Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Digi Energy - Noul furnizor de curent electric din România.

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
5605 replies to this topic

#4393
danutz34

danutz34

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 23.11.2018
Parerea e aceeasi: Digi ramane cel mai ieftin furnizor de energie electrica.

#4394
internet_max

internet_max

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2018
Pentru utilizatorul casnic. Altfel... e jale!

#4395
L_aurentiu

L_aurentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 27.11.2011
Buna seara .Vreau cea mai buna oferta la energie si inteleg din spusele voastre ca cea mai ieftina energie e la Digi . Corect ?  Pe site digi apare 0,2 abonament si 0,18 kw  (plus  tarifele pentru transport, tarifele de distribuție și tariful pentru servicii de sistem ,costul pentru achiziționarea certificatelor verzi, taxa pentru cogenerare de inaltă eficientă, acciza și TVA  ) Tarifele de distributie......etc etc   in afara de abonament si kw  sunt  aceleasi la toti operatori ?

#4396
nbh2007

nbh2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 14.02.2008
Nu stiu, daca este cel mai ieftin, dar se pare ca s-a scumpit curentul in ultima vreme, pentru aceiasi consum platesc cu 10-12 lei mai mult , decat acum un an.

#4397
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,513
  • Înscris: 16.12.2006

 L_aurentiu, on 14 decembrie 2018 - 22:54, said:

Buna seara .Vreau cea mai buna oferta la energie si inteleg din spusele voastre ca cea mai ieftina energie e la Digi . Corect ?  Pe site digi apare 0,2 abonament si 0,18 kw  (plus  tarifele pentru transport, tarifele de distribuție și tariful pentru servicii de sistem ,costul pentru achiziționarea certificatelor verzi, taxa pentru cogenerare de inaltă eficientă, acciza și TVA  ) Tarifele de distributie......etc etc   in afara de abonament si kw  sunt  aceleasi la toti operatori ?
Da, sunt aceleasi la toti furnizorii. ;)

#4398
L_aurentiu

L_aurentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 27.11.2011

 catalinman, on 15 decembrie 2018 - 12:08, said:

Da, sunt aceleasi la toti furnizorii. Posted Image
Am sunat ieri in call center digi si imi spune o domnisorica ca tarifele de transport   distributie .....si toate celelalte sunt incluse in cei  0,18 / kw. ori pe site scrie ca se adauga la  cei 0,18 / kw. Aveti idee care are informatii eronate domnisorica din telefon  Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image  (care fie vorba intre noi nu prea era la subiect)  sau site . Multam ........am pus la fiert un vin ca tot e sezonul .

Edited by L_aurentiu, 16 December 2018 - 08:55.


#4399
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Cei 0,18LEI/kWh NU includ nici un fel de taxe/ accize/ TVA/ etc/ etc. La telefon ti-a zi gresit.

#4400
lost2209

lost2209

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 24.04.2008
Dacă trec la Digy Eneegy, la cine apelez la eventuale avarii?

#4401
Tony44

Tony44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 18.10.2014
Electrica Disributie care detine stalpii, cablurile si contorii se ocupa de remedierea problemelor.
Este si cazul meu, am fost la Electrica si de mai bine de un an sunt la Digi Energy.
De altfel sunt Extrem de multumit de serviciile Digi. Posted Image

#4402
nbh2007

nbh2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 14.02.2008

 Tony44, on 17 decembrie 2018 - 06:12, said:

Electrica Disributie care detine stalpii, cablurile si contorii se ocupa de remedierea problemelor.
Este si cazul meu, am fost la Electrica si de mai bine de un an sunt la Digi Energy.
De altfel sunt Extrem de multumit de serviciile Digi. Posted Image
De ce servicii esti multumit, in afara ca-ti iau banii, altceva nu fac?

#4403
Tony44

Tony44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 18.10.2014
Tocmai aici e secretul!
Depinde cati bani iti ia!
La Electrica pentru acelasi consum plateam enorm peste 100 lei lunar 110, 120...
Consumul meu lunar se invarte in jurul a 150 KW uneori 160, 170
Platesc constant  la Digi pentru un asemenea consum in jur de 80 lei 0,53 lei pe KW.
Ce anume ai putea cere mai mult de atat ?!?!

#4404
cristiboss70

cristiboss70

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 29.02.2008
De la 1 decembrie am trecut si eu la Digi...care a avut contract cu ENEL-ul? mai precis care a avut E-LIGHT si a terminat contractul cu ei (sau mutat la alt furnizor)...eu am avut E-LIGHT pana la 23 octombrie ...de 3 luni nu mi-au mai facturat nimic...de 3 luni ii tot sun ...prima oara o duduie mi-a zis ca daca nu mi-a venit factura inseamna ca nu am nimic de platit...i-am zis cum naiba sa nu am nimic de platit daca eu am trimis indexul lunar...a zis ca o sa vina luna urmatoare...urmatoarea luna iar nimic...acuma ultima oara(luna trecuta) au zis ca o sa vina cineva sa citeasca contuarul si mi se va emite ultima factura...dar vad ca nimic nici pana la ora asta...a mai patit careva ?

#4405
Tony44

Tony44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 18.10.2014
Acelasi lucru am patit si eu cu Electrica anul trecut.
Vechii furnizori preda datele catre noul furnizor extrem de greu.
Acum de cateva luni, aprox 3 - 4 Electrica Distributie au schimbat contorii in localitatea mea, inlocuindui cu cei Smart.
Pana a intrat Digi in posesia seriei si a indexului noului contor a trecut aproape 3 luni.
Daca erau trimise datele din Japonia cu vaporul si tot ajungeau mai repede...

#4406
nbh2007

nbh2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 14.02.2008
Asa este, cam 3 luni de astepta, eu din sept. pana-n decembrie am asteptat acum un an.

#4407
L_aurentiu

L_aurentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 27.11.2011
Comparatie actuala intre furnizori https://www.conso.ro...ie-electrica/da

Edited by L_aurentiu, 21 December 2018 - 21:03.


#4408
danutz34

danutz34

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 23.11.2018
Nu este actualizat acel comparator.
Fata de cel de aici sunt diferente mari.

#4409
B0gdan9

B0gdan9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.09.2010
Salut! O intrebare: Desi sunt la Digi Energy de 2 luni, Enel,furnizorul anterior, continua sa imi emita facturi?

Cui trebuie sa ma adresez pentru clarificarea situatiei? Sa nu fac mai multe drumuri..

#4410
Tony44

Tony44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 18.10.2014
Eu sunt la Digi Energy din noiembrie 2017.
Ultima factura trimisa aiurea si bineinteles si un plic de reanoire a contractului cu Electrica le-am primit in vara acestui an.
Am tratat plicurile cu indiferenta!
Acum cel mai important lucru este doar sa iti predai indexul la finalul fiecarei luni si sa iti platesti facturile catre RCS-RDS la timp, in rest nu te mai intereseaza.
Totusi uita-te cu atentie pe acele facturi primite de la Electrica sa vezi daca nu cumva include indexuri citite de acestia inainte de a fi preluat de catre Digi Energy in evidenta.
Daca lucrurile stau asa, atunci va trebui sa achiti acele facturi Electrica.
Spre exemplu pe mine in ultimul plic trimis de ei in aceasta vara ma anunta ca eu mai am la ei in cont 7 lei.
Dar repet:
Atentie la index sa nu platesti in doua locuri, pentru ca banii de la Electrica nu ii vei mai primi inapoi!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate