Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Albastru de Rusia sau nu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008
Nu e o regulă chestia cu 3 luni. Faza e ca multa lumea vrea să cumpere pisoiul cu primul vaccin făcut ( așa e recomandat). Primul vaccin, la pisică, se face la 9 săptămâni. În momentul în care ai vaccinat un animalut, imunitatea îi scade foarte mult. De asta, e recomandat ca timp de 10-14 zile după vaccinare, să ramana în cuib alături de mamă, ca să nu existe diverși factori stresanți cum ar fi, transportul sau schimbarea de mediu. Așa ca, îl iei ori nevaccinat, înainte de 9 săptămâni, sau vaccinat, după trei luni (așa e recomandat, însă mulți crescători, care pun banul mai presus de viața animalutului, vaccinează pisoiul și a doua sau a treia zi îl vând. Am întâlnit destule cazuri de căței sau pisoi cu probleme din cauza ca au fost trimiși imediat după vaccinare).

@Segot - nu mă înjura, te rog. Știu senzația pe care o să o ai după ce citești aceste rânduri ( și eu am pățit așa la primul cățel rott, pe care l-am dus înapoi de la cel pe care l-am luat) : pisoiul nu e british 100%. Uita-te la poze pe internet și compara pisoiul. E foarte frumos (chiar simpatic tare), însă nu se încadrează în standardele rasei. De unde stiu? Dețin o pisicuță scotish fold ( rasă identică cu british, numai ca are urechile pliate) și, inevitabil, m-am interesat foarte mult de standardele rasei, la fel cum am facut-o și la catelusa rott pe care o dețin acum...

#20
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Si totusi crescatorii seriosi nu-si dau pisicutele sub varsta de 14 saptamani. In urma cu mai multi ani am vrut sa-mi cumpar una din rasa exotic shorthair(Garfield din desenele animate). La fel  e si la felisa de Albasttre de Rusia
http://www.cendre-de...astra-rusia.php

#21
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008
Acea felisa da puii dupa al doilea vaccin - o chestie foarte buna. Insa, inainte de a pleca din cuib, puii sunt castrati. Ai drept de monta doar daca esti crescator inregistrat FIFE. Fapt cu care eu, personal, nu prea sunt de acord (e o parere personala, nu medicala). Am observat o schimbare de comportament la animalele castrate, de asta eu nu mi-am castrat nici catelusa si nici pisica (la care am puiuti de 4 zile - care vor pleca din cuib, mai devreme de 9 saptamani doar la cunoscuti, si nu mai devreme de 9 saptamani la straini). E o parere pur personala si nu am nici o argumentare pentru a o sustine. Pur si simplu asta simt eu...Daca as fi nevoit, as prefera sa aleg eu momentul si locul unde imi castrez animalutul si nu sa imi fie dat de mic, gata castrat...

#22
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Wow, saracutii, ii castreaza asa de mici? Stiam ca motaneii trebuie castrati dupa varsta de un an pentru ca zona genito-urinara sa aiba timp sa se dezvolte pentru a evita blocajul uretral. Lucru acesta mi-a fost confirmat si de o d-na dr. vet motiv pentru care mi-am castrat motanul pe la un an si jumatate. Dar de pe la 8luni pana a fost castrat a fost teroare cu marcatul prin toate locurile posibile si imposibile.

#23
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008
Pai asta inseamna ca nu iti da drept de monta - ii castreaza. E teroare cu motanii, mai ales intr-un apartament. Marcheaza peste tot...Si da, acel medic veterinar are in totalitate dreptate cu blocajul uretral. Dar sa ai grija sa ii dai mancare speciala care mareste frecventa mictiunii si apa fiarta ( racita, bineinteles) - in urma fierberii se distrug toate mineralele, caci poate sa apara blocaj uretral, indiferent daca l-ai castrat la maturitate. E o sansa mai mica, insa exista. De asta se recomanda mancare speciala pentru pisici castrate si apa fiarta...

Si unul dintre motivele vanzarii puilor dupa 4 luni este si castratul lor, bineinteles...

#24
Segot

Segot

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.03.2015

View PostFreddy12, on 24 noiembrie 2015 - 22:48, said:

Sa-ti traiasca, sa fie sanatos.  Totusi as vrea sa-ti atrag atentia pisicutele pot fi luate de langa mama abia pe la 12 saptamani, nu la 8 saptamani cum e la caini. Deci mare grija ca animalutzele de rasa sunt mai sensibile decat corciturile.

Da` mare grija......e atat de neajutorat saracu....

Eu l-am luat de la cineva care traia la 300 de km distanta. L-a pus pe maxi-taxi intr-un cosulet. Dupa 6 ore era la mine. Ingrijorari mari, gen puiul a avut o experienta traumatizanta, cum sa-l facem sa se integreze etc.Il punem cu emotie pe jos in bucatarie si asteptam resemnati la manifestari de confuzie, tristete, depresie, daca Dumnezeu exista  si orice ce altceva ar putea sa-i treaca prin minte unui pui de pisica care mai avea cateva zile sa implineasca 2 luni si fusese luat departe de familie.
In schimb, surpriza: cu un jemanfisism de inginer batran, topografiaza bucataria, localizeaza mancarea, apoi cauta litiera pana o gaseste si isi face nevoile cu demnitate.
Se intoarce, face un Matrix, sare pe coltzar, apoi pe masa apoi pe umarul meu. Isi sprijina capul de gatul meu si adoarme angelic cu o naturalete desavarsita, de parca precum in mitologia antica se nascuse din urechea mea, nu ca o gasisem pe olx.
De 20 ani am avut pisici dar nu mi s-a intamplat niciodata sa ceva. Tare mie frica ca pisicica e posedata si in viitor o sa fiu eu ala neajutoratul....

#25
Segot

Segot

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.03.2015

View Postvilly100, on 25 noiembrie 2015 - 20:12, said:

@Segot - nu mă înjura, te rog. Știu senzația pe care o să o ai după ce citești aceste rânduri ( și eu am pățit așa la primul cățel rott, pe care l-am dus înapoi de la cel pe care l-am luat) : pisoiul nu e british 100%. Uita-te la poze pe internet și compara pisoiul. E foarte frumos (chiar simpatic tare), însă nu se încadrează în standardele rasei. De unde stiu? Dețin o pisicuță scotish fold ( rasă identică cu british, numai ca are urechile pliate) și, inevitabil, m-am interesat foarte mult de standardele rasei, la fel cum am facut-o și la catelusa rott pe care o dețin acum...

Imi pare rau dar nu mai pot edita postul anterior ca sa evit postarea consecutiva.

I-am vazut parinitii si aia erau 100% de rasa. Exista ceva % sanse sa ii fii luat teapa si puiul sa nu fie a lor si intr-adevar @Freddy12 spunea corect ca daca nu ai pedigree nu poate fi considerat 100% de rasa  Dar de cand am l-am vazut am simtit ca trebuie sa fie al meu...sa fie al meu..sa fie al meu..sa fie al meu..sa fie al meu..sa fie al meu..sa fie al meu..sa fie al meu..sa fie al meu..sa fie al meu..sa fie al meu..sa fie al meu..sa fie al meu..sa fie al meu..sa fie al meu..sa fie al meu..sa fie al meu..

Edited by Segot, 26 November 2015 - 21:03.


#26
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
parintii arata a fi albastrii.

#27
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
care parinti ? aia din postarea initiala sunt albastru de rusia, iar asta micu e british shorthair. Nu am vazut nicaieri poze cu parintii de british in prezentul topic.
Nici nu mai conteaza daca ai luat sau nu teapa, daca tie iti place e minunat.
E un british simpatic' (e drept ca e un pic mai ascutit la fața)...

#28
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 01.12.2017
Nu mai deschid un subiect pe tema asta, asa ca intreb aici daca are cineva pisica Albastru de Rusia.
Am citit ca are par scurt si ca nu-i cade parul. In alta parte zice ca ii cade, dar nu asa mult.
Ca e mai cuminte ca alte rase, nu zgarie tot ce prinde, etc.
Daca e cineva care are, il rog sa-mi spuna si mie daca intradevar astia sunt mai cuminti sau dau si ele atacul la canapele, perdele, mobila.
Si cum e cu părul. Lasă păr sau nu? Mi-e greu să cred ca nu ramâne păr prin casă.

Nu ma pricep la mâțe, nici nu-mi plac, dar nu mai am scăpare de vreo săptâmană.

#29
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
din experienta mea cu 2 motani albastri. lasa par, dar as zice ca mai putin decit altii. rezolvi usor cu o manusa de periat cu care il perii cind il tii in brate. primul statea la aspirat cu aspiratorul, celui de al doilea nu ii place. ai mei ambii amindoi au avut coltul lor preferat de zgiriat. la primul am descoperit abia cind ne-am mutat. placerea lui a fost sa se bage sub canapeaua din sufragerie, si sa se tirasca pe spate de la un cap la altul, tragindu-se cu ghiarele de captuseala canapelei. al doilea a avut ce a avut cu usa de la baie. nu sint chiar asa de pisicosi ca alte pisici, si se joaca numai cind vor ei. da par sa invete chestii. cu primul ne jucam de-a ascunselea. ii mai placea sa se lanseze in fuga pe holul casei si eu sa stau la prins cind imi sarea in brate. celui de al doilea ii place sa faca aport. are vreo doua jucarii pe care daca i le arunci si i le ceri, le aduce inapoi ca sa le arunci din nou sa alerge dupa ele. amindoi sint fani carne. sint orgoliosi, nu prea le place sa fie intrerupti din ceea ce fac.

#30
laurentis

laurentis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 06.05.2006
Buna ziua, sunt interesat sa cumpar un puiut de Albastru de Rusia, cine are disponibil va rog mesaj privat. Multumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate