Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Luceafărul strălucitor - Satan sau regele (dinastia) Babilonului?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
371 replies to this topic

#307
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 logic1, on 29 aprilie 2017 - 18:46, said:

Bine, o să deschid mai târziu.
Posted Image

 logic1, on 29 aprilie 2017 - 18:46, said:

Trebuie să putem înțelege.
sau NU.
Si El ramane Acelasi Dumnezeu Atotputernic. Posted Image

ps: cred ca de-aci ti se trage: tu Il modelezi pe Dumnezeu dupa mintea si regulile tale aplicate Lui: ce poate si ce NU poate sa faca. :)

 logic1, on 29 aprilie 2017 - 18:48, said:

Îi explicam lui Paco, dar și ție, de ce vedenia este inversul realului.
De obicei, vedenia adevarata e o revelatie a realului nevazut de ochiul dimensiunii omenesti in care traim.
Cred ca asta ar fi o baza numa buna de plecare in studiul Revelatiei. :)

Edited by Dude_2nd, 29 April 2017 - 18:50.


#308
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,055
  • Înscris: 10.09.2008

 Dude_2nd, on 29 aprilie 2017 - 18:52, said:

sau NU. Si El ramane Acelasi Dumnezeu Atotputernic. Posted Image
ps: cred ca de-aci ti se trage: tu Il modelezi pe Dumnezeu dupa mintea si regulile tale aplicate Lui: ce poate si ce NU poate sa faca. :)

Argumentul moral nu are legătură cu Atotputernicia.
Dumnezeu poate chinui la infinit pe cel mai nevinovat om, dar nu poate moral, așa cum nu poate să mintă.

Quote

De obicei, vedenia adevarata e o revelatie a realului nevazut de ochiul dimensiunii omenesti in care traim.
Cred ca asta ar fi o baza numa buna de plecare in studiul Revelatiei. Posted Image

Cine a contestat asta? Să n-o mai dăm la întors... :)
Problema este să înțelegem că Apocalipsa conține viziuni, care REPREZINTĂ lucruri din realitatea bisericii.
Deci tot ce este în cap. 12 reprezintă ceva, inclusiv ”îngerii” care s-au ”războit” în ”cer”.

#309
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 logic1, on 29 aprilie 2017 - 18:48, said:

Îi explicam lui Paco, dar și ție, de ce vedenia este inversul realului.
Ne lipsesc conceptele comune, și astfel ne pierdem în contradicții colaterale... Posted Image
Nu putem avea concepte comune din moment ce le amesteci.

 logic1, on 29 aprilie 2017 - 18:32, said:


Am impresia că nu înțelegi... Textul prezintă definiția vedeniei drept inversul realității.
Dacă era eliberat de înger în vedenie, nu era real. I se părea doar lui. Citește încă o dată textul și n-o da la întors!!

Un exemplu:
Pe muntele schimbării la față au apărut Moise și Ilie. Dar nu erau în mod real Moise și Ilie întorși din morți sau coborâți din cer. Pentru că Isus le explică în final că a fost o vedenie.
Pe muntele schimbarii se produce un eveniment la care au parte doi apostoli. Nu poate fi vorba de o vedenie si e o idiotenie sa presupui ca merg la munte doar pentru o vedenie ce a fost doar mintea lor doar ca o simpla imaginatie. Daca "vedenia" e indusa si o percep in acelasi timp mai multi inseamna ca ea are loc insa intr-o dimensiune diferita si inca inaccesibila intelegerii noastre. Nu confunda inspiratia cu viziunea sau existenta intr-o stare imateriala.

#310
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,055
  • Înscris: 10.09.2008
Matei 17
7 Dar Isus S-a apropiat, S-a atins de ei şi le-a zis: „Sculaţi-vă, nu vă temeţi!”
8 Ei au ridicat ochii, şi n-au văzut pe nimeni decât pe Isus singur.
9 Pe când se coborau din munte, Isus le-a dat porunca următoare: „Să nu spuneţi nimănui de vedenia aceasta, până va învia Fiul omului din morţi.”

#311
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 logic1, on 29 aprilie 2017 - 19:17, said:

Matei 17
7 Dar Isus S-a apropiat, S-a atins de ei şi le-a zis: „Sculaţi-vă, nu vă temeţi!”
8 Ei au ridicat ochii, şi n-au văzut pe nimeni decât pe Isus singur.
9 Pe când se coborau din munte, Isus le-a dat porunca următoare: „Să nu spuneţi nimănui de vedenia aceasta, până va învia Fiul omului din morţi.”
Asa cum am presupus, duhul minciunii iti e prieten .Sa repostez intreaga scena de pe munte.

1. După şase zile, Isus a luat cu El pe Petru, Iacov şi Ioan, fratele lui, şi i-a dus la o parte pe un munte înalt.
2. El S-a schimbat la faţă înaintea lor; faţa Lui a strălucit ca soarele, şi hainele I s-au făcut albe ca lumina.
3. Şi iată că li s-au arătat Moise şi Ilie, stând de vorbă cu El
.
4. Petru a luat cuvântul şi a zis lui Isus: „Doamne, este bine să fim aici; dacă vrei, am să fac aici trei colibe: una pentru Tine, una pentru Moise şi una pentru Ilie.”
5. Pe când vorbea el încă, iată că i-a acoperit un nor luminos cu umbra lui. Şi din nor s-a auzit un glas care zicea: „Acesta este Fiul Meu preaiubit, în care Îmi găsesc plăcerea Mea: de El să ascultaţi!”
6. Când au auzit, ucenicii au căzut cu feţele la pământ şi s-au înspăimântat foarte tare.
7. Dar Isus S-a apropiat, S-a atins de ei şi le-a zis: „Sculaţi-vă, nu vă temeţi!”
8. Ei au ridicat ochii, şi n-au văzut pe nimeni decât pe Isus singur.

Modul cum ai descris tu mai sus era ca si cum pe ucenici i-a luat somnul si isus i-a trezit.

Findca nu descrie in amanunt toata scena nu inseamna ca nu s-a intamplat in realitate.

Am fost martor la un eveniment asemanator si stiu ca ce s-a intamplat n-a fost nici imaginatia mea si nici a altuia care a fost martor odata cu mine. Lucrurile acestea se petrec intr-un mod neinteles de noi  si greu de demonstrat, chiar imposibil. Singura dovada e mesajul receptionat.

#312
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,055
  • Înscris: 10.09.2008
Eu nu am fost pe acel munte, ca să-ți spot spune ceva despre gradul de conștiență a celor ce anterior au ”văzut” lucruri și au ”vorbit” cu Isus, dar apoi ”au ridicat ochii, şi n-au văzut pe nimeni decât pe Isus singur”. Dar pot să te trimit la textul biblic care clarifică că a fost o vedenie. Deci ceva 100% imaginar (=în mintea lor).
Îmi pare rău pentru cei ce înțeleg prin vedenie realitate...

#313
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 logic1, on 29 aprilie 2017 - 20:12, said:

Îmi pare rău pentru cei ce înțeleg prin vedenie realitate...
...realitate dintr-o alta dimensiune. :)

mie imi pare rau pentru cei ce cred ca vedeniile revelatiei sunt tot atat de reale precum e vedenia unui maţe fripte ce viseaza mancare, dar care cand se trezeste, tot cu stomacul lipit de spate se pomeneste. :D

#314
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,055
  • Înscris: 10.09.2008
Vedenia este inversul unei realități din dimensiunea noastră, așa cum a fost eliberarea lui Petru din închisoare. Deci lasă faza de negare cu stomacul gol dimineața... :)

Edited by logic1, 30 April 2017 - 10:20.


#315
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 logic1, on 30 aprilie 2017 - 10:19, said:

Vedenia este inversul unei realități din dimensiunea noastră, așa cum a fost eliberarea lui Petru din închisoare. Deci lasă faza de negare cu stomacul gol dimineața... Posted Image
Confunzi iar imaginatia cu aparitia unor lucruri numite vedenii de autor sau traducator. Tot asa esti capabila sa spui ca scena mersului pe apa atat a lui isus si a lui Petre sunt vedenii care in realitate nu s-au produs.

#316
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 logic1, on 30 aprilie 2017 - 10:19, said:

Vedenia este inversul unei realități din dimensiunea noastră, așa cum a fost eliberarea lui Petru din închisoare. Deci lasă faza de negare cu stomacul gol dimineața... Posted Image
tu ai comparat vedeniile apocaliptice cu mirajele aluia maţe fripte. :)

#317
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,055
  • Înscris: 10.09.2008

 Dude_2nd, on 30 aprilie 2017 - 10:33, said:

tu ai comparat vedeniile apocaliptice cu mirajele aluia maţe fripte. Posted Image

Accept că accepți greu. Și cel cu vedeniile apocaliptice s-a trezit în patul lui liniștit de pe insulă, după ce a ”vizionat” de trei ori cum stelele cad din cer pe pământ și cerul, pământul și marea nu mai sunt... :) I s-a părut că este adevărat, dar s-a resemnat că a fost o vedenie.

9 Petru a ieşit afară şi a mers după el, fără să ştie dacă ce făcea îngerul este adevărat. I se părea că are o vedenie.


Vedenia este opusul realității. Ceva ce pare, dar nu este real. Dacă crezi altfel tu îmi virezi o sumă în contul meu și eu ți-o înapoiez cu dobândă în... vedenia ta. Posted Image

#318
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

 logic1, on 03 iunie 2018 - 07:22, said:

Deformezi. Am explicat că nu e vorba de diavolul din teologia ta.
prea putin conteaza faptul ca nu era vorba despre diavolul din teologia mea. E destul sa fie si cel din a dumitale.

 logic1, on 03 iunie 2018 - 07:22, said:

Și Isus a pus semnul egal între Petru și satana, pentru că termenul nu este nume propriu,
Nu a pus. De fapt, Isus nu i se adresa lui Petru ci Satanei care-l influenta.

 logic1, on 03 iunie 2018 - 07:22, said:

ci denumește simplu un adversar - care poate fi după caz o persoană sau un lucru.
fi serios. Nu e vorba despre un simplu adversar ci unul care se opune lui Dumnezeu, adica Legii Lui. Daca era cum spui si Faraon trebuia numit Satan.

 logic1, on 03 iunie 2018 - 07:22, said:

Legea era un potrivnic pentru că era puterea păcatului, care la rândul lui era boldul/cauzatorul morții.
Legea nu este potrivnic ci doar martor. De fapt, pana la pacat, Legea e singurul martor al neprihanirii cuiva.

Pentru ca nu cei ce aud Legea sunt neprihaniti inaintea lui Dumnezeu, ci cei ce implinesc Legea aceasta vor fi socotiti neprihaniti. (Rom.2:13)

 logic1, on 03 iunie 2018 - 07:22, said:

”Să nimicească pe cel ce are puterea morţii”.
Nu e vorba despre Lege.

#319
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 logic1, on 23 noiembrie 2015 - 09:35, said:

Am deschis, topicul și am preluat ultima parte a discuției. Titlul se referă la Isaia 14 și ar trebui să includă și cazul din Ezechiel 28.

Eu ziceam Liban (literal) = Eden (figurat) Ezec. 31:8, 9. De unde regele Tirului literal, heruvim cu ariple întinse peste Eden figurat.
Adica bine ca avem Scriptura care ne ajuta la intelegerea..istoriei.

#320
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 zexelica, on 03 iunie 2018 - 13:41, said:

Adica bine ca avem Scriptura care ne ajuta la intelegerea..istoriei.
exact.
viitorul de pe acest pamant NU este o necunoscuta prorocilor si credincisilor lui YHWH Dumnezeu.

#321
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Dude_2nd, on 03 iunie 2018 - 13:45, said:

exact.
viitorul de pe acest pamant NU este o necunoscuta prorocilor si credincisilor lui YHWH Dumnezeu.
Ca asta conteaza, istoria si evolutia nu mantuirea.

#322
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 zexelica, on 03 iunie 2018 - 13:46, said:

Ca asta conteaza, istoria si evolutia nu mantuirea.
mantuirea este ceea ce conteaza, dar pana una alta omul traieste in aceasta lume materiala.
iar daca e credincios si crede ce au scris adevaratii Proroci ai lui YHWH Dumnezeu, stie si ce se va intampla in viitor pe acest pamant. Nu de alta, dar chiar si Imparatia lui Dumnezeu va fi pe acest pamant, reala, palpabila, vizibila. :)

#323
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Da, adica "fac ceruri si pamant nou", nu se pune la hormonii lu' iehova?

#324
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 zexelica, on 03 iunie 2018 - 14:54, said:

Da, adica "fac ceruri si pamant nou", nu se pune la hormonii lu' iehova?
doar daca trece si pe la noi Fratele Cioflică, din America, si ne explica ce si cum. :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate