Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Ras ca animal de companie

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
Vezi ca sunt mai multe soiuri de ras: american, european, canadian si iberian. Ala american(bobcat) e cel mai mic si mai bland, nu este protejat, pentru ca nu e pe cale de disparitie, asta european de la noi din tara(lynx-ul) e cel mai mare si mai agresiv si mai e si protejat. Daca poti sa faci rost de un bobcat, te-ai scos!

[ http://3.bp.blogspot.com/-FBRPVP7aEvo/Tdq6CdTPqKI/AAAAAAAAFnQ/YDjJ_meaix4/s1600/bobcat-lynxfig2.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
v1rus

v1rus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 31.07.2012

 Patrulescu, on 28 noiembrie 2015 - 11:45, said:

Vezi ca sunt mai multe soiuri de ras: american, european, canadian si iberian. Ala american(bobcat) e cel mai mic si mai bland, nu este protejat, pentru ca nu e pe cale de disparitie, asta european de la noi din tara(lynx-ul) e cel mai mare si mai agresiv si mai e si protejat. Daca poti sa faci rost de un bobcat, te-ai scos!

[ http://3.bp.blogspot.com/-FBRPVP7aEvo/Tdq6CdTPqKI/AAAAAAAAFnQ/YDjJ_meaix4/s1600/bobcat-lynxfig2.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Merci de informatie!

#21
x3mytiz

x3mytiz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 29.11.2003

 thisbeatishot, on 28 noiembrie 2015 - 11:14, said:

Ce ii dai sa manance?

Glume, snoave, bancuri...

#22
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 Patrulescu, on 28 noiembrie 2015 - 11:45, said:

Daca poti sa faci rost de un bobcat, te-ai scos!
Tu câte zeci de mii de euro crezi că te-ar costa să aduci unul din America sau să cumperi un pui de la o grădină zoologică din Europa?

Nu numai că râsul european este specie protejată, dar nici nu ai șansa să-l ții pe blat, doar dacă-l ții toată viața închis într-o cușcă.
Altfel, cum se face puțin mai mare va sări gardul și se va duce la vânătoare prin vecini, mai vine cu câte un câine sau vreo oaie în bot. :D

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gr5EwZo_CHQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Singurul mod și simplu și legal în care poți să deții o pisică mare, e cum a spus și Abbie, să cumperi un Maine Coon.

Dacă ai găsit un pui de râs, ar fi bine să te grăbești să-l predai la vreo Zoo, altfel braconajul speciilor protejate și pe cale de dispariție se pedepsește destul de drastic.

#23
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

 neur0, on 28 noiembrie 2015 - 13:16, said:

Tu câte zeci de mii de euro crezi că te-ar costa să aduci unul din America sau să cumperi un pui de la o grădină zoologică din Europa?
Poti sa cumperi din America legal un pui de bobcat cu 1000 de dolari si il aduci inapoi, declari ca este pisica, nu cred ca o sa isi dea seama aia de la aeroport, multe rase de feline exotice seamana cu pisica comuna cand sunt mici.

#24
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 Patrulescu, on 28 noiembrie 2015 - 11:45, said:

Vezi ca sunt mai multe soiuri de ras: american, european, canadian si iberian. Ala american(bobcat) e cel mai mic si mai bland, nu este protejat, pentru ca nu e pe cale de disparitie, asta european de la noi din tara(lynx-ul) e cel mai mare si mai agresiv si mai e si protejat. Daca poti sa faci rost de un bobcat, te-ai scos!


ACrd ca ala iberian este doar prin muzee . Impaiat , Am mare "incredere" in spanioli!!!

 Patrulescu, on 28 noiembrie 2015 - 16:16, said:

Poti sa cumperi din America legal un pui de bobcat cu 1000 de dolari si il aduci inapoi, declari ca este pisica, nu cred ca o sa isi dea seama aia de la aeroport, multe rase de feline exotice seamana cu pisica comuna cand sunt mici.

Hm.. cand sunt f mici. Pe urma sunt nitel cam prea mari si pricum se vede ca sunt pui ... Si daca sunt prea mci ... sunt neintarcati.
Si transportul cu avionul ... este un oaresicare risc.  De   multe  ori calele avioanelor nu sunt presurizate.  Au fots cazuri de caini sau pisici care si-au dat obstescul sfarsit in avion .....

Si pe undeva Neuri greseste... cand zice "destul de drastic" . Eu as zice surpinzator de  drastic...chiar si cand justitia este clementa.. De ex uni care au braconat in extrasezon doi amarti d eiepuri. Condamnati cu suspendare ... INSA
a) ptr iepuri au platit 5.000 lei IEFTIN! 5.000 de fiecare adica buicata!!!!
2(Le-ua fost confiscate pustile .. ma rog [poa nu cine stie ce sub 5.000 bucata
c) au fots comfiscate m,asinile foloiste l;a braconaj. Ambele masini de teren .. nu stiu ce marca da si daca erau Tucson nu a fots [rea ieftin!!
Cum s-a r zice un ostropel la un pret  extravagant.. Te saturi de vanat ptr toata viata!!!
Si asta ptr 2 amarati de iepuri comuni ....

Pentru o specie mai rara..... puscaria sigir!!!
Ptr un ras .. risti sa te trezesti ca si caona ERRPPA zbiara "da-i la maxim 7 ani!"

#25
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,072
  • Înscris: 24.02.2011
E crima impotriva naturii sa  tii un ras inchis!!!Posted Image
La mine s-a aciuit unul intr-o livada izolata si mi-a distrus cativa puieti dar nu-mi pare rau deloc.
Ii foarte retras (nu l-am vazut decat odata) dar stiu ca-i acolo dupa ce ragete scoate.Posted Image

#26
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 sandel1, on 29 noiembrie 2015 - 09:50, said:

E crima impotriva naturii sa  tii un ras inchis!!!Posted Image
La mine s-a aciuit unul intr-o livada izolata si mi-a distrus cativa puieti dar nu-mi pare rau deloc.
Ii foarte retras (nu l-am vazut decat odata) dar stiu ca-i acolo dupa ce ragete scoate.Posted Image
Si cum poti sa mai lucrezi in livada?

#27
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Ia-ti un Bobcat american si pune-i numele BOBIŢĂ.

#28
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Mai bine il numeste Killer :lol:.

#29
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,072
  • Înscris: 24.02.2011

 don_dannielo, on 29 noiembrie 2015 - 09:53, said:

Si cum poti sa mai lucrezi in livada?
Cu cea mai mare bucurie. Nu ataca omul, se da la soareci, fazani si ce-o mai fi pe-acolo.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate