Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

DVD to DivX (XviD) in cativa pasi cu FairUse 2.1

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
imperia

imperia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.01.2008
am un film format dvd( adica fisiere Video TS, Audio...) luat de pe un torent. are cam 6, 5 giga. intrebarea mea e : cum il pot converti in  format Divx daca el e in calculator? e vreo problema?

#20
gbagape

gbagape

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.07.2006

View Postimperia, on Jan 15 2008, 21:07, said:

am un film format dvd( adica fisiere Video TS, Audio...) luat de pe un torent. are cam 6, 5 giga. intrebarea mea e : cum il pot converti in  format Divx daca el e in calculator? e vreo problema?


eu folosesc Xilisoft DVD to DivX Converter

#21
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
A aparut 2.8 din pacate tot nu stie sa ia fisierele de pe HDD (uneori merge sa faci un ISO cu ImageNurn sau Nero), au aparut noi optiuni la encodare.

#22
Alexis_turbo

Alexis_turbo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.01.2008
Salutare baieti! De curand, am achizitonat o camera video Sony DCR-DVD106E care mi s-a parut destul de buna pentru videopropose-ul meu! Am tras deja vreo 6 miniDVD-uri cu ea, dar nu stiu cum sa le trag in avi si sa le personalizez! Ce trebuie sa fac si ce trebuie sa folosesc?!? Daca vreti sa adaugati id-ul meu in lista, va voi fi recunoscator... kobraksmov sau sa ma indrumati catre pasii pe care trebuie sa-i urmez! Multumesc anitcipat!

#23
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Nu ai ales bine topicul: le poti pune pe DVD asa cum sunt fara recompresie eventual poti umbla la bitrateul DVD-ului final incearca Nero Recode.

#24
MosIonRoata

MosIonRoata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.10.2007
Salutare! Am si eu nevoie de un sfat, sper ca am nimerit topicul care trebuie :D
Am o nunta in format DVD si vreau sa o editez cu Premiere Pro CS3. Cum sa fac sa o transform in avi dar sa nu pierd din calitate si mai mult (banuiesc ca a fost filmata pe caseta si apoi trecuta pe DVD)?
Multumesc!
offtopic: idioata si enervanta mai e reclama aia cu golfurile :cursing:

#25
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Care reclama ? :). Nu ai nimerit bine topicul. O transformi in AVI cu codec Xvid dar de pierdut tot se pierde ceva. Singurul soft care nu recomprima decat portiunile editate e Womble.

Edited by gamezcdr, 13 December 2008 - 09:48.


#26
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View PostMosIonRoata, on Dec 12 2008, 09:30, said:

Salutare! Am si eu nevoie de un sfat, sper ca am nimerit topicul care trebuie :D
Am o nunta in format DVD si vreau sa o editez cu Premiere Pro CS3. Cum sa fac sa o transform in avi dar sa nu pierd din calitate si mai mult (banuiesc ca a fost filmata pe caseta si apoi trecuta pe DVD)?
Multumesc!
offtopic: idioata si enervanta mai e reclama aia cu golfurile :cursing:

Să înțelegem că vrei să reeditezi un film făcut deja dvd. Depinde ce înțelegi tu prin editare, transcodarea dintr-un format în altul nu e editare.
Poate vrei să spui conversie din dvd in avi.
Dacă e așa atunci fă cu softul AutoGordianKnot din mpeg2 în divx sau xvid.
Întîi scoți streamurile mpeg2 din dvd cu vob2mpeg sau Streamclip. Le găsești moca pe net.
Dacă vrei să editezi dvd-ul (tăieturi, efecte, etc) atunci iei un soft de editare care să știe smart render gen Womble sau ultimul Ulead că să nu mai facă recompresie full în același format mpeg2.

#27
MosIonRoata

MosIonRoata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.10.2007
Stiu ce inseamna editare. Fiind vorba de Premiere Pro nu foloseam ditamai programul doar ca sa-l trec in avi. Oricum nu face el asa ceva. In fine... Vreau sa montez nunta (tranzitii, efecte...ca orice nunta) dar eu nu prea stiu editare si m-am gandit sa ma instruiesc cu asa ceva. De scurt timp lucrez la un ministudio foto (nunti, botezuri...) si trebuie si si vreau sa invatz editare video (captura, generic, tranzitii...tot tacamul). M-am hotarat sa invatz Premiere Pro dupa ce am citit pe ici, pe colo, e si folosit la firme mari, e si profesional... Nunta de care v-am spus e in format DVD si trebuie sa o convertesc in avi. Eu dresc sa stiu pasii care sa-i urmez... Am programul Canopus ProCoder 2.04.02 care mi se pare excelent si ma gandeam sa-l folosesc pe acela pentru convertire. Daca stie cineva ce format trebuie sa-i dau ptr Target i-as multumi de pe acum...daca nu...vad eu ce fac.
p.s. offtopic. era vorba de reclama de la Vodafone cu golfurile. o urasc  :cursing:

#28
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Avi DV. Cu asta vei lucra cel mai bine apoi in Premiere sau alt soft de editare video. Daca nu vrei sa aduci mari modificari lucreaza direct pe mpeg cu womble.
Dar nu mai insiatati aici ca e total offtopic.

#29
iulyanbr

iulyanbr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 29.09.2008
o rugaminte..! cum pot face conversie la un screensaver in fisier avi?!

multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate