Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Crezi in existenta vietii de dupa moarte?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
119 replies to this topic

Poll: Crezi in existenta vietii dupa moarte? (68 member(s) have cast votes)

Crezi in existenta vietii dupa moarte?

  1. DA (33 votes [48.53%])

    Percentage of vote: 48.53%

  2. NU (35 votes [51.47%])

    Percentage of vote: 51.47%

Vote Guests cannot vote

#19
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Nu cred in existenta vietii dupa moarte dar cred ca va fi o inviere asa cum biblia o descrie .

#20
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View Postviks, on 26 noiembrie 2015 - 23:47, said:


iad ,neiad eu vreau autostrăzi ,renunț la fomei

Asta inseamna ca vrei in iad.

#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,599
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcristirg, on 26 noiembrie 2015 - 23:18, said:

- cred in existenta vietii dupa moarte
Asta echivaleaza cu cred in viata dupa moartea creierului... o contradictie evident Posted Image
Nromal ca exista viata dupa moarte... tu mori si altii traiesc mai departe...

View Postcristirg, on 26 noiembrie 2015 - 23:18, said:

-sufletul este nemuritor si el supravietuieste mortii fizice
Cine zice si cum defineste sufletul ? :)

Edited by andreic, 27 November 2015 - 00:25.


#22
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

View Postvladutgm, on 26 noiembrie 2015 - 23:16, said:

Nu cred in existenta vietii dupa moarte: stiu.

De unde stii? Si ce anume?

#23
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008
Nu cred in viata dupa moarte. Invatatura asta s-a infiltrat in crestinism la scurt timp dupa moartea apostolilor lui Isus Cristos si aparitia primilor apostati in randul crestinilor, iar imparatii Constantin si Elena din secolul II d.Hr. au avut grija ca invatatura asta pagana sa fie adoptata pe deplin de asa-zisul crestinism.

Ea de fapt provine de la diverse popoare din antichitate (Egiptul antic, Orientul Mijlociu, Grecii antici).

#24
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Postvladutgm, on 26 noiembrie 2015 - 23:16, said:

Nu cred in existenta vietii dupa moarte: stiu.

Pai zi-ne si noua , trai-ti-ar familia ta de inteligenti , nu ne lasa coplesiti de ignoranta si acoperiti de neagra bezna a nestiintei . Sa aflam si noi cum ai aflatara dumneatale , ca poate ne prinde bine , cand s-or sfarsi toate . Secretosule si zgarcitule la vorba care esti tu .....

#25
danyd83

danyd83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 04.11.2013

View Postpacopaco1967, on 26 noiembrie 2015 - 23:49, said:

Nu cred in existenta vietii dupa moarte dar cred ca va fi o inviere asa cum biblia o descrie .
Zombi

#26
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Nu si pacat ca traim atat de putin.
Realizati ce evoluati am fi daca media de viata a unui om ar fi de 500 de ani ?
Marte era locuita de oameni acum si la sfarsit de saptamana ,mergeam la cel mai luxos bordel de
pe Luna

#27
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008
Degeaba am trai 500, chiar si 1000 de ani daca ar persista coruptia si lacomia. Astea sunt cauzele datorita carora pana si bazele permanente pe Luna sunt deocamdata doar un vis indepartat.

Gandeste-te de exemplu numai la motorizarile alternative pentru masini. Exista solutii atat electrice, cat si pe baza de hidrogen sau thoriu, ce nu polueaza deloc. Dar cei care au afaceri cu petrol au grija ca astfel de solutii sa ramana ori extrem de scumpe, ori mult mai ineficiente decat cele pe baza de combustibili fosili, de teama sa nu le scada profitul anual de la sute de miliarde de $ la doar cateva zeci de miliarde.

#28
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 29.03.2010
Putem doar să speculăm și să filozofăm. Oricum nu vom afla

#29
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007
viata dupa moarte este ca virginitatea dupa viol.
daca exista intr-adevar spirit care nu moare la incetarea din functiune a corpului, se poate spune fara gresala ca acesta continua, nu moare, doar ca-si schimba suportul, trece de pe corp, de pe animal, in eter .. wireless
deci .. despre ce vorbim? crestinii nu au capacitatea mentala sa inteleaga subtilitatea termenului spirit, si nu ca ar fi prosti sau mai stiu eu ce, ci datorita faptului ca sunt conditionati de cultura sa gindeasca "altfel" fata de subiectul asta.
pacat ca nu avem un budist adevarat cu care sa dezbatem ideea asta.

View PostR10, on 27 noiembrie 2015 - 14:27, said:

Putem doar să speculăm și să filozofăm. Oricum nu vom afla

SUUUUPERB!!! sau daca vom afla, nu vom putea impartasi cu cei de pe forum, datorita conflictului de ip, care nu poate fi surmontat ;)

Edited by r_murphy, 27 November 2015 - 15:04.


#30
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013

View Postcristirg, on 26 noiembrie 2015 - 23:18, said:

- cred in existenta vietii dupa moarte
-sufletul este nemuritor si el supravietuieste mortii fizice
-si ajungem toti cu sufletul in rai sau iad
Poti macar sa demonstrezi ca sufletul exista? Nici nu mai vorbesc de ideea ca ar fi nemuritor. Apropro, o persoana ce moare de Alzheimer sau de schizofrenie ce suflet va avea, cel cu care a murit sau ultima versiune complet functionala?

View Postanoniymus, on 26 noiembrie 2015 - 23:19, said:

Te-nseli.
Te astept sa-ti prezinti toate dovezile științifice ca suporta concluzia ta.

#31
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

Quote

Crezi in existenta vietii de dupa moarte?
Nu exista certitudinea mortii totale, tot asa cum nu exista certitudinea vietii ce ar urma numitei morti.
De ce?
Motivul e unul banal si anume: nimeni nu trieste realitatea celui despre care se spune ca moare (a murit), ca sa stie exact ce se intampla in realitatea lui.
Numai acela traieste realitatea sa, tot asa cum fiecare traieste numai si numai propria sa realitate, numai el stie ce traieste ca moarte si numai el constata daca moartea e sau nu sfarsitul realitatii sale.
Ceea ce e numit oameni sau corp mort al celui decedat, e o realitate a celui ce le constata, nu e realitatea aceluia, acelora ce sunt constatati ca oameni sau corpuri decedate.
Nimeni nu traieste vreodata altceva decat realitatea sa de constient a ceea ce sunt numite materialist senzatii si perceptii proprii pe care, le interpreteaza ca fizicitate a sa, a oamenilor si a lumii.
Fiecare dintre cei ce sunt constienti de ei insisi, sta bine mersi ca si constient (ce e), in realitatea proprie de constient si fabuleaza drept cauza a realitatii o materialitate autosustenabila sau facuta de catre un (dumne)zeu, sursa etc

Edited by altnume, 02 December 2015 - 07:38.


#32
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,117
  • Înscris: 03.12.2005
Asa cum nu ne amintim nimic de dinainte sa ne nastem tot asa nu vom mai sti nimic de dupa ce murim.

Dar fiecare e liber sa spere.

#33
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Posttakillya, on 26 decembrie 2015 - 09:50, said:

Asa cum nu ne amintim nimic de dinainte sa ne nastem tot asa nu vom mai sti nimic de dupa ce murim.
Dar fiecare e liber sa spere.
nici un dubiu in privinta asta, dar nu inteleg cum un om rational poate crede altceva.
speranta e o chestie buna, ne tine in viata, ne face sa mergem inainte, dar nu are si nu ar trebui sa aibe nici o legatura cu fanteziile nerealiste.

#34
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
dupa moarte nu exista viata.
exista inviere, dar aia e cu totul altceva.

#35
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDude_2nd, on 26 decembrie 2015 - 10:40, said:

dupa moarte nu exista viata.
exista inviere, dar aia e cu totul altceva.

Facepalm_statue.jpg

#36
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Nu exista viata de dupa moarte, este totul doar o amgire inventata de catre religii, este doar o doctrina religioasa ce slujeste sarlataniei religioase. Cum stiu ca nu este nicio viata de dupa moarte ? Foarte simplu, deoarece acesata doctrina contine in ea niste greseli fundamentale legate de priceperea de sine. In primul rand, daca tu ca individ ai putea avea acces la o viata de dupa moarte, tu ar trebui sa iti poti mentine facultatile mintale, deci sa treci prin moarte si sa-ti pastrezi facultatile mintale ! Asta este numai una dintre probleme. Si nu, nu poti trece prin moarte si tu sa ramai tu, facultatile mintale sa-ti ramane intacte. Ce inseamna facultati mintale, la ce ma refer ? Pai de exemplu abilitatea de a intelege, de a sti, de a cunoaste, de e face un sens din lume, de a pricepe. Daca pierzi asta, salut, nu mai stii nimic, nici de tine, nici de nimic altceva. Ori, este suficient sa mergem prin spitale si sa observam cum se altereaza mintea si persoana unui individ ce este pe patul de moarte suferind de afectiuni ale creierului ! Facultatile mintale i se duc, persoana nu mai este aceasi, se stinge pe plan psihologic, i se duce memoria, mintea il paraseste, nu mai judeca, s.a.m.d. Deci asta inseamna ca facultatile mintale nu sunt vesnice, eterne, de nepierdut ! Ori dragilor, fara facultatile mintale intacte ati pierdut tot ce era mai important pentru voi si din voi. Deci numai treaba asta singura va arata adevarata natura a mortii.

Apoi, alta problema ar fi ca aceste doctrine religioase ale vietii de dupa moarte, ale parasirii trupului pot fi dovedite prin experiemnte stiintifice de laborator ca fiind doar amagiri pe care mintea le genereaza. Stimulezi cu niste electrozi anumite parti ale creierului iar omul percepe ca s-a ridicat din trup. Ceea ce arata ca experientele NDE sunt de fapt produse de catre creier, de catre un creier muribund.

Nu exista viata de dupa moarte, este doar o amgire, asa ca nu va aruncati viata la gunoi, este singura ce o aveti !

Edited by TheEverlastingShadow, 28 December 2015 - 06:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate