Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Credit check

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
digitalsin

digitalsin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 12.09.2002
Vreau sa imi iau un apartament prin 'Prima casa', muncesc in afara tarii de cativa ani de zile, si nu prea am istoric bancar in Romania de cativa ani buni de zile.

Cand se va face credit check, se va face pt tara in care lucrez, sau pt Romania? Nu reusesc sa gasesc nimic relevant in legatura cu situatia asta.

#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Singurul lucru ce te-ar putea ajuta e contractul de munca de la angajatorul strain. Bancile din Ro nu dau prea multi bani pe istoric si oricum nu au cum sa-ti verifice istoricul din strainatate.

#3
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
@ 'digitalsin'

Este mai indicat sa iei credit de acolo, unde lucrezi, evident daca este posibil.

Edited by poadol, 24 November 2015 - 16:56.


#4
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
De ce ai vrea sa-ti iei apartament in Romania cu Prima casa daca muncesti de cativa ani in strainatate? Vrei sa te intorci aici? Daca-l iei ca investitie, e probabil una destul de proasta.

Eu zic ca e probabil sa nu iei credit tocmai pentru ca nu stai prin RO. Astia se gandesc ca poate le dai teapa si dispari din tara cu totul in cativa ani. Nu te incadrezi in profilul de angajat cu carte de munca cuminte si la locul lui, care va lucra constiincios la aceeasi firma, pe acelasi salariu pentru urmatorii 30 de ani. Uneori asta e senzatia pe care o ai cand intrebi o banca despre credite.

Unele banci se uita la venituri din strainatate (legale desigur) dar aplica un procent la ele, de ex. 50%. Adica tu faci 30.000 pe an, banca ia in considerare 15.000. Insa e ceva ce nu se leaga pt banca:
1. Daca tu stai acolo si planuiesti sa ramai acolo, implicit nu vei sta in "prima casa" si imi pare ca-s ceva restrictii la vanzare si inchiriere pt prima casa, deci sanse bune sa te razgandesti cu plata ratelor.
2. Daca vii si stai in casa respectiva, e cam greu sa le demonstrezi ca-ti vei mentine veniturile si in RO.

Din cauza asta, eu daca as fi banca, nu ti-as da credit, sau ti-as da un credit scump. Cred ca e si mai greu sa iei cu prima casa.

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
in RO nu se face credit check, asa cum il stii tu :). aici se verifica doar daca n-ai avut probleme cu creditele (exista un Birou de credite unde esti inscris atunci cand intarzii prea mult cu ratele), venitul actual si vechimea.
problema e ca nu toate bancile accepta venituri din afara tarii (si nu pentru orice meserie)

#6
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postadipelcz, on 24 noiembrie 2015 - 17:06, said:

Din cauza asta, eu daca as fi banca, nu ti-as da credit, sau ti-as da un credit scump. Cred ca e si mai greu sa iei cu prima casa.


Ce bine.....;
Sau am impresia ca esti prea pus la punct cu unele detalii......deci esti un golan de bancher, dechizat in oaie....

#7
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
De fapt sunt programator :). Dar asta nu are de-a face. Am avut destula treaba cu bancile din RO ca si client in trecut si stiu anumite lucruri despre credite, dar nu din perspectiva de bancher. Ar fi mai bine sa nu facem presupuneri fara vreo baza reala.

Stiu multe si despre fotografie. Asta ce-o insemna, ca-s fotograf deghizat in oaie, sau poate deghizat in bancher? Cine mai stie...?

#8
digitalsin

digitalsin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 12.09.2002
Fiindca il pot ajuta pe fiul meu, sau, daca el va avea alte planuri ce nu au legatura cu apartamentul asta, intr-un viitor relativ apropriat, apartamentul se va plati de la sine in maximum 15 ani. Pierderea mea ar fi depozitul, plus cateva sute de euro lunar, daca.
Nu mai zic, nu se stie niciodata pe unde si cum voi ajunge.

View Postadipelcz, on 24 noiembrie 2015 - 17:06, said:

De ce ai vrea sa-ti iei apartament in Romania cu Prima casa daca muncesti de cativa ani in strainatate? Vrei sa te intorci aici? Daca-l iei ca investitie, e probabil una destul de proasta.

Eu zic ca e probabil sa nu iei credit tocmai pentru ca nu stai prin RO. Astia se gandesc ca poate le dai teapa si dispari din tara cu totul in cativa ani. Nu te incadrezi in profilul de angajat cu carte de munca cuminte si la locul lui, care va lucra constiincios la aceeasi firma, pe acelasi salariu pentru urmatorii 30 de ani. Uneori asta e senzatia pe care o ai cand intrebi o banca despre credite.

Unele banci se uita la venituri din strainatate (legale desigur) dar aplica un procent la ele, de ex. 50%. Adica tu faci 30.000 pe an, banca ia in considerare 15.000. Insa e ceva ce nu se leaga pt banca:
1. Daca tu stai acolo si planuiesti sa ramai acolo, implicit nu vei sta in "prima casa" si imi pare ca-s ceva restrictii la vanzare si inchiriere pt prima casa, deci sanse bune sa te razgandesti cu plata ratelor.
2. Daca vii si stai in casa respectiva, e cam greu sa le demonstrezi ca-ti vei mentine veniturile si in RO.

Din cauza asta, eu daca as fi banca, nu ti-as da credit, sau ti-as da un credit scump. Cred ca e si mai greu sa iei cu prima casa.

View Postpoadol, on 24 noiembrie 2015 - 16:56, said:

@ 'digitalsin'

Este mai indicat sa iei credit de acolo, unde lucrezi, evident daca este posibil.

Asta e o mica problema, nu prea e posibil. Plus, preturile caselor sunt pur si simplu ridicole.

Totusi, de ce-mi sugerezi asta? Crezi ca n-as lua credit in Romania deloc? Sunt o gramada de banci care ofera, plus ca am auzit de x si y care si-au luat, avand venituri modeste dar suficiente pentru un astfel de credit.

View Post_Smiley_, on 24 noiembrie 2015 - 17:09, said:

in RO nu se face credit check, asa cum il stii tu Posted Image. aici se verifica doar daca n-ai avut probleme cu creditele (exista un Birou de credite unde esti inscris atunci cand intarzii prea mult cu ratele), venitul actual si vechimea.
problema e ca nu toate bancile accepta venituri din afara tarii (si nu pentru orice meserie)

Exact ce vroiam sa aud, multumesc.

#9
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
De ce nu iei un credit de la o banca din UK si cumperi cash apartamentul in RO ?

#10
digitalsin

digitalsin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 12.09.2002

View PostCatean, on 25 noiembrie 2015 - 17:07, said:

De ce nu iei un credit de la o banca din UK si cumperi cash apartamentul in RO ?

Conditile de creditare sunt stricte, si credit history-ul meu nu e stralucit.

#11
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postdigitalsin, on 25 noiembrie 2015 - 16:46, said:

1. Asta e o mica problema, nu prea e posibil.
2. Plus, preturile caselor sunt pur si simplu ridicole.
3. Totusi, de ce-mi sugerezi asta?
4. Crezi ca n-as lua credit in Romania deloc? Sunt o gramada de banci care ofera, plus ca am auzit de x si y care si-au luat, avand venituri modeste dar suficiente pentru un astfel de credit.
1. Pacat.
2. Unde sunt preturile caselor ridicole?
3. Am presupus in mod gresit ca ar fi conditii de creditare mai usoare si dobanzi ceva mai mici, de aceea am sugerat sa iei credit din tara in care lucrezi nestiind in care lucrezi si nici ce conditii de creditare exista la fata locului "mea culpa".
4. Ce cred eu este lipsit de importanta, dar cu mult maiimportant pentru tine este ceea ce cred cei din Bancile din Romania care se ocupa de creditare. Poti incerca atunci in Romania dar trebuie sa fii pregatit sa primesti si refuzuri asa ca vei fi nevoit sau este indicat sa incerci pe rand la mai multe Banci in cazul in care vei fi refuzat.

#12
digitalsin

digitalsin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 12.09.2002
Pt cei care se afla intr-o situatie similara, sa stiti ca nu a contat credit history-ul de aici, si am obtinut suma maxima pt a cumpara un apartament intr-un imobil nou (Banca Romaneasca, 65.5k).

A durat in jur de 6 saptamani, nu am grabit nimic, am impresia ca totul ar fi fost gata in 2 daca am fi vrut asta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate