Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Am fost muscat de pisica la deget

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#19
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Ia-te după forumiști sau după farmacistă, apoi dacă e cazul te duci să-ți amputeze mâna. Puteai să nu te mai duci la doctor, să întrebi direct pe forum ce să faci.

#20
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

View Posthspinache, on 30 noiembrie 2015 - 15:59, said:

Rana , adica cele 2 intepaturi , este ok . O sa iau si eu antibioticul 7 zile .

Sanatate multa!Posted Image

#21
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Pisica cum se simte?

#22
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Pisicile sunt purtatoare de anumite boli care pot genera complicatii, indiferent cat sunt de vaccinate. Efectele complicatiilor asupra ta sunt  proportionale cu starea sistemului tau imunitar. Ai un sistem bun , vei avea probleme mici . Ai un sistem imunitar slab , poti dezvolta complicatii urate. Medicii nu isi asuma riscuri pentru ca , daca maine ti se bulbuca si iti cangreneaza degetul vei da medicul in judecata , asa ca ala nu risca . Iti da doza maxima aferenta greutatii tale , varstei si , ochiometric, starii de sanatate . Cauta pe cat posibil sa cureti rana , sa storci infectia pentru a indeparta o cantitate cat mai mare de germeni care se dezvolta in varful degetului tau . Cu cat o cureti mai bine , cu atat cresc sansele sa nu dezvolti complicatii. In plus , " maltratarea " zonei ranite face ca sangele sa circule mai bine si vindecarea este grabita. Daca ai rana deschisa , tine degetul in infuzie de musetel calduta pentru ca hidrateaza , ajuta capilaritatea si are efect antibiotic .
Din vasta mea experienta nu retin sa fi murit careva muscat de pisica .....dar nu te baza pe asta . Daca nu stiu eu , nu inseamna neaparat ca nu se poate Posted Image .

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am avut si eu o infectie la un deget la mana, fara sa ma muste careva. NU am reusit sa scap de infectie pana nu am facut o analiza la un laborator. In urma analizei au preparat nu stiu ce minune cu care am dat pe deget. In 2 zile a cedat infectia. M-am luptat cu nenorocita de infectie cel putin 3 saptamani fara succes. Nu mai zic cu cate minuni am dat pe deget fara nici o imbunatatire...

Edited by bumpocbum, 30 November 2015 - 16:25.


#24
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Auzit de la un veterinar! Muscatura de pisica si in general de animal domestic nu e periculoasa, asa tare, in comparatie cu cea de om! Vorbesc serios, se pare ca omul are cea mai dezvoltata flora microbiana in gura, cel putin.

Edited by arab, 30 November 2015 - 16:45.


#25
onlymetrics

onlymetrics

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 04.11.2015

View Postarab, on 30 noiembrie 2015 - 16:41, said:

Auzit de la un veterinar! Muscatura de pisica si in general de animal domestic nu e periculoasa, asa tare, in comparatie cu cea de om! Vorbesc serios, se pare ca omul are cea mai dezvoltata flora microbiana in gura, cel putin.
Atentie la BJ-uri!

#26
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

View Postonlymetrics, on 30 noiembrie 2015 - 16:47, said:

Atentie la BJ-uri!
daca ti se umfla jucaria, s-ar putea sa fie un avantaj Posted Image primesti rolul principal in "humongus assaults"

Edited by OmulLLORT, 30 November 2015 - 16:54.


#27
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Nu ai facut antirabis?
Ai 72 de ore la dispozitie pentru el...dupa il faci degeaba.

Edited by I2O, 30 November 2015 - 17:24.


#28
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

View Posthspinache, on 30 noiembrie 2015 - 15:08, said:

b.a gresit doctorul la stabilire medicate cu Klacid SR sau este o situatie care nu este in prospect ?
Exista o confuzie pe care o fac multi medici legat de Klacid. Acum cativa ani erau doua Klacid pe piata, Klacid 500 forma cu eliberare normala si Klacid 500 SR cu eliberare prelungita. Cel simplu s-a retras dar sunt medici care nu stiu si confunda cele doua forme, se gandesc la Klacid 500 2x pe zi dar prescriu Klacid SR care in mod normal se ia o data pe zi. Acuma nu se va intampla nimic daca iei doua tb chiar si la 12 ore, posibil sa creasca reactiile adverse la nivel gastro deci sa le iei in timpul mesei.

#29
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 23.12.2007
Pe reteta , doctoru a scris Klacid SR 500 si cu administrare 1 tableta /12 ore , adica 2 pe zi . Banuesc ca daca a scris SR cred ca stia ce scrie . Eu nu am intrebat nimic farmacista . Farmacista s-a autosezizat cind a vazut indicatia de administrare a medicamentului .

#30
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 23.12.2007

View PostJurasikMan, on 30 noiembrie 2015 - 16:10, said:

Cauta pe cat posibil sa cureti rana , sa storci infectia pentru a indeparta o cantitate cat mai mare de germeni care se dezvolta in varful degetului tau . Cu cat o cureti mai bine , cu atat cresc sansele sa nu dezvolti complicatii. In plus , " maltratarea " zonei ranite face ca sangele sa circule mai bine si vindecarea este grabita. Daca ai rana deschisa , tine degetul in infuzie de musetel calduta pentru ca hidrateaza , ajuta capilaritatea si are efect antibiotic .

Rana , adica cele 2 puncte pe unde au intrat coltii , este inchisa . privind aplicatiile locale , mi s-au dat 2 idei , la 180 grade ; adica:
-doctorul veterinar a zis sa bag degetul in apa calda , cit pot sa suport de calda , ca se vindeca . Idea asta apare si mai sus .
-doctorul de la infectioase , care mi-a dat reteta , a zis sa tiu rece pe deget , ca sa nu se inflameze .

???? nici nu stiu cum sa fac .

Edited by hspinache, 30 November 2015 - 19:20.


#31
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Pisica s a lins cumva intre picioare inainte sa te muste ?

#32
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-Dar de ce oare te-o fi muscat tocmai de degetul mare...?

#33
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Mergi nene la antirabis ca nu-i de joaca.

#34
misike1

misike1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 07.11.2010

View Postsilesax, on 30 noiembrie 2015 - 19:25, said:

Pisica s a lins cumva intre picioare inainte sa te muste ?
Tare asta ��

#35
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Poti supravietui si fara acel deget, nu-i mare problema (mai ales pentru noi) daca ajungi la amputatie.

#36
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 23.12.2007
Pisica este a mea , vaccinata la zi , cu tot ce trebuie . Pisica sta numai in casa si pe balcon . este o pisica blinda  Nu umbla prin curte .
Eu eram cu pisica la  doctorul de pisici , sa ii dea o pastila , ca asa a vrut acel doctor . Pisica nu a vrut sa inghita pastila . Eu o tineam si doctorul incerca sa ii dea pastila . Pisica s-a suparat si m-a muscat pe mine in loc sa il muste pe doctor.
Pisica are carnet de evidenta pentru vaccinari , tratamente , operatii , imbolnaviri , etc . La spitalul de infectioase , acolo doctorul a analizat problema si a ajuns la concluzia ca nu trebuie sa fiu vaccinat . Trebuia sa cer eu expres sa fiu vaccinat de rabie ?

Nu v-ati dat cu parerea : sa bag sau nu degetul in gheata ?

Edited by hspinache, 30 November 2015 - 20:24.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate