Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Achizitie tarabana incepator

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Va salut!

Mi s-a pus pata de cateva zile pe o tarabana.
Bugetul pe care as fi dispus sa il aloc pentru ea ar ajunge undeva la 150 de lei.

Puteti sa imi indicati, va rog, cateva surse de informare cu privire la acest aspect? De care ar trebui sa-mi iau? Ce dimensiuni, care sunt principalele diferente?
Dat fiind faptul ca suint incepator, as prefera ceva mai solid, cu o structura ceva mai puternica. Am vazut ca exista cu 5/6/8 suruburi, care e treaba cu ele? Posted Image

Din cate am vazut, cred ca una din familia "darbukas" caut.

Apreciez orice indrumare!
Multumesc!

Edited by vlad29marko, 23 November 2015 - 00:07.


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
in functie de zona, au si denumiri diferite, dar in principiu, de la darbuka pleaca.

e cumva ca la toba, membrana fiind prinsa in mai multe puncte, este intinsa mai bine si mai uniform.

poti invata si pe una cu 4 prinderi, dar iti trebuie indemanare, nu este asa simplu de invatat, orice lovitura, de orice intensitate si in orice loc, creaza un anme sunet. pana ajungi sa coordonezi ambele maini ca sa creezi un sunet, e de munca.

#3
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Bineinteles ca e dificil, ideea era doar sa-mi fac o imagine de ansamblu, cam care ar fi principalele diferente. Sa inteleg ca la cele cu suruburi mai multe sunetul e mai limpede, suprafata fiind mai intinsa. Cu 4 nu prea am vazut. Pe net majoritatea sunt cu 5.
Ai cantat vreodata la vreo jucarie din asta?

As opta pentru una din aluminiu cu 5 suruburi. :D

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
un prieten de-al meu are asa ceva, iar asta vara s-au incins cateva peterceri pe baza cantatului la tarabana.

clar ca din aluminiu, iti trebuie ceva usor si cu ecou

#5
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Ce spui de asta? Vad ca pe siteul respectiv sunt multe modele asemanatoare dar diferite ca pret, cine face diferenta, modelul acela gravat?

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
daca ai studiat putin instrumentul muzical, ai sa observi diferentele clare intre darbuka si dumbek.

darbuka este cumva pt incepatori, evident ca nu este de neglijat se poate canta foarte bine la ea, insa pt putere si sunete cat mai bine pronuntate si variate in gama, se foloseste dumbek.

ca sa inveti si sa te obisnuiesti cu batutul la tarabana, poti incerca acel model la care ai lasat link. e pt formarea mainii, insa daca vrei sa urci mai sus si sa faci o arta cu cantatul, atunci sigur iti voi recomanda dumbek.

uite si un clip cu un roman care bata la dumbek asa cum trebuie

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OgTh_tmMsxA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si mai e si pustiulica asta

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Y-MDaAKaOes?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

observi amplitudinea sunetelor sper. pustiulica asta are un stil criminal propriu, nu sunt multi care au putu sa-l replice.

#7
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Multumesc de ponturi. O sa decid saptamana asta.
Numai bine!

#8
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Mi-am luat pana la urma o jucarie din asta.
Nu e cea din anunt, dar e cam la fel, 8 suruburi si ca pret tot cam la fel ca in anunt.
Sa incepem:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eLpablRicOc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

:D

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
pai ce sa zic, succes si spor la studiu, vad ca ai gasit niste filmulete bune, omul explica bine si fiecare lucru in parte, nu sare peste pasi.

cand ai sa fii mai stapan pe cele invatate, astept un filmulet si cu noile tale "scheme"

uite si la astia care au deja cativa ani de experienta

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Bf23dL0YUzo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate