Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Exista locuri de munca decente pentru majoritatea absolventilor facultatii de istorie?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
gamerxgambler

gamerxgambler

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 560
  • Înscris: 10.09.2015

View PostKokoshmare, on 19 noiembrie 2015 - 09:54, said:

Eu am fost putina vreme profesor de istorie, nevasta-mea ceva mai mult , ea inca lucreaza in invatamant. Salariul de profesor e mic, perspectivele sunt proaste, mancatoria si intrigile sunt de-a dreptul dezgustatoare si in anii electorali sau la schimbari de guvern gen 2012 sau acum iese la iveala toata uratenia de la scoli, inspectorate, minister. Dar e o munca usoara mai ales daca iti sunt indiferenti elevii, asta fiind o cauza principala pentru dezastrele anuale de la bac. Program este cum cei din sectorul privat nici macar nu pot sa isi inchipuie. De pregatirea individuala a profesorului si mentinerea lui la curent cu noutatile in materie , nu se ocupa practic nimeni, nici nu exista examene de reatestare sau reverificare a cunostintelor. Esti prof titular, poti sa stai pana la si in unele cazuri dupa pensie zicandu-le elevilor despre relatii de productie si lupta de clasa fara ca nimeni sa-ti spuna ca a mai evoluat lumea din 1989 incoace.

Mda, e clar, mai bine mori de foame decat sa duci o viata in care sa muncesti in sictir.....oricum, n-am facut  psihopedagogia si m-ar costa 1200 lei daca ar fi sa fiu masochist si sa vreau sa ajung profesor.Nu-i inteleg pe ceilalti colegi de ce tineau neaparat sa ajunga sa lucreze ca profesori.



View PostKarhu, on 19 noiembrie 2015 - 10:28, said:

O chestie la care trebuia sa te gandesti inainte de a da la facultatea respectiva...
Le-am spus asta si parintilor care ma vedeau ca eram pasionat de istorie......dar ce sa fac?  Trebuia sa plec de acasa dupa  sustinerea BAC'ului sau sa fac facultatea si sa mai fiu intretinut inca trei ani (si se pare ca am facut cea mai proasta alegere). Pentru ca e groaznic   sa mai stai cu parintii pe la 20 ani si sa depinzi financiar de ei ....si am senzatia ca trebuie sa mai suportam reciproc  inca 10 ani pana o sa fiu pe picioarele mele . Pentru ca dintr-un salariu minim pe economie chiar nu pot plati chiria si utilitatile.

In concluzie, ce ar trebui sa fac acum? Sa ma reprofilez si sa incep o alta facultate in alt domeniu realist cu mai multe oportunitati ? Sau sa ma bazez doar pe diploma de BAC si sa ma angajez la un job mizer cu un salariu care abia mi-ar plati chiria? Sau sa caut pe vreun afacerist de succes caruia sa-i fac cinste cu caviar si sa-mi spuna pasii de urmat pentru a crea o afacere de succes de la 0?

Edited by gamerxgambler, 19 November 2015 - 10:47.


#20
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postgamerxgambler, on 19 noiembrie 2015 - 10:48, said:

Nu-i inteleg pe ceilalti colegi de ce tineau neaparat sa ajunga sa lucreze ca profesori.
Program mai lejer decat in alte domenii, vacante si timp liber berechet etc

View Postgamerxgambler, on 19 noiembrie 2015 - 10:48, said:

Pentru ca e groaznic   sa mai stai cu parintii pe la 20 ani si sa depinzi financiar de ei .....
Pai cam asta e, la 20 de ani nu prea esti angajabil in niciun alt domeniu cu exceptia IT-ului.

View Postgamerxgambler, on 19 noiembrie 2015 - 10:48, said:

Sa ma reprofilez?
E o optiune si aia. De la programare pana la sudura in gaze inerte, ai de unde alege...

#21
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postgamerxgambler, on 18 noiembrie 2015 - 20:57, said:

Dar salariu de profesor de istorie  e  motivant?
Pai maestre, la cat munceste practic un profesor, mai vrea si salariu motivant? :) Cateva ore pe zi in care freaca menta, vacante dese si lungi, ce motivatii mai cauti?

Ma plimbam cu cineva toamna asta si am ajuns la muzeul lui Sadoveanu. Zona linistita, la periferia Iasului, liniste, pace. In afara cladirii, nici o miscare. Inauntru cateva cucoane la o cafeluta, barfeau tihnit. Program lejer, cateva zile pe saptamana, de la 10 la 17. Cand am plecat de acolo chiar ma gandeam la ce meserie "stresanta" si-au ales individele. Fata de programul infernal al casierelor din supermarket, e puf. In locul muzeografelor sau ce naiba erau, nici nu as avea tupeul sa ma plang de salar.

#22
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postlucifer76, on 19 noiembrie 2015 - 11:51, said:

Pai maestre, la cat munceste practic un profesor, mai vrea si salariu motivant? Posted Image Cateva ore pe zi in care freaca menta, vacante dese si lungi, ce motivatii mai cauti?

Corect, punctul 9 din directivele NKVD pt tarile ocupate din Europa de Est:

Quote

9. Se va urmări ca funcționarii de stat (exclusiv organele de securitate și din industria minelor) să aibă retribuții mici. Aceasta se referă îndeosebi la sfera sănătății, justiției, culturii, respectiv la cei care dețin funcții de conducere.
Cam cum zicea si tov. Basescu: http://www.evz.ro/tr...ora-902921.html

View Postlucifer76, on 19 noiembrie 2015 - 11:51, said:

chiar ma gandeam la ce meserie "stresanta" si-au ales individele.
Rusine lor! Sa vina minerii sa le aplice o corectie sanatoasa cu ciomegele! Mama lor de 'ntelectuale! Posted Image

#23
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
gamerxgambler
Si eu am terminat Istoria. Am facut-o asa, din placere. Si pt ca sunt pasionat de submarinele germane..
On topic. Acum 2 ani am vazut un afis SRI si respectiv MAE angajeaza absolventi sau studenti in anii finali ai Fac de istorie. Nu m-am dus pt ca nu ma intereseaza..Desi poate ar fi fost bine..
Dar dta ai ce pierde daca depui un CV la ei? Daca se angajeaza doare pe pile, ai pierdut.... praful de pe toba..
Asa am zis si eu cuiva in primava lui 1999, sa candideze la companie de telefonie mobila..Azi, 2015, are 15 ani, 13+2 in 2 firme celebre, $$$$alariu, functie..
Eu ma bucur ca tocmai am reparat tv-ul mamei mele..
Alta idee. Din domeniul de istorie pe care il cunosti, fa o propunere de documentar. Si mergi cu el la televiziunile care mai fac asa ceva. Eu stiu doar 2 TVR si Digi.
E foarte posibil sa iti fure ideea. Sau sa ti-o accepte. Sa te angajezi in TVR , care anunta ca e falimentara, mi se pare putin probabil. Dar mai sti?
Poate mergand pe culoare te lovesti intamplator de un /o vecin/a, matiusa, unchi, o pila..
Sau pt inceput doar colaborator la doar emisiunea aia..Si faci toata munca de negre de culoare. Le aduci tigari, comanzi taxiuri. Ideea e sa intri si sa devi treptat indispensabil..
A, ca vei avea coautor/i, asta e.. Ideea e sa fi si tu pe generic..
Pt ca daca ai trecut un titlu, sunt sanse sa apara si un al 2-lea..De la al 3-lea se numeste portofoliu...

#24
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
A sunat telefonul si nu am mai apucat sa postez.
Am vazut ca foarte multi oameni politici au facut Istoria. Pt ca in facultate te pune sa te gandesti la cauze, sa le analizezi, sa vezi ce a determinat ca asasinul sa ia pistolul, etc.
Asa ca si dta te poti duce la un partid sa te inscrii in el si sa incepi de la munca de jos. La anul o sa fie campanie electorala. Lipesti afise, indemni alegatorii sa voteze, mergi la mitinguri electorale, tipi lozinci, etc.
Daca partidul intra in Parlament, ti se da si tie un job ..Sau te faci util unui anumit politician, care te foloseste si normal ar fi sa te ras/platesca..
Ce spun eu pare aiurea. Sluga..
Dar gandeste-te ca Abraham Lincoln a fost taietor de lemne in tinerete.. A plecat de jos si a urcat..Si a fost ales pt ca programul lui corespundea unor nevoi sociale, atat a sarantocilor cat si a bogatasilor..
Multa B AFTA.
PS. Sincer, mi-au placut postarile dumitale si cred ca ai potential..

Edited by Prien, 29 November 2015 - 17:49.


#25
redman71

redman71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 24.01.2016
Am intalnit pe alte forumuri, mai ales pe CG (unde majoritatea userilor au terminat Poli si lucreaza in IT)  o gramada de useri  care stiau mai multa istorie  decat oricare absolvent de facultate de istorie cu 10 pe linie.  Si lumea ii apreciaza mai degraba pe acestia pentru ca sunt mai practici si  constructivi,  gandesc,rationalizeaza, cunosc si isi expun cunostintele de istorie practica si mai folositoare decat o istorie politica, culturala,  diplomatica sau economica tocita doar pentru a urca in ierarhie din necesitate.
Iata deci diferenta intre a invata istoria din pasiune si a invata istoria obligat ca si cum cineva sta cu pistolul la tampla.


Facultatea de Istorie de la UB   este mai mult o institutie care formeaza viitori diplomati, jurnalisti,  securisti, politicieni sau militari la nivel inalt (aici intra geniile, pupincuristii si aia   de bani gata  etc. ) , sau muzeografi, arhivisti, arheologi si profesori  la polul opus (adica studentii mai slabi sau aia mai saraci).  Rareori se remarca pe acolo vreun geniu care ii lasa si pe istoricii straini cu gura cascata si ajunge sus prin mijloace cinstite si corecte si obtine finantari de la diverse institutii.
In rest, pupincareala ridicata la rang de arta (sunt  unii doctoranzi  paraleli cu istoria care au devenit asistenti doar datorita acestei  calitati de a pupa orice profesor universitar in fund), pile si nepotism cat cuprinde, in rest, prostie inimaginabila. Si da, s-a intamplat sa vad mimoze (cu parinti ambasadori , securisti sau parlamentari) lasate sa copieze la examene, iar profesorii se prefaceau ca nu le vad de teama statutului social al parintilor sau care mai trec  orice paralel cu istoria  de mila, indiferent ce perle scot.

Am avut si profesori care stiau sa te captiveze, deschisi la orice ,  dinamici, energici ,  profesori ok  si  glumeti ocazional,   dar si profesori rigizi,  cu limbaj de lemn, demodati,  la care dupa 5 minute de cand ii ascultai deja erai cu capul pe banca (n-am apucat-o, dar Zoe Petre era una dintre acestia).   Dar toti au fost obiectivi, n-au dat exces de zel in ale antiromanismului, pur si simplu au predat istoria reala a romanilor  la obiect, fara exagerari si reavointa.


Ce deranjeaza insa mai mult? Istoria politizata frate, deci, sunt o gramada de module si cursuri ce tin numai de   istorie   politica, fie interna sau externa   ......in schimb, cele legate de istorie militara, istorie culturala, religie si mentalitati,  economica, sociala sau urbana  le numeri pe degete, iar cele de istorie stiintifica , informationala sau tehnologica-0.  Istoria modului de trai? Nada.
Nu tu o istorie a calculatoarelor, nu o istorie a cursei spatiale, nu o istorie a televiziunii, nu o istorie a Coca Cola sau o istorie a Benziilor Desenate sau a jocurilor, nu tu o istorie a muzicii, nu o istorie a marketingului, nu o istorie a automobilelor,   nu tu o istorie a sportului,   nu o istorie a medicinei, nu tu geologie sau paleontologie.  Ori, unele le intalnesti abia pe la master, dar totusi, de ce sa tampesti generatii de studenti vreo 2-3 ani cu istorie generala pe care a tot invatat-o din clasa a V-a pana la liceu?  Care e rostul, serios? E facultate pana la urma sau un liceu care preda istorie elementara?  A avut oare conducerea acestei facultati initiativa de a se uita macar un pic si cum se preda la universitatile prestigioase europene?
http://www.ox.ac.uk/...isting/history#


Si te mai miri ca de ce ies atatia someri cu diploma....


Pana mea, nici americanii nu mai invata istoria pe moda veche (doar uitati-va la History care se axeaza pe  istorie mai practica si interactiva, vedeti Pawn Stars si alte emisiuni unde inveti sa faci bani de pe urma istoriei intr-un mod mai interactiv) .  Bine ca iti baga pe gat muzeologie, arheologie si istoriografie, desi in tara asta,  muzeele sunt in faliment (uitati-va la muzeul de istorie nationala din Bucuresti in ce stare deplorabila se afla si la 10 ani dupa ce se afla intr-o continua renovare) sau institutiile de arhiva unde se moare de foame, ori in arheologie unde mai mult castiga vanatorii de antichitati care vad relicve pe piata neagra.   Nu s-au gandit   ei sa faca si un curs de instruire a viitorilor angajati la casele de amanet.   

Pana si  viitorii muritori de foame  de la istoria Artei au cursuri de istorie politica.  

Studentele de la RISE: majoritatea sunt de bani gata si invata cum sa-si desfaca picioarele la figurat vorbind  in fata unui ambasador sau diplomat. Cursurile serioase de diplomatie  le numeri si pe alea pe degete ca in rest, iar din nou: istorie politica, istorie politica, istorie politica.

Nu zic ca informatiile alea nu ar ajuta viitorii diplomati sau politicieni, dar faca in pana mea un cerc sau vreun departament separat si sa-i instruiasca pe respectivii studentii care vor sa invete tainele pupincurismului acolo.  

Ah, uitasem sa zic inca ceva: la facultatea de istorie se BARFESTE la greu din orice, se spun chestii mizerabile din orice+patrioretarzi la greu si  glume proaste care  n-au legatura cu istoria si fete de la tara  inimaginabil de fitoase si arogante.  




Asadar, la Facultatea de Istorie, care e o institutie universitara specifica acestui sistem de invatamant romanistanez, nu ai ce cauta daca nu indeplinesti una dintre aceste conditii de la caz la caz:
  • daca nu te pasioneaza politica, diplomatia sau  relatiile internationale si nu vrei sa lucrezi in aceste domenii.....pentru ca doar pe astea se pune accent  cel mai mult, fiind si cele mai profitabile la ora actuala in Romania. Cat de cat, se pune accent si pe istorie economica , sociala si culturala.
  • daca nu te pozitionezi  printre primii  zece studenti  la medii
  • daca ai principii  si demnitate si nu esti pupincurist
  • daca nu esti vreun geniu si nu ai memorie buna
  • daca nu esti beizadea de parlamentar, securist sau ambasador
  • daca nu le ai cu barfa
  • daca nu esti resemnat cu ideea ca vei ajunge muritor de foame si vei lucra pe nu stiu ce santier de pe Histria pe 600 lei/sezon, la vreun muzeu (asta dupa ce vei astepta ani  pana se elibereaza vreun post) ,  intr-o arhiva prafuita  sau profesor suplinitor de care sa-si bata joc elevii......sau si mai si, somer cu diploma pana la 40 de ani, drept pentru care sa-i multumesti fostului decan Cioroianu ca a permis cresterea numarului de locuri  la buget

Edited by redman71, 30 January 2016 - 02:44.


#26
redman71

redman71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 24.01.2016
Sunt totusi si parti frumoase, ca cercurile studentesti ca Cercul de Istorie Militara, cercuri literare sau cercuri de istoria artei, dar care se afirma foarte greu sau asociatii care mai fac ceva caritabil, mai organizeaza petreceri



Masterele, in afara de Politica si Societate in Secolul XX,  Istorie si Politica Militara in Secolele XIX-XXI, Istoria si Practica Relatiilor Internationale si Tehnici Diplomatice din care poti sa iesi politician, militar sau diplomat daca esti geniu ori pupi unde trebuie sau esti beizadea, sunt inutile si scot doar muritori de foame pe banda rulanda.  
http://www.istorie.u...ograme/masterat

Iar la scoli doctorale, doar la aia de  Istoria relaţiilor internaţionale iti asiguri viitorul pe termen lung  si poti visa la o batranete  linistita .  
http://www.istorie.u...coala-doctorala



Sunt si ceva centre de cercetare, dar foarte putine in raport cu numarul celor din alte tari europene si care se preocupa mai mult de istoria balcanica, istoria bisericii, antichitate si istorie contemporana:
http://www.istorie.u...re-de-cercetare


Trist e ca majoritatea studentilor  se inghesuie sa se specializeze  pe istoria recenta, aia contemporana (care e inca necoapta) , deci s-au scris teze de licenta si teze de doctorat in prostie pe istoria ultimului secol, cele mai frecventate fiind teme pe  comunism.  Antichitatea si Evul Mediu sunt urmatoarele in topul preferintelor pe cand la Epoca Moderna   nu se inghesuie nimeni.

Edited by redman71, 30 January 2016 - 03:13.


#27
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Daca nu-ti convin posturile enumerate mai sus incearca sa faci alta facultate. Poli e o solutie excelenta, si acum e doar de 4 ani.

Sau, daca ma iau dupa nickul tau, si esti gamer incearca la o companie de testare de jocuri. Salariile oricum sunt mult mai mari decat orice alte oferte ai avut pana acum. Nasol e ca va trebui sa testezi orice fel de joc de la counter strike la imbrac-o pe barbie. Dar e o solutie financiara buna.

Daca gamer se refera la pacanele atunci nu am idee ce ar trebui sa faci.

#28
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,267
  • Înscris: 05.08.2015
Sau Auchan, Kaufland, Lidl. Aud ca răsplătesc loyalitatea. Ieși la pensie linistit

#29
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
abia acum am vazut acest post. Ca absolvent de istorie pot spune ca treaba e cu dus si intors. In ce ma priveste am colegi in cam toate domeniile in care se poate aplica cu istoria: cam o treime sunt profi, la oras sau la tara, la fel cum am colegi angajati -intr-o ordine descrescatoare- in muzee, arhive, institute de cercetare, doi in ambasade, doi prin ministere, unul in SRI, astia toti fiind tot cam o treime. Restul lucreaza in alte domenii, inclusiv moda, sau sunt in afara. Dupa noroc! Pana la urma conteaza si ce si cat vrea omul, mai conteaza si cat de insistent esti. Am coleg care a vrut institut si a stat pe margine ani de zile pana a prins institut, e adevarat ca a mai si publicat in timpul asta, dar a si pazit usa pe la Academie bagandu-se in seama. Eu unul am  mers pe varianta prof, imi placea sa lucrez cu copii, insa m-am lasat ca nu ma ajungeam cu banii. Acum aud ca salariile au crescut si e mai bine. Concluzia mea e ca nu e nici rau, nici bine. Ddaca termini Litere, Filosofie credeti ca e mai ok? Sau faci Drept si ingrasi randurile miilor de avocati si juristi semi-someri din tara? Cu Chimia e mai bine? Sau mergi la Politehnica si nu mai exista industrie unde sa te angajezi? Asta e tara, daca iti place Istoria e o facultate ok, cu profi destul de simpatici, cursuri asa si asa, eu unul nu regret.

#30
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Cu dacologia si strategia lui Ioan-Aurel Pop, ai un viitor stralucit, asigurat inca cel putin vreo 75 de ani.

#31
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,514
  • Înscris: 18.10.2011
Nu vad rostul unei facultati cu sute de locuri /absolventi pe an de felul istoriei (dacas le-om pune pe toate di tara, ro iesi sute bune, cred). Intr-o tara in care problemele prezentului ar fi fost puse la punct, atunci da. Problemele Romaniei si romanilor se desfasoara in prezent, ce a fost nu mai poate fi reparat. Ar fi fost interesant de studiat, da, dar asta presupune bugete etc.

#32
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Eu sper să mă angajez totuşi în domeniul cercetării istoriei. Ca profesor trebuie să ai nervii din oţel de foarte bună calitate şi la mine se întâmplă să mai fie şi din fontă + îmi place să stau să cercetez. Şi sunt paralele cu 99,99% din tânăra generaţie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate