Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Probleme cu mausul optic

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
WizzBizz

WizzBizz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 27.09.2005
Treaba sta cam asa: de vreo saptamana incoace, mausul meu optic (un A4Tech Outlook 8K) a inceput sa aiba probleme. Din timp in timp, raza acestuia se intrerupe pentru cateva secunde, dupa care isi revine. Jos in dreapta, pe bara de Start, imi apare o iconita cu semnul USB si urmatoarea atentionare: "Power Surge On Hub Port. A USB device has exceeded the power limits of its hub port. For assistance in solving this problem, click this message."
    Click pe iconita in cauza nu pot sa dau, deoarece mausul nu-mi merge in tot acest timp iar imediat ce isi revine, eroarea dispare. In ultimul timp eroarea a devenit aproape insuportabila (nu mai pot sa folosesc mausul deloc) pana cand acum o ora cand, nu numai ca mausul nu a mai luat-o dar pc-ul s-a blocat. In urma unui restart mausul merge "bine" un minut, maxim doua dupa care isi da din nou duhul. Acum folosesc un mouse normal pe bila cu scroll si nu mai am nici o problema.
    Totusi, as vrea sa stiu de la anume se trage eroarea aceasta... Si-a dat mausul duhul? Oare e de la sursa?

#2
srv_pub

srv_pub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 01.08.2005

View PostWizzBizz, on Jan 23 2006, 21:46, said:

Oare e de la sursa?


Cred ca e de la sursa.Cand ai calculatorul oprit ledul de la mouse ramane aprins?Uita-te la Ustby cu/fara mouse si vezi daca scade semnificativ cu mouse.

#3
WizzBizz

WizzBizz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 27.09.2005
Ledul mausului ramane inchis odata cu inchiderea pc-ului. O sa incerc si cu alte mausuri optice, sa vad daca o sa-mi apara aceiasi eroare. Daca mai aveti alte banuieli, postati in voie.

#4
HolyGigi

HolyGigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 30.06.2005
din cate am inteles, tu ai cumva un laptop? ca de obicei, la laptopuri apare "power sourge..." vezi ca ai o optiune in laptop care iti blocheaza portul de usb cand simte el ca este ceva care consuma curent. Optiunea e ori in BIOS, ori in control panel, in functie de producatorul laptopului tau...

#5
WizzBizz

WizzBizz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 27.09.2005
Am calculator de birou, nu laptop. Chiar nu stie nimeni de la ce vine eroarea aceasta ?

#6
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Ai putea sa incerci sa reinstalezi driverul mouse-ului. Da-i si la "Device manager" la "Mice and other poiting devices" si vezi poate la tine e activa optiunea "Allow computer to turn off this device to save power" . La mine e neselectabila. Si da-i si "Universal Serial Bus controllers"  la "USB Root Hub" si debifeaza "Allow computer to turn off this device to save power" . Mie nu mi s-a intamplat asa ca e o solutie neverificata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate