Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

La ce concursuri sa imi inscriu copiii?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Eu am 2 copii, dar mi se pare aberant sa stresez copiii cu teste si evaluari suplimentare.
Ajunge cate fac la scoala, cate carti cara, cate examene dau.

Sunt copii in primul rand, nu roboti.

Sa ii evaluez pt ce? Ii pregatesc pt angajare la NASA de la 5 ani?

Uite asa le furam copilaria cu toate prostiile si ideile nefericite...

#20
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

View PostSerafim606, on 25 noiembrie 2015 - 14:14, said:

Parinti plecati cu vaca Posted Image ! Lasati copilul sa faca ce-i place. Nu-i bagati toate prostiile pe gat doar pentru ca asa vreti voi si va place voua!
Exact,s-a tampit lumea,copilul dentistei mele are un program mai incarcat decat mama lui,cand am intrebat-o pe cretina ce se intampla cu copilaria lui mi-a raspuns ca s-a terminat la 7 ani....Posted Image

#21
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,523
  • Înscris: 30.10.2003
Al meu cand va fi in clasa a II-a, a III-a, va trebui sa-si gaseasca singur cadourile. Pentru asta va trebui sa rezolve probleme de matematica si alte exercitii pentru copii. Cand va gasi "comoara", se va bucura de dulciuri, dar si ca si-a testat cunostintele Posted Image
Cred ca va fi distractiv! Abia astept.

#22
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,049
  • Înscris: 02.09.2005
poker pe dezbracate

#23
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010

View Postalinmihai1, on 25 noiembrie 2015 - 14:44, said:

ce se intampla cu copilaria lui mi-a raspuns ca s-a terminat la 7 ani....Posted Image
Bine ti-a zis.:)
Probabil ca asa i-au facut si ei parintii. Se vede din raspunsul ei ca e o femeie frustrata care nu se stie bucura de viata.
Eu nu-i inteleg pe parintii care-si streseaza in halul asta copiii. Trebuie mentinut un echilibru care sa-i dezvolte ca om.
Ma uit in jur si vad oameni deschisi, cu zambetul pe buze, plini de energie, gata oricand sa ajute si oameni suparati, goi in interior, care desi au  cariera si bani nu sunt capabili sa fie fericiti.
Ma intreb daca nu parintii au rolul principal in dezvoltarea copilului ca si adult.

#24
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006
Il trimiti la cumparaturi si apoi il pui sa participe la concursul de la ANAF cu loteria bonurilor fiscale.

Face si miscare, exerseaza cititul (de pe etichete) plus calcule aritmetice (de exemplu regula de 3 simpla pentru a verifica daca reducerile sunt afisate corect) iar ca bonus invata ca se poate castiga un ban cinstit prin munca si perseverenta la ...  loterie.

#25
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Sunteti rai...
Ok, cursurile ar fi mai indicate si nu concursurile
Ddar nici asa, sa il lasi de izbeliste pe copil sa faca ce ii place. Da'i o vioara, du'l la un sport, la o ferma, o livada, orice numai sa ii deschizi orizonturile lumii inca de mic. Abia atunci va stii si copilul ce ii place. Altfel, se va juca de dimineata pana seara, eventual pe calculator.

#26
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
cu nimic, e "clasa" pregatitoare. cand mai creste, fa-o sa-i placa matematica si stiintele si o trimiti acolo la concursuri.

#27
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Vrea un site cu intrebari ,din toate domeniile,organizat pe domenii,iar dupa ce raspunde
copilul la o intrebare,vede daca a gresit sau nu ,+ raspunsul corect ,in caz de greseala.
Cum era concursul ala a lui Virgil Iantu.

#28
dupaculoare

dupaculoare

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.10.2015

View Postticusor, on 25 noiembrie 2015 - 15:30, said:

Bine ti-a zis.Posted Image
Probabil ca asa i-au facut si ei parintii. Se vede din raspunsul ei ca e o femeie frustrata care nu se stie bucura de viata.
Gresit. Probabil ca nu asa i-au facut si ei parintii. Daca faceau asa parintii atunci ea nu ii facea asa ceva din cauza ca nu voia ca si copilul ei sa treaca prin ce a trecut ea

Edited by dupaculoare, 25 November 2015 - 17:18.


#29
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Teoretic intradevar merge ce tie nu-ti place altuia nu-i face. Insa practic s-a demonstrat ca toate carentele unui adult se trag din deficiente ale copilariei. De exemplu s-a demonstrat ca adultii violenti sunt copiii care au trait intr-un mediu violent.

#30
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

View Postdupaculoare, on 25 noiembrie 2015 - 17:18, said:

Gresit. Probabil ca nu asa i-au facut si ei parintii. Daca faceau asa parintii atunci ea nu ii facea asa ceva din cauza ca nu voia ca si copilul ei sa treaca prin ce a trecut ea
Nu zic sa nu ii oferi copilului activitati extrascolare educative,dar cand programul unui copil de clasa a 3-a arata cam asa:0-12 scoala.12-13 masa,13-15 pian,15-16 masa,16-18 inot/dans,19-21 teme si apoi somn e grav....

#31
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012
https://www.khanacad...ging-your-child

#32
Corinussha

Corinussha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.11.2014

View PostNataliaPetrut, on 25 noiembrie 2015 - 14:24, said:

Daca imi doresc o evaluare corecta a copiilor mei asta nu inseamna ca sunt dusa cu vaca, vorba nemaiauzita pana acum, spusa probabil doar de o persoana care se ocupa cu asa ceva.
Scopul meu in deschiderea acestui topic este aflarea unor noi modalitati prin care imi pot evalua copiii. Asta nu inseamna ca nu alearga prin parc, ca nu merg la fotbal/ dansuri sau ca nu stiu sa isi traiasca copilaria. Asta tine doar de cunostintele pe care ei le dobandesc la scoala. Nu cred ca este ceva gresit in a sti la ce nivel iti este copilul.
Ma gandeam ca voi primi ajutor pe un forum, nu acuze.
Daca postati injurii si acuze intr-un raspuns, chiar aveti timp de pierdut!


Ce vrei sa evaluezi la clasa pregatitoare femeie buna?
Lasa copilul sa se joace, nu incepe sa-l stresezi si tu cu evaluari in plus; ii ajung cele de la scoala. In stilul asta nu te mira daca va ajunge sa deteste scoala si tot ce tine de invatare...

#33
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostNataliaPetrut, on 25 noiembrie 2015 - 13:50, said:

Buna. As vrea sa stiu care mai sunt noutatile in materie de teste, concursuri. Stiu de cele clasice din scoli, dar as vrea ceva online, sa poata lucra de acasa.
Fetita mea este clasa pregatitoare si as vrea sa o inscriu la diverse concursuri, evaluari, testari etc.
Cu baiatul cel mare, clasa a doua, nu am avut nicio sansa sa il fac sa ii placa competitia, sper sa am noroc cu cea mica Posted Image
Multumesc!
Copilul e facut sa se joace....lasa-l sa-si traiasca linistit copilaria......daca totusi ii place ceva il poti incuraja....nu-l forta ca mai rau faci...

#34
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
Concursurile de sah ar fi foarte bune , sahul te ajuta sa iti dezvolti mintea si viziunea . Daca vrei teste , vezi ca erau pe net niste teste de IQ aprobate de MENSA . ( nu conteaza varsta ,testul verifica inteligenta nativa nu cunostintele). La straini e posibil sa dai un test de iq si cunostinte si daca e foarte bine te avanseaza in clasa . Stiu pe cineva in Irlanda in care la noi trebuia sa fie clasa a 9-a dar la ei au trecut-o a 11-a . Vezi daca se poate si la noi . De cursuri nu stiu ce sa zic , limba engleza poate ? Si un sport ar fi bun , varmiu are 5 ani si face karate .

Edited by VladBtz, 09 January 2016 - 16:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate