Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

caini adevarati pentru paza

- - - - -
  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#37
danyd83

danyd83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 04.11.2013
Dintre cei enumerati de tine as alege cane corso. Nu am avut, dar asta as alege pt paza din cei enumerati de tine.

#38
Werewolfc

Werewolfc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 13.03.2007

View Postsorin147, on 18 noiembrie 2015 - 00:18, said:


.... nici chiar tu. Pentru ca vei fi la parnaie. Din ce stiu e ilegal sa detii animale salbatice gen urs, ras. Poate doar cu autorizatii?

#39
danyd83

danyd83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 04.11.2013

View PostWerewolfc, on 18 noiembrie 2015 - 13:13, said:


.... nici chiar tu. Pentru ca vei fi la parnaie. Din ce stiu e ilegal sa detii animale salbatice gen urs, ras. Poate doar cu autorizatii?
Nu te-ai prins ca era un post la misto?

#40
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
@'dandy83', ne taie astia si dreptul la "ras" Posted Image Posted Image nu le e-ndeajuns ca "se uita la noi ca la Posted Image  urs"

#41
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Pui problema gresit ( ma refer la initiator ) . Tu nu cumperi o rasa , cumperi un caine , adica un temperament . Apartenenta la o rasa nu iti garanteaza temperamentul. Nici macar o linie buna nu iti garanteaza temperamentul puiului . Cand il cumperi , habar nu ai ce fel de caine cumperi. Fizic si temperamental se pot arunca la 7 generatii in urma . In primul rand trebuie testat pentru temperament . Sa nu fie temator , sa nu aiba ractii disproportionate la zgomote mai puternice , sa nu fie coleric , sa fie "alfa" in cuib , sa il vezi ca domina ceilalti pui cand vrei sa il iei . Poti lua un caine de linie care sa coste  5000 euro si sa iasa din el o sarla care sta tot timpul cu coada intre picioare. Rasa si reclama nu garanteaza temperamentul de paznic al proprietatii si al familiei .
Ca si chestie generala , foarte putini molozoizi tipici sunt buni ca paza la om . Bun de paza nu inseamna sa sfasie tot ci sa fie echilibrat. Sa fie agresiv and este nevoie de agresivitate si cumpatat atunci cand nu mai este nevoie .

Edited by JurasikMan, 18 November 2015 - 16:36.


#42
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Uita-te si la schnauzer urias. Sunt cativa crescatori foarte buni in Romania, rasa nefiind la moda, o fac strict din pasiune, nu pentru a se imbogati. Mai sunt sunt terrierii negri rusesti. Nu stiu prea multe despre ei dar arata impunator. Despre schnauzeri pot spune ca sunt buni de paza, disciplinati, jucausi si agresivi cand e cazul.Suportaxsa stea iarna afara. Dar trebuie tunsi o data pe an si periati de 2-3ori pe saptamana. Eu am unul mijlociu, are 20kg dar nu am curaj sa-l scot din curte fara botnita. Nu are greata sa muste oameni si nu suporta sa fie marait de alti caini. L-am crescut ca pe bijulica, daca l-as fi crescut mai dur ar fi ajuns fiara. Nu au probleme de sanatate, au speranta de viata destul de mare pentru marimea lor. Sunt latraciosi, extrem de atasati, practic ar sta tot timpul lipiti de piciorul stapanului, nu naparlesc deci pot fi tinuti si in apartament.
Cauta descrierea rasei tchorny terrier pe http://www.blackterrier.ro

Edited by Freddy12, 18 November 2015 - 16:45.


#43
touchthis

touchthis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 19.06.2015
Ciobănesc Caucazian, Rottweiler, Cane Corso, Presa Canario, Kangal, Ciobănesc de Asia Centrală, Doberman, Bandog

#44
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View Posttouchthis, on 18 noiembrie 2015 - 16:57, said:

Ciobănesc Caucazian, Rottweiler, Cane Corso, Presa Canario, Kangal, Ciobănesc de Asia Centrală, Doberman, Bandog
Dobermann-ul nu poate fi tinut afara decat in toiul verii fiindca e extrem de friguros. Cane Corso e si el destul de sensibil la frig asa incat pe timpul iernii are nevoie de un adapost incalzit.

#45
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015

View PostJurasikMan, on 18 noiembrie 2015 - 16:36, said:

Pui problema gresit ( ma refer la initiator ) . Tu nu cumperi o rasa , cumperi un caine , adica un temperament . Apartenenta la o rasa nu iti garanteaza temperamentul. Nici macar o linie buna nu iti garanteaza temperamentul puiului . Cand il cumperi , habar nu ai ce fel de caine cumperi. Fizic si temperamental se pot arunca la 7 generatii in urma . In primul rand trebuie testat pentru temperament . Sa nu fie temator , sa nu aiba ractii disproportionate la zgomote mai puternice , sa nu fie coleric , sa fie "alfa" in cuib , sa il vezi ca domina ceilalti pui cand vrei sa il iei . Poti lua un caine de linie care sa coste  5000 euro si sa iasa din el o sarla care sta tot timpul cu coada intre picioare. Rasa si reclama nu garanteaza temperamentul de paznic al proprietatii si al familiei .
Ca si chestie generala , foarte putini molozoizi tipici sunt buni ca paza la om . Bun de paza nu inseamna sa sfasie tot ci sa fie echilibrat. Sa fie agresiv and este nevoie de agresivitate si cumpatat atunci cand nu mai este nevoie .

De ce spui ca putini molosoizi sunt buni pentru paz? Care e problema la ei?

Postul tau chiar m-a facut sa mă gândesc si îmi pare ca problema se complică, e cam greu sa alegi un pui când are doar 2 luni  sau chiar mai putin.

Deci Cane Corso cred ca pica, spuneti ca e friguros si in plus is cam putini pe la noi asa ca nu o sa prea am de unde alege. Rămâne bulldog american, dog argentinian si rottweiler.

Desi există diferente intre indivizi, cred ca si apartenenta la o rasa isi pune amprenta, nu?

M-am uitat la terrierul rusesc si nu e pe gustul meu.

#46
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Cand te duci sa iei puiul trebuie sa-i faci testul Campbell pentru a-l alege exemplarul potrivit pentru tine. Ca principiu, nu trebuie ales nici cel timid nici cel agresiv. Trebuie ales un exemplar echilibrat. Daca e pe alese, as alege o femela fiindca sunt mult mai inteligente ca masculii.Dar sunt si shmekere.

#47
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Pana la urma despre ce discutam?Paza, sa faca zgomot sau sa manance lumea.Ca amandoua tipurile sant de paza.

Chiar si asa,la stanele din Ro. au toti pedigree.Duceti-va voi la 50 mt. si-o sa vedeti maidaneji pursange ce pot face.

#48
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Vorbesc despre paza nu veghe sau alarma. In caz ca intra cineva neinvitat pe teritoriu, sa fie atacat imediat. Si sa aibă curaj sa lupte cu dusmanul si in lipsa mea.

Toate aceste calitati le are pitul meu, sa fi fost si un pic mai mare..

#49
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015

View Postvinciun, on 19 noiembrie 2015 - 00:05, said:

Vorbesc despre paza nu veghe sau alarma. In caz ca intra cineva neinvitat pe teritoriu, sa fie atacat imediat. Si sa aibă curaj sa lupte cu dusmanul si in lipsa mea.

Toate aceste calitati le are pitul meu, sa fi fost si un pic mai mare..

Câinii de la stani stiu doar sa latre si sa se ia dupa cei care fug de ei.

Am fost de doua ori atacat de o haita de la stana, am fost odata atacat când îmi plimbam Amstafful ( cel de 40kg) însă acesta cand a intrat in ei era jale, era si un caucazian in haita, însă dupa ce a fost insfacat de o pulpa din spate a început sa sune exact ca un măgar, dupa ce mi-am cumintit câinele aceia au fugit si latrau doar de la distanta.

Edited by vinciun, 19 November 2015 - 00:35.


#50
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,106
  • Înscris: 05.06.2002
caini in haita au comportament complet diferit fata de un caine singur. pt paza e mai indicata o mica haita. tu vrei cainele si pt aspect si personalitate, asa ca solutia cu haita nu cred ca te coafeaza.

#51
danyd83

danyd83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 04.11.2013

View Postvinciun, on 19 noiembrie 2015 - 00:21, said:

Câinii de la stani stiu doar sa latre si sa se ia dupa cei care fug de ei.

Am fost de doua ori atacat de o haita de la stana, am fost odata atacat când îmi plimbam Amstafful ( cel de 40kg) însă acesta cand a intrat in ei era jale, era si un caucazian in haita, însă dupa ce a fost insfacat de o pulpa din spate a început sa sune exact ca un măgar, dupa ce mi-am cumintit câinele aceia au fugit si latrau doar de la distanta.
Amstaff-ul s-a luat de caucazian? Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Poate vreo corcitura de caucazian sau vreun pui. Un caucazian matur face carpa de sters cu un amstaff. Hai ca m-ai facut sa rad. Sau poate nu stii ce inseamna un caucazian matur.

#52
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Dupa ce stai mult printre caini , diferite rase , diferite crescatorii , diferite linii ( de show sau de lucru ) , incepi sa iti faci o cultura in domeniu. Eu am beneficiat de aceasta cultura datorita unui prieten crescator , care m-a luat cu el pe la toti crescatori ide caini din trei sferturi de tara. Fizic , cainii trebuie sa fie eficienti . Sa iti dau un exemplu :
- eu am 4 caini. Seful haitei este un Presa Canario de 80 de kg ( probabil unul din cei mai mari presa din Romania - eu nu am vazut mai mare ) . Cainele meu este teribil de puternic , este pres de sters pe joc cu familia dar este o fiara cu strainii . Este echilibrat , daca intru in curte cu un prieten stie ca eu i-am permie aluia accesul si il miroase , il masoara si il accepta. DAca intra ala singur il mananca. Ce poti sa doresti mai mult ? Dar ...si aici intervine un mare "dar " este putin prea curajos . Daca intra trei persoane in curte sa il faca praf , il ocheste pe sef si probabil il omoara . Dar in timpul asta ceilalti baga furca in el pentru ca nu are atentie distributiva. Este un molosoid clasic , muscatura puternica , caine de priza , prinde si nu mai da drumul. In schimb , un Malinois , musca in zece locuri pe secunda. Ii capseaza pana ii goseste de sange pe toti aia trei cu furci si topoare in mana . Deci , daca trei sau patru persoane ar dori sa imi intre in curte sa fure si ar vrea sa imi omoare cainele , as vrea un Malinois. Oamenii nu ar avea nici o sansa. Cine a vazut un Malinois bun in actiune stie ce vorbesc eu aici . Malinoisul se urca pe acoperis , musca de zici ca-i masina de cusut , in sapte locuri odata . Este o arma . Da , daca pun la bataie Pero al meu cu trei malinois , probabil ca ii omoara destul de repede. Muscatura si Malinoisul ( mie imi smulge din mana un cauciuc de 235/75/15 din prima priza si numai din gat ..daca se pune pe toate picioarele si ma smuceste ma arunca si pe mine in cap si am 95 de kg si sunt luptator de MMA .
Morala , cainii sunt asa cum sunt ei , nu cum vrem noi . Imi iubesc Pero la nebunie , este copilul meu , dar daca ar fi sa ma stiu vizat de hoti , as fi mult mai linistit cu un Malinois in curte .
Ca si paza , daca ai doi-trei Malinois liberi pe perimetru , doar cu pusca poate cineva sa intre in curte. Sunt arme mortale .

#53
jhonnytheman

jhonnytheman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 22.11.2009
@JurasikMan pui si tu niste poze cu Presa Canario, sau chiar cu toti cainii tai?

#54
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Danyd83, nu vreau sa începem bătălia care câine e mai bun la bătaie, ti-am spus un caz, vrei crede vrei nu. Nici nu am spus ca era cel mai puternic caucazina, unul obisnuit de vreo 60 de kg.

Cum sa pun si eu o poza doua cu câinii mei aici?

Jurasikman, sunt total deacord cu tine.

Am spus ca si stafful nu era unul obisnuit, încă nu am văzut ca el nici unul.

Edited by vinciun, 19 November 2015 - 11:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate