Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

HDMI un must? Sau VGA ?

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostMur, on 22 noiembrie 2015 - 00:23, said:

Eu am laptopul legat la un tv de 42" și se vede mai prost pe HDMI decât pe VGA.
Pune pe ypbr daca pe rgb se vede prost, am patit-o si ej

View PostNenea Zap, on 22 noiembrie 2015 - 01:59, said:

Esti offtopic dar hai sa-ti raspund: 2500K.

Stiu ca nu e normal sau obisnuit, insa si la mine se vedea mai prost pe HDMI decat pe VGA.
Si cum nu am probleme cu preconceptiile, am mers cu varianta care se vedea mai bine.
Pe romana le zice prejudecati.
Trebuie sa te joci cu searile placii video/ cele ale display-ului, la unele trebuie reglat manual nivelul de negru din meniu.

#20
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
E de preferat HDMI dar nici pe departe un must have.
Folosesc si VGA pt 1080p si absolut nicio problema in afara de faptul ca trebuie schimbat cablul odata la cativa ani (vreo 3-4 ani).
Cand comparati si ziceti ca VGA e net inferior probabil ca vb de un cablu antic cu pinii oxidati si chestii din astea.

#21
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Nu e vorba de cat de vechi e cablul ci de faptul ca VGA transmite analogic iar celelalte digital.

Intel și AMD au ajuns la un acord, conform căruia ambii producători vor înceta să mai ofere suport pentru interfața VGA în noile chipset-uri până cel târziu în anul 2013, urmând ca interfața VGA să dispară complet din oferta produselor noi până în 2015.

Interfața VGA reprezenta tipul de conexiune nativ folosit de către monitoarele CRT, la rândul lor dispărute deja de ani buni de pe rafturile magazinelor.
Odată cu înlocuirea tehnologiei CRT cu cea a ecranelor LCD, conexiunea VGA a fost păstrată doar ca o opțiune de buget pentru monitoarele LCD din clasele inferioare de prețuri.
Performanța conexiunii VGA în era digitală a monitoarelor LCD a fost mereu un subiect de controversă, calitatea imaginii având aproape întodeauna de suferit din pricina pasului de reconversie a semnalului video, din formatul analogic specific conexiunii VGA în cel digital, nativ pentru monitoarele LCD.

Răspunsul a fost dat de către interfața DVI, iar apoi de cea HDMI și DisplayPort, toate fiind capabile să transmită semnalul video către monitor în format digital, fără pierderi de calitate.
Din fericire majoritatea monitoarelor LCD fabricate în prezent dispun de cel puțin o conexiune DVI, însă în lipsa acesteia un eventual upgrade la placa video ar putea pune probleme în viitorul nu prea îndepărtat. http://www.go4it.ro/...aritie-7826585/

#22
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Se abereaza cu gloorie vreme de 2 pagini.

#23
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006

View Postgeo123, on 22 noiembrie 2015 - 16:09, said:

Se abereaza cu gloorie vreme de 2 pagini.
Noroc cu tine ca ai venit sa ne scoti din ceata cu informatii atat de relevante.

#24
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Pai inainte sa dai sfaturi la diversi utilizatori citeste si documenteaza-te pana in dinti cu ce se mananca interfata D-Sub,si ce e mai imporant fa teste daca ai echipamente disponibile.
Eu nu pot sa-ti zic decat ca sunt grafician si lucrez de ceva vreme in acest domeniu pe scule de top si te invit sa faci o comparatie intre Dvi-d/hdmi si D-sub pe un monitor profesional de grafica 24"@1920x1200.
Daca dumitale faci diferenta intre Dvi-D si D-Sub iti dau moca workstationul meu de 10.000E.
In caz contrar trebuie sa pierzi la randul tau ceva de aceeasi valoare.

#25
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Adică tu conectezi monitorul pe VGA deși ai posibilitatea sa îl conectezi pe dvi?

#26
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu.Eu merg pe DP deoarece am nevoie de 10bit ca am interfata Quadro si monitoare de grafica pe 10bit.
Strict din punct de vedere al calitatii imaginii nu e nici o diferenta intre 8bit analog si digital daca se folosesc scule bune si cablu D-sub de calitate.Eu am unul gros cat degetul aratator.

#27
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Atunci fa tu pariul cu tine însuți și cuplează monitorul cu cablu VGA la pc și vezi atunci de nu ai nici o diferență calitativa intre cele 2 variante de conectare.

Cu alte cuvinte fa un test life de o săptămână cu conexiune VGA și după vii și ne spui de e o diferență sau nu.

Eu la un monitor neprofesional pw201 am sesizat o degradare destul de mare a calității imaginii. Dar fiecare cu "sculele" lui.

#28
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Nu stiu ce monitor profesional de grafica ai tu, eu am un Dell U2713HM ce-l tin pe DP la 2650x1440, si cand mai apeleaza la mine rudele cu pc/laptop si bag cablul VGA din ele... e criminal.
Dar nu pe experientele noastre personale ar trebui sa se bazeze o achizitie, ci pe specificatiile tehnice ale interfetelor, care zic ca pe VGA exista o mare pierdere de calitate.

#29
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Monitor cg247.Nu este absolut nici o diferenta vizibila intre VGA si DVI/hdmi
Test facut cu aceeasi placa video din seria quadro si cablu VGA de calitate.
Standardul VGA nu te limiteaza cu nimic pana la rezolutia maxima suportata de acesta atat doar ca e analogic si daca folosesti stifturi de placi si cabluri e normal ca pot aparea probleme.


#30
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Eu am legat la PC doua TV uri fullhd, si pe unul am si cablu analog, pentru alte unitati pe care le testez.
E diferenta intre VGA si DIGITAL, si e destul de mare, de la contraste si posiblitatea de negru real pana la mutarea panoului de culori de la RGB la YCbCR 444.

#31
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Mai toate laptoapele de pe piața au "știfturi " de placi video.

Pentru cine nu s-a obosit sa citească care-i cerința topicului, le reamintesc eu. E vorba de o conexiune video intre un notebook Lenovo și un monitor, sh zice inițiatorul topicului, ieftin as subînțelege eu.
Asa ca lăsați tehnica spațială și reveniți cu picioarele pe pământ

View PostHansolo, on 22 noiembrie 2015 - 10:27, said:

E bine ca optica si fiziologia nu mai sunt valabile pentru LCD, aia la SMPTE dau degeaba recomandari.
Tu când te uiți pe fereastra stai la distanta corespunzătoare dimensiunilor acelei ferestre?!

View PostMizu, on 21 noiembrie 2015 - 23:54, said:

A, nu observasem ca are laptop.
Asa e, si eu cand am luat placa video m-am uitat sa aiba DP.

Diferenta dintre VGA si HDMI e atat de mare incat se vede cu ochiul liber degradarea imaginii Posted Image

Poate pe un monitor CRT nu e asa sesizabil.


Ceva lipituri greșite...

#32
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostMizu, on 22 noiembrie 2015 - 13:31, said:

Nu e vorba de cat de vechi e cablul ci de faptul ca VGA transmite analogic iar celelalte digital.

Intel şi AMD au ajuns la un acord, conform căruia ambii producători vor înceta să mai ofere suport pentru interfaţa VGA în noile chipset-uri până cel târziu în anul 2013, urmând ca interfaţa VGA să dispară complet din oferta produselor noi până în 2015.

Interfaţa VGA reprezenta tipul de conexiune nativ folosit de către monitoarele CRT, la rândul lor dispărute deja de ani buni de pe rafturile magazinelor.
Odată cu înlocuirea tehnologiei CRT cu cea a ecranelor LCD, conexiunea VGA a fost păstrată doar ca o opţiune de buget pentru monitoarele LCD din clasele inferioare de preţuri.
Performanţa conexiunii VGA în era digitală a monitoarelor LCD a fost mereu un subiect de controversă, calitatea imaginii având aproape întodeauna de suferit din pricina pasului de reconversie a semnalului video, din formatul analogic specific conexiunii VGA în cel digital, nativ pentru monitoarele LCD.

Răspunsul a fost dat de către interfaţa DVI, iar apoi de cea HDMI şi DisplayPort, toate fiind capabile să transmită semnalul video către monitor în format digital, fără pierderi de calitate.
Din fericire majoritatea monitoarelor LCD fabricate în prezent dispun de cel puţin o conexiune DVI, însă în lipsa acesteia un eventual upgrade la placa video ar putea pune probleme în viitorul nu prea îndepărtat. http://www.go4it.ro/...aritie-7826585/
Eu iti ziceam din experienta nu din continut platit la numarul de cuvinte postat de de unul oarecare pe net. Singura problema pe care am avut-o pe VGA a fost cu cablurile si doar la Samsung (2 monitoare pana acum). Probabil difereau metalele din care sunt facute contactele cablului si monitorului si in timp se corodeaza aparand ca niste umbre pe ecran (vizibile la text). Folosesc VGA la monitor pt ca HDMi-ul il folosesc la un televizor aflat in alta camera pretandu-se mai bine la distante mai lungi.
Ca tu ai trecut de la un  monitor patrat ieftin pe VGA la unul bun pe digital sau chestii din astea nu prea are relevanta.

Edited by underb, 22 November 2015 - 21:51.


#33
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
:)
Eu doar am cautat un articol in romana in caz ca unii nu stiu engleza, dar si ala a fost tradus din sursa specificata la finalul lui.
Eu te provoc sa gasesti un articol, in ce limba vrei tu, care sa zica ca VGA e [macar] la fel de bun ca HDMI, si daca gasesti asa ceva imi cer scuze in avans ca aberez pe aici din lipsa de ocupatie.

#34
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
N-am zis niciodata ca e la fel de bun. Am zis ca e suficient, diferentele fiind minime, nicidecum ca e atat de prost cum sustii tu.
Una-i una si alta-i alta.
Legat de gasit articole pe net, ii las pe altii sa caute. Concluziile pot sa le trag si singur, nu am nevoie sa traga altul concluziile in locul meu. Macar atata lucru pot sa-mi dau si eu seama tanand cont ca am reglat ceva monitore la viata mea direct din semireglabilele de pe placa. Asta pe vremea cand exista asa ceva.
Ma indoiesc ca scriitorii de pe net stiu cu ce se mananca treburile astea.

In alta ordine de idei, cu cat stim mai multe, cu atat ne indoim mai mult de ce stim.
Cand stim cateva lucruri murim cu alea cateva lucruri in brate dar nu ne lasam.
Deci e posibil sa fie ca tine, HDMI sa fie net superior si oricine sa vada imediat diferenta folosind acelasi monitor.

Edited by underb, 22 November 2015 - 22:41.


#35
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Nu e un must.
Eu ma conectez la monitoru' de 22" prin VGA, desi am HDMI, si nu vad nicio diferenta.
Poate s-o vedea cu 1% mai bine prin jocuri, dar nu reusesc sa-mi dau seama.
Ochiul meu e neformat pentru astfel de detalii, asta fiind valabil si pentru in cazul smartphone-urilor care au de exemplu display la aceeasi rezolutie insa unul are 290ppi si altul are 320ppi.

Eu zic ca trebuie sa fii mult prea ancorat in astfel de chestii si sa o faci fie la modul mega hyper profesionist (adica sa ai "scule" extrem de scumpe si de ultima generatie, adica aparute fix acum 2 secunde) sau sa fii un pusti teribil care sta non-stop si se joaca fara sa mai faca si altceva.

Un om normal nu sesizeaza astfel de diferente, iti zic eu, mai ales daca vorbim de monitoare si calculatoare de buget. :)

#36
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Fiecare cu părerea lui. Probabil tine de mai multi factori dacă la unii e ok și la alții nu.
Pentru mine d-sub nu e la nivel de dvi. Asta e.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate