Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

HDTV prin receptorul Digi Tv

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
gelu_dh

gelu_dh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 26.09.2005
Zilele trecute am intrat pe satelit Hotbird pe frecventa 11242 V - 27500 pe canalul HD Forum promo (HD) si am vrut sa vad cum vad prin receptorul de la Digi - televiziunea viitorului insa am ramas dezamagit complet. Receiverul DIGI dar nu numai DIGI ci orice receiver nu pot receptiona aceasta norma de televiziune, se aude numai sonor dar imagine nimic. Urmeaza in curand sa apara alte tipuri de receptoare pentru HD, in occident deja exista dar costa o groaza de bani. Deci eu nu astept noul receptor DIGI si va recomand sa nu va grabiti a lua Digi, MAX, FOCUS sau orice tip ci mai bine asteptati putin sa mai dea preturile inapoi pentru a va lua ceva compatibil pentru HD. In schimb am placa skystar 2 pe calculator si se vede si se aude perfect chiar dolby 5+1, o imagine incredibila insa la capturi un film de 1 ora si jumatate ocupa 15 Gb deoarece imaginea are o rezolutie 1920 x 1080 pixeli asa ca posesorii de skystar 2 sa nu le para rau ca au achizitionat aceste placi caci sunt de viitor ba eu ma gandesc ca se vor gasi greu la vanzare. Ramane de gasit o solutie in ce priveste capturile prin skystar 2.

#2
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

View Postgelu_dh, on Jan 23 2006, 16:41, said:

Zilele trecute am intrat pe satelit Hotbird pe frecventa 11242 V - 27500 pe canalul HD Forum promo (HD) si am vrut sa vad cum vad prin receptorul de la Digi - televiziunea viitorului insa am ramas dezamagit complet. Receiverul DIGI dar nu numai DIGI ci orice receiver nu pot receptiona aceasta norma de televiziune, se aude numai sonor dar imagine nimic. Urmeaza in curand sa apara alte tipuri de receptoare pentru HD, in occident deja exista dar costa o groaza de bani. Deci eu nu astept noul receptor DIGI si va recomand sa nu va grabiti a lua Digi, MAX, FOCUS sau orice tip ci mai bine asteptati putin sa mai dea preturile inapoi pentru a va lua ceva compatibil pentru HD. In schimb am placa skystar 2 pe calculator si se vede si se aude perfect chiar dolby 5+1, o imagine incredibila insa la capturi un film de 1 ora si jumatate ocupa 15 Gb deoarece imaginea are o rezolutie 1920 x 1080 pixeli asa ca posesorii de skystar 2 sa nu le para rau ca au achizitionat aceste placi caci sunt de viitor ba eu ma gandesc ca se vor gasi greu la vanzare. Ramane de gasit o solutie in ce priveste capturile prin skystar 2.
Tastele ".", "," sunt situate in dreapta tastei "m".

In rest...platfomele Digi, Max, Focus au alt scop decat acela de a ne furniza noua echipamente ieftine prin care sa receptionam transmisiuni HD. Parerea mea. Deci pentru oamenii care deja si-au cumparat, sau care intentioneaza sa-si cumpere, este irelevant faptul ca nu poti receptiona nimic HD...
E la fel de important ca faptul ca nu poti praji cartofi si nu poti usca rufe la receptoarele respective.

:peacefingers:

#3
gelu_dh

gelu_dh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 26.09.2005
Eu m-am referit la ce spune titlul si la cei ce prind HDTV CACI MULTI NU STIU CU CE SE MANINCA si decit sa achizitionezi o scula scumpa mai bine sa mai pui nitel si sa cumperi HDTV.Eu prind si e SUPER DOLBY DIGITAL,5+1

#4
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002
@gelu_dh

Daca ti-as spune ca nici receptoare care costa de 4x cat conserva digi se comporta identic pe HDTV te-ai mai linistii ?

#5
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Ce ma distreaza cand apar unii din cer cu pretentii de HDTV de la receptoare <100Euro.
Man, cumpara-ti scule de mii de euro si poate....poate vor cunoaste si HDTV. Nici Dreamboxurile nu stiu HDTV decat prin streaming pe PC. Te-ai linistit? Si totusi costa 250...600... euro .

#6
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005
chiar sunt curios ce anume receptioneaza hdtv..
mi-am luat  o plasma hdtv ready.
problema e ca e ready pt ceva ce inca nu exista, chiar as fi curios sa aflu cu ce as putea sa vad la calitate maxima.

#7
danez

danez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 23.05.2004
Cu un calculator si cu cateva filmulete HDTV, cum ar fii cele de la aceasta adresa: http://www.microsoft...ntshowcase.aspx

#8
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

View Postdanez, on Jan 29 2006, 09:39, said:

Cu un calculator si cu cateva filmulete HDTV, cum ar fii cele de la aceasta adresa: http://www.microsoft...ntshowcase.aspx

merci, dar ma interesa un receiver de satelit, ca am si amplif pt 5.1

#9
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Te costa 700 EURO toata distractia dar ai abonament inclus pe 5 ani la canalul HD1 (fostul Euro 1080)... cu receiverul de mai jos (disponibil in oferta w.peruvision.ro)

Attached Files


Edited by rz, 29 January 2006 - 20:41.


#10
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

View Postrz, on Jan 29 2006, 20:39, said:

Te costa 700 EURO toata distractia dar ai abonament inclus pe 5 ani la canalul HD1 (fostul Euro 1080)... cu receiverul de mai jos (disponibil in oferta w.peruvision.ro)

mu;tumesc.
sa inteleg ca un receiver ca asta scoate imagine hdtv si sunet 5.1?
cate canale hdtv sunt?

#11
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Exact... dar nu toate sunt DolbyDigital
O lista completa, cu ce e acum in HDTV pe satelit, gasesti la:

http://www.kingofsat.net/en/hdtv.php

Deci, poti vedea inclusiv doua canale Free To Air (Sat1 & Pro7) in format HDTV

#12
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

View Postrz, on Jan 29 2006, 21:02, said:

Exact... dar nu toate sunt DolbyDigital
O lista completa, cu ce e acum in HDTV pe satelit, gasesti la:

http://www.kingofsat.net/en/hdtv.php

Deci, poti vedea inclusiv doua canale Free To Air (Sat1 & Pro7) in format HDTV

suna foarte interesant.
am intrat pe site la peruvision, dar nu stiu care dintre receptoare e cel cu pricina.
700 e numai receiverul, sau tot kitul? nu am parabola, asa ca va trebui sa ma orientez catre un sistem complet.
ceva recomandari?
ca sa ma definesc ca si client, vreau sa se vada hdtv si sa se auda 5.1, am sculele necesare sa profit de asta  :D

#13
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
La peruvision, e in oferta receiver HDTV + abonament 5 ani la canalul HD1...
Restul (antena + lnb) se cumpara separat
Atentie!
Trebuie antena foarte mare (minim 1.9M) deoarece multe canale HDTV sunt acum transmise prin satelitii Astra, pe spoturi ce nu acopera bine jumatatea estica a Romaniei (daca stai in vestul tarii ai noroc, acolo se capteaza foarte bine si cu antena de 1.2M)
Parerea mea e sa mai astepti inca 2-3 ani si ai sa vezi cum scad preturile la jumatate, pentru aceste receivere HDTV... pana atunci vor aparea inca cateva zeci de canale in HDTV (sper si eu sa fie FTA)
Eu, sincer, abia prin 2010 o sa ma gandesc la HDTV...

#14
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

View Postrz, on Jan 29 2006, 21:31, said:

La peruvision, e in oferta receiver HDTV + abonament 5 ani la canalul HD1...
Restul (antena + lnb) se cumpara separat
Atentie!
Trebuie antena foarte mare (minim 1.9M) deoarece multe canale HDTV sunt acum transmise prin satelitii Astra, pe spoturi ce nu acopera bine jumatatea estica a Romaniei (daca stai in vestul tarii ai noroc, acolo se capteaza foarte bine si cu antena de 1.2M)
Parerea mea e sa mai astepti inca 2-3 ani si ai sa vezi cum scad preturile la jumatate, pentru aceste receivere HDTV... pana atunci vor aparea inca cateva zeci de canale in HDTV (sper si eu sa fie FTA)
Eu, sincer, abia prin 2010 o sa ma gandesc la HDTV...

stau in tm, asa ca se pare ca sunt pe jumatatea buna a hartii  :D
cam cat ar fi un kit complet, receiver + parabola +lnb + manopera?
nu vad de ce sa astept atat, atunci ce naiba fac cu plasma mea hdtv ready?
daca tot stau si ma chiorasc in tv, macar sa o fac in ceva care nu imi strica ochii  :D
nu ma pricep la detalii tehnice, gen fta sau sateliti astra&comp, asa ca va tb sa ma ia de manuta unul care se pricepe si sa imi spuna ce sa iau.
apropo, m-ar interesa foarte tare canalele italiene, sunt ceva sanse sa se prinda cu receptirul asta digital?
ps:ca sa nu facem publicitate pe sp, poate imi dai si mie un pm cu modelul de la peruvision (care am vazut ca sunt din tm, apropo). multumesc anticipat.

#15
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Pai am spus mai sus... 700 EURO pe receiver + abonament 5 ani la HD1
Mergi direct la Peruvision si vezi axact cum arata (e cel din poza) si ce alte facilitati are
Eu in Brasov nu l-am vazut... probabil se aduce doar la comanda
Parabola (eu recomand 1.2M... desi e ok si cu 0.9M acolo, in vest) + LNB + montura H-H (cea care iti roteste antena) te costa impreuna cam 80 EURO
Montajul inca vreo  30-40 EURO...
Pe sateliti, se pot receptiona multe canale in format normal, inclusiv italienii de pe satelitii Hotbird 13'EST, copozitionati la 13'EST
http://www.flysat.com/hotbird.php
Sunt convins ca receiverele HDTV stiu si formatul actual... personal nu am testat/vazut nici unul pana acum

Edited by rz, 29 January 2006 - 22:12.


#16
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

View Postrz, on Jan 29 2006, 22:10, said:

Pai am spus mai sus... 700 EURO pe receiver + abonament 5 ani la HD1
Mergi direct la Peruvision si vezi axact cum arata (e cel din poza) si ce alte facilitati are
Eu in Brasov nu l-am vazut... probabil se aduce doar la comanda
Parabola (eu recomand 1.2M... desi e ok si cu 0.9M acolo, in vest) + LNB + montura H-H (cea care iti roteste antena) te costa impreuna cam 80 EURO
Montajul inca vreo  30-40 EURO...
Pe sateliti, se pot receptiona multe canale in format normal, inclusiv italienii de pe satelitii Hotbird 13'EST, copozitionati la 13'EST
http://www.flysat.com/hotbird.php
Sunt convins ca receiverele HDTV stiu si formatul actual... personal nu am testat/vazut nici unul pana acum

daca imi iau, fii convins ca o sa iti spun cum e.
le-am scris, acum astept un raspuns.
oricum, multumesc de info.

#17
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005
totul bun si frumos, am primit o oferta de pret dela peruvision, dar nu pot aduce receiverul , momentan.
asa ca, intrebare:
de unde pot sa iau un receiver satelitar hdtv?

#18
smv167

smv167

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 01.02.2006

View Postzen, on Feb 9 2006, 23:33, said:

totul bun si frumos, am primit o oferta de pret dela peruvision, dar nu pot aduce receiverul , momentan.
asa ca, intrebare:
de unde pot sa iau un receiver satelitar hdtv?
Salut !
Zvonuri de pe alt forum : in Austria cca 350 Eur receiver + transmisiunile CM de fotbal 2006 in HDTV + premiere 2 luni .
Tentant , nu ?
S'auvim ( de vazut HDTV , inca nu) bine !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate