Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

În credința ta, cum este Dumnezeu?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

Poll: În credința ta, cum este Dumnezeu? (21 member(s) have cast votes)

Cum este Dumnezeul în care crezi tu?

  1. Așa cum este descris de religie (4 votes [19.05%])

    Percentage of vote: 19.05%

  2. Total diferit față de cum Îl descrie religia (10 votes [47.62%])

    Percentage of vote: 47.62%

  3. Altfel (7 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

Vote Guests cannot vote

#19
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 touchthis, on 26 noiembrie 2015 - 17:59, said:

Este roz și totuși e invizibil. Posted Image
Stiu ca e greu de crezut , dar trebuie sa ai credinta . E foarte roz , am o relatie personala cu unicornul roz invizibil , chiar exista si este adevarat , eu unul cred cu tarie , nu are rost sa-mi chestionezi credinta , pur si simplu pentru mine reprezinta adevarul absolut irefutabil , este singura credinta adevarata , iar orice lucru care este impotriva vine de la satan cel rosu sau negru adica zeul crestinismului=islamism  , trebuie sa intelegi ca nu ai aflat inca de aceasta credinta fiindca totul face parte dintr-un plan maret de salvare doar a celor putini si merituosi care au cercetat cu minutiozitate lumea inainte de a-si alege credinta , acesta este planul maret de lucru al creatorului unicorn roz magic invizibil stralucitor , inca te mai poti salva , trebuie doar sa te portezi la IPU .

#20
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 _-AppleS-_, on 26 noiembrie 2015 - 18:11, said:

Stiu ca e greu de crezut , dar trebuie sa ai credinta . E foarte roz , am o relatie personala cu unicornul roz invizibil , chiar exista si este adevarat , eu unul cred cu tarie , nu are rost sa-mi chestionezi credinta , pur si simplu pentru mine reprezinta adevarul absolut irefutabil , este singura credinta adevarata , iar orice lucru care este impotriva vine de la satan cel rosu sau negru adica zeul crestinismului=islamism  , trebuie sa intelegi ca nu ai aflat inca de aceasta credinta fiindca totul face parte dintr-un plan maret de salvare doar a celor putini si merituosi care au cercetat cu minutiozitate lumea inainte de a-si alege credinta , acesta este planul maret de lucru al creatorului unicorn roz magic invizibil stralucitor , inca te mai poti salva , trebuie doar sa te portezi la IPU .
Este invizibil doar pentru noi ?  In aceasta relatie personala cu dumnezeul tau fooooaaarte roz  , spune-mi te rog , ce iti recomanda pentru ca tu sa primesti viata vesnica ? De fapt cu ce se ocupa acest unicorn roz ?

#21
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007
umanoid probabil asexuat

Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră

#22
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Ca individ complet nereligios dar nu in necunostinta de cauza , credincios si nu ateu , cred ca omul cu cele 5 simturi ale lui f limitate si care abia a descoperit ca un caine vede alte culori si fata de noi are capacitatea de a auzi impulsurile unui generator quartz cred cu tarie ca omul(repet) este de o aroganta desavarsita sa incerce asi imagina cum arata Dzeu.
    Avem un creier din care folosim doar 10% , cheia pt restul de 90% e la EL , cand vom dovedi ca meritam poate o vom primi.Nici atunci poate nu il vom vedea ci poate doar ne va fi mai bine si vom putea fi numiti oameni.La momentul de fata nu meritam denumirea.
    Cu riscul de a folosi un termen religios consider ca inchipuirile noastre pot fi blasfemie.

#23
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 pacopaco1967, on 26 noiembrie 2015 - 18:15, said:

Este invizibil doar pentru noi ?  In aceasta relatie personala cu dumnezeul tau fooooaaarte roz  , spune-mi te rog , ce iti recomanda pentru ca tu sa primesti viata vesnica ? De fapt cu ce se ocupa acest unicorn roz ?
Domnule , te r-rog f-frumos sa nu mai i-i-i-imi c-chestionezi cred-dinta , caci devin foarte i-i-i-iirascibil si ma si balbai .
Stai sa ma calmez putin ...

Deci nu este vorba despre rasplata de la sfarsitul vietii , deci eu cred fiindca asa e bine , intelegi ? A-adica eu nu merg pe interes ca un teist comun , nu ma astept la nicio rasplata , insa se vede pe ce se bazeaza credintele voastre daca prima intrebare este despre rasplata , de ce nu va portati voi drept la islam , ca acolo aveti bonus pe langa viata vesnica , si 72 de virgine .
Se ocupa cu salvatul teistilor , si este invizibil si roz in acelasi timp , trebuie sa ai credinta , este total adevarat.

 unucelalalt, on 26 noiembrie 2015 - 18:20, said:

Nici atunci poate nu il vom vedea ci poate doar ne va fi mai bine si vom putea fi numiti oameni.La momentul de fata nu meritam denumirea.
Posted Image Posted Image
Eh , eu chiar ma chinui sa imit un teist veritabil , insa chiar este complicat sa ajungi la un asemenea nivel , raman mereu cu un pas in urma .

#24
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 _-AppleS-_, on 26 noiembrie 2015 - 18:27, said:



Deci nu este vorba despre rasplata de la sfarsitul vietii , deci eu cred fiindca asa e bine , intelegi ? A-adica eu nu merg pe interes ca un teist comun , nu ma astept la nicio rasplata , insa se vede pe ce se bazeaza credintele voastre daca prima intrebare este despre rasplata , de ce nu va portati voi drept la islam , ca acolo aveti bonus pe langa viata vesnica , si 72 de virgine .
Se ocupa cu salvatul teistilor , si este invizibil si roz in acelasi timp , trebuie sa ai credinta , este total adevarat.
Nu e despre o anume rasplata cum singur ai sesizat ca in cazul islamului , caci viata vesnica promisa e posibil sa fie atat plictisitoare cat si anevoioasa . Doar ca stiind ca cea de acum e una damnata zic sa nu ne facem prea mari sperante , acumulari de averi sau trairea dupa poftele cele mai ciudate . Un om fara credinta unei vieti vesnice devine teribilist , ignorant la drepturile celorlalti . Dorinta de a face si gandi binele ar trebui sa anime orice constinta umana insa un individ care singura lui preocupare e sa simta placerile vietii devine un calvar pentru ceilalti . Nimeni nu ar avea nevoie de un dumnezeu daca nu ofera in schimb ceva , macar existenta vesnica si in rest omul va incerca sa faca ceva cu vesnicia .

#25
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 redbotos, on 26 noiembrie 2015 - 18:09, said:

daca nu aveti un Dumnezeu , de ce trebuie sa fiti trolli?
daca da raspunde-ti , daca nu , gura mica.

Nu-i cinstit ! Eu vreau sa votez dar nu apare si optiunea mea ...adica : Nu exista Dumnezeu .
Te rog sa nu te oftici , dar daca ma excluzi din sondaj , ma discriminezi. Cunosti legislatia in vigoare cu privire la discriminarea on-line pe criterii religioase ? Ha ? Stiai ca poti sa te trezesti cu mascatii la usa pentru ca promovezi marginalizarea celor " fara Dumnezeu  " ?
Ia sa te vaz pe unde scoti camasa .....

#26
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

 JurasikMan, on 26 noiembrie 2015 - 19:19, said:

Nu-i cinstit ! Eu vreau sa votez dar nu apare si optiunea mea ...adica : Nu exista Dumnezeu .
Te rog sa nu te oftici , dar daca ma excluzi din sondaj , ma discriminezi. Cunosti legislatia in vigoare cu privire la discriminarea on-line pe criterii religioase ? Ha ? Stiai ca poti sa te trezesti cu mascatii la usa pentru ca promovezi marginalizarea celor " fara Dumnezeu  " ?
Ia sa te vaz pe unde scoti camasa .....
da , sa-i  vad chiar acuma ca vin pe ninsoarea asta , poate le fac si un ceai cald, sau o palinca si ceva de ale gurii ca asai crestineste, si apoi , mergem unde-i de mers.
da pana una alta , era vorba de Dumnezeu, si daca nu ai , nu inteleg de ce ai intrat pe un subiect care nu-ti apartine.
daca nu ai Dumnezeu, vad ca nu ai nici respect, fata de aia care au.
eu nu inteleg de unde iesiti si unde ati stat ascunsi pana acuma.
da cum voi credeti ca va trageti din maimute, eu cred ca ati stat in caverne.
eu cred ca este si cu tarie.
deci Dumnezeu este omniprezent, omnipotent, atotstiitor, si in viata mea am dovezi, solide.
daca tu nu crezi e treaba ta.
eu nu te oblig , dar simt o compasiune pt tinePosted Image
chiar daca nu crezi , dar e fain asa sa o faci pe mama ta maimuta?

#27
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 redbotos, on 26 noiembrie 2015 - 20:36, said:

...., dar e fain asa sa o faci pe mama ta maimuta?

.. zise unul care  ii spune "Tata" unui tufis in flacari cu voce tunatoare Posted Image , care a glasuit o singura data acum 2000 de ani . Posted Image

#28
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 JurasikMan, on 27 noiembrie 2015 - 08:23, said:

care a glasuit o singura data acum 2000 de ani . Posted Image
mai exact acu 3400 de ani

#29
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
si numai o data sub forma unui arbust asi zice.
si in mai multe feluri apoi , iar acuma fara cuvinte , doar fapte, ca vezi, na , au trecut 3400 de ani si mai evoluam si noi nu numai maimuta.

#30
adifox

adifox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 15.03.2007

 redbotos, on 27 noiembrie 2015 - 18:39, said:

si numai o data sub forma unui arbust asi zice.
si in mai multe feluri apoi , iar acuma fara cuvinte , doar fapte, ca vezi, na , au trecut 3400 de ani si mai evoluam si noi nu numai maimuta.

mai treci pe la ora de limba romana sa intelegem si noi ce vrei sa elucubrezi :)

#31
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
Cred ca cea mai nimerita solutie ar fi sa-L vezi asa cum se descrie El insusi, cu propriul Lui Cuvânt.

Pana una, alta, incerc sa enumar o parte (asa cum am inteles):

Fara inceput, fara sfarsit. Infinit.
Este un singur Dumnezeu. O singura Cale. Nu se contrazice pe Sine insusi. Coerent. Iubeste pe toti oamenii la fel. E acelasi pentru toti. Este un Dumnezeu unitar.
Adevar absolut. Independent. Existenta Lui nu depinde de ceva. Nu e constrans de vreun mediu. Nu sta impotriva dezvoltarii omului, ba din contra.
Este Viata.
Pretuieste, respecta viata.
Nu pretinde de la oameni fapte pe care El insusi nu le-ar fi facut deja. (Nu cere un pret pe care El insusi sa nu-l fi platit mai inainte.) Deci, are drept de a judeca.
Este drept. Judeca folosind aceeasi masura pentru toti deoarece ii iubeste pe toti la fel. Nu este subiectiv.
Este atotputernic. Nu exista vreo bariera pentru El peste care sa nu poata trece pentru a sta alaturi de cei care-I striga Numele.
Este omniscient. Stie tot ceea ce a fost, este si va fi. Nu poate fi ispitit, amagit, mintit.
Nu are pacat. Nu si-a incalcat Legea (principiile) nici o data.
Este descoperit, revelat, facut cunoscut, gasit prin propriul sau Cuvant. Nu este inventat.
Nu evolueaza. Nu se schimba dupa vremuri, moda, perceptie, cultura. Nu depinde de timp.
Este accesibil, se adreseaza tuturor indiferent de nivelul de inteligenta, cultura, rasa, categorie sociala, varsta.
Nu obliga pe nimeni sa aleaga ceva impotriva vointei lui si respecta alegerea fiecarui om, indiferent ca e dupa voia Sa sau nu.
Nu este neutru. Nu este indiferent. II pasa. Cine nu aduna cu El, risipeste. Cine nu este cu El, este impotriva Lui.
Este indelung rabdator.
Este bun. Tot ceea ce El creaza, este bun.
El a creat omul dupa Chipul Sau. Deci este un Dumnezeu care a pus in om ceva ce depinde de conceptul de infinit, fiind ceva infinit si caruia nu i se pot pune bariere (nu poate fi limitat de vreun mediu material, concret sau nu).

Edited by dapix, 16 February 2016 - 18:02.


#32
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 dapix, on 16 februarie 2016 - 17:59, said:

Pretuieste, respecta viata.


Nu are pacat. Nu si-a incalcat Legea (principiile) nici o data.
Creeaza viata as mai spune eu .


Asa se spune despre EL , insa biblia contrazice asta , scrie ca a omorat copii nevinovati , a incitat la omoruri .

#33
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
A creat tot ceea ce este viu. E adevarat. Dar despre El spune ca:

Quote

Eu sunt Calea, Adevarul si Viata.

Cat despre omorurile la care "a incitat", te rog da referinte sa vedem contextul, pentru ca toate omorurile din vremea Biblica se petreceau cand era valabila legea Talionului: "Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte." Era ceva des intalnit la multe popoare, nu doar la evrei si era cea mai eficienta forma de justitie in acele vremuri cand nu existau avocati, procese, psihologi, etc. Exista si in vremurile noastre, chiar la popoare foarte avansate cum sunt si americanii de exemplu, unde, pentru crima exista pedeapsa cu moartea.

#34
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 dapix, on 16 februarie 2016 - 18:33, said:


Cat despre omorurile la care "a incitat", te rog da referinte sa vedem contextul, pentru ca toate omorurile din vremea Biblica se petreceau cand era valabila legea Talionului: "Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte." Era ceva des intalnit la multe popoare, nu doar la evrei si era cea mai eficienta forma de justitie in acele vremuri cand nu existau avocati, procese, psihologi, etc. Exista si in vremurile noastre, chiar la popoare foarte avansate cum sunt si americanii de exemplu, unde, pentru crima exista pedeapsa cu moartea.
Nu doar a incitat ci chiar a omorat spune biblia . Spre exemplu copii egiptenilor , primul nascut de parte barbateasca .
Nu stau sa aduc citate din biblie si nu are de-a face cu nici un context . Ai spus ca nu-si incalca legile(principiile ) , daca a dat porunca omului sa nu ucida e musai sa nu ucida nici EL .
Nu asa e corect ? Daca nici EL nu poate "pazi" poruncile pe care le da , ce pretentie sa aiba de la oamenii pacatosi ?

#35
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
Copiii egiptenilor au murit pentru ca parintii nu si-au zugravit usile de la intrare cu sange de miel, desi Moise a avertizat faraonul. Asta spune acolo. Evreii au ascultat si copiii lor au scapat. Totusi, toata situatia putea fi evitata daca faraon ar fi ales sa-i lase pe evrei sa plece. Moartea copiilor a fost doar ultima picatura si nu a fost fara avertisment. E deseori mentionat in Biblie ca Dumnezeu avertizeaza intotdeauna inainte de a trimite o nenorocire. Intotdeauna da de ales. Asa a fost la potop, asa a fost pe timpul lui Iona.

Intotdeauna e important contextul. Ca tu nu vrei sa-l aduci in discutie, e altceva. Asa putem discuta ca in Biblie scrie, citez: "Nu exista Dumnezeu". Contextul e intotdeauna esential daca urmaresti adevarul si coerenta discutiei.

Nu doar ca le poate "pazi" ci le-a si "pazit". Pe toate, inclusiv jertfa. In ce religie ai mai intalnit un Dumnezeu care s-a jertfit pe Sine pentru fapturile create?

Edited by dapix, 16 February 2016 - 18:56.


#36
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 dapix, on 16 februarie 2016 - 18:53, said:

Copiii egiptenilor au murit pentru ca parintii nu si-au zugravit usile de la intrare cu sange de miel, desi Moise a avertizat faraonul. Asta spune acolo. Evreii au ascultat si copiii lor au scapat. Totusi, toata situatia putea fi evitata daca faraon ar fi ales sa-i lase pe evrei sa plece. Moartea copiilor a fost doar ultima picatura si nu a fost fara avertisment. E deseori mentionat in Biblie ca Dumnezeu avertizeaza intotdeauna inainte de a trimite o nenorocire. Intotdeauna da de ales. Asa a fost la potop, asa a fost pe timpul lui Iona.

Intotdeauna e important contextul. Ca tu nu vrei sa-l aduci in discutie, e altceva. Asa putem discuta ca in Biblie scrie, citez: "Nu exista Dumnezeu". Contextul e intotdeauna esential daca urmaresti adevarul si coerenta discutiei.

Nu doar ca le poate "pazi" ci le-a si "pazit". Pe toate, inclusiv jertfa. In ce religie ai mai intalnit un Dumnezeu care s-a jertfit pe Sine pentru fapturile create?
Te intreb direct : cine a omorat copii egiptenilor ? Ce vina aveau acei copii ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate