Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

toaleta cu compost sau cum să scapi de fosă

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Între timp am adăugat în baie la mine o budă cu compost și un pișoar și văd că e chiar ok, nu miroase, la început însă am observat că e ok să mai adaug o mână de pământ pentru ca să aibe starter bacterial. Așa a dispărut și ușorul miros de amoniac. În grădină am luat o pilă de compost de 320 de litrii de la Hornbach cu 117 lei. Bine, am greșit că nu am făcut din start pat de paie, este foarte impostant ca fiecare "doză" să fie încercuită de paie din motive ce țin de miros și temperatură. în centru va fi temperatură mai mare, spre exterior mai mică și acolo fug râmele și alte vietăți care nu preferă căldura.

Ca rezultat, voi avea cel mai probabil câteva sute de kg de pământ de flori, foarte bine, că nu e ieftin deloc să îl iei din magazin.
Consumul de apă la o persoană s-ar putea reduce cu pănă la 2 mc pe lună având în vedere tragerile de apă economisite.
Se va ecopnomisi timp cu curățenia precum și soluții de curățat. La fiecare persoană se strânge cam găleata la săptămână și durează maxim 5 minute să o duci afară după ce ai pus paiele și apoi să o limpezești și să arunci apa tot la compost.
Compostul se va utiliza după un an de la ultima golire, pentru a preveni contaminarea.

Ca scop final va fi, după acest test, instalarea într-o locuință ce nu are acces la canalizare. Ulterior mi-aș face și o casă tradițională din baloți de baie.
Aici e site-ul cu buda.. http://humanurehandb...structions.html
Aici despre casa din baloți https://en.wikipedia...le_construction

Ideea de fapt e să renunți la fosa septică, care este destul de scumpă, și să economisești apa într-o zonă în care nu o ai la discreție. Apele gri se pot recicla cu plante, gen trestie.

Edited by benis, 03 December 2015 - 23:50.


#20
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
topicul asta mi-a amintit de cineva care povestea ca aveau si ei un batran ticnit in scara.
bloc in buricul targului, zona scumpa, dar mosul a ramas acolo, nu a vandut.
mosul asta era tot asa, cu economia dusa la extrem. ca sa nu plateasca apa, se rahatea in galeata, si din cand in cand ducea galeata afara, la un canal.
cica era beton sa te plimbi prin scara dupa ce facea mosul operatiunea. dar mai beton era sa urci in lift imediat dupa. ieseai la capatul calatoriei mai palid decat un cadavru, garantat naparlea tot parul din nas. toti din scara inainte de a se urca in lift intai bagau nasul si miroseau, preventiv.
cica tot s-au dus la el, sedinte de bloc, reclamatii, degeaba, nu au avut ce-i face ticnitului.

#21
thisbeatishot

thisbeatishot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 24.10.2015

View Postbenis, on 03 decembrie 2015 - 23:49, said:



Ideea de fapt e să renunți la fosa septică, care este destul de scumpă, și să economisești apa într-o zonă în care nu o ai la discreție. Apele gri se pot recicla cu plante, gen trestie.
Ziar Scanteia sa te stergi la fund ai? Sau tot bio, cu frunza de brustur?

Edited by thisbeatishot, 04 December 2015 - 09:17.


#22
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011

View Postslai, on 04 decembrie 2015 - 09:09, said:

topicul asta mi-a amintit de cineva care povestea ca aveau si ei un batran ticnit in scara.
bloc in buricul targului, zona scumpa, dar mosul a ramas acolo, nu a vandut.
mosul asta era tot asa, cu economia dusa la extrem. ca sa nu plateasca apa, se rahatea in galeata, si din cand in cand ducea galeata afara, la un canal.
cica era beton sa te plimbi prin scara dupa ce facea mosul operatiunea. dar mai beton era sa urci in lift imediat dupa. ieseai la capatul calatoriei mai palid decat un cadavru, garantat naparlea tot parul din nas. toti din scara inainte de a se urca in lift intai bagau nasul si miroseau, preventiv.
cica tot s-au dus la el, sedinte de bloc, reclamatii, degeaba, nu au avut ce-i face ticnitului.

Postul acesta îmi amintește de un troll care era mare fan Digi, chiar dacă nu putea suna, el tot fan Digi rămânea. Și ne trolluia pe toți care aveam altceva, că vezi doamne ce fraeri suntem noi că dăm bani ca să putem suna sau să avem internet.

View Postthisbeatishot, on 04 decembrie 2015 - 09:17, said:

Ziar Scanteia sa te stergi la fund ai? Sau tot bio, cu frunza de brustur?

Nu, am să împrumut de la Dumneata.

#23
thisbeatishot

thisbeatishot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 24.10.2015
Am un top de ziare ca am uitat sa il predau la maculatura acu 25 de ani :D Deci...zici ca toaleta asta sta in casa ?

#24
lacrimidedor

lacrimidedor

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 589
  • Înscris: 19.08.2015
Yax, cu cutia de rahat in casa.....

#25
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011

View Postlacrimidedor, on 04 decembrie 2015 - 21:03, said:

Yax, cu cutia de rahat in casa.....
Mă rog, în baie.
Așa am zis și eu la început. Însă, din dorința de a îmi construi o casă ecologică fără chestii care să iasă din peisaj, am dorit să testez pe pielea mea și a prietenilor ce mă vizitează. Și, nu pute.
Cutia de rahat ține rahatul acolo, o cutie cu apă îl împrăștie și chestia asta chjiar se simte într-o baie dacă ai ratat curățenii generale, în care cureți fiecare perete cu soluție, inclusiv obiectele.

View Postthisbeatishot, on 04 decembrie 2015 - 18:03, said:

Am un top de ziare ca am uitat sa il predau la maculatura acu 25 de ani Posted Image
Păi, acesta nu este un motiv de mândrie. Posted Image Pericol de incendiu, microorganisme, chestii. Eu zic să-l predai totuși. Sau crește vre-un miceliu prin el și te-ai atașat de el? Posted Image
Și, apropo, ziarele alea chiar put, preiau mirousul de moș transpirat din încăpere și îl stochează. Poate pe tine nu te deranjează, dar pe musafiri sigur, da. Posted Image

Oricum, chiar dacă unele mesaje sunt offtopic, am încercat să vin cu răspuns. Aș prefera totuși să intre aici oameni interesați de casa verde și nu persoane care să facă trolling. Eu nu mă pun acuma să raportez toate mesajele, doar oameni suntem. însă, hai să fim oameni și la discuții.

Dacă nu vă place, există toaletele DIY americane.. Nu prea elaborate. [ http://farmingmybackyard.com/wp-content/uploads/2014/02/[email protected] - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Totuși, eu am încercat să fac ceva care să arate bine. E drept, nu stejar, dar ceva rezonabil.

Edited by benis, 05 December 2015 - 00:59.


#26
dny2004

dny2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.06.2009
Pentru ca nu suport ideea de buda de tara, am inceput sa imi construiesc cutia pt budita eco. Si ca sa fiu eco cat de mult se poate, am folosit pana acum lemn de palet si ca decor niste coltare de lemn aruncate de un vecin. Mai am de lucru la capac si fund. Cred ca in 2 saptamani va fi functionala. O problema ar fi procurarea rumegusului de foioase...https://postimg.org/gallery/3dwwiphlq

#27
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Te-aș vota cu ambele mâini. Un Președinte ca tine ar scoate țara asta din căcat și ar curge la robinet numai lapte și miere.

#28
dny2004

dny2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.06.2009
:))) Merci. O cutie de lemn gratis pt toata lumea :)))

#29
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015
... din buricul oraselor mari nu se vede cat costa o vidanjare, lunar, 300 ron fara acte (factura / chitanta), in care nenea cu vidanja spune ca scoate 8 m3 si, de fapt, scoate 5 m3 ca vine cu vidanja deja jumate' plina de la un alt client "la negru"... Posted Image

In alta ordine de idei, produsele "bio", dragilor, nu folosesc fertilizatori chimici, pesticide, insecticide, etc., dar sunt ajutate la tara sa creasca cu "gunoi de grajd", provenit din compostarea gainatului de pasare si a balegii de vaca sau cal... si pentru bio sunteti dispusi sa platiti mult mai mult in supermarketuri...

Open Your Minds!... and see the real truth...

Edited by Scorpionul_Lenes, 19 March 2017 - 17:29.


#30
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Lângă Timișoara, la Moşniţa veche se vinde rumeguş de fag la 20 lei sacul.

#31
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Cu o microstatie de epurare sau o fosa septica cu un compresor de mașină + bioactivatori și nu ai probleme. Mult chin pentru nimic.

#32
dny2004

dny2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.06.2009
In cazul meu nu e un chin sa faci o cutie de lemn cu o gaura si o galeata inauntru. Microstatii, fose, compresoare.... pentru cine e dispus sa dea mii de lei, sau mai mult, ca sa obtina fix acelasi lucru.
Si ca un update, solutia functioneaza, e testata. Pentru doua zile cat stau la tara saptamanal, pt mine e ok.

@ benis: multumesc pentru raspuns. Am gasit niste rumegus de stejar sau fag de cand s-au taiat lemnele pt foc vara trecuta. Si multumesc pt ce ai scris mai sus, sunt si oameni interesati de solutii altele decat "on grid-sclav al facturilor". Apropo de asta, poveste adevarata: se baga apa si canal undeva la tara, toata lumea e fericita, 2 lei/mc apa. Apoi primaria nu mai poate administra reteaua si vine o firma care tipa repede ca ea are costuri mari de intretinere a retelei. Se scumpeste apa, 10 lei mc. Multi se gandesc sa renunte sau consuma cu maxima economie.

#33
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Am vazut si cu rumegus de conifere, e fix acelasi lucru. Singura diferenta e timpul cat ii ia sa se descompuna cu cacati cu tot. In loc sa fie gata compostu intr-un an, va dura 12 luni.

#34
themerrydead

themerrydead

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.06.2014
Uite aici pe forum un tip din Cluj care isi face casa din baloti de paie.

#35
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Atunci punem rumegușul de o parte, rămâne destul de la tăierea lemnului. Dar transportul va privește.

#36
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postblimpyway, on 26 martie 2017 - 22:41, said:

Am vazut si cu rumegus de conifere, e fix acelasi lucru.
Ai inviat, blimp?
On topic: Tocmai am facut si eu (anul trecut in vara) o buda aproape exact ca asta, doar ca e cu galeata-galeata, deci un pic mai mica (din pacate) si astfel trebuie sa o duc mai des la pila de compost.
Anul asta o sa incerc sa fac o "instalatie" mai mare. Ceva care sa fie suficient de mare ca sa si stocheze "rezultatul", sa nu mai fiu nevoit sa-l car la fiecare cateva zile pana-departe....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate