Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Constipatie

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
aLexCM

aLexCM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 26.01.2014
Hello!

De ieri se manifesta chestia asta. Si ma dispera. Ieri niciun scaun, azi la fel pana in momentul acesta. Am incercat fortat dar fara niciun rezultat. Parca ar fi un dop care nu vrea sa iasa. Am incercat cateva retete babesti gasite pe net. Am baut multa apa, 2 pahare de apa cu lamaie si putina sare, aproape o cana de zeama de varza de 500 ml. Lucrurile astea le-am facut acum 2-3 ore. Pana acum nimic. Am doua pastile dulcolax la indemana dar din cate am citit ar trebui folosite in situatii foarte extreme. Daca nu-mi trece pana maine o sa le folosesc.

Voi ce ma sfatuti? Daca ati fost in situatia asta sau daca stiti vreo solutie va rog sa raspundeti.

#2
Vali03

Vali03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 29.04.2014
Dute la medic. Fa niste analize

#3
aLexCM

aLexCM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 26.01.2014

 Vali03, on 25 noiembrie 2015 - 19:07, said:

Dute la medic. Fa niste analize
Analizele-s ok. Ieri le-am primit. Mi-a dat totusi doctorul vitamina D3. Am vrut sa le iau de ieri dar am intampinat problema asta si am amanat.

#4
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Nu astepta pana maine. Si cel mai bine functioneaza cu 5 linguri de bulion de tara ( nu cel de magazin) pe stomacul "gol" sau o cana de must pe stomacul "gol". Nu stiu daca in "Stormlands" se mai gaseste must. Posted Image

P.S. Cu bulion nu am verificat personal, Dar cu must - nu da gres niciodata la mine.

Edited by grifonul_alb, 25 November 2015 - 19:11.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
supozitoare cu glicerina si se rezolva. (nu prea e bine sa iei purgative 'pe sus', daca jos ai un 'dop')

Mananci normal ? Esti la dieta ? Faci miscare ? Ai  un 'tranzit' regulat ?

Edited by pasilla, 25 November 2015 - 19:12.


#6
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Din cate stiu constipata poate fi pusa ca diagnostic dupa 4-5 zile fara scaun.Evident ca nu trebuie sa te pui pe-o ureche dar nici sa te sperie.
   O reteta f cunoscuta este prunele uscate si probata de mine cu succes , am permanent.Sunt f bune si pt ca nu actioneaza violent , nu tre sa cari portelanu' dupa tine.Nu trebuie sa iti fie teama de dulcolax dar nici sa faci abuz , e normal.
   Mierea e putin diuretica , magiunul cu apa rece, stafide ,cafeaua naturala (mai ales dimineata) laptele si te reglezi .Evita alimentele care te blocheaza , gasesti pe google o clasificare.Consuma fct de cum te simti si echilibrat ca sa nu ai probleme.Important e sa nu fii sedentar.

   Fortarile duc doar la rezultate neplacute pana la cresterea tensiunii oculare si nu vrei sa afli.Si daca folosesti ce iti zic cel mai bun moment sa dea rezultate este dimineata de regula , vine de la sine.

Edited by unucelalalt, 25 November 2015 - 19:14.


#7
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Am auzit in folclorul mioritic ca un pahar cu lapte si un pahar cu bere fac minuni :)

#8
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
Lapte dulce si 3 linguri de miere.diaree instant:-) :-)

#9
aLexCM

aLexCM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 26.01.2014

 pasilla, on 25 noiembrie 2015 - 19:10, said:

supozitoare cu glicerina si se rezolva. (nu prea e bine sa iei purgative 'pe sus', daca jos ai un 'dop')

Mananci normal ? Esti la dieta ? Faci miscare ? Ai  un 'tranzit' regulat ?
Nu sunt la dieta. Joc fotbal in weekend si de ceva timp am iesit la alergat dupa-amiaza. Tranzitul e normal. Nu cred ca am mai avut problema asta pana acum. Cel putin din ce-mi amintesc. O sa merg maine la farmacie si o sa cumpar ce mi-ai zis. Multumesc!

 grifonul_alb, on 25 noiembrie 2015 - 19:09, said:

Nu astepta pana maine. Si cel mai bine functioneaza cu 5 linguri de bulion de tara ( nu cel de magazin) pe stomacul "gol" sau o cana de must pe stomacul "gol". Nu stiu daca in "Stormlands" se mai gaseste must. Posted Image

P.S. Cu bulion nu am verificat personal, Dar cu must - nu da gres niciodata la mine.
O sa incerc. Daca nu gasesc in "Stormlands" o sa-mi trimit corbii intr-un loc unde gasesc.Posted Image
Multumesc de sfat!

#10
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Daca nu te rahatesti o zi,nu inseamna constipatie.
Depinde ce si cat mananci.
Cantaresti mancarea la fiecare masa?Nu
Plus,daca azi mananci mancare gatita si maine doar fructe si cruditati,e o diferenta
mare ,nu crezi?
Daca schimbi cantitatea la fel:bagi mai putin in gura,caci mai putin.
Daca vrei neaparat sa iesi cu scaunul,tarate de grau .Doua cani mari,le pisezi cu 2 banane,
sa fie ca o pasta mai groasa.
A doua zi,daca nu prima,vei rahati o tona.
Si salata este buna,dar fara ulei.
La mine tarata da rezultatele cele mai bune,eu iau din aia fina.
Este si gustos(la barbati ridica si maciuca),singurul inconvenient este ca daca mananci tarata
zilnic si cate 2 cani,incepi sa dai jos kg.
Dar daca vrei saa slabesti,e ok.
Are toate B-urile(vitamine),este anticancer si 100% aliment bazic-alcalin,detoxifianta.
Succes!

#11
danyyy89

danyyy89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 16.10.2014
Tinctura de boabe de soc,face minuni Posted Image Posted Image

#12
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Socul nu-i bun la barbati, scade potenta :)

#13
aLexCM

aLexCM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 26.01.2014
Multumesc tuturor de raspunsuri!

De pastilele alea dulcolax ce parere aveti?

#14
danyyy89

danyyy89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 16.10.2014

 Bucifon, on 25 noiembrie 2015 - 19:54, said:

Socul nu-i bun la barbati, scade potenta Posted Image

Bei o lingurita nu o sticla Posted Image

#15
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Cafea verde.

#16
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

 aLexCM, on 25 noiembrie 2015 - 19:57, said:

Multumesc tuturor de raspunsuri!

De pastilele alea dulcolax ce parere aveti?

Mai bine un supozitor cu glicerina si in ultima instanta dulcolax. Pastila se ia seara, pentru ca dimineata sa fii deja apt pentru gimnastica. Daca o iei dimineata, risti sa faci 13-14 intr-un picior prin oras. ;)

#17
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Prune cu lapte! Sau banana cu iaurt! "Bombe" garantate!

Lasand acum gluma la o parte, ce varsta ai? Cata miscare/sport faci (adica esti mai mult sedentar au bah)? Ce regim alimentar ai? Ai antecedente in familie?
Constipatia, in timp (cronicizata) duce la hemorizi, care pot fi si interni (de unde, uneori si sangerarea), nu neaparat si externi (care se vad sau se simt).

Remedii? Incearca si cu seminte de in, macinate (praf, nu semintele ca atare). Cu apa, o lingurita, dimineata, pe stomacul gol.
Ca medicatie, detralex, care fluidifica sangele (daca e prea vascos, se pot face cheaguri sau pungi, adica hemoroizi).
Clisma sau supozitoare cu glicerina. Sau Hemorzon supozitoare. Aplicari locale cu Hemorzon crema sau crema de galbenele.

Ah, si un medic! Sanatate!

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
garantat rezolvi cu ceai de crusin. il bei seara (1 cana) si dimineata scapi de problema.
daca nici asa nu reusesti, ia in calcul sa faci o clisma. da, stiu, suna aiurea, dar te va ajuta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate