Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

programator - sa raman sau sa plec din Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
414 replies to this topic

#379
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008

View PostMosotti, on 26 noiembrie 2015 - 15:29, said:

, sa dau din coate printre indieni, pakistanezi, futanezi si pulanezi.
Moso președinte !!

#380
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostAllahu, on 05 decembrie 2015 - 12:25, said:

Moso președinte !!

La ce exprima, cred ca mai repede dictator/tiran.

#381
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008
Pai ca sa ajunga dictator/tiran, trebuie sa fie mai intai presedinte, nu ? :P
Acum serios vb, cine spune lucrurilor pe nume, e tiran ? Parca am mai auzit demonizarea asta...

#382
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

View PostAllahu, on 05 decembrie 2015 - 15:12, said:

Pai ca sa ajunga dictator/tiran, trebuie sa fie mai intai presedinte, nu ? Posted Image
Acum serios vb, cine spune lucrurilor pe nume, e tiran ? Parca am mai auzit demonizarea asta...

Acum serios, e același lucru ca și cum m-aș apuca eu să spun că toți românii din România sunt violatori pentru că am citit eu în presă de un viol în Vaslui.

#383
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007

View Postdenisen, on 05 decembrie 2015 - 11:17, said:

http://www.zf.ro/bus...uropei-14738378

Daca esti tanar, cu siguranta merita sa iesi, vezi lumea, strangi bani, faci experienta diversa.
Cu banii poti sa vi in tara, iei o casa fara sa fi sclav pe 30 de ani, daca nu ramai afara.
Fiti atenti ca sunt multicele firme vestice care angajeaza remote pe salarii de vest. Trebuie doar sa dai din coate un pic.
Ce am vrut sa zic de la inceput, dar cred ca m-am pierdut in detalii si flame.

O singura obs. 14k in Elvetia suna foarte neverosimil, cred c-a cam dat-o in bara autorul la numere.

Edited by DILAS, 05 December 2015 - 21:04.


#384
pstefan

pstefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 01.03.2005
Exagereaza.14000 e multicel,dar ca si contractor se obtin lejer si taxele sunt mici.

Edited by pstefan, 05 December 2015 - 21:51.


#385
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015

View PostDILAS, on 05 decembrie 2015 - 21:02, said:

O singura obs. 14k in Elvetia suna foarte neverosimil, cred c-a cam dat-o in bara autorul la numere.

View Postpstefan, on 05 decembrie 2015 - 21:49, said:

Exagereaza.14000 e multicel,dar ca si contractor se obtin lejer si taxele sunt mici.

http://www.payscale....eveloper/Salary
(atentie CHF > EUR)

Nu e usor sa intrii pe piata muncii la ei, sunt protectionisti. Da sunt si alte locuri cu salarii mari, in general in tehnologii financiare (Frankfurt, Londra, Dublin etc). De cand ne-a dat voie pe piata muncii suntem foarte cautati.

Edited by denisen, 05 December 2015 - 22:16.


#386
pstefan

pstefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 01.03.2005
Ce e frumos e ca taxele sunt mici.Am 20% pe salariu in Berna. In Zurich sunt mai mici.

#387
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

View Postpstefan, on 05 decembrie 2015 - 22:54, said:

Ce e frumos e ca taxele sunt mici.Am 20% pe salariu in Berna. In Zurich sunt mai mici.
Alte taxe mai platesti?

Edited by mufa, 05 December 2015 - 23:39.


#388
pstefan

pstefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 01.03.2005
Doar Asig de sanatate intre 250-400 chf pe luna,in functie de franșiză.

#389
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007
14k franci inseamna 12k euro. E enorm. Pt web  development salariile sunt pe la 7k Euro. Ceva da cu virgula.
De taxe am mentionat si eu ca-s mici, nu stiam cas atat de mici. (stiam ceva pe la 25-26% pt Zurich). Overall Elvetia mi se pare o destinatie mai buna decat Londra sau late tari mediatizate pe aici.

#390
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

View PostDILAS, on 06 decembrie 2015 - 07:40, said:

14k franci inseamna 12k euro. E enorm. Pt web  development salariile sunt pe la 7k Euro. Ceva da cu virgula.
De taxe am mentionat si eu ca-s mici, nu stiam cas atat de mici. (stiam ceva pe la 25-26% pt Zurich). Overall Elvetia mi se pare o destinatie mai buna decat Londra sau late tari mediatizate pe aici.
Clar este o destinație mai buna, doar ca pentru 10 romani care ajung si-si găsesc de lucru in Londra, abia daca e unul in Zürich.

#391
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
1. Cifrele din articolul respectiv sunt în dolari.
2. Nivelul este "pfuai ce de bani iau unii", nu media
3. Piata muncii este minuscula in comparatie cu alte locatii enumerate. De ce nu incercati Dubai? Nu au taxe salariale.


#392
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007
Si nu-i mai bine sa dai din coate sa ajungi intr-o locatie mai buna decat sa te duci unde se duce toata lumea? (Asuming ca vrei sa mergi in Elvetia si nu in alta parte, poate Elvetia nu e anyone's cup of tea).
Cat despre piata muncii, daca ai ajuns acolo nu cred sa fie asa o problema sa gasesti altceva daca ai un CV solid. depinde si de ce faci, acum web developmentul si in special js e pe val.

#393
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
felicitari baieti pt ca aveti viza de lucru in elvetia. ele se pare ca vor disparea in mai 2016.

View Postwizardofoz, on 05 decembrie 2015 - 11:22, said:

Nici vorba, platesti impozitul pe investitii pe termen lung/dividente (care e 15% in SUA).
Iar daca in loc de 10 milioane ai numai unul deja impoztele sint mici chiar si pe termen scurt. Cum le invirti intre tari nu stiu sigur.

conservator inseamna ceva ce-ti da dobanda. dobanda nu este dividend. orice cu dividend este riscant. de aceea am spus conservator. iti urez sa ai 10m si sa-I risti.
chiar daca ar fii cu dividente si ramai cu 80% din 4% adica 3.2% (investeste printr-o firma serioasa si o sa vezi cate fee-uri au). deci tot pe la 350K care NU este ceva foarte mare. dar poti trai comod.

View PostDILAS, on 06 decembrie 2015 - 19:16, said:

Si nu-i mai bine sa dai din coate sa ajungi intr-o locatie mai buna decat sa te duci unde se duce toata lumea? (Asuming ca vrei sa mergi in Elvetia si nu in alta parte, poate Elvetia nu e anyone's cup of tea).
Cat despre piata muncii, daca ai ajuns acolo nu cred sa fie asa o problema sa gasesti altceva daca ai un CV solid. depinde si de ce faci, acum web developmentul si in special js e pe val.

eu credeam ca sectorul investitii/financiar plateste bine pt enterprise applications cu tot ce se invarte in jurul acestei chestii...

Edited by avenirv, 06 December 2015 - 20:42.


#394
teoratiu

teoratiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.01.2007
Daca nu ai motive care sa te retina in Romania (parinti batrani sau bolnavi) parerea mea e ca e mai bine sa pleci.

#395
Lorothy

Lorothy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 18.01.2016
Poti lucra din Romania pentru o firma din afara de moment ce specializarea ta iti permite multa libertate..si multi bani ;)

#396
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostLorothy, on 22 ianuarie 2016 - 10:06, said:

Poti lucra din Romania pentru o firma din afara de moment ce specializarea ta iti permite multa libertate..si multi bani Posted Image

De ce ai vrea sa fii bogat printre saraci (si cu mentalitate de lumea a 3-a) ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate