Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Am fost muscat de pisica la deget

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#73
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015
Saliva la gura..

#74
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
da , am inteles .
Am gasit in literatura ca trebuie urmarit 10 zile . Da , dar acesta teorie este valabila daca animalul este in faza terminala si devine agresiv  si te musca fara motiv . Dar pe mine nu m-a muscat din agresivitate fara motiv . Pisica si acum este foarte blinda . M-a muscat ca de fapt a fost maltratata cind i-a dat pastila .

Acuma eu nu inteleg : cind devine potent de a imbolnavi in vecinatate ? Numai cind apar simptome vizibile , adica in faza terminala ?

"Vezi ca asta cu urmaritul animalui e o gogoasa ca nu prea au antirabis...daca Doamne fereste se dovedeste dupa 4 zile ca are rabie tu esti pa si pusi ca tratamentul pentru rabie se acorda in primele 72 de ore de la infectare."
Pai daca este asa , ce sens are sa o urmaresc ?

Edited by hspinache, 03 December 2015 - 17:24.


#75
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 hspinache, on 03 decembrie 2015 - 17:20, said:

da , am inteles .
Am gasit in literatura ca trebuie urmarit 10 zile . Da , dar acesta teorie este valabila daca animalul este in faza terminala si devine agresiv  si te musca fara motiv . Dar pe mine nu m-a muscat din agresivitate fara motiv . Pisica si acum este foarte blinda . M-a muscat ca de fapt a fost maltratata cind i-a dat pastila .

Acuma eu nu inteleg : cind devine potent de a imbolnavi in vecinatate ? Numai cind apar simptome vizibile , adica in faza terminala ?

"Vezi ca asta cu urmaritul animalui e o gogoasa ca nu prea au antirabis...daca Doamne fereste se dovedeste dupa 4 zile ca are rabie tu esti pa si pusi ca tratamentul pentru rabie se acorda in primele 72 de ore de la infectare."
Pai daca este asa , ce sens are sa o urmaresc ?

Pai tocmai,nu are sens....de asta spun ca-i gogoasa.

Edited by I2O, 03 December 2015 - 18:03.


#76
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
"AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 5310/2013/01-02-03" este totusi un act oficial pentru vaccinul antirabic.. Acolo este descrisa procedura . Parerea mea: Nu se poate ca un asemenea act si sa se bazeze pe o minciuna

#77
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 hspinache, on 03 decembrie 2015 - 19:05, said:

"AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 5310/2013/01-02-03" este totusi un act oficial pentru vaccinul antirabic.. Acolo este descrisa procedura . Parerea mea: Nu se poate ca un asemenea act si sa se bazeze pe o minciuna

Antirabicul si la om si la animal se face PREVENTIV, nu dupa ce ai urmarit animalul.
De regula veterinarii si padurarii fac asa ceva, pentru ca ei sunt mai expusi la turbare.

Nu-ti mai face grijanii ca probabil n-ai nimic. Asta nu inseamna sa nu-ti vaccinezi pisica cu un antirabic

#78
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Pai a inceput sa ma obsedeze de cind ati expus aici problema .

#79
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

 hspinache, on 03 decembrie 2015 - 15:40, said:

Se pare ca este o procedura standart pentru astfel de cazuri : la infectioase te intreaba : daca cunosti animalul , daca il vezi zilnic , daca animalul este 24/24 disponibil de vazut .
Daca da  , nu se face vaccinul si se urmareste animalul .
Daca este un animal necunoscut , sa zicem un ciine vagabond care a venit , a muscat si a plecat , se face vaccinul . Eu am patit asa in 2004 , cind m-a muiscat un ciine care nu il cunosteam , si mi s-a facut vaccinul .
Se pare ca animalul se timpeste , in faza terminala , cu citeva zile inainte sa moara . Si deci daca moare , dai repede fuga si ceri procedura de vaccinare .
Mai,tu sigur nu ai deja rabie? Ca deja prezinti ceva simptome.Daca incepi sa miauni e mai mult decat rabie, ai grija!Posted Image

 hspinache, on 03 decembrie 2015 - 20:08, said:

Pai a inceput sa ma obsedeze de cind ati expus aici problema .
Pune o poza de a ta  sa vedem daca nu exista modificari fiziologice evidente:). Si sa nu incepi sa escaladezi pervazul,mai ales daca stai la etaje superioare ca nu numai ca ai sa miauni,dar cred ca incepi sa si urli:))

Edited by isisceanoua, 03 December 2015 - 22:40.


#80
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Sa moara catzaua daca n-as suspenda toate sfaturile neavizate.

Macar scrieti, dreaq, corect, "antirabis", auzi, numai pe una fara scoala si de culoare am auzit-o pronuntand ceva gen "omoragie" in loc de "hemoragie".

Daca pisica sta exclusiv in casa si este cu vaccinarile la zi, de unde a luat rabie, aud?

 hspinache, on 03 decembrie 2015 - 15:58, said:

Am vorbit cu doctorul de animale . In romania nu este procedural sa vaccineze pisicile . Pisicile se vaccineaza numai daca pleaca din tara ..In concluzie , asa cum a banuit dactorul uman de la infectioase , pisica nu este vaccinata.

O tin sub observatie ? ok ; dar la ce sa ma uit ? care ar fi primul simtom care sa ma fac sa ma alertez ?

Mua-ha-ha, cea mai tare duma in materie de veterinari auzita de mine in ultima vreme.

Nu de procedura tine, ci

Adeseori veterinarii opteaza sa nu streseze corpul felinei cu vaccinul anti-rabic daca aceasta nu iese deloc din apartament, avand in vedere ca singura modalitate prin care rabia se transmite este prin saliva sau sangele animalului infectat.

Edited by Steetch, 03 December 2015 - 23:30.


#81
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007

 isisceanoua, on 03 decembrie 2015 - 22:36, said:

Mai,tu sigur nu ai deja rabie? Ca deja prezinti ceva simptome.Daca incepi sa miauni e mai mult decat rabie, ai grija!Posted Image


Pune o poza de a ta  sa vedem daca nu exista modificari fiziologice evidente:). Si sa nu incepi sa escaladezi pervazul,mai ales daca stai la etaje superioare ca nu numai ca ai sa miauni,dar cred ca incepi sa si urli:))

Nu cred ca este loc de glume in astfel de situatii . Si asa , in general , nu este normal aici sa ne distram , pe probleme medicale .

#82
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
pune o poza cu pisica

#83
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Nu te mai alarma aiurea. Ai bruscat pisica dandu-i pastile, ea s-a aparat si gata. Daca m-as fi vaccinat de cate ori m-a muscat motanul, cred ca faceam rabie de la vaccinuri

#84
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

 hspinache, on 04 decembrie 2015 - 10:01, said:


Nu cred ca este loc de glume in astfel de situatii . Si asa , in general , nu este normal aici sa ne distram , pe probleme medicale .
Pai daca era problema medicala ,erai deja la spital...

#85
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Din ce oras esti ?

#86
internets

internets

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.11.2015
Pussies do not eat me,i eat them.

#87
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015
Ar fi interesant de stiut daca un om care are rabie ,o transmite si altora...

#88
oopsminded

oopsminded

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,160
  • Înscris: 28.08.2004
- Klacidul nu e de prima intentie la muscaturi de animal, inclusiv pisica.

- Daca ti-a dat SR nu trebuia sa ti-l dea la 12 ore.

- Cineva a spus ca e o "abureala" recomandarea de supraveghere si revenire, caci daca depasesti 72 de ore, degeaba te-ai mai duce înapoi la medic. E gresit. Ti s-ar face seroprofilaxie si chiar si vaccin ulterior.

- Da, se poate transmite de la om la om.

#89
id_cristi

id_cristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 23.02.2011
Am fost muscat la degetul inelar de o pisica maidaneza in urma cu doua ore. Unghia este rupta, a curs sange, am fost la spital si am facut vaccin antitetanos, nu si antirabic.
              Vaccinul antirabic  nu este obligatoriu ?

#90
id_cristi

id_cristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 23.02.2011
Mai nou, am inteles ca nu se gaseste pe stoc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate