Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Casuta noastra

- - - - -
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#37
adyo_15

adyo_15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 25.07.2005
Nu am stiut cum sa scot datele ... daca ar putea sa editeze cineva fisierele, mi-ar fi de mare ajutor. Despre IPAT, ce sa zic....ramane la wishlist

#38
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Pai doamna arhitecta ti-a lasat doar 5cm de la placa de beton armat pana la cota 0 in care sa te incadrezi cu sapa+finisaj pardoseala. Deci nu ai cum IPAT...
Serios, poti spune cat ai dat pe proiectul asta?

In ce sens nu ai putut sa scoti datele? Sunt pdf-uri...nu le poti vedea?

Edited by the_lion, 16 December 2015 - 23:09.


#39
adyo_15

adyo_15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 25.07.2005
Ba da, vad PDF-ul dar nu il pot edita...cred ca tine de adobe reader. Si daca ridic cota 0 ?

Din pacate nu cred ca i-am spus despre IPAT atunci cand am discutat proiectul

Edited by adyo_15, 16 December 2015 - 23:13.


#40
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Nu ai inaltimea necesara, ai doar 2.6m inaltime libera a camerelor. Ti se duc dracu' toate golurile de usi, o sa ai geamurile mai jos etc. Daca te mai inalti cu un rand de caramida ti se modifica armaturile de la stalpi, poti face chestia asta daca vorbesti inainte cu constructorul.
In plus, in 5cm de sapa este foarte greu sa poti acoperi toate conductele pentru sanitare, gandeste-te ca trebuie sa dai panta de scurgere, etc. De ce sa faci toate chestiile astea...doar pentru ca d-na arhitecta este nesimtita si nu are pic de respect pentru ea si meseria ei?

Edited by the_lion, 16 December 2015 - 23:29.


#41
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Cauta un editor de pdf-uri online (eu il folosesc pe acesta https://www.pdfescape.com/), incarci fiecare pdf si stergi datele personale.

#42
adyo_15

adyo_15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 25.07.2005
Multumesc Dana pentru pont, numai ca nu stiu cum sa scot fisierele de acolo :D

@ the lion: Cum ti-ai dat seama ca sapa are doar 5 cm...ca ma tot uit in planurile alea, dar nu vad sa scrie pe undeva. O sa vb maine cu ea, sa vedem ce se mai poate face. cam cat ar trebui sa mai inalt ca sa fie si IPAT. Si daca modific, si pana la urma nu o sa fie IPAT, este vreo problema?

#43
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Iti trebuie cel putin 12 cm pentru IPAT : minim 5cm polistiren extrudat + 5cm sapa + 1.5-2cm finisaje.

Attached Files



#44
adyo_15

adyo_15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 25.07.2005
Multumesc frumos lui edihaller pentru editarea postului din pg. 2. Atasez din nou proiectele, de data asta "cenzurate"

Attached Files



#45
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postkolfleading, on 16 decembrie 2015 - 21:57, said:

Deci eu nu mai inteleg nimic.
Casa asta este in Brasov, care are exact aceleasi conditii seismice ca si Timisoara (Tc = 0.7s, ag = 0.20 g). Si are si ceva placa de beton peste parter. Zidaria e de 25 cm, centurile sunt de 25 x 20 cm. Sufrageria este mai mare decat a mea.
Mie arhitectul mi-a spus ca pentru placa de beton trebuie neaparat zidarie de 30 si centuri de 30 x 32 minim...
Deci ori a ta este subdimensionata, ori a mea este supra-dimensionata.


PAi nu prea are cum sa fie aceasi "treabà"....BV-ul in ce zona seismica e......si in ce zona e TM!

#46
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postadyo_15, on 17 decembrie 2015 - 00:35, said:

Multumesc frumos lui edihaller pentru editarea postului din pg. 2. Atasez din nou proiectele, de data asta "cenzurate"

Buna adyo...singura observatie care o am este referitoare la capriori.... oare de ce le-a intrat in cap structuristilor o singura dimensiune in cap de 10x15... sunt ENORMI... uite aici exemplul de calcul la colegul nostru @lucas...
Inca odata sunt prea mari....iti recomand capriori de 5x15... In rest arata bine proiectul de structura nu am nimic de comentat.

#47
adyo_15

adyo_15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 25.07.2005
Probabil ca ei cand pun dimensiunea 10 x 15 se gandesc la calitatea slaba a lemnului, la faptul ca cel mai probabil nu o sa fie suficient de bine uscat si ca se va deforma... nu stiu. Imi dau cu parerea.

I-am trimis azi arhitectei un mail in legatura cu sapa de 5 cm si a zis ca se modifica fara problema. Deci aspectul asta e ca si rezolvat. Daca mai observati si altceva, va rog sa imi spuneti...pana nu e prea tarziu.

#48
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Referitor la planuri...as mai pune o usa la holul de intrare pentru a crea acel windfang....si poate o usa intre bucatarie si living (vei merge frecvent din bucatarie in living)... camara ar fi fost util sa fie langa bucatarie dar.... poate ca o rocada intre camara si baie ar rezolva "problema" dar ar aparea 2 coloane...

#49
adyo_15

adyo_15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 25.07.2005
Aceste modificari nu le voi face. Tocmai pentru a nu se intra direct in living am facut acel hol , asa ca nu mi se pare necesar sa mai pun inca o usa. Intre bucatarie si living, nu as pune usa iar rocada intre camara si baie nu prea as vrea sa o fac pentru ca vreau sa am baile una deasupra celeilalte. Ma ajuta la instalatiile sanitare.

#50
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostBodCasa, on 17 decembrie 2015 - 13:22, said:

View Postkolfleading, on 16 decembrie 2015 - 21:57, said:

Casa asta este in Brasov, care are exact aceleasi conditii seismice ca si Timisoara (Tc = 0.7s, ag = 0.20 g).
PAi nu prea are cum sa fie aceasi "treabà"....BV-ul in ce zona seismica e......si in ce zona e TM!
Raspunsul se gaseste in mesajul meu anterior: aceeasi. Posted Image

#51
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
10 metri de teava costa cat? 200 RON? Plimbarea de la bucatarie la camara va fi pe toata viata..... Windfangul se face pentru a crea o zona tampon, mai ales iarna cand intri in casa (mai ai si sacose de bagat) sa nu iti racesti toata casa...

#52
adyo_15

adyo_15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 25.07.2005
Problema nu este la cei 10 m de teava in plus...problema e ca nu stiu pe unde sa trec cu tevile...

#53
adyo_15

adyo_15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 25.07.2005
Salutare tuturor!

   Mai greu cu noutatile la mine in jurnal pentru ca nu s-au mai intamplat multe lucruri. Dupa ce am mai citit pe la voi prin jurnale am decis sa renunt la incalzirea in pardoseala. Se pare ca pe langa costul ridicat al instalatiei, mai am si teama ca nu va face fata in cazul unor temperaturi exterioare foarte scazute. Si avand in vedere ca Brasovul se afla in zona 4 de frig de la noi din tara, parca nu as vrea sa risc. Ar mai exista varianta cu suplimentare IPAT cu radiatoare...=> alti bani alta distractie. Concluzia este ca incalzirea va fi facuta cu radiatoare clasice.
   Am decis sa renunt si la bransarea locuintei la reteaua de gaze. Cu banii pentru bransarea la gaze pot sa cumpar o centrala pe peleti automatizata si in plus pretul gazelor poate sari in sus cand se supara rusu' si inchide robinetul. In timp poate cumpar si o presa pentru facut peleti.
   Am facut eu niste schite pentru sistemul de incalzire...daca este cineva dispus sa imi dea si mie niste sfaturi in legatura cu acesta ii sunt de pe acum recunoscator.

  In alta ordine de idei, a fost depus dosarul pentru AC. Sper sa fie totul in regula si sa imi dea autorizatia pana la jumatatea lui Februarie. Am gasit si constructor. Asteptam AC si vremea buna.
Attached File  20160125_003127.jpg   256.2K   48 downloads
Attached File  20160125_003231.jpg   215.11K   45 downloads

#54
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postadyo_15, on 27 ianuarie 2016 - 12:56, said:

.. pe langa costul ridicat al instalatiei, mai am si teama ca nu va face fata in cazul unor temperaturi exterioare foarte scazute. Si avand in vedere ca Brasovul se afla in zona 4 de frig de la noi din tara, parca nu as vrea sa risc.
Cum e anvelopata cladirea in proeict? Ce necesar termic ti-a rezultat?

View Postadyo_15, on 27 ianuarie 2016 - 12:56, said:

Concluzia este ca incalzirea va fi facuta cu radiatoare clasice.
Posted Image

View Postadyo_15, on 27 ianuarie 2016 - 12:56, said:

   Am decis sa renunt si la bransarea locuintei la reteaua de gaze. Cu banii pentru bransarea la gaze pot sa cumpar o centrala pe peleti automatizata si in plus pretul gazelor poate sari in sus cand se supara rusu' si inchide robinetul. In timp poate cumpar si o presa pentru facut peleti.
Ia-uzi, '"toata lumea'" face orice ca sa se branseze la gaze si @adyo  '"da cu piciorul'".. Posted Image Cat de scumpa poate fi bransarea aia?

Daca te orientezi acum catre combustibilul solid, unde vei monta cosul si cum se va potrivi cu arhitectura casei? Cat te va costa anual incalzirea cu acest tip de combustibil ? Cum ai gandit asigurarea functionarii in cazuri de pene de curent?
Ai materie prima pentru peleti?

Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate