Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Sfat achizitie trepied.

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
andreidinca93

andreidinca93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 10.03.2014
Salutare!

As dori sa imi achizitionez si eu un trepied, unul mai rezistent decat cel pentru aparatul compact pe care il detin in momentul de fata.
Vreau sa suporte cel putin greutatea unui Nikon D5300 plus grip, Tamron 70-300 si un blit.
Greutatea trepiedului in sine nu mai intereseaza foarte mult, dar nici sa nu aiba 5 kg.
Vreau sa il folosesc in special pentru fotografie, partea video venind pe plan secund.
Buget, in momentul de fata am 400 de lei, nu vreau sa fie un pret indepartat fata de ce am acum.
Eu am gasit cateva optiuni interesante pe ebay dar si unul care este la promotie la altex pana pe 30.

Altex: http://www.altex.ro/...146-premium-duo

Ebay: http://www.ebay.com/...utorefresh=true
          http://www.ebay.com/...=STRK:MEBIDX:IT

Am fost la F64 iar ei mi-au recomandat asta: http://www.f64.ro/ma...i-cap-bila.html

Pareri? Sugestii?

#2
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 01.02.2007
Eu am cumparat: http://www.f64.ro/fa...foto-video.html
Il folosesc la D5200 si sunt multumit, tine fara nicio problema D.ul + 55-300 + SB700

Edited by dacibesti, 27 November 2015 - 12:59.


#3
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Cât timp intenționezi să folosești trepiedul? Ai în vedere și greutăți mai mari decât Tamron 70-300? Ești un tip înalt? Sunt chestiuni la care trebuie să te gândești.

Principiile de bază sunt:
  • Construcția centrată e mai bună față de construcție cu coloane centrale care se pot monta în unghi. Acestea din urmă par interesante dar stabilitatea / rezistența la vibrații au mult de suferit.
  • 3 segmente la picioare sunt mai bune decât 4. Trepiede cu 5 segmente sunt numai pentru necunoscători (se "vinde" dimensiunea mică la pliere, dar se sacrifică rezistența la vibrații).
  • La segmente, twistlock (manșon) e mai bun ca quicklock (cu pârghie). Ultimul poate ceda, mai ales la utilizare pe frig. Plasticul de la pârghie devine friabil la frig în timp.
  • Înălțimea maximă contează și ea. Măcar 150cm cu cap cu tot la un om de 175cm. Pe teren accidentat se pierde oricum din înălțimea utilizabilă a trepiedului.
Având în vedere cele de mai sus decide singur, după buget. Dar nu lua Hama și alte chestii no-name. Cu toate că un trepied nu e "rocket science" în lumea reală numai puțini producători știu să facă trepiede utilizabile cu plăcere.

Pentru foto prin orașe, teren plat, obiective medii/scurte --> se pot scădea pretențiile indicate de mine mai sus.

Edited by calexe, 27 November 2015 - 13:10.


#4
andreidinca93

andreidinca93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 10.03.2014
@dacibesti Mersi.

@calexe De folosit, cat o sa ma tina. Greutate mai mare decat Tamron 70-300 nu este in vedere in viitorul apropiat, dar vreau sa reziste si cu ceva mai greu. Inaltime 174(so close :) ) Ai ceva sugestii?

Ca si inaltime as prefera, dupa cum a spus si calexe, cel putin 150 sau mai mult.

Nu ma intereseaza sa fie nici foarte mic la pliere nici foarte usor. Prefer sa fie mai inalt peste 150(chiari 160) si cat mai rezistent.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si eu caut un trepied pentru foto dar si pentru video. Dar pana acum nu am gasit decat grele, adica 1.5kg+ capetele sunt de proasta calitate, adica agata in momentul cand faci un pan sau chiar cand incerci sa aranjezi mai fin DSLR-ul.

#6
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
acelea lucru am luat si eu Fancier FT-6160 + o telecomanda IR pentru D90-ul meu.
D90 este un aparat greu si nu am avut nici o problema cu el.

#7
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Doar pentru foto, Slik Sprint Pro. Mic, ușor, fiabil, atâta numa că dacă e extins la maxim trebuie să îi acorzi câteva secunde să dispară vibrațiile. Merge folosit și pentru run and gun video pentru că permite plierea până la orizontală a picioarelor.

Edited by AlexIP, 27 November 2015 - 15:03.


#8
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
in zona de preturi încă civilizate și cu calitate/utilizabilitate decentă un producător ok ar fi benro. iar pentru macro / oraș am văzut unele modele slik acceptabile (dar numai anumite modele).

#9
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005
Subscriu la ce spune Calexe (mai bine zis la sfatul lui am cercetat ce este cu Benro si mi-am luat unul acum un an), Benro este o buna alegere.

#10
andreidinca93

andreidinca93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 10.03.2014
Va multumesc pentru raspunsurile de pana acum.
Trepiede Benro nu prea am gasit la noi, sau daca sunt sunt cam 650-700, peste bugetul meu. Voi de unde a-ti cumparat?

In momentul de fata tind catre asta(ar costa 430 de lei cu transport inclus):
http://www.ebay.com/itm/252101022748

Ce parere aveti?

#11
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005
O sa radeti. Eu am luat de la bulgari Posted Image in doua zile a venit prin curier.

Din pacate nici ei nu mai au benro.  http://dynaphos.com/

Edited by mircea812, 28 November 2015 - 23:36.


#12
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Mda. Nici dynaphos.ro, de unde luasem eu, nu mai există. Dar sunt alții.

andreidinca93:
Nu știu ce să zic de ce arăți tu. Pare a fi un chinezism ieftenache, eu l-am găsit sub diverse brand-uri chinezești. Sunt și produse chinezești bune (Benro, Yongnuo, Godox), nu știu dacă și ce arăți tu e din această categorie. Dacă chiar ar fi bun și conform specificațiilor probabil că ar fi moartea tuturor producătorilor de trepiede. Eu nu zic decât despre chestii pe care am pus mâna.

O notă privind greutatea susținută:
Nu e același lucru cu greutatea admisibilă pentru rezistență decentă la vibrații. "Maximum load = 8kg" nu indică deloc comportarea la vibrații cu sarcină de 8 kg! Iar a te baza pe specificațiile produselor chinezești no-name e o loterie.
O sursă de vibrații greu de evitat este clămpănitul oglinzii. Dacă faci exclusiv foto de peisaj scapi lucrând cu camera în LV și cu temporizare la declanșare sau cu teledeclanșare; astfel contează mai puțin acest aspect și poți merge cu un trepied mai ieftin. Altfel, dacă ai nevoie de declanșare de mână și vizare prin obiectiv scapi numai cu un trepied cu comportare decentă la vibrații. În acest caz valoarea "Maximum load" trebuie să fie, orientativ, de vreo 10...15kg, adică de vreo 10x sarcina reală; dar pe bune. Asta dacă ții neapărat să cumperi un produs versatil, de care să te bucuri cel puțin 10 ani de acum încolo. Altfel orice este ok.

Edited by calexe, 29 November 2015 - 00:35.


#13
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005
Si-au deschis site nou oficial in Bulgaria (Benro).

Link aici cu conditiile de livrare:  http://benro.bg/terms

Preturile afisate sunt fara tva de 20%.

Edited by mircea812, 13 December 2015 - 12:42.


#14
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Mie mi-a trebuit însă o piesă de schimb și bulgarii n-au răspuns. O să mai încerc. Mersi.

#15
andreidinca93

andreidinca93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 10.03.2014
Daca mai citeste cineva acest post, am cumparat trepiedul de pe ebay, ZOMEI Z-668, las si un link exact de unde l-am cumparat: http://www.ebay.com/...=STRK:MEBIDX:IT
Trepiedul este chiar foarte bun, neasteptat de bun, pentru pretul lui de 300 de lei(>70 Euro). Este si trepied si monopod, vine impreuna cu husa de transport captusita pe interior(are ceva burete) capul cu bila vine de asemenea intr-o husa ca de catifea.
Acum nu stiu cat de fiabil o sa fie in timp fiind si pe filet sistemul de strangere, dar primele impresii sunt foarte placute!

P.S. Coletul a ajuns destul de repede, cea mai rapida comanda de pe ebay( din aproximativ 30 cate am facut), a venit din Germania si mi-a ajuns prin curier. De obicei comenzile de pe ebay dureaza dublu pana ajung(2-3 saptamani) si trebuie sa mergi la posta sa le ridici, nu a fost si cazul aici, deoarece a fost trimis cu DHL pana in Romania si cu un curier intern pana la mine.

Numai bine!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate