Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

***curtea noastra*** 2 !

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
1417 replies to this topic

#667
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Maine am "cursa" la dede din giurgiului. Respoectuos rog pe domnii Vio si Leul sa-mi recomande o vata buna de acolo. Vio, stiu, notat, pup pentru sfat.

P.S. Tamplaria se monteaza: 1 mai catre exterior, 2 mai catre interior, 3 la jumatatea zidului ?

#668
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Cercetatorii britanici nu au ajuns la o concluzie.
Cercetatorii romani "vin imediat".

Vata pentru unde?

#669
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Eu as pune URSA SF 34. Dar 20cm o sa fie cam putini, nu ma crezi tu acum dar o sa o simti pe pielea si confortul tau ulterior.
In plus, daca pui acum doar 10cm sub placa, in spatele tavanului de rigips, nu vei putea pune izolatia continuu ci vei fi nevoit sa intrerupi izolatia la fiecare zid. Asta iti va crea niste punti teàmice in acele zone. Probabil ca in pod vrei sa depozitezi...si nu vei vrea sa pui peste placa de beton 30cm de izolant.

Opinia mea este ca te-ai grabit major in faza de proiectare si nu ai vrut sa asculti sfaturi...ai vrut ieftin si repede. La fel si la construit...am vrut sa-ti atrag atentia la montarea sageacului inaintea izolatiei, ca asta inseamna ca nu poti merge cu izolatia de pe pereti pana sus...si iar o punte termica si acolo. Dar cumva prezinti retrospectiv totul, deci sfaturile sunt tardive.

Referitor la mobtajul ferestrelor, montarea cat mai spre exterior iti reduce puntea termica in jurul glafurilor.

Edited by the_lion, 21 October 2017 - 19:11.


#670
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Deci.
Parerile sint impartite unde pui timplaria.
- daca pui mai in interior, nu vei putea pune mai tirziu rulouri decit aplicate(buiandrugul) si cam ai punte termica cu tot polistirenul tau.
- daca pui mai in exterior (la fata zidariei) unii dorei pling ca nu au de ce lega plasa pentru masa de spaclu. Eu am pus la 5 cm in interior. Nu stiu de ce.

View Postthe_lion, on 21 octombrie 2017 - 19:10, said:

Opinia mea este ca te-ai grabit major in faza de proiectare si nu ai vrut sa asculti sfaturi...ai vrut ieftin si repede. La fel si la construit...am vrut sa-ti atrag atentia
Baaii, lasa-l frate. Abia si-a revenit, da inca-i ametit. Lasa-l sa termine cumva si sa se mute.

#671
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Il las jupane, cum nu?!?
Dar sunt unele zone in care nu mai poti interveni decat cu deranj...este pacat sa nu faci bine de la inceput ca sa nu fie rau ulterior 😂.

La bugetul pe care spunea ca-l are nu vad cum nu poti aloca 1500 Eur pt o izolare ok a zonei pe unde ai cele mai mari pierderi termice.
Am spus...acum ma retrag in tacere.


#672
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Am tastat, am sters, am tastat iar, am sters din nou. Multumesc entru sfaturile pe care eu le consider utile.  Nu merita sa ma obosesc cu scuze si explicatii pentru niste preconceptii.... Mi-am bugetat 500 lei/luna de iarna la gaz si nu o sa depasesc. Noapte buna !

#673
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postthe_lion, on 21 octombrie 2017 - 19:21, said:

sunt unele zone in care nu mai poti interveni decat cu deranj...
Se descurca el, e baiat mare.
Acu', si daca e sa o iei peste tot dupa manual...o iei cu capu'. Nu vezi, o banala teava de chiuveta nu-s in stare sa puna cum trebuie. Auuu mama mea.

View Postmanuko, on 21 octombrie 2017 - 21:00, said:

Nu merita sa ma obosesc cu scuze si explicatii pentru niste preconceptii...
Ba cum sa nu. Ian de sa ne spui tu noua acusica repejor de ce. Adica cum, esti de capul tau sau cum?

#674
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Asa-i Vio !  :D  Chiar acum eram in negocieri cumplite cu sotia, nu radeti ca e groasa treaba. Ce solutie sa adoptam cand facem dragoste, in asa fel incat sa eliminam puntile termice ?!

#675
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postmanuko, on 21 octombrie 2017 - 21:00, said:

Am tastat, am sters, am tastat iar, am sters din nou.
Oi, oi, biata tastatura....daca avea pumni si palme, vinat erai, manule! :P!
Da' ce ti-o facut? :D

#676
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Acum 100 de ani incalzirea unei locuinte era ieftina ? Dar acum 50 ? Dar acum 25 ? Tot timpul in Ro, viata n-a fost usoara. Totusi, desi nimeni nu termoizola cu nimic oamenii au trait si culmea, nu aveau toti salarii de barosani. Daca ei au putut, o sa putem si noi cu toate puntile termice cu tot. De ceva timp, colectionez obiecte din lemn. Daca ajung in sapa din acelasi material, bag colectia in soba si tot nu mor de frig. Va rog sa consemnati.  ;)

#677
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 23.02.2007
Vezi sa nu crape cosul... Sigur poti gasi ceva mai bun decat caramizi de ventilatie.

Edited by bobitzaaa, 21 October 2017 - 22:04.


#678
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Oare de ce acum 50-100 de ani familiile faceau focul intr-o singura camera...care le era si bucatarie si dormitor la toti pe timpul iernii?
De ce ai construit din caramida si beton armat si nu din chirpici? De ce tabla pe acoperis si nu stuf?

Eu chiar nu sunt unul din "maniacii" termoizolatiei, insa la izolarea plafonului chiar trebuie atentie. Tu faci cum crezi...

Edited by the_lion, 21 October 2017 - 22:34.


#679
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007

View Postbobitzaaa, on 19 octombrie 2017 - 10:15, said:

Eu l-am armat cu plasa, si s-a dat cu adeziv de polistiren, apoi tinci. Nu a crapat deloc.
Din ce material este construit ?

#680
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Avem marfa, de maine, tabaram pe tavane !  :mellow:

https://www.dedeman....-5-mp/p/7020461

Imi propusesem sa cumpar piatra vietii pentru un perete din sufragerie si spatiul dintre blatul de la bucatarie si corpurile suspendate dar cand am vazut ca e facuta din ceva rasini amestecate cu ipsos si hartie igenica, am zis pas. (Modulo Brasilia Artic de la Dede...)  :(

Attached Files



#681
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Am luat fulgi pentru armarea sapei dar cand am deschis punga m-a luat capul. Ce rahat de armare fac fulgii astia de pui de Crevedia ?! Cred ca o sa merg tot pe plasa sudata.

Attached Files



#682
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
M-am jucat si azi putin... :rolleyes:

Attached Files



#683
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postmanuko, on 21 octombrie 2017 - 21:00, said:

Mi-am bugetat 500 lei/luna de iarna la gaz si nu o sa depasesc.

La cat de jigodii sunt astia de la gaze prefer sa bag banii in termoizolatii si sa le dau lor cat mai putin. Nu ma intereseaza ca nu recuperez diferenta in 100 de ani :)

#684
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,530
  • Înscris: 11.03.2006
Desi nu pare ca e mare lucru de capul lor, fulgii aia sunt foarte tari. Nu se fac armari de rezistenta cu ei, dar pentru sapa sunt foarte buni, nu vei avea crapaturi. Eu am armat trotuarele cu ei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate