Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

toaleta cu compost sau cum sã scapi de fosã

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

Quote

On topic: Tocmai am facut si eu (anul trecut in vara) o buda aproape exact ca asta, doar ca e cu galeata-galeata, deci un pic mai mica (din pacate) si astfel trebuie sa o duc mai des la pila de compost.
Anul asta o sa incerc sa fac o "instalatie" mai mare.

Pai galeata poate fi mai de 20l, daca folosesti talas sau tocatura de frunze in loc de rumegus nici nu e prea grea.

Nici nu e nevoie sa o duci prea departe, important e ca gramada mare sa fie la fel de bine acoperita cu hartie/talaj/etc.

Cineva pe un site (solviva parca) se jura ca o cutie de 500l cu (compost de) rame poate consuma in mod constant, pe ani de zile, tot rahatul (+rumegus, paie, hartie necesare) de la doua persoane + vizitatori ocazionali. E drept ca ramele nu vor fi prea incantate de rumegusul de conifere, deci e mai problematic in privinta asta.

Galeata mi se pare un optim, e drept ca te obliga sa duci rahatul ritualic, in fiecare saptamana, "pe ultimul sau drum" dar in orice sistem mai mare sau mai complicat (separatoare de urina, containere, compostoare invartite, etc) risti sa ajungi la alternativa mult mai ingrijoratoare a "deshumarii" si "reinhumarii" si asta iti va creste mult cheltuiala cu tamaie, betisoare parfumate, etc..

#38
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postblimpyway, on 29 martie 2017 - 14:16, said:

,

Galeata mi se pare un optim, e drept ca te obliga sa duci rahatul ritualic, in fiecare saptamana, "pe ultimul sau drum" dar in orice sistem mai mare sau mai complicat (separatoare de urina, containere, compostoare invartite, etc) risti sa ajungi la alternativa mult mai ingrijoratoare a "deshumarii" si "reinhumarii" si asta iti va creste mult cheltuiala cu tamaie, betisoare parfumate, etc..

Daca e fara separator de urina suntem ca pe vremea lu`Decebal sau Stefan cel Mare.Exista capace speciale cu separatoare de urina,e adevarat cu preturi destul de maricele in comparatie cu castigul romanilor,dar e o investitie necesara ca sa nu obtii terciul binecunoscut cu rame.

Attached Files



#39
dny2004

dny2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.06.2009
Sa zic si eu ce e evident pt cei ce au incercat si incredibil pt cei ce nu au incercat: nu miroase.
Legat de separatoarele de urina... sunt niste variante DIY pe net. Din lipsa de timp, nu am incercat niciuna.
Am folosit sistemul sapt trecuta (e la tara), mai ramane sa aplic cutiei de lemn un strat de ulei de in si cand va fi amplasata in spatiul special amenajat, voi pune niste poze.

#40
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View PostKean, on 07 aprilie 2017 - 18:37, said:

Daca e fara separator de urina suntem ca pe vremea lu`Decebal sau Stefan cel Mare.
Complet gresit 99.999% din budele moderne NU au separatoare de urina si NU sunt ca pe vremea lu nu stiu cine.

Quote

Exista capace speciale cu separatoare de urina,e adevarat cu preturi destul de maricele in comparatie cu castigul romanilor,dar e o investitie necesara ca sa nu obtii terciul binecunoscut cu rame.
Am avut ocazia sa ... le adulmec problemele.
Fapt e ca urina se impute. Mai ales daca nu reusesti sa speli foarte des separatorul, furtunul si galeata in care se aduna urina.
Poti face pipi fie intr-un recipient mic separat care e simplu (si recomandabil) sa-l  clatesti imediat dupa folosire.
Poti face in galeata "principala", atata timp cat e acoperit cu talaj, nu  se impute. Da o duci mai des la grmada de compost, dar oricum fie ca duci urina in galeata separata fie in aceasi galeata cu cacatii, crede-ma ca aceasi cantitate de urina+caca iese din oameni, nu conteaza cum le imparti in recipiente.
Compara sa ai grija transportului + curatenia la:
galeata cu caca si talaj + galeata cu pipi + separator urina + furtun urina
fata de:
galeata cu pipicaca si atat.
Ca barbat poti face pipi oriunde in livada sau direct in gramada cu compost. Ca femeie e normal sa nu te lasi mai prejos.

Si la final, cu voia dvs.. cel mai trist pentru barbati  la separatorul ala e ca p..a nu sta in sus  cand faci caca, tre s-o ti in sus cu mana sa nu sa tavaleasca in separatoru ala in care s-or pisat altii.

#41
dny2004

dny2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.06.2009
Un pisoar/urinal amplasat langa toaleta ar rezolva problema, cel putin asa va fi in cazul meu. Am avantajul ca locatia finala e la 1,2 m de sol si pot sa trag si apa acolo, deci voi avea si o chiuveta mica. Rezultatul se va scurge in spatele cladirii langa un gard unde creste doar iarba, deci nu va deranja pe nimeni. Voi face o groapa in care o sa pun pietris pt a nu balti apa + pipi acolo.

#42
anti77

anti77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 27.11.2007

View Postdny2004, on 14 aprilie 2017 - 23:21, said:

Un pisoar/urinal ... la 1,2 m de sol si ... se va scurge in spatele cladirii langa un gard unde creste doar iarba, deci nu va deranja pe nimeni. Voi face o groapa in care o sa pun pietris pt a nu balti apa + pipi acolo.
Asta pana cand afla directia de sanatate publica si-ti face o vizita. Amenzile pentru deversare direct pe sol incep de la 2000 lei in sus. Sau primaria, pentru ca orice instalatie si repet, orice instalatie are nevoie de autorizatie de constructii. Nu uita ca traim in Romania, unde unii au fost amendati 10.000 lei de catre garda de mediu pentru ca si-au montat ministatie de epurare cu camp de drenaj cu certificare europeana, cumparata din magazin, pe motiv ca infecteaza apa din panza freatica! Altii sunt lasati sa-si duca conducta din wc direct in parau sau sa-si pompeze continutul foselor septice in parauri.

#43
dny2004

dny2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.06.2009
Pana sa ma amendeze pe mine garda de mediu, poate observa muntii de gunoaie de la intrarea in comuna, e chiar pe malul raului Beica (Olt). Pe principiul asta, majoritatea gospodariilor din RO contamineaza solul cu budele din fundul gradinlor. Cum ramane cu grajdurile de animale? Punem pampersi la cai si la vaci? Sa fim seriosi. Sa vina garda de mediu sa ma verifice cand fac pipi.

#44
anti77

anti77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 27.11.2007

View Postdny2004, on 10 octombrie 2017 - 22:47, said:

Pana sa ma amendeze pe mine garda de mediu, poate observa muntii de gunoaie de la intrarea in comuna, e chiar pe malul raului Beica (Olt). Pe principiul asta, majoritatea gospodariilor din RO contamineaza solul cu budele din fundul gradinlor. Cum ramane cu grajdurile de animale? Punem pampersi la cai si la vaci? Sa fim seriosi. Sa vina garda de mediu sa ma verifice cand fac pipi.
Daca exista munti de gunoaie la intrare in comuna, se poate face o sesizare la Garda de Mediu sa amendeze Comuna. Problema e ca atat la Comuna cat si la lucreaza functionari publici, adica platiti din banii tai. Atat Garda de Mediu cat si Comuna au Cod Identificare Fiscala, functioneaza ca si o corporatie, iar interesul lor e sa faca bani, si prin diverse firme capusa au ei grija ca acesti bani sa nu stea prea mult la ei. Nu o sa se amendeze intre ei. O amenda aplicata persoanelor fizice sau firmelor private este cea mai buna metoda de a face rost de bani la buget. Pot folosi legea pentru asta.

Cazul Ciofu cu Garda de Mediu Iasi este un caz destul de mediatizat. Sunt destule articole care descriu cum se da amenda maxima cand cineva isi monteaza o fosa septica din comert cu certificat de conformitate. Si da, buda din fundul curtii este trecuta cu vederea avand in vedere ca 50% din gospodarii din Romania nu au apa/canalizare in casa, deci din punctul de vedere al autoritatilor este normal. Grajdurile de animale la fel, sunt atat de multe gospodarii, incat nu vor fi amendate toate, mai degraba va fi amendat cel care pune pampers la un cal, pe motiv ca chinuie animalele.

Vorbesc din experienta. Am avut si mai am cateva procese cu autoritatile care ma hartuiesc pe motiv ca am avut curajul sa reclam vecinii amonte care devarsa apele fecaloid menajere direct in paraul care ajunge sa curga in fata casei mele pe strada.

Pe de alta parte gandeste-te ca iarna la -25 grade si urina ingheata, vei avea un mic munte de urina inghetat langa gard. Cred ca e mai simplu sa aduni urina in sticle PET, si sa le arunci la gunoi cand se umpla... Sau poti sa uzi copacii din gradina. Insa o teava montata pt. asa ceva la casa iti poate aduce multe probleme.

Nu ma intelege gresit, apreciez initiativa ta toaleta cu compost.

#45
dny2004

dny2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.06.2009
A trecut si vara asta asa de repede...nu am mai montat budita eco cu pisoar alaturi in spatiu special amenajat cum ziceam mai sus. Au fost multe altele de facut. Vegetatia din gradina mi-a fost de ajutor. Am mers doar pe varianta "cutia cu compost" care a functionat intr-un fel de magazie. Nu au fost probleme cu mirosuri sau alte neplaceri. La cateva w-enduri goleam galeata. Am avut rumegus de stejar.

In anul viitor planuim sa ne racordam la apa curenta si canal. Totusi, o buda de serviciu pe undeva in exteriorul casei e foarte utila la tara pt ca nu mai trebuie sa intri in casa, de multe ori murdar pe picioare, pe haine, etc. Ceva gen o cabina din OSB, care se poate muta dupa anumite perioade...doar pt pipi. Nu vad aici o catastrofa ecologica.
Chiar daca va fi apa curenta si canalizare, nu voi renunta la celelalte variante eco: apa incalzita la soare, irigatul din fantana din bazinul ridicat la 3m, poate si budita cu compost.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate