Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Boot Camp Backup

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ce solutii cunoasteti pentru realizarea de back-upuri incrementale/ diferentiale si restaurare a partitiei Boot Camp pe un Mac?

Singura aplicatie capabila de acest lucru pe care o cunosc este Paragon Boot Camp Backup.
Link Softpedia: http://mac.softpedia...mp-Backup.shtml
Versiunea actuala a aplicatiei este compatibila cu OS X 10.8 Mountain Lion, OS X 10.9 Mavericks si OS X 10.10 Yosemite, nu si cu OS X 10.11 El Capitan.

Daca se da un Mac ce ruleaza OS X El Capitan si Windows 10 (utilizat ocazional pentru perioade scurte) cu fast startup activat, ce solutii de backup compatibile OS X El Capitan exista pentru partitia Boot Camp in care este instalat Windows?

In cazul in care singurele solutii functionale in acest moment sunt pentru Windows, atunci care aplicatie de backup compatibila Windows 10 s-ar potrivi cel mai bine scenariului de utilizare exprimat mai sus?
Ar fi preferabila una care sa poata utiliza cu ajutorul aplicatiei HFS+ for Windows (de la Paragon) ca HDD pentru backup tot HDD-ul extern folosit impreuna cu Time Machine (formatat HFS+). Aceasta inseamna ca aplicatia de restaurare a imaginii partitiei sa poata citi imaginea salvata pe HDD-ul formatat HFS+ si, bineinteles, sa fie pe un mediu extern de pe care sa se poata boota pe un Mac sau sa aiba un corespondent in OS X pentru functia restore...

#2
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 16.10.2002
Eu am folosit cu succes Clonezilla.

#3
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Si eu, de obicei, recomand Clonezilla ca solutie de backup, mai ales pentru Linux, dar nu se potriveste scenariului de mai sus.

In anii din urma am mai utilizat pe PC/ tableta Windows:
- Paragon Backup & Recovery (a fost preferatul meu pana cand am descoperit ca dupa restaurarea partitiilor OEM nu mai functiona modul Recovery la un laptop);
- Acronis True Image (pana cand a dat-o-n bara cu backup-urile diferentiale - dupa o vreme imaginile ajung inutilizabile; se pare ca si la clonarea partitiilor de pe un disk pe altul cauzeaza uneori probleme);
- Macrium Reflect(pana cand am descoperit ca versiunea cea mai recenta nu mai poate repune din backup imaginile partitiilor OEM pe HDD in pozitiile in care erau inainte; ultima partitie fiind la capatul disk-ului, dupa alte doua partitii la care nu facusem backup);
- EaseUS Todo Backup(pana cand am fost nevoit sa operez orbeste, din cauza ca in interfata aplicatiei erau afisate eronat elementele din fereastra);
- DriveImage XML (nu mi-a placut; in plus este destul de limitat);
- AOMEI Backupper pe care l-am testat recent pare promitator, dar nu imi inspira inca suficienta incredere.
Alte aplicatii nu imi amintesc sa fi testat.

Ce e drept si cu Time Machine am avut probleme pe Mac. Mi-a distrus toate informatiile de pe HDD-ul de backup: http://forum.softped...disk-compromis/

Solutii perfecte nu exista, mai ales pe linia realizarii de backupuri incrementale care in cazul lui Windows lasa si mai mult de dorit. Totusi caut solutia cea mai buna dintre cele care exista.

Din cauza ca pe Mac folosesc Windows mai rar, as prefera sa nu pierd vremea cu backup-urile cand bootez in Windows. Oricum pierd destula vreme ca sa efectuez update-urile.
Deci, in primul rand, as dori o solutie pentru OS X El Capitan prin care sa se efectueze automat, periodic, backup-uri incrementale sau diferentiale la partitia Boot Camp pe care se afla Windows 10 cu Fast Boot activat si sa fie posibila restaurarea ei direct de sub OS X.

Doar daca pentru OS X El Capitan nu exista in acest moment o astfel de solutie as opta pentru o solutie Windows. In acest caz, conditia obligatorie este ca aplicatia de backup sa fie compatibila cu Windows 10 Treshold 2 si sa efectueze dupa un schedule backup-uri incrementale/ diferentiale la partitia Boot Camp in timp ce Windows-ul este incarcat (fara sa altereze imaginea partitiei). De asemenea, aplicatia trebuie sa permita crearea unui stick bootabil pe Mac din care la nevoie sa pot efectua un restore pe baza imaginii salvate (preferabil direct pe HDD-ul de la Time Machine care este partitionat GPT si formatat in sistem de fisiere HFS+, ca sa nu fiu nevoit sa sacrific inca un HDD extern si un port USB pentru Windows).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate