Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

programator - sa raman sau sa plec din Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
414 replies to this topic

#91
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View PostLukRo, on 21 noiembrie 2015 - 00:33, said:

Compari centrul Clujului cu centrul Londrei... nu comentez. Eu imi cumpar apartament in centrul Clujului in fiecare an din ce economisesc in Londra. Daca e sa comparam....

Nu toti lucreaza in Bucale sau Cluj pe mii de eur. Sunt oameni (poate mai buni) si alte orase care lucreaza pe cateva sute de euro. Decat sa ma mut in Bucuresti, mai bine Londra (chiar am stat in Buc o vreme)

Bre, o fi cocaina si alte mizerii. Eu nu frecventez astfel de medii si nu am vazut asa ceva, nici macar auzit. Tu ai impresia ca mizeriile nu au ajuns la Cluj?

Aham, deci brusc Romania s-a civilizat, nu bormasini, nu manele la maxim, nu mizerie pe strazi, nu caini peste tot....

Bre, taxele locale tot la ghiseu se platesc. Poate aveti in orasele mari online. Inca o data, Romania nu inseamna doar Bucuresti si Cluj,  

Faptul ca tu ai un salariu mare, lucrezi cu oameni de calitate,tehnologii noi...foarte bine. Insa nu nu reprezinti o majoritate. Si IT nu inseamna doar firme de software.
Așa și eu cu salariul de un an de aici pot să-mi iau apartament pe undeva prin Africa; care-i relevanța dacă-mi iau în Africa și eu nu stau în Africa sau pentru tine dacă-ți iei în Cluj și nu stai în Cluj?

Suntem pe aria de programare; în acest domeniu majoritatea lucrează în București, Cluj, Timișoara, Iași.

Vroiam să zic, că și acolo sunt oamenii stresați; nu c-ar fi un lucru rău că bagă coca.

Nu știu cât de brusc sau nu; pot spune doar cazul meu că n-am auzit bormașini și nici câini nu prea văd decât cu stăpânii. Civilizația în general se măsoară prin rata de alfabetizare, procentul de locuințe cu apă curentă, internet și canalizare etc. Per total România într-adevăr e mult sub UK, dar în orașele mari nu cred că să fie diferențe atât de mari.

Încă o dată, pentru domeniul programării România înseamnă în principal București și Cluj (alături de încă mai câteva orașe mari).

Cam toți prietenii și colegii de facultate din domeniu pe care-i știu lucrează pe salarii mari cu oameni de din vest, nu e doar cazul meu. Cum suntem pe aria de programare m-am referit strict la asta; într-adevăr în alte domenii, diferențele sunt mult mai mari și acolo văd și eu motive solide pentru a emigra.

View PostLukRo, on 21 noiembrie 2015 - 00:54, said:

Iti mai dau unul. Ia incearca, in Cluj, sa iti deschizi o firma, online.
Cât de des deschizi firme? Să zicem o dată la 5 sau la 10 ani cel mult. Și chiar și așă poți plăti oameni să se ocupe de birocrație și să nu faci nimic.

View Postmufa, on 21 noiembrie 2015 - 01:10, said:

Ca fapt divers, voi realizați că un ITist face într-o lună economii cam cît salariul vostru ăla super mare din România. Și asta după ce plătește chiria unui apartament decent, iese în oraș de 4-5 ori pe lună, își cumpără ceva țoale ș.a.m.d.?
Eu nu cred că trăiește în confortul în care stau aici și mai și pune atâția bani deoparte... am măsluit numerele pentru NY și Londra și nicicum nu pușcă.

#92
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009

View Postmufa, on 21 noiembrie 2015 - 01:23, said:

Adică n-ai nici cea mai infimă curiozitate să vezi cum o fi să trăiești în altă parte, n-ai curiozitatea să ieși din mica ta lume, să vezi ceva nou, să cunoști alți oameni etc. etc. Și voi vă numiți generația open-minded?
Da' programatorii din UK (non români) nu au și ei curiozitatea să iasă din mica lor lume, să vadă ceva nou, prin România?

#93
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View Postm3th0dman, on 21 noiembrie 2015 - 11:25, said:

Eu nu cred că trăiește în confortul în care stau aici și mai și pune atâția bani deoparte... am măsluit numerele pentru NY și Londra și nicicum nu pușcă.
Mai măsluiește-le o dată că ți-a dat cu virgulă. Uite un exemplu rapid

Salariu: 60k fara bonurusi = 3500 net
Chirie+mincare+iesiri+transport+diverse cheltuieli: 1500+200+200+100+200=2200
3500-2200=1300 adica 1850 de euro

View Postadrian93, on 21 noiembrie 2015 - 11:33, said:

Da' programatorii din UK (non români) nu au și ei curiozitatea să iasă din mica lor lume, să vadă ceva nou, prin România?

Unii mai au: Australia, NZ, US, whatever...

#94
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015

View Postm3th0dman, on 21 noiembrie 2015 - 11:25, said:

Așa și eu cu salariul de un an de aici pot să-mi iau apartament pe undeva prin Africa; care-i relevanța dacă-mi iau în Africa și eu nu stau în Africa sau pentru tine dacă-ți iei în Cluj și nu stai în Cluj?

Pt ca tu ai comparat centrul Clujului cu centrul Londrei. Nu eu.

Quote

Suntem pe aria de programare; în acest domeniu majoritatea lucrează în București, Cluj, Timișoara, Iași.

Fals. In orasele alea 4 sunt cei mai mari angajatori in domeniu, nu ca majoritatea programatorilor de Ro sunt acolo. Si global, cei care lucreaza intr-o firma de software sunt putini.Marea majoritate lucreaza in firme care au alt domeniu de activitate.

Quote

Cât de des deschizi firme? Să zicem o dată la 5 sau la 10 ani cel mult. Și chiar și așă poți plăti oameni să se ocupe de birocrație și să nu faci nimic.

Era un alt exemplu...

Quote

Eu nu cred că trăiește în confortul în care stau aici și mai și pune atâția bani deoparte... am măsluit numerele pentru NY și Londra și nicicum nu pușcă.

"Masluit" inseamna altceva, poate ai vrut sa zici ca ai calculat.

Mai calculeaza o data. Dar nu compara extrema dintr-o parte cu media din cealalta.

Edited by LukRo, 21 November 2015 - 11:42.


#95
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009

View Postaaaa4567, on 18 noiembrie 2015 - 02:33, said:

Daca ai spus-o serios, pe ce te bazezi ca o mana de programatori pot schimba tara in bine? Ca doar nu prin impozitul platit la stat sau cateva actiuni de voluntariat...
Păi nu doar programatori. Medici, avocați, economiști, zugravi, măcelari ș.a. Părerea mea e că generația care a copilărit în perioada de tranziție a resimțit cel mai mult efectele încercării eșuate de modernizare cât mai rapidă a statului român și că își dorește să alinieze România la ceea ce e prin Occident. În orice caz, pare dornică de performanță.
Eu cred că țara se poate schimba în bine dacă această generație va substitui generația actuală politică. Dar pentru asta, evident că e nevoie să rămână cât mai mulți tineri în țară, astfel va scădea șansa ca la putere să ajungă tot „fii de-ai lor”.

Oricum, „mâna” asta de programatori a făcut domeniul tehnologiei informației (cu toate criticile referitoare la outsourcing & stuff) să ajungă pe locul 2 în România, după agricultură (adică e al doilea motor de creștere economică din țară). Și e tot în creștere.

Edited by adrian93, 21 November 2015 - 11:50.


#96
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postm3th0dman, on 21 noiembrie 2015 - 00:03, said:

Nu-s, dar probabil costă la fel de mult ca alea private din Ro (mă refer în termeni relativi nu absoluți).
Cred ca nu stii ce vorbesti, aproape orice (exceptie stomatologia, chirurgia estetica) e acoperit de asigurarea medicala.
Tu in Ro mergi la spital privat si platesti niste sume exorbitante, cu toate ca ai veniturile mai mici decat daca ai lucra in Vest, unde culmea, ai fi acoperit de asigurare.

#97
s-brody

s-brody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 03.09.2013

View Postm3th0dman, on 21 noiembrie 2015 - 11:25, said:

Cam toți prietenii și colegii de facultate din domeniu pe care-i știu lucrează pe salarii mari cu oameni de din vest, nu e doar cazul meu. Cum suntem pe aria de programare m-am referit strict la asta; într-adevăr în alte domenii, diferențele sunt mult mai mari și acolo văd și eu motive solide pentru a emigra.
Eu nu cred că trăiește în confortul în care stau aici și mai și pune atâția bani deoparte... am măsluit numerele pentru NY și Londra și nicicum nu pușcă.
Da, lucrezi cu oameni din Vest, esti la curent cu tendintele din Vest, ai impresia ca te bucuri de o calitate buna a vietii in CJ probabil, dar...
La urma urmei, e vorba de mediul in care iti doresti sa traiesti, si ce iti ofera acesta. In Romania, la sfarsitul zilei, oamenii de care dai pe strada sunt tot amarati si nefericiti, cum e si functionara cu o atitudine acra, care crede ca-ti face un favor si nu un serviciu.
La urma urmei, cand faci o iesire intr-un weekend, una e sa ai ca optiuni Cavnic si mai stiu eu ce, si alta e sa ai un Yellowstone, sau Santa Monica beach. Una e sa mergi la stadion la UCluj intr-o atmosfera huliganica, si o cu totul alta experienta e sa mergi pe Emirates, pe Yankee Stadium sau Fenway park la un meci de baseball.

Edited by s-brody, 21 November 2015 - 14:26.


#98
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007

View PostLukRo, on 21 noiembrie 2015 - 11:19, said:

Exact ce spuneam: un advertorial promite "salarii" de 10000$/luna lucrand remote si gata! Pfuai ce bine e in Romania! Toti programatorii din Romania se imbogatesc! Dar parca banii nu contau...
Era doar un exemplu. Sunt destui baieti destepti in ro care fac sume frumusele fara prea multa munca. Ca procent sunt putini, ca nr probabil ceva mai multi. Ziceam doar ca se poate visavis de tona de argumente "coplesitoare" de caruta de bani pe care o fac oamenii afara. Daca mai caut pe net se pot gasi si altele. Sume mai mici cei drept, dar frumoase fata de salariul mediu din IT in Romania.

View PostLukRo, on 21 noiembrie 2015 - 11:19, said:

In primul rand, nu sunt salarii. Va fi suma contractata.

In al doilea rand, sunt cateva posturi doar. Iar folosim exceptii ca exemple pentru a generaliza?

In al treilea rand, posturile respective sunt de "Architect", adica cineva oricum castiga banii aia cam oriunde.
Dap ca si contractor faci cam dublu fata de un salariat. Cam atat insa face si un contractor in Londra sau oriunde, nu vad argumentul. Sunt cateva posturi, la fel ca alea "mii" din Londra sau alta parte. Daca te duce capul si ai incredere in tine poti sa ocupi orice post. Si zi-mi si mie un post de arhitect in ro care face 10k. Ma duc maine sa aplic la firma respectiva.


View PostLukRo, on 21 noiembrie 2015 - 11:19, said:

Spuse cel care are bani.... Ia spune asta celor 4 milioane de romani plecati. Nu pleci numai pt bani, eu NU am luat decizia sa plec in UK, am luat decizia de a pleca din Romania.
Adica mai exact sa faci pasul nu e o decizie buna pt toata lumea, exact ce am spus mai sus.


View PostLukRo, on 21 noiembrie 2015 - 11:19, said:

Si mai este si alt aspect. In IT devii "obsolete" destul de rapid. Daca nu te orientezi rapid, pierzi trenul. Au trecut o serie de ani in care ai acumulat experienta, mai ai doar cativa ani pentru a fructifica experienta aia. De la 50 de ani in sus, cauti o pozitie de management ca sa nu fi inlocuit de tineri.

Noi, in IT, suntem privilegiati. Am prins un tren al vietii nesperat si invidiat de multi. Pe buna dreptate! Nu ratati sansa! Nu va complaceti intr-un post caldut unde va plafonati!
Nu-mi dau seama cui te adresezi. Daca mi te adresezi mie nu mi se potriveste ce ai zis mai sus deloc. Daca vb pt alti IT-isti e un sfat destul de sound. Nu vad legatura cu plecatul din tara though.

View PostLukRo, on 21 noiembrie 2015 - 11:19, said:

Este interesant cum incearca sa ne convinga ce rau este in afara si ce bine e in Romania oameni care nu au vazut interiorul unui avion. Dar au vazut ei o reclama sau au auzit pe cineva care are un prieten.

Cat despre restul jignirilor, este normal, ai epuizat argumentele.
Again, cu cine vb? Am mentionat mai sus ca am fost in afara tarii.Daca te oboseai sa citesti ce am zis poate am putea sa avem si un dialog.
Ca si jigniri nu eu am dat tonul. Mai citeste tot threadul de la inceput. Si de data asta cu atentie.


Nu inteleg discutia legata de spitale, nu au toti IT-isti asigurare mediacala privata?


@OP:
Daca ar fi sa plec din tara as alege:
Germania (Berlin sau Koln doar), Elvetia, Spania sau Islanda.

In Berlin taxele si cheltuielile sunt consistent mai mici, desi si salariul e ceva mai mic. E un oras plin de artisti si emigranti in care poti cunoaste f multi oameni interesanti. Nu e inghesuiala si autobuzele vin tot timpu la orar.
Elvetia ofera salarii mari si taxe mici, un grad f ridicat de civilizatie si imi da impresia de o tara ecologista, la fel ca si germania.
Spanioli sunt oameni ceva mai deschisi cu care e mai usor sa discuti, salariile sunt insa cam mici, nu prea poti sa pleci daca ai familie.
Islana mi s-a parut mereu o tara faina, e insa ff scumpa si salariile sunt cam mici pt IT-isti.(in Islanda am fost doar la o semnatura away, din pacate mi s-au oferit prea putini bani)

Nu as pleca in SUA sub nici o forma. Taxe mari, mancare proasta, ff multa munca. Majoritatea americanilor cu care am lucrat nu m-au dat pe spate ca nivel de inteligenta.

#99
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View PostDILAS, on 21 noiembrie 2015 - 19:26, said:

Nu as pleca in SUA sub nici o forma. Taxe mari, mancare proasta, ff multa munca. Majoritatea americanilor cu care am lucrat nu m-au dat pe spate ca nivel de inteligenta.
Hmm, n-am fost în SUA, așa că vorbesc de pe neți acum, dar din ce observ în California plătești cam 30% taxe, nu mi se pare deloc mult. Repet, asta a fost la o căutare rapidă pe net, dacă știi altceva din experiență proprie, te rog să mă corectezi.

Referitor la partea cu mîncarea proastă, sunt sigur că găsești tone de mîncare ieftină și proastă. Dar cred că poți găsi și mîncare decentă, probabil că trebuie să scoți ceva mai mulți bani din buzunar.

#100
mihaicsm

mihaicsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.10.2008
Hai sa mai zic si eu ce am mai zis pe cateva din zecile de topicuri similare. Pentru ITsti financiar nu e niciun castig sa pleci in afara (in medie, pot exista si exceptii puctuale). Cu 4-6000 euro prin Europa in orase mari ai nivel de trai similar cu ce-ti ofera 2-3000 in Romania (salarii nete in ambele cazuri). Cine zice ca e cine stie ce diferenta ori n-a trait din 2-3000 in Romania, ori n-a trait din 4-6000 in afara.

Totusi pentru initiator cred ca merita o incercare, daca nu te gandesti sa faci pasul doar pentru bani. Daca zici ca ai intre 30 si 40 de ani acum e momentul, mai tarziu nu o sa mai faci acest pas. O experienta de genul asta te face un om mai bun (din toate punctele de vedere), chiar daca te decizi peste doi ani ca Romania e pentru tine si te intorci.

#101
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015

View Postmihaicsm, on 21 noiembrie 2015 - 21:03, said:

Hai sa mai zic si eu ce am mai zis pe cateva din zecile de topicuri similare. Pentru ITsti financiar nu e niciun castig sa pleci in afara (in medie, pot exista si exceptii puctuale). Cu 4-6000 euro prin Europa in orase mari ai nivel de trai similar cu ce-ti ofera 2-3000 in Romania (salarii nete in ambele cazuri). Cine zice ca e cine stie ce diferenta ori n-a trait din 2-3000 in Romania, ori n-a trait din 4-6000 in afara.

Argumente, cifre... intelegem ca ai in tara 2-3000 si ai avut si in afara 4-6000. Net.

#102
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostLukRo, on 21 noiembrie 2015 - 21:15, said:


Argumente, cifre... intelegem ca ai in tara 2-3000 si ai avut si in afara 4-6000. Net.
Corect e sa compari brut, pentru ca afara primesti ceva din diferenta: asigurare de sanatate, asigurare sociala, pensie.

#103
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015
Detaliem dupa. Prima data sa ii ascultam punctul de vedere.

Este clar opus a tot ceea ce am sustinut (eu si alti colegi)... sa ii urmarim logica.

#104
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postmufa, on 21 noiembrie 2015 - 11:34, said:

Mai măsluiește-le o dată că ți-a dat cu virgulă. Uite un exemplu rapid

Salariu: 60k fara bonurusi = 3500 net
Chirie+mincare+iesiri+transport+diverse cheltuieli: 1500+200+200+100+200=2200
3500-2200=1300 adica 1850 de euro
Eu am luat cifrele de pe numbeo, și nu-s chiar alea.
Prețuri în Lire
http://www.numbeo.co...dom&city=London
Chirie 1650
Utilități 140
Internet 20
Mâncare pentru prânz (Inexpensive Restaurant average 13) -> 13 x 20 zile lucrătoare = 260
Mâncare în rest (seara, dimineața, weekend) de la hipermarket = 140
Cost per ieșire -> Meal 25 + 4 beri 20 + taxi 15 = 60 -> 8 ieșiri pe lună = 480
Abonament bazin sau sală -> 50
Stuff (electronice, haine, excursii) -> 300
Taxi (să zicem că stai la doar 4 km de birou) (3 start + 4 km x 2 per km) x 2 (ori pe zi) x 20 (zile pe lună) = 440 (poți să pui la fel de bine cu parcare și mașină tot acolo ieși)
Total 3480 lire -> rămâi cu 20 de lire

Average salary = 1992 lire
Salariul cum ziceai = 3500 de lire adică de 1.75 ori salariul mediu


http://www.numbeo.co...ity=Cluj-napoca
Prețuri în lei
Chirie 2000 (am pus preț realist, pe numbeo e 1250 lei)
Utilități 400
Internet 50
Mâncare prânz 16 x 20 zile lucrătoare = 320
Mâncare în rest de la hipermarket = 600
Cost per ieșire (masa 40 + 4 beri 40 + taxi 20) 100 x 8 ieșiri = 800
Abonament bazin sau sală -> 150
Stuff (electronice, haine, excursii) -> 1200
Taxi pentru birou (2.5 start + 4 km x 2.5) x 2 (ori pe zi) x 20 -> 500 (să zicem că stai tot la 4 km de birou, într-un oraș de vreo 30 de ori mai mic)
Total 6120 lei -> rămâi cu 2200 de lei (din 1850 euro cât ziceai)

Average Salary = 2,308.52
Salariul (1850 euro cât ziceai) = 8230, adică de 3.5 ori salariul mediu

Sper să nu fi greșit la calcule; te rog să mă corectezi dacă am greșit cumva.

View PostLukRo, on 21 noiembrie 2015 - 11:41, said:

Pt ca tu ai comparat centrul Clujului cu centrul Londrei. Nu eu.

Fals. In orasele alea 4 sunt cei mai mari angajatori in domeniu, nu ca majoritatea programatorilor de Ro sunt acolo. Si global, cei care lucreaza intr-o firma de software sunt putini.Marea majoritate lucreaza in firme care au alt domeniu de activitate.
Eu am comparat unde stau și unde aș sta. Nu înțeleg ce nu e clar? Dacă stau în Cluj compar cât aș da pe apartament în Cluj cu banii pe care-i fac aici; dac-aș sta în Londra aș compara cât aș da în Londra cu banii pe care i-aș face în Londra. Nu înțeleg ce sens are avea să compar cât aș da pe apartament în Cluj cu banii din Londra sau invers...

Eu sunt aproape sigur că sunt și cei mai mulți programatori.

View PostKarhu, on 21 noiembrie 2015 - 12:22, said:

Cred ca nu stii ce vorbesti, aproape orice (exceptie stomatologia, chirurgia estetica) e acoperit de asigurarea medicala.
Tu in Ro mergi la spital privat si platesti niste sume exorbitante, cu toate ca ai veniturile mai mici decat daca ai lucra in Vest, undeculmea, ai fi acoperit de asigurare.
Și în România poți să-ți faci asigurare medicală privată și nu plătește sume exorbitante ci plătești lunar; sau poți să-ți faci asigurare de viață la bancă.
Iar în vest, procentul din venitul brut care merge la asigurarea medicală e mai mare decât în România (care merge la cea obligatorie, de la stat); cel puțin în US, nu sunt sigur în Europa de Vest.

View Posts-brody, on 21 noiembrie 2015 - 14:22, said:

Da, lucrezi cu oameni din Vest, esti la curent cu tendintele din Vest, ai impresia ca te bucuri de o calitate buna a vietii in CJ probabil, dar...
La urma urmei, e vorba de mediul in care iti doresti sa traiesti, si ce iti ofera acesta. In Romania, la sfarsitul zilei, oamenii de care dai pe strada sunt tot amarati si nefericiti, cum e si functionara cu o atitudine acra, care crede ca-ti face un favor si nu un serviciu.

La urma urmei, cand faci o iesire intr-un weekend, una e sa ai ca optiuni Cavnic si mai stiu eu ce, si alta e sa ai un Yellowstone, sau Santa Monica beach. Una e sa mergi la stadion la UCluj intr-o atmosfera huliganica, si o cu totul alta experienta e sa mergi pe Emirates, pe Yankee Stadium sau Fenway park la un meci de baseball.
Fiind oraș studențesc sunt o grămadă mare de tineri și barurile sunt pline de oameni voioși. Nu știu de unde impresia că-s oameni amărâți și neferciți...

Ai opțiuni Parcul Retezat sau Parcul Apuseni care sunt splendide; sau poți merge în Alpi la ski (sau pentru drumeții) care-s mai aproape de Ro decât Yellowstone de Silicon Valley sau NY. Iar la mare poți merge în Grecia, unde iar e cel puțin la fel de fain ca pe Santa Monica beach (ba mai mult ai și orașe vechi de văzut, nu doar plajă). Sau dacă vrei distracție și n-ai ce face cu banii poți merge în Ibiza (sau chiar la Mamaia).
Cât despre sport așa o fi; doar că eu personal n-am absolut nicio tangență cu sportul pe care-l joacă alții; cu atât mai puțin cu baseball.

View PostDILAS, on 21 noiembrie 2015 - 19:26, said:

Nu as pleca in SUA sub nici o forma. Taxe mari, mancare proasta, ff multa munca. Majoritatea americanilor cu care am lucrat nu m-au dat pe spate ca nivel de inteligenta.
E exact invers; în US taxele sunt mult mai mici decât în Europa de Vest. Câte despre inteligență sau nu, de departe cele mai importante firme și cele mai interesante proiecte de software sunt acolo.

Edited by m3th0dman, 21 November 2015 - 21:57.


#105
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View Postm3th0dman, on 21 noiembrie 2015 - 21:43, said:

Eu am luat cifrele de pe numbeo, și nu-s chiar alea.
Prețuri în Lire
http://www.numbeo.co...dom&city=London
Chirie 1650
Utilități 140
Internet 20
Mâncare pentru prânz (Inexpensive Restaurant average 13) -> 13 x 20 zile lucrătoare = 260
Mâncare în rest (seara, dimineața, weekend) de la hipermarket = 140 (cam atât dau și în Ro)
Cost per ieșire -> Meal 25 + 4 beri 20 + taxi 15 = 60 -> 8 ieșiri pe lună = 480
Abonament bazin sau sală -> 50
Stuff (electronice, haine, excursii) -> 300
Taxi (să zicem că stai la doar 4 km de birou) (3 start + 4 km x 2 per km) x 2 (ori pe zi) x 20 (zile pe lună) = 440 (pot să pui la fel de bine parcare)
Total 3480 lire -> rămâi cu 20 de lire

Average salary = 1992 lire
Salariul cum ziceai = 3500 de lire adică de 1.75 ori salariul mediu


http://www.numbeo.co...ity=Cluj-napoca
Prețuri în lei
Chirie 2000 (am pus preț realist, pe numbeo e 1250 lei)
Utilități 400
Internet 50
Mâncare prânz 16 x 20 zile lucrătoare = 320
Mâncare în rest de la hipermarket = 600
Cost per ieșire (masa 40 + 4 beri 40 + taxi 20) 100 x 8 ieșiri = 800
Abonament bazin sau sală -> 150
Stuff (electronice, haine, excursii) -> 1200
Taxi pentru birou (2.5 start + 4 km x 2.5) x 2 (ori pe zi) x 20 -> 500 (să zicem că stai tot la 4 km de birou, într-un oraș de vreo 20 de ori mai mic)
Total 6120 lei -> rămâi cu 2200 de lei (din 1850 euro cât ziceai)

Average Salary = 2,308.52
Salariul (1850 euro cât ziceai) = 8230, adică de 3.5 ori salariul mediu

Sper să nu fi greșit la calcule.
Numbeo și orice site de genul ăsta e ok ca să-ți faci o idee la modul general, dar e o tîmpenie sinistră să faci astfel de comparații. Ca fapt divers, n-o să iei în viața ta 8 taxiuri pe lună în Londra că n-ai nici un motiv s-o faci cînd metroul merge pînă la 1 am și ai destul busuri de noapte. La fel, n-o să mănînci zilnic la restaurant în condițiile în care multe firme mari au cantină proprie unde fie nu cheltui nimic pe mîncare, fie plătești vreo 5 lire pe un prînz. 60 de lire/euro pe o ieșire în oraș e enorm. Mă rog, asta dacă nu mănînci doar icre negre și bei șampanie din pahare de cristal poleite cu aur. Ca fapt divers ieșire în 5 la restaurant japonez, mîncat și băut pînă nu mai puteam, total de plată 90 de lire.

#106
mihaicsm

mihaicsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.10.2008

View PostLukRo, on 21 noiembrie 2015 - 21:15, said:

Argumente, cifre... intelegem ca ai in tara 2-3000 si ai avut si in afara 4-6000. Net.

Poti sa intelegi ca am fost in ambele situatii. Singura diferenta fata de calculele pe care le tot faceti voi e ca am avut si o masina si in Romania si in afara cam cam 200 de euro in Romania si 500 in afara, pe luna asigurari, vignete, combustibil si masina in sine (masini ieftine).

Calculele mele aproximative:
Romania:
550 chirie, utilitati, internet de calitate, telefon mobil, tv
200 masina
300 mancare (destul de des in oras) si alte cheltuieli

In EU:
1600 chirie, utilitati, internet de calitate, telefon mobil, tv
500 masina
1300 mancare (destul de des in oras) si alte cheltuieli

Se mai puteau face economii in ambele cazuri, dar nu e stilul meu.

Tu ai fost in ambele situatii?

Edited by mihaicsm, 21 November 2015 - 22:16.


#107
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View Postmihaicsm, on 21 noiembrie 2015 - 22:00, said:

1300 mancare (destul de des in oras) si alte cheltuieli

1300 mîncare pentru o personă? Zi-mi și mie cum reușești că noi suntem 4 și nu cred că ne apropiem de jumătate.

#108
mihaicsm

mihaicsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.10.2008
Mancare si alte cheltuieli (toate celelalte cheltuieli in afara de ce s-a enumerat: sport, spectacole, socializare, haine). Nu stiu daca ti se mai pare mult in cazul asta, dar aparent reusesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate