Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monitor/Display wireless?

De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Timisoara-Viena

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Intentionez sa fac o mica excursie la Viena in preajma Craciunului(plecare in 20 decembrie din Timisoara, intoarcere in 23 decembrie seara) si fiind prima iesire cu masina din tara doresc ceva mai multe informatii de la cei ceva mai "umblati" ca mine. Masina e in acest moment echipata de iarna(cauciucuri de iarna + revizie de pregatire pt iarna), cu actele necesare stau bine(RCA, rovinieta, ITP - valabile). Imi trebuie altceva special pentru a iesi cu masina din tara?
Stiu ca atat in Ungaria si in Austria e nevoie de vigneta, pt Ungaria se poate lua din cate stiu din benzinariile Mol. Se poate lua si pentru Austria direct din tara?

Legat de drum, intentionez sa intru pe autostrada de la Timisoara si sa ies la Viena. Voi avea nevoie de pauze cam la fiecare 2 ore de drum, daca aveti ceva recomandari de popas(pensiuni/restaurante, unde se poate manca bine) sunt bine venite. Totodata, fiind vorba de o excursie de placere, mi-ar prinde bine recomandari pentru locuri de vizitat(pe drum, sau prin preajma Vienei).

Multumesc!

#2
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Uită-te în sectorul Info Corner, cineva a pud link și către codul rutier din Austria. Din ce-am citit, am impresia că ai obligația să ai și lanțuri de iarnă. Verifică cum stai cu termenele de valabilitate la extinctor și trusa medicală, mai bine să fii acoperit decât să riști o amendă.

Edited by Bogdansv1, 01 December 2015 - 13:02.


#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postdasca, on 01 decembrie 2015 - 12:56, said:


Stiu ca atat in Ungaria si in Austria e nevoie de vigneta, pt Ungaria se poate lua din cate stiu din benzinariile Mol. Se poate lua si pentru Austria direct din tara?

Imediat dupa vama din Cenad, cumperi vignetele , de la unguri.
E un butic pe stanga.(sunt mai multe, dar eu de acolo iau). 27 euro Ungaria si Austria.
Enjoy!

#4
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Vigneta de Austria poti sa-l cumperi si din tara inainte de Vama. Nu stiu daca sunt comercianti si la Vama de pe autostrada. Eu pana acum ieseam prin Cenad. Sau poti cumpara in Ungaria vigneta de Austria, la benzinariile de pe autostrada.
Ca si completare fata de colegul de mai sus, este indicat(chiar obligatoriu) sa ai veste reflectorizante pt fiecare ocupant din masina. Atentie la radarele fixe de pe autostrada in zonele cu limitare de viteza. De la Hegyeshalom pana la Vienna sunt vreo 5-6 radare fixe pe marginea autostrazii.

Edited by feribalint, 01 December 2015 - 13:11.


#5
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Vinieta pentru Ungaria cumperi de la noi de la orice benzinarie Mol. 48 lei pe 10 zile pentru autoturisme.

Pentru Austria poti cumpara din prima benzinarie/parcare pe dreapta dupa ce ai intrat in Austria.

#6
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
dupa intrarea in austria,ai un obiectiv turistic foarte vizitat de romani-outletul de la parndorf. nu stiu ce ti-ai propus la viena,dar sa nu-ti lipseasca palatul schonbrunn,cu gradina zoo si botanica.daca ai copii,merge si parcul de distractii prater.
in ungaria de obicei majoritatea se opresc la Lajosmizse. acolo stiu cam toti romaneste.e la 150 km de la nadlac.
ai grija la viteza, sa nu ai detector de radar si statia radio sa nu fie tunata.obligatoriu sa ai lanturi la tine,veste ptr toti si toti pasagerii sa poarte centura.daca ai copii care necesita scaun,sa-l ai.
http://www.mae.ro/tr...ditions/ungaria
http://www.mae.ro/tr...ditions/austria

drumuri bune si concediu placut!

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca ai GPS-ul actualizat la zi, iesi prin Cenad, la Nadlac e cu astepare. Nu castigi nimica pe autostrada pana la Nadlac, pierzi destul timp pana iesi pe autostrada.In rest, vigneta de Ungaria, imediat ce ai trecut de vama, cea de Austria, la Nickelsdorf, la intrare in Austria, ungurii te taxeaza.

#8
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Nu am statie sau detector de radar. Nu am nevoie, in majoritatea timpului merg legal. Iar pe autostrada mi se pare de-a dreptul nesimtire sa "zbori" peste limita legala, e arhisuficient 130.

Copii n-am, vom fi doar 2 in excursie. Veste trebuie sa iau, lanturi am vazut ca nu e obligatoriu dpdv legal, dar cred ca voi lua(ca sa fie acolo).

In Viena vreau sa mergem ca sa vizitam si sa ne simtim bine. Dar tind sa cred ca cele 4 zile nu sunt suficiente. Legat de ce vreau sa vedem, trebuie sa fac un plan cat de cat si e destul de greu la prima vedere...

#9
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postericmario, on 01 decembrie 2015 - 13:09, said:


Imediat dupa vama din Cenad, cumperi vignetele , de la unguri.
E un butic pe stanga.(sunt mai multe, dar eu de acolo iau). 27 euro Ungaria si Austria.
Enjoy!

Intra pe autostrada la tm, n-are treaba cu Cenadul. Vigneta de hu de la mol, aia de austria la shell in nickelsdorf. Pe la 20 euro, impreuna.

#10
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,685
  • Înscris: 23.04.2007

View Postericmario, on 01 decembrie 2015 - 13:09, said:

27 euro Ungaria si Austria.
Pe ce perioada ?

#11
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Austria costa în jur de 9 euro ;)

Pe 10 zile.

#12
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Vigneta de Ungaria se poate lua online. Austria- benzinăria Shell din Nickelsdorf, granița dintre Ungaria si Austria. N-ai cum sa o ratezi.
Asta-vara erau lucrări pe autostrada spre Viena, nu știu dacă au terminat.
Viena: catedrala SF. Stephan (epicentrul Vienei), Schonnbrun, casa Mozart, palatul Hofburg, muzeul Sissi.
Dincolo de granița trebuie sa respecți limitele de viteza si, mai ales, regulile de bun simt si civilizatie. Când te întorci, vei fi alt om, din punct de vedere auto ;P

#13
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010

View Postdanvlas, on 04 decembrie 2015 - 18:08, said:

Vigneta de Ungaria se poate lua online. Austria- benzinăria Shell din Nickelsdorf, granița dintre Ungaria si Austria. N-ai cum sa o ratezi.
Asta-vara erau lucrări pe autostrada spre Viena, nu știu dacă au terminat.
Viena: catedrala SF. Stephan (epicentrul Vienei), Schonnbrun, casa Mozart, palatul Hofburg, muzeul Sissi.
Dincolo de granița trebuie sa respecți limitele de viteza si, mai ales, regulile de bun simt si civilizatie. Când te întorci, vei fi alt om, din punct de vedere auto ;P

Astea le respect si in tara, doar la viteza mai sar putin calul(prin putin ma refer mers cu 60-65 in localitate, in cazul in care vad ca e liber si consider ca e sigur, in afara localitatii merg cu 100-110, eventual ceva mai repede daca sunt in vreo depasire etc. Pe autostrada, tempomat la 135-139 daca permite traficul - viteze din bordul masinii deci ceva mai mici real). Linia continua, prioritate, chestiuni de genul asta sunt litera de lege pentru mine. Oricum am mai condus in strainatate(Germania), insa masina inchiriata de acolo, deci nu ma voi intoarce alt om din punct de vedere auto.

In alta ordine de idei, as aprecia eventuale recomandari de restaurante/localuri din Viena, de la cei care au fost acolo relativ recent. Ma intereseaza sa mancam decent, fara sa dam o avere pe masa.

#14
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Gasesti in topicul dedicat astfel de informatii: http://forum.softped.../page__st__3384

#15
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postdasca, on 01 decembrie 2015 - 12:56, said:

...fiind prima iesire cu masina din tara...
Ma scuzați, lucrez cu materialul clientului.

#16
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Prin iesit, ma refeream la plecat cu masina proprie in strainatate, referindu-ma mai mult la partea de acte necesare/chestiuni de vignette, legislatie. N-am fost foarte clar in exprimare...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate