Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

casa din ytong

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
tassimo

tassimo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.11.2015
Salutare,

Sunt foarte curios si interesat daca a construit cineva o casa din BCA Ytong A+ de 40cm, fara izolatie extra din polistiren - asa cum recomanda cei de la ytong.
Cum se comporta din punct de vedere termic o asemenea constructie?
Dar ca si rezistenta? Au aparut crapaturi?
Alte sfaturi?

Multumesc anticipat!

#2
Antor302

Antor302

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2015
BCA-ul este un izolator, adica 40 cm de izolatie permeabila la vapori nu e de neglijat. Dar da si tu mai multe informatii ca nu toti stiu de casa recomandata de cei de la ytong, pune un link sa ne documentam. Crapaturi? Nu are structura de rezistenta casa respectiva?

#3
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,688
  • Înscris: 21.08.2008
Necesita izolatie, la mine se simte dupa ce am izolat cu peste 10cm de polistiren pe exterior iar peretii au si peste 40cm in unele zone.

#4
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Sutn colegi care au plecat tot pe Ytong, si pe parcurs si-au realizat casele pe caramida....
Cauta si tu pe topicurile colegilor de aici...
De ex, VioTL......studiaza un pic!

#5
tassimo

tassimo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.11.2015

 Antor302, on 22 noiembrie 2015 - 12:48, said:

BCA-ul este un izolator, adica 40 cm de izolatie permeabila la vapori nu e de neglijat. Dar da si tu mai multe informatii ca nu toti stiu de casa recomandata de cei de la ytong, pune un link sa ne documentam. Crapaturi? Nu are structura de rezistenta casa respectiva?

Aici e descris Ytong A+ http://www.ytong.ro/...nt/Ytong_A .php
De crapaturi intreb pentru ca BCA Ytong are o rezistenta redusa la compresiune. As fi curios daca cineva a avut probleme din cauza asta.

 danghetau, on 22 noiembrie 2015 - 12:49, said:

Necesita izolatie, la mine se simte dupa ce am izolat cu peste 10cm de polistiren pe exterior iar peretii au si peste 40cm in unele zone.

Ai putea te rog sa-mi dai mai multe detalii de genul:
- sunt si zone unde peretii au grosime mai mica de 40cm?
- ce sistem de incalzire folosesti? Ma gandeam daca un sistem de incalzire in pardoseala s-ar potrivi mai bine.
- cam ce temperatura pastrezi in casa in timpul iernii si ce costuri au fost? cum s-a simtit imbunatirea dupa aplicarea izolatiei?

Multumesc!

#6
tassimo

tassimo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.11.2015

 BodCasa, on 22 noiembrie 2015 - 13:05, said:

Sutn colegi care au plecat tot pe Ytong, si pe parcurs si-au realizat casele pe caramida....
Cauta si tu pe topicurile colegilor de aici...
De ex, VioTL......studiaza un pic!

Asa am inceput, cautand prin topicuri. Stiu ca as gasi lucruri interesante insa din pacate e foarte greu - sunt sute de pagini.
Mai mult decat atat, ma intereseaza in special daca cineva a construit cu Ytong in formula asta fara polistiren si care au fost rezultatele.
Daca stie cineva un thread in care s-a discutat despre asta il rog sa imi dea link-ul. Oricum continui cautarile prin thread-uri dar in paralel am deschis acest topic mai specific.

Multumesc!

#7
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Daca iti faci casa pe zidarie portanta,uita de BCA.
Doar,sa zicem ca n-ai plafon din beton.. Un metru cub de beton uscat cantareste cca 2.4 tone. Un tavan la o casa normala de 10x10 are cca 36 tone+fier cateva tone. Tone ce se sprijina in mare parte pe amaratul ala de BCA.

#8
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,688
  • Înscris: 21.08.2008

 tassimo, on 22 noiembrie 2015 - 13:30, said:

Ai putea te rog sa-mi dai mai multe detalii de genul:
- sunt si zone unde peretii au grosime mai mica de 40cm?
- ce sistem de incalzire folosesti? Ma gandeam daca un sistem de incalzire in pardoseala s-ar potrivi mai bine.
- cam ce temperatura pastrezi in casa in timpul iernii si ce costuri au fost? cum s-a simtit imbunatirea dupa aplicarea izolatiei?
Nu prea, cam 40 e peretele minim, la demisol e din beton armat si are peste 50cm.
Folosesc CT cu tiraj fortat de 30kW, temperatura este cea de confort (22-25 grade), costurile au scazut considerabil fata de situatia cand era neizolata.
De fapt orice perete necesita izolatie cu exceptia celui care e construit pe structura de lemn/metal si peretele este realizat din aceste materiale (de genul vatei minerale, celulozei, polistirenului, spumei poliuretanice etc).

#9
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 tassimo, on 22 noiembrie 2015 - 13:30, said:

Aici e descris Ytong A+ ...
2.5 cm de BCA din acela izoleaza cam ca 1 cm de polistiren.

#10
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Eu am casa din ytong de 30 cm insa mi a gost frica sa nu o izolez. Consider ca 10 cm in plus de vata izoleaza mai bine decat 10 cm in plus de ytong.

Insa si pe mine m au atras avantajele ytong: imbinarea nut si feder ce permite  alinierea perfecta a zidului, precum si afezivul in pat subtire care minimizeaza puntile termice

#11
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,688
  • Înscris: 21.08.2008
Plus faptul ca exista si centuri, buiandrugi, stalpi din beton armat pe toata latimea zidului care sunt adevarate punti termice.
Fara izolatie totul e pustiu...

#12
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Centurile si buiandrugii se proiecteaza in asa fel incat sa fie cu 5-10 cm sub fatza zidului. Apoi se izoleaza cu polistiren. Deci n are a face

#13
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Daca vreti passive house fara placare cu polistiren nu scapati.

Deasemenea si acoperisul trebuie izolat sanatos. La mine cel mai tare s-a simit cand am bagat 10cm de vata minerala intre capriori si am inchis cu OSB. Zici ca am pus plapuma pe casa. Stau in tricou in pod. Inainte trebuia sa ma urc cu geaca pe mine si scoteam aburi cand respiram.

Edited by Groot, 25 November 2015 - 08:44.


#14
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
De la 10 cm stai in tricou???
Ce calorifere ai?
Si in ce zona a tari esti?

#15
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Vrei sa faci vreo simulare termica 3D in Trisco sau de ce ma intrebi? :)

#16
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Eu cu 40cm stau si eu in tricou.....
Insa ma intreb cu ce costuri stai tu cu 10 cm in tricou???

#17
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,688
  • Înscris: 21.08.2008
Fiecare vorbeste de altceva: unul ca are peretii de 40cm si altul ca a pus vata minerala de 10cm intre capriorii podului (sub astereala) si ca e mult mai bine decat inainte cand era destul de rece (ieseau aburi la respiratie).
Eu am de 40+ cm si am trantit si izolatie de 10cm, diferentele sunt evidente.
In plus am pus si pe placa 15cm polistiren in 3 straturi a cate 5cm (asezate unul pe lung altul pe lat) si iar se simte. Am folosit polistiren pentru ca mi-a ramas de la casa si vreau la o adica sa mai si calc prin locurile alea.

Edited by danghetau, 26 November 2015 - 18:47.


#18
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
D.O.C.T.O.R.e, danghetau, eu am 40 cm de vata minerala, la pod sub tigla intre capriori si peste ei, asa ca tu vorbesti pe langa....
Daca vrei sa detaliez,  am echivalentul la 35cm polistiren pe pereti exteriori, am si 15 cm de polistiren sub radier....

Edited by BodCasa, 26 November 2015 - 18:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate