Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Tutorial deblocare bootloader Huawei Ascend G7-L01 (instructiuni unlock)

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Avand in vedere ca am citit vreo 2 ore cum se deblocheaza bootloader-ul la acest model, iar tot ce am gasit au fost franturi de informatii, am sa revin aici cu un tutorial foarte detaliat.
Partea cea mai dificila a fost gasirea codului pt. deblocarea bootloader-ului.
Posibil sa functioneze pt toate modelele G7, nu am stat sa ma documentez si despre restul.

Iata ce trebuie sa faceti:
1) Notati intr-un notepad urmatoarele date:
Daca aveti cutia telefonului, IMEI-ul si codul serial (S/N) le gasiti mentionate pe aceasta, insa in cazul meu s-a dovedit ca era de la un alt telefon, nu corespundeau cu ce imi afisa in meniu.
Attached File  COD IMEI SI SERIAL.png   178.2K   35 downloads
a) Product serial number: sunati la *#*#2846579#*#*  Apoi va duceti la Option: 2. Veneer Informations > 4. Other info
Spoiler
b )Product IMEI: sunati la *#06# sau il puteti la fel de bine gasi si cu codul de la punctul a), ori in meniu la Setari->Despre->Status
c) Product ID: il generati folosind programul de mai jos
2) Descarcati Huawei Product ID Generator
3) Deschideti programul de mai sus, selectati:
Product model: HUAWEI Y300-0100
Product IMEI/MEID: introduceti codul pe care l-ai aflat la punctul 1b
4) Completati in fisierul notepad codul ce va fost generat in campul Product ID
5) Accesati site-ul acesta
6) Bifati "I have read and accept all terms above".
7) Foarte mare atentie, ca butonul de Next este usor ascuns, trageti manual cu mouse-ul de bara de scroll pana ajungeti cu browser-ul la finalul paginii. Click pe Next
8) Iar aici o sa va invite sa va logati. Neaparat alegeti optiune de logare folosind cont de Facebook.
Spoiler
9) Completati formularul precum in imaginile atasate.
Attached File  Introducere date.png   51.79K   36 downloads
Product type: Smart Phone
Product model: HUAWEI Y300-0100
1a)
1b )
1c)
Introduceti codul captcha asa cum apare (cu litere mici sau mari - Case Sensitive)
Apasati butonul submit si aveti rabdare 30 sec, ca proceseaza mai greu, o sa va apara apoi pe aceeasi pagina mesajul:
Your unlocking password is:XXXXXXXXXXXXXXXX (16 caractere numerice)
Attached File  Confirmare COD.png   20.69K   34 downloads

Spoiler
10) Continuarea este deja simpla, si nu am sa insist.
Odata ce aveti codul pentru deblocarea booloader-ului, continuati cu pasii 1-5 mentionati pe acest site
(dati mai jos pe pagina si cititi incepand de unde vedeti titlul "DESBLOQUEO DEL BOOTLOADER")


La ce va ajuta deblocarea bootloader-ului?
La instalarea unui firmware oficial destinat unei alte zone geografice decat cele din care ati achizitionat telefonul, pentru a putea face root, pentru a putea instala un firmware custom.

Tags: Huawei Ascend G7 bootloader unlock, tutorial bootloader unlocking Huawei Ascend G7

Edited by gumball3000, 28 November 2015 - 21:32.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Revin cu o completare, tutorialul de mai sus tocmai l-am testat si pe un Huawei G510, si functioneaza pe acelasi principiu.
Introduci IMEI, Serial Number, iar Product ID il generezi automat cu aplicatia Huawei Product ID Generator in care selectati
Product model: HUAWEI Y300-0100
Product IMEI/MEID: introduceti IMEI


Apoi pe site-ul Huawei, alegeti la telefon tot HUAWEI Y300-0100, indiferent de modelul telefonului pe care il aveti.

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Avem confirmare ca functioneaza deblocarea bootloaderului cu instructiunile de mai sus si pe Huawei Ascend G530.

Dupa deblocarea bootloader-ului telefonul isi va da factory reset (indiferent de modelul pe care-l aveti).

Edited by gumball3000, 29 November 2015 - 18:30.


#4
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005
Dar pentru Huawei Mate 9 functioneaza ?

#5
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,836
  • Înscris: 26.02.2010
Funcționează, numai ca trebuie sa cumperi codul cu 4$.

Vezi ca e un tutorial mai detaliat la Mate 10, pus de badmania, cauta pe topicul dedicat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate