Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Transfer bani cu TransferWise - neclaritate!

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 06.02.2011
Salut,
Am vazut ca serviciul asta de transfer e mult mai ieftin decat celelalte.Problema e ca nu am mai trimis niciodata prin ei si chiar nu stiu cum se procedeaza. Am vazut ca au optiunea de a trimite bani pe o adresa de e-mail. Ok, cum se scot banii de pe acel e-mail? Persoana care urmeaza sa primeasca banii unde trebuie sa se duca sa ridice banii cu adresa de email? Asta nu specifica nicaieri, exista ceva sedii transferwise?
Daca a mai folosit careva transferwise, ii rog sa lase ceva informatii, poate ma scot si pe mine din ceata asta.
Multumesc anticipat!

#2
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Trimiti pe un cont IBAN. Daca pe o adresa, acea persoana trebuie sa aiba cont pe TW si cont iban atasat.
E ok siteul, am primit de mai multe ori bani prin el.
E neaparat nevoie de schimb valutar.

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007
Folosesc constant transferwise ca sa trimit bani in Canada. 'Jmecheria' e ca transferurile sunt de fapt locale.
Mai exact eu vreau sa transfer in Canada X CAD. Imi dau ei direct in aplicatie suma echivalenta in lei pe care eu o depun in contul Transferwise de la Raiffeisen. Dupa ce acest transfer este confirmat, filiala din Canada transfera tot local suma de X CAD catre beneficiarul indicat de mine initial.
La mine dureaza 4 zile bancare un transfer din asta.

#4
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 06.02.2011

View Posteasy90rider, on 19 noiembrie 2015 - 20:49, said:

Trimiti pe un cont IBAN. Daca pe o adresa, acea persoana trebuie sa aiba cont pe TW si cont iban atasat.
E ok siteul, am primit de mai multe ori bani prin el.
E neaparat nevoie de schimb valutar.
Totusi nu pomenesc nimic de nici un cont IBAN cand selectez optiunea de a trimite pe o adresa de email doar ca la ultimul pas imi cere sa bag datele cardului meu sau contul meu de pe care sa se trimita banii.... Posted Image

Edited by maladetz, 19 November 2015 - 21:00.


#5
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Pai da, si ulterior cel caruia ii trimiti va trebui sa isi faca cont si sa ceara banii in contul lui.

#6
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015
Pai probabil il intreaba pe destinatar de IBAN si restul.
Si eu folosesc TransferWise insa i-am spus din prima platitorului IBAN-ul contului meu, iar el l-a salvat in contul sau de TransferWise.

De asemenea, vezi ca transferurile dureaza de la cateva ore pana la cateva zile. Nu sunt aproape instant ca la Western Union sau MoneyGram.

#7
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 06.02.2011

View Postbobo666, on 19 noiembrie 2015 - 21:10, said:

Pai probabil il intreaba pe destinatar de IBAN si restul.
Si eu folosesc TransferWise insa i-am spus din prima platitorului IBAN-ul contului meu, iar el l-a salvat in contul sau de TransferWise.

De asemenea, vezi ca transferurile dureaza de la cateva ore pana la cateva zile. Nu sunt aproape instant ca la Western Union sau MoneyGram.
Nu ma afecteaza ca dureaza un pic mai mult atat timp cat comisionul e de 10 ori mai mic, eu speram sa nu mai fie nevoie de IBAN :)

#8
andreyszekely

andreyszekely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 21.01.2008
si cel care trimite si cel care primeste trebuie sa aibe cont in banca. eu primesc bani din uk. de acolo se trimit lire eu am cont de euro.

este ffff ok. din uk ajung banii cam in 4-5 ore daca trimiti de acolo la primele ore ale zilei.

email-ul iti trebuie ca sa iti trimita confirmare cand au fost trimisi banii.

foloseste l cu incredere !!!

Edited by andreyszekely, 19 November 2015 - 21:18.


#9
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 06.02.2011

View Postandreyszekely, on 19 noiembrie 2015 - 21:17, said:

si cel care trimite si cel care primeste trebuie sa aibe cont in banca. eu primesc bani din uk. de acolo se trimit lire eu am cont de euro.

este ffff ok. din uk ajung banii cam in 4-5 ore daca trimiti de acolo la primele ore ale zilei.

email-ul iti trebuie ca sa iti trimita confirmare cand au fost trimisi banii.

foloseste l cu incredere !!!
Multumesc mult de informatii, doar ca m-au bagat in ceata la primul pas "SEND MONEY TO A BANK ACCOUNT" or "SEND MONEY VIA EMAIL", ceea ce ma facea sa cred ca trimiterea pe o adresa de email e o alta chestie si m-am gandit ca ar afi mai simpla decat treaba cu IBAN-ul....
Teoretic ei lasa sa se inteleaga ca nu ai nevoie de un cont IBAN daca alegi optiunea via email....

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007
Tu nu ai nevoie dar are destinatarul. Transferwise functioneaza prin transferuri intre conturi bancare, nu e ca WU care are ghisee.

Edited by AlexEn, 19 November 2015 - 23:23.


#11
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,196
  • Înscris: 08.12.2006

View Postmaladetz, on 19 noiembrie 2015 - 21:29, said:

Multumesc mult de informatii, doar ca m-au bagat in ceata la primul pas "SEND MONEY TO A BANK ACCOUNT" or "SEND MONEY VIA EMAIL", ceea ce ma facea sa cred ca trimiterea pe o adresa de email e o alta chestie si m-am gandit ca ar afi mai simpla decat treaba cu IBAN-ul....
Teoretic ei lasa sa se inteleaga ca nu ai nevoie de un cont IBAN daca alegi optiunea via email....
Nu ai inteles

Deci...sa incep cu deci....

Trimite catre un cont de email...acest cont de email de fapt este tot un cont Transferwise care are atasat un e-mail si  la randul sau , detinatorul contului are atasat un cont bancar (IBAN). Cand zice ca trimiti catre acel email, sistemul Transferwise detecteaza automat contul alocat acelui email si implicit contul bancar, deci pe tine nu te mai intereseaza contul bancar al destinatarului, totul facandu-se in interiorul site-ului tansferWise

Cand zici Transfer bani catre un cont IBAN...acolo introduci tu un cont IBAN pe care il vrei, independent (nealocat) de site-ul TransferWise, un IBAN oarecare de la o banca oarecare, nedepinzand de TransferWise.

Cand tu trimit banii, ai doua optiuni (sau cel putin pe astea doua le folosesc eu), platesti catre TransferWise (repet, catre TransferWise) printr-un transfer bancar, adica, setezi in contul tau TW o plata de o anumita suma catre un cont oarecare sau o adresa de mail (vezi mai sus explicatiile), apoi mergi in contul tau bancar si trimiti banii catre contul TW acea suma iar la referinta transferului NEAPARAT trebuie sa iti treci codul tau de cont TransferWise (ti se aloca in momentul cand contul TW se deschide, de obicei e o litera urmata de cateva cifre).
Mai e posibilitatea sa platesti cu cardul direct de pe site-ul TW

In ambele situatii, banii se duc in contul TW, apoi TW iti opreste comisionul de x% si restul iti converteste in monda care ai ales-o la cursul oficial, apoi iti trimite bani catre contul destinatarului

sper ca am fost destul de clar

Edited by cuculea, 20 November 2015 - 20:31.


#12
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 06.02.2011

View Postcuculea, on 20 noiembrie 2015 - 20:26, said:

Nu ai inteles

Deci...sa incep cu deci....

Trimite catre un cont de email...acest cont de email de fapt este tot un cont Transferwise care are atasat un e-mail si  la randul sau , detinatorul contului are atasat un cont bancar (IBAN). Cand zice ca trimiti catre acel email, sistemul Transferwise detecteaza automat contul alocat acelui email si implicit contul bancar, deci pe tine nu te mai intereseaza contul bancar al destinatarului, totul facandu-se in interiorul site-ului tansferWise

Cand zici Transfer bani catre un cont IBAN...acolo introduci tu un cont IBAN pe care il vrei, independent (nealocat) de site-ul TransferWise, un IBAN oarecare de la o banca oarecare, nedepinzand de TransferWise.

Cand tu trimit banii, ai doua optiuni (sau cel putin pe astea doua le folosesc eu), platesti catre TransferWise (repet, catre TransferWise) printr-un transfer bancar, adica, setezi in contul tau TW o plata de o anumita suma catre un cont oarecare sau o adresa de mail (vezi mai sus explicatiile), apoi mergi in contul tau bancar si trimiti banii catre contul TW acea suma iar la referinta transferului NEAPARAT trebuie sa iti treci codul tau de cont TransferWise (ti se aloca in momentul cand contul TW se deschide, de obicei e o litera urmata de cateva cifre).
Mai e posibilitatea sa platesti cu cardul direct de pe site-ul TW

In ambele situatii, banii se duc in contul TW, apoi TW iti opreste comisionul de x% si restul iti converteste in monda care ai ales-o la cursul oficial, apoi iti trimite bani catre contul destinatarului

sper ca am fost destul de clar
Multumesc mult pentru informatii, in cazul asta am trimis direct pe un IBAN, chestia e ca destinatarul n-a primit nici un mail de confirmare sau informare....

#13
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,196
  • Înscris: 08.12.2006

View Postmaladetz, on 21 noiembrie 2015 - 20:32, said:

Multumesc mult pentru informatii, in cazul asta am trimis direct pe un IBAN, chestia e ca destinatarul n-a primit nici un mail de confirmare sau informare....
Daca ai trimis catre un IBAN, presupun ca acel IBAN nu e legat de un cont TransferWise...unde sa se duca mailul, catre cine?

Nu are nicio legatura transferWise cu aacel IBAN, e ca si cand ai face o plata dintr-un cont bancar in alt cont bancar...ce e-mail? unde ai declarat tu sau destinatarul acel email ca sa poata sa fie anuntat?

#14
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 06.02.2011

View Postcuculea, on 21 noiembrie 2015 - 23:59, said:

Daca ai trimis catre un IBAN, presupun ca acel IBAN nu e legat de un cont TransferWise...unde sa se duca mailul, catre cine?

Nu are nicio legatura transferWise cu aacel IBAN, e ca si cand ai face o plata dintr-un cont bancar in alt cont bancar...ce e-mail? unde ai declarat tu sau destinatarul acel email ca sa poata sa fie anuntat?
In momentul transferului mi s-au cerut informatii despre destinatar, nume, prenume, iban si adresa de email(adresa lui de email). M-am gandit ca au cerut adresa de mail ca sa fie instiintat ca va primi bani sau momentul in care ii va primi....

#15
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
O sa primeasca mail cand banii ii sunt in cont. Probabil luni.

#16
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,196
  • Înscris: 08.12.2006

View Postmaladetz, on 22 noiembrie 2015 - 02:37, said:

In momentul transferului mi s-au cerut informatii despre destinatar, nume, prenume, iban si adresa de email(adresa lui de email). M-am gandit ca au cerut adresa de mail ca sa fie instiintat ca va primi bani sau momentul in care ii va primi....
Posted Image ciudat....asa e mai nou? iti cere emailul destinatarului  la plata catre iban? eu am setate doua conturi IBAn de Romania catre care trimit cu o vrecvana de aprox. 1-2 ori pe luna dar cand le-am setat, nu mi-au cerut niciun email.

#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007
O fi mai nou asta. Cand am setat contul, prin martie, m-a intrebat daca vreau sa transfer catre adresa de mail sau IBAN, adica era ori ori.

#18
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,196
  • Înscris: 08.12.2006

View PostIo_nutz, on 21 iunie 2017 - 16:08, said:

Salut,
Am facut pana acum destul de multe transferuri pentru a testa acest site. Intr-adevar s-a confirmat a fi un tool inteligent si cinstit. Cursul valutar este cel international (la fel cu cel BNR).Am trimis bani in strainatate (Croatia, Anglia, Franta si Roamania) si toate s-au dovedit a fi un succes.
Asa dar va recomand cu incredere. Mai jos este si o invitatie cu care primii 500 de lire se pot transfera fara comision: https://transferwise.com/u/ionutm60
Cine are nevoie de detalii dati un PM.
Chiar merita sa scoatem comisionul bancilor din joc.
Eu de exemplu tot ce platesc in alta moneda decat RON platesc cu transferwise.
Vrei si tu 50 de lire...nebunuleeee

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate