Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

caini care vaneaza sobolani

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,805
  • Înscris: 15.08.2014
Canada, că în Texas se schimba socoteala.
Americani consideră calibrul 22LR bun pt animăluțe dăunătoare.
La 50 m doboară și mistrețul cu o pușcă bună, dar deh, România.

Edited by petit_christian, 01 December 2015 - 07:25.


#38
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 villy100, on 01 decembrie 2015 - 00:43, said:



Se referă la partea cu ĂŽmperecherea. Nici să nu va treacă prin cap ca nu e posibil. Am văzut caz ĂŽn care s-a ĂŽmperecheat femela de rott cu pechinez, dar și invers. Când intra femela ĂŽn călduri, se transforma - la urma urmei, instinctul primează...
Dar cine a zis ca trebuie sa ia mascul? Evident ca va lua tot o femela ca sa evite "accidente" .

 Zinus, on 01 decembrie 2015 - 02:05, said:

Terrieri sau schnauzeri.

Pe schnauzerul meu, nu prea il văd sa aibă agerimea unui fox. Eram in curte când am zărit cu coada ochiului o mișcare la care intr-o fracțiune de secunda s-a repezit cateaua si i-a rupt șira spinării unui popândău. Schnauzerul nici măcar nu s-a prins despre ce e vorba. Cateaua e adunata de pe maidan când avea 3luni . Uitându-ma după rase pentru a-mi da seama cam cu ce seamănă, am avut surpriza sa văd ca este identică cu rasa copoi bosniac in limba de origine Bosanski Barak. E o chestie flocoasa si sarmoasa cam de 50cm înălțime si vreo 20-22kg greutate si de o răutate rară . Schnauzerul e excelent la paza dar instinctele de vânător sunt cam atenuate.

#39
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Uite asa arata cainii Barak

Attached Files



#40
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 Freddy12, on 01 decembrie 2015 - 11:09, said:

Dar cine a zis ca trebuie sa ia mascul? Evident ca va lua tot o femela ca sa evite "accidente" .


Pe schnauzerul meu, nu prea il văd sa aibă agerimea unui fox. Eram in curte când am zărit cu coada ochiului o mișcare la care intr-o fracțiune de secunda s-a repezit cateaua si i-a rupt șira spinării unui popândău. Schnauzerul nici măcar nu s-a prins despre ce e vorba. Cateaua e adunata de pe maidan când avea 3luni . Uitându-ma după rase pentru a-mi da seama cam cu ce seamănă, am avut surpriza sa văd ca este identică cu rasa copoi bosniac in limba de origine Bosanski Barak. E o chestie flocoasa si sarmoasa cam de 50cm înălțime si vreo 20-22kg greutate si de o răutate rară . Schnauzerul e excelent la paza dar instinctele de vânător sunt cam atenuate.

Eu ti-am dat dreptate ca foxul nu poate dormi pana nu prinde soricelul, dar am dat sfatul pentru ca marimea a fost una dintre cerinte

#41
alinaalin

alinaalin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.11.2015
Vă mulțumesc pentru sfaturi.Imi aduce cineva un caine soricar.Am pus pastile fi multe...sute de lei am cheltuit...dar revin.Stau într-o zona cu multe depozite și nu am sa scap niciodată definitiv de ei.Am făcut reclamații peste tot sesizări. ..deratizeaza o perioada și iar se fac ca ploua.

Edited by alinaalin, 02 December 2015 - 15:26.


#42
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 alinaalin, on 02 decembrie 2015 - 15:25, said:

Vă mulțumesc pentru sfaturi.Imi aduce cineva un caine soricar.Am pus pastile fi multe...sute de lei am cheltuit...dar revin.Stau într-o zona cu multe depozite și nu am sa scap niciodată definitiv de ei.Am făcut reclamații peste tot sesizări. ..deratizeaza o perioada și iar se fac ca ploua.

1. Fox-terrierul e mai bun
2. Eu nu mi-as da cainele
3. Nici in ruptul capului nu mi-as da cainele sa prinda soareci unde exista pastile de otrava

Nu e mai simplu sa astupi gaurile?

#43
jagdtiger

jagdtiger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.08.2014
scaun confortabil+bere+aer comprimat si......lasa-i sa vina.
[ http://1.bp.blogspot.com/_WUNd2TZVYkM/TFcGPVd2LEI/AAAAAAAAAm4/7kQjmMgEyi0/s400/7-yo+ho.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by jagdtiger, 02 December 2015 - 16:54.


#44
alinaalin

alinaalin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.11.2015
Nu se pune problema sa mai pun pastile cu otrava...cum am spus am un ciobănesc acasă și am avut MARE grija sa nu îl pun în pericol. ...sunt parte din familie.Gauri nu am cum sa astup pentru ca vb de o suprafață de 700 mp de curte..Am în garaj și pivniță lipici peste tot....pastilele le pun unde câinele nu are acces iar în perioada 3-7 zile când mor după ce mănâncă pastilele țin câinele în țarc și la plimbare îl scot insotit.Astept sa primesc soricarul,(pastile nu am mai pus de 9 zile)pana atunci curat eventualele pastile ramase,sobolani morți nu am găsit încă.

#45
alinaalin

alinaalin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.11.2015

 Tsunnnami, on 02 decembrie 2015 - 15:43, said:


1. Fox-terrierul e mai bun
2. Eu nu mi-as da cainele
3. Nici in ruptul capului nu mi-as da cainele sa prinda soareci unde exista pastile de otrava

Nu e mai simplu sa astupi gaurile?
Nu se pune problema sa mai pun pastile cu otrava...cum am spus am un ciobănesc acasă și am avut MARE grija sa nu îl pun în pericol. ...sunt parte din familie.Gauri nu am cum sa astup pentru ca vb de o suprafață de 700 mp de curte..Am în garaj și pivniță lipici peste tot....pastilele le pun unde câinele nu are acces iar în perioada 3-7 zile când mor după ce mănâncă pastilele țin câinele în țarc și la plimbare îl scot insotit.Astept sa primesc soricarul,(pastile nu am mai pus de 9 zile)pana atunci curat eventualele pastile ramase,sobolani morți nu am găsit încă.

#46
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015
Rozatoarele vin la mancare. Dispare sursa de hrana, dispar si ei. Actioneaza la cauze, nu la efect.
Poti apela la o firma specializata, dar si aia actioneaza la efect.

#47
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

 John_Biggun, on 30 noiembrie 2015 - 11:46, said:

Eu am luat un caine care se zice ca prinde sobolani si un ciobanesc pentru a apara curtea. Ghici care a prins mai multi sobolani ? Cred ca prinsul rozatoarelor sta mai mult in caracterul cainelui decat in rasa.
Exact si eu am avut o catea care era disperata daca nu prindea sobolanul, facea santuri peste santuri pana ii gasea pe toti, in fiecare zi venea cu labele si botul plin de nori.
Era un caine obisnuit de statura medie(arata ca un ciobanesc german), un maidanez.
Tim minte cand a prins o data un sobolan foarte mare, am crezut ca nu are curajul sa se aproprie de el dar l-a luat in dinti, si-a scuturat capul foarte tare de cateva ori si gata a fost.

 Tudor Popescu, on 30 noiembrie 2015 - 12:52, said:

Pentru prins sobolani pisica e cea mai buuna. Stiu pe cineva care are o pisica, si nu prea trece zi fara sa omoare unul. Are si caine ( ciobanesc german), dar nu se osteneste. Insa asta e o mare problema pentru el, ca nu stie de unde izvorasc atatia sobolani, iar problema se pare ca e grava ! Si la mine la bloc am o pisica care face deratizare. Treaba e ca a incercat unul sa o mangaie si I-a facut mana zdrente...deci e rea. Insa depinde de pisica. Ca daca prinde gustul whiskas si al statului in casa, nu pra mai face treaba. Desi imi povestea cineva ca persana lui prindea sobolani...si a ajuns cu ea de 2 ori la veterinar din cauza ca sobolanul prins era otravit...



Depinde de pisica...sunt pisici care omoara sobolani d-aia gigantici...
Bunica mea intotdeauna a avut pisici si multe foarte bune la prins sobolani dar chiar acele pisici mureau primele si erau mai tot timpul muscate, nu toti sobolanii sunt la fel.
Fosta mea catea omora un sobolan in 3 secunde si il arunca dupa gardul din fundul curtii.
Un caine care este bun la prins sobolani este mai de recomandat decat o pisica. Tine de educatie pe care o iau de la catea puii cand sunt mici in cele mai multe cazuri din experienta mea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate