Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

HTC 10 - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
1188 replies to this topic

#19
geojoking

geojoking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 04.11.2005

View PostMoshuXXL, on 30 martie 2016 - 14:37, said:

Corect, dar eu mă refeream la recunoasterea brandului HTC ca fiind de nivel Huawei. De aceea mi se pare incorect ca vârful de gamă HTC să fie pozitionat ca pret la nivelul Samsung sau Apple. E ca si cum Hyundai ar vinde la pret de Mercedes.
De ce sa fie incorect? Faptul ca financiar vorbind nu stau bine, nu inseamna ca nu trebuie sa pozitioneze produsul, ca pret, asemanator cu alte device-uri de aceeasi specificatie. Si VW a vandut/vinde Phaeton, la pret premium.

Pe de alta parte, ar putea/ar fi bine sa se pozitioneze cu un pret mai mic, de "dumping" sa zicem, daca vor sa "iasa la suprafata".

Edited by geojoking, 30 March 2016 - 14:51.


#20
MoshuXXL

MoshuXXL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 05.04.2007
Ție omul când îți dă dreptate îl contrazici și după aia zici ca el.  :D

#21
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View PostMoshuXXL, on 30 martie 2016 - 14:37, said:

Corect, dar eu mă refeream la recunoasterea brandului HTC ca fiind de nivel Huawei. De aceea mi se pare incorect ca vârful de gamă HTC să fie pozitionat ca pret la nivelul Samsung sau Apple. E ca si cum Hyundai ar vinde la pret de Mercedes.

foloseste Hyundai piesele premium de la Mercedes?  
apoi piesele din HTC, constructia si tot ce tine din telefon sunt de mai joasa calitate decat cele din Samsung?

Edited by spe_ripper, 31 March 2016 - 09:04.


#22
vladonetcb

vladonetcb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 08.11.2014
@spe_ripper
Mersi frumos, dar nu. Momentan am G4 si daca decid sa il dau, numai pt un M9 as opta sau poate Sony Z3.

#23
MoshuXXL

MoshuXXL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 05.04.2007

View Postspe_ripper, on 31 martie 2016 - 09:04, said:


foloseste Hyundai piesele premium de la Mercedes?  
apoi piesele din HTC, constructia si tot ce tine din telefon sunt de mai joasa calitate decat cele din Samsung?
Cred că ai înțeles pe dos ce am vrut să spun. Dar, da HTC ca hardware este la nivelul Samsung, iar ca software mult peste. Ca design, începând cu 2015 Samsung e peste HTC. Poziționarea ca preț se face însă după nivelul brandului și aici HTC este mult sub Samsung.

#24
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View PostMoshuXXL, on 31 martie 2016 - 14:39, said:

Cred că ai înțeles pe dos ce am vrut să spun. Dar, da HTC ca hardware este la nivelul Samsung, iar ca software mult peste. Ca design, începând cu 2015 Samsung e peste HTC. Poziționarea ca preț se face însă după nivelul brandului și aici HTC este mult sub Samsung.

La partea cu designul e cam subiectiva treaba. Eu inteleg ca daca esti Ford si faci o masina la fel de buna ca Mercedes sau chiar mai buna, nu poti sa ii pui pret mai mare decat al unui Mercedes....dar totusi la masini e un pic altceva, platesti si marca dar nu cred ca asa mult, diferenta consta foarte mult in piese, in inginerie, cercetare etc. Aici cum ai zis si tu vorbim de 2 telefoane identice hardware si hai sa zicem si software. Din cate stiu eu, mult din pret la Samsung este marketingul, HTC nu este la nivelul lui Samsung ca marketing, deci din punctul asta de vedere sunt impotriva unui pret asa mare la HTC. Tot din punctul meu de vedere HTC este o firma foarte buna de telefoane, flagshipurile ei fiind mult "mai bune" decat ale lui Samsung. Nu stiu anul asta cum va fi.
Poti sa zici ca sunt fanboy HTC, dar posibil ca urmatorul meu telefon sa fie Samsung. Din punctul meu de vedere, daca M10 arata in mare ca M8 si ii schimbau doar partea hardware, il cumparam fara sa clipesc. Prefer banda aia neagra cu HTC inutila, decat un buton home ca a lui Samsung sau Apple, chit ca imi ia din spatiul ecranului.  Nu vreau ecran pe toata suprafata telefonului. Vreau sa mai pun mana si pe altceva decat ecran. Astea sunt chestii subiective cum am zis.

#25
MoshuXXL

MoshuXXL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 05.04.2007
Din păcate, dacă scăpările sunt adevărate, va avea buton Home ca Samsung. Pe deasupra se pare că renunță la difuzoarele frontale și marginile vor fi tot mari. P.S.: Nu știu dacă sunt fan, dar am One M7 luat în prima săptămână când a apărut, iar soția a avut One Mini.

#26
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Eu sunt fan M7 si M8 (banuiesc si M9 ca si ala arata la fel ca M8) pentru cum arata in primul rand, apoi hai sa zicem pt fiabilitate. flagshipurile fac toate acelasi lucru, diferentele sunt de nuanta si in implementarea lor.
Abia astept sa iau in mana un S7 si un M10 sa vad care ma va convinge.
De ce se vinde/s-a vandut S4, S5, S6 mai mult decat M7, M8, M9 nu am sa inteleg.....la fel nici cozile cu 2 zile inainte de lansarea unui Apple

#27
MoshuXXL

MoshuXXL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 05.04.2007
Îți dau dreptate în ceea ce privește S4 vs M7 și S5 vs M8, dar S6 a fost un telefon mai bun decât M9. Să vedem cum stă treaba la M10 vs S7.

#28
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 28.08.2010
m9 a fost esec mai ales ca a venit dupa un m8 ideal si fara prea mari plusuri, cu un chipset problematic si nimic nou. trebuiau sa puna un 808 ca cei de la LG chiar daca pierdea din punctajul antutu, who cares?! si asa pierde dupa 5-10 minute de grafica intensa, si i-ar fi trebuit un senzor de amprenta. probabil o sa vina cu astea acum dar tot o sa fie cu un pas in urma. ori o sa scoata ceva sa rupa gura targului desi ma indoiesc ca htc intotdeauna au creat telefoane discrete fara nimic iesit din comun, ori o sa piarda tot mai mult in vanzari si o sa fie detronati chiar si de lg

#29
MoshuXXL

MoshuXXL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 05.04.2007
Screenshot leak offers early glimpse at HTC Sense 8

#30
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
Atata campanie de publicitate cat are M10 nu cred ca am mai vazut la vreun telefon pana acum. Leak-uri intentionate, poze spion, teasere si presupuneri, se vede ca htc isi pune toate sperantele in m10 (imi aminteste de blackberry priv). Sper ca au invatat din greselile cu M8 si M9 (camera slaba, raport body-to-ratio mic cu butoane pe ecran etc).

#31
MoshuXXL

MoshuXXL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 05.04.2007
Speri mata, dar speri degeaba. Dacă scăpările sunt adevărate, ceea ce e foarte posibil, nu va avea difuzoare frontale (sau vor fi cel mult unul jos lângă încărcare și unul sus la microfon), va avea un buton fizic Home/Scaner (partea frontală o să semene cu un Samsung de acum câțiva ani) și niște margini dolofane sus jos (dar o să ne scoată ochii că au scos bara neagră inutilă). Per total stai liniștit nu vor fi surprize pozitive prea multe. Corabia HTC se scufundă și mateloții vor să o salveze de apă dându-i foc.

#32
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012

View PostMoshuXXL, on 09 aprilie 2016 - 08:39, said:

Unde e interfata business de altadata? Toti au inceput sa faca interfete parca sunt pentru copii de 4 5 ani.

#33
aRaba

aRaba

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.09.2015
A aparut la garaj la precomanda(3500), disponibil in 2 zile...sa se fi miscat htc atat de repede cu disponibilitatea terminalelor?

#34
soldatel56

soldatel56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.06.2006
Dar in poza la garaj e htc a9 :). Cel putin asa pare.

Edited by soldatel56, 10 April 2016 - 20:23.


#35
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012
Disponibil cand nici nu s a lansat inca? Or sa ramana socati cei de la htc :)))

#36
soldatel56

soldatel56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.06.2006
Au luat startul mai devreme cu 2 zile.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate