prea s-a vazut. Nu le-a iesit sa strambe semnalul sa para imaginea buna decat pe sapte biti.
Relativ la bitii panoului, chestia e asa: procesezi cati biti are semnalul (adica opt in momentul de fata), nu cati are (poate sa redea) panoul. In plus, mai multi biti inseamna procesor mai rapid si memorie mai multa, iar astea costa (si nu numai romanul vrea supertelevizor cu o mie de lei).
La Multi Ani si sanatate in noul an pentru toti!

La care semnal te referi? Cel care intra in TV sau care pleaca din player? Pentru ca in final din YCbCr 4:2:0 ajunge pe HDMI 4:2:2 si in final la panel e RGB.
Daca ne gandim doar la OLED apoi controlul pixelilor e in CC, nu in PWM. La fizica mea uitata asta inseamna anumite praguri de tensiune necesare pentru o anumita culoare sau scara de gri. Treptele alea pot fi generate de un circuit care suporta 8 biti sau altul care suporta 10 biti. In teorie rezultatele ar trebui sa fie interschimbabile, in practica dupa unii daca ai la dispozitie o adancime mai mare suportata poti corecta anumite limitari alte display si/sau semnal (posterizari, gradatii si alte dracii). O fi si mult marketing aici: http://www.eizo.com/...display_colors/
The need for 16-bit precision when the final output is only eight bits may not be obvious, but particularly when we seek to depict subtle differences between colors at a low-gradation gamut (shadow gamut), the precision of internal calculations is extremely important. In essence, the higher the number of bits used in the internal calculations, the closer the gamma curve in a low-gradation gamut to the theoretical curve.

Acum, ca multi producatori mai nou se joaca cu bitii in marketing si a ajuns si aici o loterie (gen 8bit+FRC=10 bit) si rezultate finale departe de standarde e alta discutie, discutam doar de partea tehnica/stiintifica, nu de marketing.
Si revin la problema initiala, am scris si la nenea Vicentiu: cine si de ce (sau cum?) ar face un controller cu precizie variabila pe gama de semnal? Mi se pare un nonsens tehnic la maruntele mele cunostinte de electronica.

#66
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,774
  • Înscris: 04.10.2014

View PostHansolo, on 02 ianuarie 2016 - 19:59, said:

La Multi Ani si sanatate in noul an pentru toti!

La care semnal te referi? Cel care intra in TV sau care pleaca din player? Pentru ca in final din YCbCr 4:2:0 ajunge pe HDMI 4:2:2 si in final la panel e RGB.
Daca ne gandim doar la OLED apoi controlul pixelilor e in CC, nu in PWM. La fizica mea uitata asta inseamna anumite praguri de tensiune necesare pentru o anumita culoare sau scara de gri. Treptele alea pot fi generate de un circuit care suporta 8 biti sau altul care suporta 10 biti. In teorie rezultatele ar trebui sa fie interschimbabile, in practica dupa unii daca ai la dispozitie o adancime mai mare suportata poti corecta anumite limitari alte display si/sau semnal (posterizari, gradatii si alte dracii). O fi si mult marketing aici: http://www.eizo.com/...display_colors/
The need for 16-bit precision when the final output is only eight bits may not be obvious, but particularly when we seek to depict subtle differences between colors at a low-gradation gamut (shadow gamut), the precision of internal calculations is extremely important. In essence, the higher the number of bits used in the internal calculations, the closer the gamma curve in a low-gradation gamut to the theoretical curve.

Acum, ca multi producatori mai nou se joaca cu bitii in marketing si a ajuns si aici o loterie (gen 8bit+FRC=10 bit) si rezultate finale departe de standarde e alta discutie, discutam doar de partea tehnica/stiintifica, nu de marketing.
Si revin la problema initiala, am scris si la nenea Vicentiu: cine si de ce (sau cum?) ar face un controller cu precizie variabila pe gama de semnal? Mi se pare un nonsens tehnic la maruntele mele cunostinte de electronica.
La RGB-ul care se reconstituie din YCbCr in decodor, ce e neclar? Nu stiu despre ce semnal de alt tip pe HDMI vorbesti. Ai doua optiuni, sa faci decodarea in player si sa trimiti RGB pe cablu spre televizor sau sa o faci in televizor si sa trimiti pe cablu ceea ce e pe disc (YCbCr, YUV, nu conteaza ce acronime folosim, in spate e acelasi lucru). Nu se pune pe cablu un format intermediar intre ceea ce e digitalizat pe suportul optic si RGB-ul necesar pentru afisare. N-ar avea niciun rost, sunt biti; treaba devine analogica (intr-un fel) de abia pe panou.
Pe disc sunt inscrise cadre cu pixeli avand niste tripleti RGB codificati numeric, cantitatea de lumina emisa de fiecare subpixel este cunoscuta cu precizie, de aceea se poate si face calibrarea; se transmite o combinatie data de coduri si se masoara daca se afiseaza conform cu informatia digitala sau nu.
Mai amesteci numarul de biti pe care se fac calcule cu numarul de niveluri luminoase pe care panoul este proiectat si testat sa le genereze in mod repetabil si distinct.
Nu ai niciun controller de precizie variabila, ai un procesor de uz mai mult sau mai putin general care executa un program, totul se face in soft. Au redus numarul de biti (niveluri generate) in zona respectiva, pentru ca nu se afisau (genera lumina aferenta) in mod controlabil; trepte adiacente fie nu erau separate suficient, fie se produceau inversiuni. Cu alte cuvinte, degeaba avem corectie de gama, pentru a mari numarul de trepte (si detalii) din zona intunecata, ca proiectantii astia le arunca la gunoi.

Edited by Jean-Luc_Picard, 02 January 2016 - 21:46.


#67
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,471
  • Înscris: 17.09.2007

View PostJean-Luc_Picard, on 02 ianuarie 2016 - 21:44, said:

Nu stiu despre ce semnal de alt tip pe HDMI vorbesti.
Stiai ca HDMI 1.4 nu suporta YCbCr 4:2:0 si prin urmare tot content-ul Rec.709 trebuie convertit pentru transport la 4:2:2? Eu n-am stiut si am ramas suprins de asta, abia la HDMI 2.0 a aparut si suport pentru 4:2:0. http://hdguru.com/ho...blu-ray-player/
Acum ca sa inteleg si eu, numarul ala redus de trepte nu este clar vizibil cu un instrument? De exemplu pui o grila de semnal si in zona 16...25 in loc sa ai vizibile la instrument 10 trepte ai doar 5. Cum ar fi pentru treptele 16 si 17 ai un singur output.
Chestie care nu inteleg de ce e spusa atat de sofisticat, gen procesare pe 7 biti la near-black gradations, in realitate panoul ala nu reda toate nivelurile Rec.709 si cu asta basta.

#68
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,774
  • Înscris: 04.10.2014

View PostHansolo, on 03 ianuarie 2016 - 14:43, said:

Stiai ca HDMI 1.4 nu suporta YCbCr 4:2:0 si prin urmare tot content-ul Rec.709 trebuie convertit pentru transport la 4:2:2? Eu n-am stiut si am ramas suprins de asta, abia la HDMI 2.0 a aparut si suport pentru 4:2:0. http://hdguru.com/ho...blu-ray-player/
Acum ca sa inteleg si eu, numarul ala redus de trepte nu este clar vizibil cu un instrument? De exemplu pui o grila de semnal si in zona 16...25 in loc sa ai vizibile la instrument 10 trepte ai doar 5. Cum ar fi pentru treptele 16 si 17 ai un singur output.
Chestie care nu inteleg de ce e spusa atat de sofisticat, gen procesare pe 7 biti la near-black gradations, in realitate panoul ala nu reda toate nivelurile Rec.709 si cu asta basta.
N-am citit cu atata atentie specificatiile, dar stii care e diferenta intre 4:2:0 si 4:2:2? In 4:2:0 pe o linie se transmite un singur canal de crominanta din cele doua. Pentru a transforma 4:2:0 in 4:2:2 nu trebuie decat sa iei canalul de crominanta de la linia precedenta si sa-l adaugi langa cel existent al liniei curente (ma rog, ai putea interpola intre liniile care contin informatia, dar nu vad rostul, pentru ca oricum rezolutia croma e pe jumatate fata de luma). Nici nu merita sa numim asta procesare si nu aduce modificari calitatii semnalului (in sensul pe care il discutam eu). Nu se pune problema sa faci o decodare completa din 4:2:0 si sa recodezi in 4:2:2, cu consecintele de rigoare. Ba cred ca, dupa ce l-ai multumit pe nenea HDMI cu pretentiile sale, poti sa arunci la gunoi informatia de crominanta adaugata si sa decodezi tot din 4:2:0, ca oricum n-ai toata informatia din 4:2:2, respectiv semnal distinct de crominanta pe fiecare linie.
Numarul redus de trepte e clar vizibil cu instrumentul numit ochi (pe 8 biti; daca ar fi 10, cred ca ar fi un pic mai greu spre imposibil). Se afiseaza un tipar de patrate care difera printr-o unitate digitala si se observa ca - la reglajul nivelului de negru - patrate alaturate nu ies in evidenta in mod diferit in raport cu fundalul negru (la negru e mai usor de vazut decat la alb). Intr-adevar, uneori tripletii 16:16:16 si 17:17:17 merg in tandem si nu ai cum sa-l faci pe 16 una cu fundalul si pe 17 abia discernabil fata de fundal, ori se vad amandoua, ori niciunul.
Nu se spune clar (din punctul nostru de vedere), pentru ca textul respectiv e compus de un softist. El atata stie, ca functia lui scuipa 7 biti. In rest nu-i pasa. :)

#69
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,471
  • Înscris: 17.09.2007
Multumesc. Ma refeream la instrument nu la ochi pentru ca acolo e informatia obiectiva.
Acum filozofand putin pe marginea acestei probleme, cred ca se poate spune cu o margine mica de eroare ca limitarea e ca urmare a unor probleme de hardware ale panoului respectiv. Nu e limitare de tehnologie ca altfel n-ar mai exista monitoare OLED profesionale si nici de controller (ca ala saracul cred ca e cel mai usor de corectat/inlocuit). E curios atunci cum ar putea rezolva Panasonic aceste probleme prin alta procesare, daca discutam de exact acelasi panel. Din putinul citit se pare ca nu s-a rezolvat la modul indubitabil.
Tot asa e curios de aflat (desi am dubii ca s-ar afla) care e problema hardware din spate, m-as astepta la un OLED sa poti varia continuu fluxul luminos pe baza curentului (tensiunii) aplicate. Sigur, curba nu e liniara dar nu ma astept sa aibe ,,gauri".

#70
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,774
  • Înscris: 04.10.2014

View PostHansolo, on 03 ianuarie 2016 - 22:10, said:

Multumesc. Ma refeream la instrument nu la ochi pentru ca acolo e informatia obiectiva.
Sa stii ca ochiul este foarte bun la detectat diferente intre imagini invecinate (de unde si chinul de a fabrica aparate care sa emita o imagine apreciata ca buna la ... ochi!). Un aparat care sa masoare cu precizie de laborator niveluri de iluminare scazute e teribil de scump (si nenecesar pentru a detecta mascarile facute de producator in zona de interes, precum reducerea numarului de trepte reproduse).

#71
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,471
  • Înscris: 17.09.2007
Oarecum related, sa ma scuze stimatii colegi daca e offtopic, a aparut review la Oled-ul Panasonic http://www.hdtvtest....01601044222.htm
Cateva chestii tehnice interesante din articol:

One interesting point in OLED TV menus is the inclusion of both [Luminance level] and [Contrast], the latter of which is a control over the white level of the video signal.
...
To summarise: OLEDs do not have inherently good uniformity, so periodically, the electrical current flowing through the pixels must be measured and offset to produce a picture with uniform light distribution.
The Panasonic TX-65CZ952B’s user manual (page 20) tells us that reading and offsetting the pixels takes approximately 20 minutes, and the front LED will flash orange during the process.

#72
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Am vazut chiar zilele trecute cz-ul in Saturn. Cel mai scump de acolo, la exact 10000 oiro. Impresionant ca aspect, impunator. Imaginea mi s-a parut ok-ish, in sensul ca era foarte buna dar nimic din ce n-am mai vazut.
Bineinteles orice testare era exclusa din start, deci m-am multumit cu imaginile de prezentare.
Parerea mea e ca oledul nu prea are viitor. Sunt probleme. Probleme a caror rezolvare costa si nimeni nu pare dispus in acest moment sa investeasca la modul serios, cu exceptia celor de la LG care au scos cateva modele pe care nu le vrea nimeni. Cred ca e mai ieftin pt firme sa lucreze la problemele lcd-ului. Faptul ca noul flagship Panasonic e un led si ca Panasonic au investit in imbunatatirea lcd spune multe.

Edited by Andi Pavel, 05 January 2016 - 17:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate