Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Crezi in existenta vietii de dupa moarte?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
119 replies to this topic

Poll: Crezi in existenta vietii dupa moarte? (68 member(s) have cast votes)

Crezi in existenta vietii dupa moarte?

  1. DA (33 votes [48.53%])

    Percentage of vote: 48.53%

  2. NU (35 votes [51.47%])

    Percentage of vote: 51.47%

Vote Guests cannot vote

#109
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

View Postandreic, on 26 ianuarie 2016 - 22:27, said:

Pai acu mai multi ani am publicat, a fost si documentar despre treaba asta nu mnai stiu daca la Discovery sau Natgeo... e old news deja nu stau sa mai caut acuma Posted Image

Nu ma intereseaza pe mine documentarele acolo oricine poate sa spuna orice,eu vreau date oficiale scris negru pe alb,nu "ipoteze" "poate" "parca" intr-un documentar pe BBC se spune ca Iisus a fost calugar budist....deci ce credibilitate sa aibe aia

View Postandreic, on 26 ianuarie 2016 - 22:27, said:

Trebuia sa te informezi.

M-am informat si in cazul giulgiului e mister ca sa rezum,nu exista vreo explicatie stiintifica clara si acceptata

View Postandreic, on 26 ianuarie 2016 - 22:27, said:

Imi aduc aminte doar ca autorii au spart si mitul sangelui la care credulii faceau plecaciuni (substanta tixotrofica).

Asa de tare l-au spart ca sa lesinam de ras,au spus ca sangele a fost adaugat pe urma si ca apartine celora care l-au manevrat :D

#110
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013

View Postmaxxmedia1999, on 26 ianuarie 2016 - 20:29, said:

Oamenii de stiinta cu "renume" spun ca Universul si viata pe pamant au aparut la intamplare,daca ii intrebi cum o sa-ti raspunda ca a fost o sansa din miliarde de miliarde de miliarde,pai scuza-ma dar nu pot sa cred asa ceva,atat de norocosi sa fim?? Posted Image o sansa dintr-un infinit.Pe langa asta mai e si experienta mea personala cu credinta, am avut parte de niste evenimente unde la fel statistic e posibil sa fi fost intamplare dar calculand mi-a dat la fel o sansa din milioane,miliarde
Sansa de a aparea viata e de 1 la 1 - doar sintem aici, nu? Apropo, cine ti-a spus ca viata nu ar putea aparea si in alte conditii?
Si nu, opinia ta nestiintifica luata dupa ce crezi tu ca ti s-a intimplat, nu are nici o valoare, altfel toti nebunii din balamuc ar fi genii. Cind vei putea demonstra stiintific ca ce ti s-ar fi intimplat a avut loc doar datorita unei interventii anormale si vei dovedi ca e cu adevarat supranaturala si nu doar un accident, atunci vei putea declara ca ai dovezi. Pina atunci tot ce ai tu sint niste iluzii fara valoare, niste gargara de popi.
Apropo, vechea intrebare, daca universul are nevoie de un creator atunci de ce zeul tau, care ar trebui sa fie si mai mare si mai complex decit universul, nu are nevoie si el de un creator al lui?

#111
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

View Postmanoman, on 27 ianuarie 2016 - 00:40, said:

Sansa de a aparea viata e de 1 la 1 - doar sintem aici, nu? Apropo, cine ti-a spus ca viata nu ar putea aparea si in alte conditii?

Esti amator,slab pregatit,si fara carte ca sa zic mai pe sleau,nu te baga sa vorbesti  daca nu esti bine pregatit,unii si-au sters conturi din cauza mea dupa ce s-au facut de ras.Cand spui ca sansa de a aparea viata e de 1 la 1 nici nu stiu cum sa te abordez,esti prea.... nu stiu cum sa-ti spun sa nu te jignesc,prea neinformat

View Postmanoman, on 27 ianuarie 2016 - 00:40, said:

Si nu, opinia ta nestiintifica luata dupa ce crezi tu ca ti s-a intimplat, nu are nici o valoare, altfel toti nebunii din balamuc ar fi genii. Cind vei putea demonstra stiintific ca ce ti s-ar fi intimplat a avut loc doar datorita unei interventii anormale si vei dovedi ca e cu adevarat supranaturala si nu doar un accident, atunci vei putea declara ca ai dovezi. Pina atunci tot ce ai tu sint niste iluzii fara valoare, niste gargara de popi.

Nu se poate demonstra stiintific ceva anormal e logic nu??,asta ca sa nu mai ceri ineptii.Eu tot ce am spus daca ai citit ce am scris m-am referit la niste evenimente a caror probabilitate sa se intample e foarte mica.E ca si cum cineva ti-ar spune ca  in urmatoarele 10 saptamani la rand o sa ghiceasca numerele la loto si chiar asa sa fie,cum demonstrez eu stiintific previziunea asta??? statistic e posibil sa nimereasca dar sansa e de 1 in milioane


View Postmanoman, on 27 ianuarie 2016 - 00:40, said:

Apropo, vechea intrebare, daca universul are nevoie de un creator atunci de ce zeul tau, care ar trebui sa fie si mai mare si mai complex decit universul, nu are nevoie si el de un creator al lui?

Nu are nevoie pentru ca depaseste spatiul si timpul,unde nu ai timp e vesnicie

#112
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013

View Postmaxxmedia1999, on 27 ianuarie 2016 - 03:48, said:

Esti amator,slab pregatit,si fara carte ca sa zic mai pe sleau,nu te baga sa vorbesti  daca nu esti bine pregatit,unii si-au sters conturi din cauza mea dupa ce s-au facut de ras.Cand spui ca sansa de a aparea viata e de 1 la 1 nici nu stiu cum sa te abordez,esti prea.... nu stiu cum sa-ti spun sa nu te jignesc,prea neinformat
Mai baietel cu mizerii la nas, lasa gargara asta pentru cei nascuti ieri , ca nu mai merge la nimeni altcineva. Poate daca ai fi citit si tu ceva mai mult decit niste apologeti de doi bani ai fi realizat ce ridicol suni si ce prostii incredibile spui.

View Postmaxxmedia1999, on 27 ianuarie 2016 - 03:48, said:

Nu se poate demonstra stiintific ceva anormal e logic nu??,asta ca sa nu mai ceri ineptii.Eu tot ce am spus daca ai citit ce am scris m-am referit la niste evenimente a caror probabilitate sa se intample e foarte mica.E ca si cum cineva ti-ar spune ca  in urmatoarele 10 saptamani la rand o sa ghiceasca numerele la loto si chiar asa sa fie,cum demonstrez eu stiintific previziunea asta??? statistic e posibil sa nimereasca dar sansa e de 1 in milioane
Ba da, tocmai asta e, ca stiinta poate (sau va putea) demonstra totul, chiar daca tie, cu un creier nu prea dezvoltat, ti se pare anormal si imposibil de explicat. Si chiar daca ceva are sanse foarte mici ca sa se intimple asta nu inseamna ca nu se va intimpla sau ca nu e perfect explicabil de ce si cum s-a intimplat.

View Postmaxxmedia1999, on 27 ianuarie 2016 - 03:48, said:

Nu are nevoie pentru ca depaseste spatiul si timpul,unde nu ai timp e vesnicie
Pai daca el poate fi deasupra lor atunci de ce si universul in totalitatea lui nu poate fi in afara? Si apropo, daca o luam invers, cine a creat vesnicia si spatiul ala in afara spatiului? Un dumnezeu mai mare decit al tau, corect? Asta face din zeul tau un idol prapadit, asa e?

#113
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

View Postmanoman, on 27 ianuarie 2016 - 09:31, said:

Mai baietel cu mizerii la nas, lasa gargara asta pentru cei nascuti ieri , ca nu mai merge la nimeni altcineva. Poate daca ai fi citit si tu ceva mai mult decit niste apologeti de doi bani ai fi realizat ce ridicol suni si ce prostii incredibile spui.

Lasa religia si pune mana pe carte,dupa ce inveti si tu ceva poti sa treci la pasul urmator,cum sa vb de existenta,univers,etc cand tu nu pricepi lucruri simple

View Postmanoman, on 27 ianuarie 2016 - 09:31, said:

Ba da, tocmai asta e, ca stiinta poate (sau va putea) demonstra totul, chiar daca tie, cu un creier nu prea dezvoltat, ti se pare anormal si imposibil de explicat.

Pana acum n-au demonstrat nimic,cand o sa demonstreze mai vorbim,ideea e ca ce face nenea ala in laborator tu nu pricepi,sa mai cresti si o sa intelegi poate varsta e de vina desi ma indoiesc

View Postmanoman, on 27 ianuarie 2016 - 09:31, said:

Pai daca el poate fi deasupra lor atunci de ce si universul in totalitatea lui nu poate fi in afara? Si apropo, daca o luam invers, cine a creat vesnicia si spatiul ala in afara spatiului? Un dumnezeu mai mare decit al tau, corect? Asta face din zeul tau un idol prapadit, asa e?

Spune ma ca ai 14 ani ca sa nu rada nimeni de tine,spatiu in afara spatiului??? Posted Image sau cine a creat vesnicia :D

Edited by maxxmedia1999, 27 January 2016 - 11:51.


#114
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmanoman, on 27 ianuarie 2016 - 09:31, said:

Mai baietel cu mizerii la nas
Vezi ca te cam joci cu focul! :nonobad:

#115
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View Postcirus6, on 26 ianuarie 2016 - 21:05, said:

ce va stresati atita? chiar nu vreti sa intelegeti ca nu exista nici o viata de apoi ?

Eu aş înţelege dacă mi-ar explica cineva simplu, limpede şi pe mintea mea, cum a ajuns la concluzia că nu există viaţă după moarte ?

Până atunci am speranţa (credinţa) că identitatea mea nu se pierde.

Când ajungem la lucruri "care sunt dincolo de noi", iremediabil ajungem la paradoxuri. E la fel ca în cazul găurilor negre şi a "pierderii informaţiei", adică "paradoxul informaţiei găurii negre". S-a arătat că informaţia poate dispărea, însă, informaţia nu poate fi distrusă, ceea ce duce la paradox.


E la fel şi cu viaţa de apoi, ca şi în cazul găruilor negre: nimeni nu poate trece de orizontul evenimentelor mai multă vreme, şi apoi să vină înapoi împreună cu echipa lui de exploratori, spre a povesti ce şi cum.

Edited by lupini, 29 January 2016 - 12:46.


#116
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Viata ca aici, nu mai exista ,,dincolo ", identitatea este vesnica, atit cit tine vesnicia  :D

#117
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 26 noiembrie 2015 - 23:04, said:

de ce credeti ca nici in momentul acesta din prezent nu s-a aflat si nu se stie nimic sigur despre ce se intampla dupa ce mori si daca exista ''ceva'' dupa moarte..?
poate si pt.faptul ca nu exista nimic dupa moarte...
ciudat este ca nimeni nu isi pune intrebarea UNDE era inainte sa se nasca...Posted Image

Edited by Valmont43, 29 February 2016 - 17:29.


#118
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,743
  • Înscris: 05.11.2008

View Postmanoman, on 27 ianuarie 2016 - 09:31, said:

Ba da, tocmai asta e, ca stiinta poate (sau va putea) demonstra totul, chiar daca tie, cu un creier nu prea dezvoltat, ti se pare anormal si imposibil de explicat.
Asta este credinta ta?  Cat de dezvoltat poti avea creierul ca sa fii atat de sigur ?  Esti sigur ca omul va supravietui ca specie pana in acel stadiu?
Tu stii asta? Sau doar crezi?  Poti sa-mi raspunzi?

View PostValmont43, on 29 februarie 2016 - 17:27, said:

ciudat este ca nimeni nu isi pune intrebarea UNDE era inainte sa se nasca...Posted Image
Da, foarte ciudat. Poate ceea ce am putea denumi "existenta" noastra, este o sinusoida al carui varf pozitiv(de exemplu) sa evolueze in acest univers. Adica sa intre si apoi sa iasa din aceasta realitate (aceasta fiind viata noastra aici)
Nu stiu care ar fi frecventa, dat poate ca timpul ar fi infinit, sau asa l-am percepe noi.

View PostValmont43, on 29 februarie 2016 - 17:27, said:

poate si pt.faptul ca nu exista nimic dupa moarte...
Sau pentru faptul ca ceea ce exista, este atat de diferit, incat nu percepem nici macar semnalele care ne-ar putea parveni.

Edited by johnnickelby, 29 February 2016 - 17:47.


#119
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
nu stiu ce sa zic draga Johhny noi am mai discutat despre subiectul asta, imi este greu sa cred ca ar mai fi ceva dupa moarte....uite pana si al un banal accident ramai orb, surd, mut- daramite cand corpul cedeaza de tot....ce crezi ca ar mai putea fi?

#120
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postlupini, on 29 ianuarie 2016 - 12:44, said:

Eu aş înţelege dacă mi-ar explica cineva simplu, limpede şi pe mintea mea, cum a ajuns la concluzia că nu există viaţă după moarte ?

Până atunci am speranţa (credinţa) că identitatea mea nu se pierde.

Când ajungem la lucruri "care sunt dincolo de noi", iremediabil ajungem la paradoxuri. E la fel ca în cazul găurilor negre şi a "pierderii informaţiei", adică "paradoxul informaţiei găurii negre". S-a arătat că informaţia poate dispărea, însă, informaţia nu poate fi distrusă, ceea ce duce la paradox.

E la fel şi cu viaţa de apoi, ca şi în cazul găruilor negre: nimeni nu poate trece de orizontul evenimentelor mai multă vreme, şi apoi să vină înapoi împreună cu echipa lui de exploratori, spre a povesti ce şi cum.
habar n-am ce-s alea gauri negre, nici nu ma intere, n-am vast si n-am simtit nici una in viata mea. ce stiu, e ca am aparut din nimic, adica in urma cu 50 de ani io nu existam, la fel va fi si dupa ce o sa mor. e foarte simplu. e un fenomen ce se intimpla la toate fiintele ginditoare. stiu ca exista un animal mult mai putin ginditor ce e nemuritor....dar asta-i alta poveste.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate