Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

***curtea noastra*** 2 !

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
1417 replies to this topic

#505
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007

 manuko, on 21 iunie 2017 - 18:57, said:

Este adevarat ca foarte multi desconsidera termoizolatia iar altii nu au fonduri suficiente pentru o termoizolatie decenta.

Eu as pune extrudat de 20 cm sub placa dar nu am bani decat de 5......

La bugetul acela iti permiti lejer 10-15 cm de eps80. Daca nu ai apa "sus" este cea mai buna solutie.
Mai pui 5-10cm de extrudat sub sapa si ai plecat bine.

Pui si 15-20cm pe pereti, 30-40 peste tavan si nu-ti faci griji.
O sa zici ca nu-ti permiti 15-20cm pe pereti...insa gandeste-te ca efortul de a dubla grosimea stratului de izolare nu inseamna dublarea costului...o parte importanta fiind adezivul de lipire si spacluire, coltare, profile de soclu, decorativa, etc care raman la fel indiferent ca pui 10cm sau 20cm.

Edited by the_lion, 21 June 2017 - 19:15.


#506
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 manuko, on 21 iunie 2017 - 18:57, said:

Eu as pune extrudat de 20 cm sub placa dar nu am bani decat de 5......

La 60k pentru 100mp nu ai bani de izolatie?! :) Nu trebuie sa pui XPS sub placa. Eu am pus EPS100. Cat de sus ai avea panza freatica, la o elevatie de 50cm inaltime din care macar ultimii 15 de pietris nu ajunge apa pana la polistiren decat daca vine potopul lui noe. Bine... asta in caz ca nu construiesti in albia vreunui rau sau pe unde mai e risc de viitura...

#507
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008

 manuko, on 21 iunie 2017 - 16:17, said:

Nu e bine si frumos sa te uiti in curtea nimanui dar eu, unde mi-am permis, am facut adevarate interogatorii si concluzia este urmatoarea:
Absolut toti cunoscutii mei recunosc faptul ca si-au facut casele prea mari si regreta ca nu s-au multumit cu max 100-120 mp.

Pe timp de vara, cand esti liber stai mai mult in curte. Iarna in schimb, stai la caldurica si ca sa incalzesti magaoaia, costa !
Subscriu si eu..desi la inceput..eram 'batman..batman'...cu spatiul util..'ca doar o data o faci'..'mai bine sa fie..decat sa lipseasca'..Pe parcurs..cand realizezi ce inseamna sufrapafetele alea..iti dai seama ca 12-14 mp  pt dormitoare..sau 22-24mp pt camera de zi..sau baie de 5-6mp is arhisuficiente..Insa la inceput..cand ai scapat ca pofticiosul la inghetata...bagi suprafete de iese un casoi..pe masura..

De-as fi s-o iau de la capat..as mai taia si eu din suprafete..sau poate si vreo camera doua...si poate asa..imi ramaneau si bani de zidurile de sustinere..sau amenajarea curtii..

Cat priveste izolatiile..manuko..baga cat trebuie in pamant..pt ca acolo nu mai poti interveni..Pe pereti..sau pe tavan / intre capiori..te mai poti juca si peste 2-3 ani..sa mai adaugi ceva..fara mari eforturi / deranj.
La ce vechime ai pe aici..cred ca stii ca un minim de 10CM sub placa 0 si ceva pe exteriorul elevatiei is mandatory..asa ca strange din bu*i si baga cativa lei in plus acolo..

#508
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Ieri am intrat oficial in posesia terenului iar astazi am platit avansul la arhitect si am "batut palma" cu constructorul: manopera + materiale la rosu cu planseu de beton peste parter: 140 e/mpc. Incepe treaba la sfarsitul lui "iulie, inceput de august"

Mi-e bugetul asta de 60 k nu-mi da prea mare curaj. Stiti si voi ca banii se duc foarte repede mai ales pe nimicuri. Asadar, pentru ca nu vreau sa patesc cum au mai patit si altii, prefer sa reduc din suprafete si chiar sa renunt la a doua baie (lucru care ma oftica grav) doar ca sa o duc la bun sfarsit.

In concluzie, ne intoarcem de unde am plecat: un apartament de 80 mp utili, 108 construiti, dar pe pamant, inconjurat de iarba, flori si pomi. Chiar daca o sa ne ajute Dumnezeu sa ne inmultim x 2, tot nu-mi fac griji dpdv spatiu de locuit pentru ca am ridicat ochii din pamant si am vazut in ce conditii traiesc alti oameni.

Exceptand lipsa celei de-a doua bai, e ceva care nu vi se pare ok la planul asta ?

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   108.21K   94 downloads
  • Attached File  2.JPG   274.94K   83 downloads
  • Attached File  3.JPG   293.41K   54 downloads


#509
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Ce as face in locul tau:
- as pastra neaparat soba aia acolo;
- as lasa un gol in placa in living, 1mx3m, unde este acum canapeaua. Pentru moment, cand vei face tavanul as inchide spatiul, dar da iti fie usor pe viitor sa pui o scara in zona respectiva.
- as inalta un pic cosoroaba de la acoperis, cca 1m, si as prevedea o inaltime de cca 3-3.5m pana la coama;
- as duce trasee de canalizare si apa calda-rece in pod, deasupra baii actuale

Toate astea te vor ajuta sa transformi podul intr-o mansarda locuibila fara mare deranj.

#510
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Soba fac musai !

Referitor la posibilitatea mansardarii, o sa iau in considerare ideea pentru ca e foarte buna. Multumesc frumos !

#511
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
am primit planul varianta 1, urmeaza sa-l modificam pe ici pe colo.

Attached Files


Edited by manuko, 23 June 2017 - 18:46.


#512
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Foarte fain planul. Nu stiu ce sunt cele 2 incaperi mici in care se intra din hol, dar presupun ca una e baie de serviciu si una camera tehnica. Nu e prea incomod ca aceesul sa se faca din hol, dupa usa aceea dintre living si hol? S-ar putea ca din cauza asta ocupantii sa prefere tot timpul baia principala in loc sa mai deschida doua usi (eu, unul mai comod stiu ca asa as face).  In rest nu am alte critici, totu-i bun. Poate lipsa unei camari sa fie o problema,dar asta tine de fiecare in parte.

#513
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

 manuko, on 23 iunie 2017 - 18:44, said:

am primit planul varianta 1, urmeaza sa-l modificam pe ici pe colo.
Ce a modificat ? 2 usi ? Sper ca nu ai dat mai mult de 250-300 euro pe proiect.
Referitor la constructie ..ce ai tu acolo o ridic singurel intr.un concediu de o luna ..fara fundatie (asta as face intr.un alt concediu :D)


#514
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 Bylly00, on 24 iunie 2017 - 14:09, said:

Foarte fain planul. Nu stiu ce sunt cele 2 incaperi mici in care se intra din hol, dar presupun ca una e baie de serviciu si una camera tehnica. Nu e prea incomod ca aceesul sa se faca din hol, dupa usa aceea dintre living si hol? S-ar putea ca din cauza asta ocupantii sa prefere tot timpul baia principala in loc sa mai deschida doua usi (eu, unul mai comod stiu ca asa as face).  In rest nu am alte critici, totu-i bun. Poate lipsa unei camari sa fie o problema,dar asta tine de fiecare in parte.

Cand e baia ocupata si te taie ceva, te duci unde apuci, treci si prin usa :). Dar nu cred ca acolo e baie. O camera e camara/CT iar una dressing, conform planului original (si nici nu sunt mobilate pe desen ca baia)

#515
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
E complicat fara 2 bai sau macar posibilitatea de upgrade la 2 bai cum a spus lion...si la un apartament mai acatari ai 2 bai, la casa nu ar tb sa se puna problema asta. In anumite zone (US de ex) se discuta de peste 30 de ani despre case in functie de nr de bai si dormitoare, in ordinea asta...Nu zic sa ai 5 bai dar nici una singura.. e doar o opinie, sa nu te superi, decizia si responsabilitatea sunt la beneficiar. Altfel chiar imi place ideea, ma vad facind una din asta peste 30 de ani intr-o zona mai remote cu ceva view la fagarasi :))

#516
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Asa este. O camaruta cu un WC si o chiuveta ar fi suficient.

#517
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Mai am varianta aceasta unde dormitorul de 12.4m2 pot sa-l transform intr-un dressing de 6.9m2 si o baie de 5.5 mp.

Attached Files



#518
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007

 doarUNom, on 24 iunie 2017 - 17:35, said:

Ce a modificat ? 2 usi ? Sper ca nu ai dat mai mult de 250-300 euro pe proiect.
Referitor la constructie ..ce ai tu acolo o ridic singurel intr.un concediu de o luna ..fara fundatie (asta as face intr.un alt concediu Posted Image)

mi-au prevazut zidarie de 20 cm la exterior si de 10 cm la interior. Arata ca dracu' stalpii din dormitoare, din zona sifonierelor.......Posted Image

#519
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Stalpul din dormitorul cu sifonierul ..poate sa lipseasca. Iar zidaria exterioara poti sa o faci de 30 .eventual bca ,ca sa iesi mai ieftin. Iar la interior caramida de 11.5 (nu bca !)


#520
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

 manuko, on 25 iunie 2017 - 10:02, said:

Mai am varianta aceasta unde dormitorul de 12.4m2 pot sa-l transform intr-un dressing de 6.9m2 si o baie de 5.5 mp.
Arata mai bine celalalt plan ..chiar daca ai in plus doi stalpi
Doar ca as lasa camara cu intrare din bucatarie..iar dressingul de la intrare eliminat si lasat vestibulul deschis ..in care se poate ingloba un mobilier.
Depozitare suplimentara se poate face in pod ..urcare din sasul dintre dormitoare si baie ..cu o scara retractabila ..iar la acoperis dispuse 1-2 veluxuri

Edited by doarUNom, 25 June 2017 - 11:35.


#521
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Da, si mie imi place mai mult celalalt plan (cu o singura baie) dar o sa intampin probleme cu mobilatul dormitoarelor. Am deja mobila pentru cele doua dormitoare si nu vad cum o sa o pot incadra in asa fel incat sa nu ma sufoc acolo. Spre exemplu am un pat de 2x1.8 cu sifonier de 2.5x0.65 iar celalalt pat are 2x1.6. Prin urmare, o sa-mi ramana aproximativ 50-55 cm stanga/dreapta. Cred ca este foarte putin.......

Accesul in camara se va face din bucatarie.
Cred ca o sa am mai mult spatiu de depozitare daca pastrez dressingul.

#522
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Baga pikamerul si muta din pereti ..in stanga-dreapta/sus-jos pana iti incape mobila asa cum vrei tu :)
Sau anulezi terasa cat sa.ti incapa un dressing(unde e canapeaua acum in living) si o baie ..in oglinda ...langa vestibul .iar la dormitoare lasi acele dulapuri "incastrabile" in pereti.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate